Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Letecká technika

Stíhačka F-35A amerického letectva připravená k boji

Datum přidání 03.08.2016    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 21 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americké letectvo (U.S. Air Force) deklarovalo dosažení bojové připravenosti s první letkou stíhaček F-35A Lightning II. Letectvo může nyní v omezené míře nasadit stíhačky F-35A do bojových operací.

Foto: Trojice F-35A se připravuje na tankování za letu; větší foto / Public Domain

 

Americké letectvo po sérii ověřovacích zkoušek deklarovalo s F-35A dosažení tzv. počátečních operačních schopností IOC (Initial Operational Capability). Jedná se o jeden z důležitých milníků při zavádění každé nové vojenské techniky do výzbroje. IOC oznamuje dosažení minimálních schopností, které jsou nutné k nasazení zbraňového systému do bojových operací.


Vůbec první IOC s F-35B Lightning II dosáhla americká námořní pěchota (U.S. Marine Corps) v červenci minulého roku. Americké námořnictvo (U.S. Navy) plánuje dosáhnout IOC s námořními F-35C Lightning II nejdříve v roce 2018.


První operačně nasaditelnou letkou s F-35A je 34. bojová letka z 388. bojového křídla. Letka má ve výzbroji prozatím 15 stíhaček F-35A Lightning II a operuje ze základny Hill Air Force Base v Utahu. V budoucnu se počet F-35A v letce zvýší na 24. Celkově americké letectvo nakoupí 1763 stíhaček F-35A.


“Jsem hrdý oznámit, že tento nový mocný zbraňový systém dosáhl počátečních bojových schopností,” uvedl při slavnostní ceremonii generál Herbert Carlisle, šéf Velitelství vzdušného boje (Air Combat Command) amerického letectva.


“F-35A bude nejvíce dominantní letadlo v naší výzbroji protože může jít tam, kde naše současné letouny nemohou a poskytuje schopnosti pro naše velitelé potřebné na moderním bojišti,” uvedl mimo jiné Carlisle.


Při ověřování schopností letectvo testovalo stíhačky F-35A v blízké pozemní podpoře, přesném bombardováni nebo v omezené schopnosti ničit protivzdušnou obranu protivníka ve ztížených podmínkách (za elektronického rušení). IOC také potvrzuje, že je k dispozici veškerá pozemní logistická/servisní/provozní podpora a letadla mohou být nasazená do zahraničních operací.


Nasazení v zahraničí se mohou F-35A dočkat velmi brzo. Na začátku července generál Herbert Carlisle vyslovil přání nasadit stíhačky F-35A v rámci střežení vzdušného prostoru Pobaltí. “Tuto misi dělá NATO v Baltském regionu - Estonsku, Litvě a Lotyšsku - a my bychom v tomto regionu chtěli předvést F-35,” uvedl generál Carlisle.


F-35A však musí nejdříve své schopnosti potvrdit na pravidelném leteckém cvičení Red Flag. Teprve poté lze F-35A odeslat do Evropy nebo do oblastí východní Asie. Za zmínku jistě stojí, že “soupeřem” F-35A na cvičení Red Flag se stanou mimo jiné české letouny L-159 ALCA soukromé společnosti Draken International.

 

Video: Stíhačka F-35 připravená k boji. / YouTube


“K boji připravený F-35A je nejnovější stíhač páté generace ve výzbroji letectva a poskytuje našemu národu vzdušnou dominanci v každém prostředí,” uvedl při slavnostním ceremoniálu generál David Goldfein, šéf náčelníků štábu amerického letectva. “F-35 přináší bezprecedentní kombinaci ničivosti, schopnosti přežití a přizpůsobivosti pro společné a kombinované operace, a je připraven k ničení velmi dobře chráněných cílů kdekoliv na Zemi.”


Generál Carlisle také připomenul pokračující vývojové potíže s letounem, především se stabilitou letového softwaru. Pokračuje také zdokonalování chybového pozemního logistického systému ALIS (Autonomic Logistics Information System), který je klíčový pro údržbu/provoz stíhaček F-35. Nejnovější verze ALIS 2.0.2. bude k dispozici od října.


