Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ... Více

Letecká technika

Stíhačka F-35A je připravena na boj a ukazuje svaly

Datum přidání 04.09.2017    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 5 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

V tomto měsíci první dvě letky amerického letectva (USAF) obdrží letadla F-35A Lightning II v konfiguraci "Block 3F", která je nutná pro dosažení plných operačních schopností FOC (Full Operational Capability). Letouny díky nové verzi softwaru Block 3F mohou používat nejnovější typy zbraní a vést plnohodnotný boj vzduch-země a vzduch-vzduch.

Foto: F-35 odhazuje laserem naváděnou pumu Paveway; větší foto / US Air Force

 

První F-35A s nejnovějším softwarem Block 3F získá začátkem záři 34. stíhací letka “Rude Rams” (34th Fighter Squadron) ze základny Hill z Utahu a také hlavní 461. testovací letka (461st Flight Test Squadron) USAF na základě Luke v Arizoně. Obě letky dosáhnou FOC v roce 2018. 


Americké letectvo dosáhlo s F-35 počáteční bojové připravenosti IOC (Initial Operational Capability) v srpnu 2016. 34. stíhací letka (z 388. stíhacího křídla) měla v té době 15 letounů F-35A se software Block 3i.

 

V příštím roce letka dosáhne plného stavu – 24 letadel F-35A. Do roku 2019 se na F-35A přezbrojí celé 388. stíhací křídlo se třemi letkami (75 letounů F-35). Přezbrojování už také zahájila 419. stíhací letka (ze 466 záložního leteckého křídla) na utažské základně Hill.


Dodejme, že IOC označuje deklarovaný stav určených schopností daného zbrojního systému – v podstatě nám říká, že daný zbraňový systém je připravený pro bojové použití.


Podle reportu F-35 Initial Operational Capability pro americký Kongres IOC dosáhne ta letka USAF, která má minimálně 12 bojeschopných F-35A, dostatečný počet pilotů i pozemního personálu.


Po dosažení IOC musí celá letka F-35A v řádu dní od vydání rozkazu být schopna naplánovat a s pomocí tankovacích letounů zrealizovat přelet na libovolnou zámořskou operační základnu a tam vést ustálenou bojovou činnost. Logistické týmy musí (opět v řádu dní od vydání rozkazu) být schopni připravit k leteckému přesunu veškerý materiál a personál nutný k zabezpečení bojového provozů na 30 až 120 dní (přesné číslo nebylo zveřejněno). To zahrnuje i munici na minimálně 7 dní souvislé bojové činnosti.


Podobný report pro FOC nebyl vydán, takže není jasné, jaké všechny schopnosti letka má mít. S verzí Block 3F má ale F-35A být schopna provádět všechny úkoly FOC – minimálně plnohodnotnou blízkou leteckou podporu (Close Air Support), přehrazování bojiště (Air Interdiction / Deep Air Support), potlačování/ničení protivzdušné obrany (SEAD/DEAD), vedení boje vzduch-vzduch, vést rádioelektronický boj, zajišťovat zpravodajské, sledovací a průzkumné úkoly, atd.

 

FOC ale nedefinuje jen typ mise, ale také kolik konkrétních vzletů za období musí být letka schopná vygenerovat. Z toho pak vyplývají požadavky na počet letounů (zřejmě min 20 v letce), počet personálu, náhradní díly, palivo nebo munici. Přesná podoba FOC, jak bylo výše uvedeno, ale nebyla zveřejněna.

 

Foto: Testování zbraní u 461. testovací letky / YouTube


Software verze Block 3F umožní využívat všechny schopnosti stíhačky F-35, včetně použití nejnovějších zbraní – jde mimo jiné o střely vzduch-vzduch AIM-9X a AIM-120C7 AMRAAM, o pumy vzduch-země GBU-12 Paveway II, GBU-31 JDAM, GBU-39 SDB nebo AGM-154 JSOW. Zaměřovací systémy F-35 dokáží také poprvé použít palubní kanón ráže 25 mm.