Softwarové problémy F-35 má v roce 2017 vyřešit nová verze letového softwaru Block 3F. S novým softwarem stíhačky F-35A dosáhnou plných operačních schopnosti FOC (Full Operational Capability).  


Letouny po dosažení FOC budou schopny využít veškeré své schopnosti (např. všechny funkce a možnosti radaru, použít nejnovější zbraně, systémy elektronického boje, atd.). Po dosažení FOC se počítá s nasazením F-35A do operací proti Islámskému státu.


Podle kritiků programu F-35 je ale dosažení IOC především marketingový tah, protože parametry IOC určuje a kontroluje samotné letectvo. Není tak jasné, jakými schopnostmi F-35A nyní skutečně disponuje.


“Nedělá všechno (F-35A - pozn. red.), co chtějí, aby dělala,” uznává výtky Todd Harrison, obranný analytik Centra pro strategická a mezinárodní studia (CSIS). “F-35A měla všechny druhy problémů. Ale nyní je situace stabilizovaná, takže je to stále důležitý milník (IOC - pozn. red.) ve vývoji.”

 

Zdroj: Defense News

 

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 2.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
raziel87 Datum: 08.08.2016 Čas: 11:57

2 Shania.

Už se známe :-) každej jsme na jinym břehu řeky. Já to jen narozdíl od tebe tolik neprožívám a neustálejma odkazama se nebiju do prsou za něco, co mě zajímá tak 15 minut denně, když se na internetu nudim - žiju všednímu starostma.

Nerozumím tomu, proč srovnáváš financování vojenskejch projektů v době studené války s projekty, které jsou financované v době !MÍRU!. Ty nejsi hlupák Shanio, ty jsi chytrej kluk......jen si strašně zmanipulovanej PR článkama šitejma na míru. POřád mi přijde, že o tom máš načteno hrozně moc a stále ti uniká základní nosná myšlenka politiky, dotahování projektů, nutnost realizace právě F-35. Vždyť je to částečně z nouze ctnost. PRý se profinancovalo jen 100 miliard dolarů.......Shanio, opravdu si myslíš, že se z wiki dočteš, kolik stál daňové poplatníky USA projekt JSF? to nevědí ani oni :-D natož českej Pepík z Prahy, Strakonic, Písku, Brna, Ostravy....

avatar
Rase Datum: 08.08.2016 Čas: 11:56

Spíš je škoda, že neměli zájem o Mistraly, které bych u nich viděl raděj, než u Egypťanů / Saudů.
Kanadský premiér asi zjistil, že čtyři F-15 za cenu jedné F-35, byla pěkná blbost :D

avatar
raziel87 Datum: 08.08.2016 Čas: 11:42

2 Kolt.

Nevím, nejsem politolog, ale nevěřím, že by byli kanaďani takoví trotlové. Teď nemám na mysli, že by F-35 byla nedostatečná - je přeci dokonalá a samospasitelná :)

Spíš to beru z čistě geografického hlediska - Kanada by spíš měla hodně rychle zrenovovat svoje loďstvo, které je na tom mizerně. K čemu jim bude Lightening II nad Seattlem? sestřelovat PAK-FA? :-DDD...... hele jestli nemaj IQ tykve, popřípadě příkaz od "šedé eminence", tak ty finanční prostředky investují do obnovy loďstva nebo PVO - bude to mnohem účelnější.

avatar
jj284b Datum: 08.08.2016 Čas: 07:34

ano bol.. lenze v opozicii nemal pristup k utajovanym detailom.. v podstate sa len ukazalo aky su populisti idioti.. presadzuju urcitu agendu bez toho aby o nej vedeli vsetko.. stastie pre Kanadu ze ten ich populista nakoniec uznal argumenty.. a nie ako v USA kde Obama zatrhol pokracovanie vyroby F-22 aj ked vedel vsetky detaily a protestoval cely Pentagon...

avatar
KOLT Datum: 07.08.2016 Čas: 21:44

Lehké mimotématično: Kanadská vláda chce koupit více F-35. Málem jsem si poprskal klávesnici :-) Nebyl to kanadský premiér, jenž šel do voleb s programem zrušit kanadskou participaci na programu JFS? A jaké kapky jsme zde dostali my, kteří jsme tvrdili, že je to nesmysl a že mu někdo rychle vysvětlí, jak se věci mají. Njn, tak nic :-)

avatar
Shania Datum: 05.08.2016 Čas: 15:38

Studie ktere se ucastnilo 31 pilotů USAF aktualně lítajícími s F-35A.

Piloti měli okolo 1400 hodin na starších typech:
F-16 - 20; F-15E - 4; A-10 - 5; F-15C - 2 piloti

podrobněji v tabulce:

http://www.heritage.org/~/media/infographics/2016/08/bg3140/bg-f35a-overview-appendix-table-1-825.ashx

Zde je vyhodnocení F-35 vs ostnatí stroje v rozmezí 1-5 (-/+)
S tím že F-35A má stále umělý limit 7G

http://www.heritage.org/~/media/infographics/2016/08/bg3140/bg-f35a-overview-chart-1-600.ashx?h=769&w=600

A s kterým strojem by piloti chtěli letět v dané situaci:

http://www.heritage.org/~/media/infographics/2016/08/bg3140/bg-f35a-overview-chart-2.ashx?h=1020&w=400

V BVR 100% v F-35, V BFM kategoriich okolo 80% v F-35 (vyjímka je tu pouze u jedné varinaty u F-15C, kde je to 25%)


Takže se čím dál tím víc ukazuje, že F-35 není tak bezbraná v BFM

Celý report zde:

http://www.heritage.org/research/reports/2016/08/operational-assessment-of-the-f-35a-argues-for-full-program-procurement-and-concurrent-development-process

avatar
Shania Datum: 05.08.2016 Čas: 15:26

baraka1974: protoze operujes s kreslenymi informacemi, tak to pa vypada hur nez to je.

Dani mají aktuálně 35 F-16 + 10 cvičných. Budou nakupovat 28 F-35A

Takže žádný 10 proti 100...

Helma stojí 400000 usd a je v tom i vybavení v kokpitu, stejně stojí i helma v EF... a ta helma je v ceně stroje, takže to vubec nezohledňuje klesající cenu v masové výrobě.

Letová hodina je jen lehce vyšší než u F-16 a roční naklady mají být asi o 10% vyšší, přitom F-35 je výrazně efektivnější.

Takže nejenže F-35 nestojí výrazně víc na koupi nebo provoz, je podstatně efektivnější v tom co dělá a je jich potřeba taky míň a míň podpurých systémů, smíchej si to všechno dohromady a F-35 ti v cena/vykon dráž nepřijde. Obzvlašt pak s ALIS a globalní zasobou náhradních dílů.

avatar
baraka1974 Datum: 05.08.2016 Čas: 14:49

RiMr74 - ďakujem za ,,zaradenie" - nebudem bližšie ale nemyslím , že všetko ,,západné" je úplne geniálne - takisto ako si to nemyslím o ,,východnom" - mám jednoducho vlastný názor a myslenie nie zo ,,škatuľky"
Pavel Rampir - F35 bola podľa mňa vyvýjaná pre potrebu USAF ako náhrada F16. a myslím, že je drahá , ak pozrem na jednotkovú cenu - pri jednomotorovej koncepcci - plus take speciality , že helma na každého pilota je robená namieru a stojí 2 milióny dolárov, cenu letovej hodiny som čítal buď tu alebo na ATM - a od cenovej hodiny sa odvíja letový život lietadla a je oproti vačšine strojov výrazne vyššia - uzbrojenie myslím tak , že aj veľa partnerských štátov uvažuje o znížení objednávok ale o odstúpení od programu. ak mal štát ako Holansko alebo Begicko na stovky F16, teraz si môže dovoliť desiatky - pri bežnej miere letuschopnosti je to výrazný pokles. samozrejme , že F35 prináša vysokú technologickú výhodu oproti F16MLU ale keď ti ostane bojaschopných 10 lietadiel prosti stovkám - moc ti to nepomôže. uzbrojenie myslím aj v kontexte lodí LCS kde jedna mala stát do 200 miliónov - teraz stoja cca 600 miliónov - a týchto programov kde bola cena chcená a je niekde inde - vyššie takých , je v celej americkej armáde veľa.