Připomeňme, že F-35 nese střely vzduch-vzduch AIM-9X pouze na dvou krajních pylonech na křídlech – tedy nikoliv ve vnitřní zbraňové šachtě.


Tímto softwarem ale zlepšování nekončí – jako u všech letounů v minulosti, i v případě F-35 budou na základě provozních zkušeností vyvíjeny neustále dokonalejší softwary, které dokáží lépe využít schopnosti letounu.


Pentagon také začíná pomalu nasazovat F-35 do operací po celém světě. Minulý týden se F-35 vůbec poprvé zapojily do “bojové akce” – v rámci ukázky síly (show of force) stíhačky F-35B americké námořní pěchoty a bombardéry B-1B Lancer provedly let a cvičný odhoz pum JDAM nad vzdušným prostorem Jižní Koreje.

 

Video: Ukázku síly předvedly F-35B, B-1B a jihokorejské stíhačky F-15. / YouTube


Bombardéry B-1B odstartovaly z americké základny na tichomořském ostrově Guam, stíhačky F-35B vzlétly z americké základny Iwakuni v Japonsku. F-35B se zapojily do demonstračního letu, i když jsou vybaveny ještě starším softwarem a námořní pěchota u svých F-35B deklarovala dosažení “pouze” počátečních operačních schopností IOC (Initial Operation Capability).


Začátkem 20. let 21. století má v Pacifiku operovat více než sto letadel F-35, nejen amerického letectva, námořní pěchoty a námořnictva, ale také F-35 vzdušných sil Japonska a Jižní Koreje.


Další a další uživatelé také přinášejí své prvotní zkušenosti s provozem letounu. Velmi kladně se o F-35 vyjádřil generálmajor Amir Eshel, odstupující velitel izraelských vzdušných sil (IAF). Eshel byl ve funkci pět let, vedl jednání izraelské strany o nákupu F-35 a také se mnohokrát v letadle proletěl.


“Ne všechno je perfektní,” uvedl Eshel pro izraelské noviny Haaretz. “Některé věci se naučíte jen za pochodu. To se děje s každým novým letadlem. Když vystoupáte s letadlem ze základny Nevatim (základna IAF - pozn. red.), nemůžete tomu uvěřit. Když vystoupáte do výšky 5000 stop (1524 m - pozn. red.), máte celý Střední východ ve svém kokpitu. Je neuvěřitelné, co vše vidíte. Americký pilot, který k nám přišel, neměl takové zkušenosti, protože lítal jen v Arizoně a Floridě. Tedy ale mohl vidět Střední východ jako bojovou zónu. Hrozby, různí hráči, vše vidíte na krátkou i dlouhou vzdálenost. Teprve poté pochopíte obrovský potenciál tohoto stroje. Viděli jsme to na vlastní oči.”

 

OPRAVA: Zmiňované letky dosáhnou FOC až v roce 2018, nikoliv nyní. V tomto měsící dostanou pouze první F-35 v konfiguraci pro FOC.


Zdroj: Popular Mechanics

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.2 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Shania Datum: 05.09.2017 Čas: 11:34

alea206: na planu mit mix f35c a sh se nic nezmenilo, cvn po +2020 budou mit dve letky f35 a dve sh + dasi stroje.

ani boeing se uz nesnazi sh block 3 promovat jako neco co muze f35 nahradit, ale doplnit.

avatar
Iceman8241 Datum: 04.09.2017 Čas: 16:03

F-35A obdrží upgrade software na Block 3F, nikoliv letadla.

avatar
alea206 Datum: 04.09.2017 Čas: 15:21

Mate nekdo prehled o ton jak se vyviji aktivita stricka Donalda ohledne nahrazeni casti namornich F-35 za F-18 ASH?

avatar
Flader Datum: 04.09.2017 Čas: 14:40

Poliaci chcú všetko, len neviem kde na to zoberú peniaze.

avatar
RiMr71 Datum: 04.09.2017 Čas: 13:09

Jsem moc zvědavý, jestli ti Poláci do nich opravdu půjdou...

arr