avatar
Shania Datum: 04.08.2016 Čas: 20:05

raziel87: jo 20 let vymívání mozků jak je projekt JSF predrazený a jak je nakonec F35 drahá, trochu kontextu ale neuškodí....

Takže JSF program byl fail z ohledu toho co bylo v počátcích projektováno, to ano, od 2012 po přehodnoceni programu to jede jak po drátkách a i IOC USAF je presne na horní hranici toho co bylo v roce 2012 vytyčeno...

Další kontext:

F16 R&D (výzkum a vývoj) do roku 1986 bylo 13,8 miliard usd (vzrostl o 7 miliard od 1977, takže o polovinu)... 13,8 miliard je v 12015 dolarech 58,2 miliard dolaru

55 miliard má být R&D JSF... Takže ve skutečnosti hodnota R&D F-35 je dvojnásobné proti R&D F-16 v 1977...

A co se říkalo v počátcích JSF? že JSF vyvinou za cenu 1,5-dvojnásobku jiných letadel....

Takže když si vezmeš, že R&D F-16 bylo menší než co bylo u Harieru a Hornetů... tak z toho F-35 vychází nakonec velmi dobře, máš tu tři stroje stroj co stáli jako vývoj dvou F-16A (takže velmi jednoduchý stroj)...

Doteď se za JSF se vsim vsudy utratilo jen 100 miliard dolarů.

celkove bude vyroba 2443 F-35 stát okolo 340 miliard a ta nejhorsí castka co je, že bude 1.1 bilionu stát provoz se vsim vsudy od 2010-2070, neco co se nedá dnes ani priblizne urcit.

JSF je tedy v kontextu s tím, co jen USAF vyvádelo v 70-80 letech nizkonakladovy projekt obzvlast v obdobi, kdy 25 let srali na obnovu flotily.

avatar
RiMr71 Datum: 04.08.2016 Čas: 13:06

...nekrm тролля Pavle ;-)

avatar
pavel rampir Datum: 04.08.2016 Čas: 12:02

baraka 1974- uzbroja sa sami a to nemusia ani proti cine :-)
jsem mile překvapen technickou erudicí pana baraky, všechny tajné informace čerpá na internetu což my ostatní neumíme- nebo má známé v Pentagonu...
Ale k věci, každý letoun má problémy když je zaváděn do výzbroje. F-15 měl nickname Hangar Lady protože zpočátku měly neskutečné problémy- F-16 měla víc nepřátel v USA než v letectvu Varšavské smlouvy. Myslím že F-35 je další vývojový krok který je nevyhnutelný.
A´t si pan baraka 1974( pěkné jméno, ne ?) počká až se uzbrojí, třeba prodají F-35 za jedno EURo slovenskému AF :-)

avatar
palo satko Datum: 04.08.2016 Čas: 11:26

myslim, že udaje uvedene v članku maju nejaku vypovednu hodnotu, len pre akcionarov vyrobcu a lobbistov vo Washingtone.

avatar
D.i.p Datum: 04.08.2016 Čas: 10:41

stirling
Cena Gripenu půjde taky dolů. Navíc pořizovací cena je jen jedna část nákladů.
Navíc jak píše JardaBrum účastníci programu za ten stroj zaplatili mnohem víc a dá se očekávat, že pořádně vydělávat se začne až na nezúčastněných. A kdo ví komu je budou ochotný vůbec prodat. Izrael bude mít od USA určitě speciální cenu, takže pak Japonsko a Jižní Korea... ?

avatar
JardaBrum Datum: 04.08.2016 Čas: 10:23

sterling
řekl bych že na tvé přání nikdy nedojde.
Ta cena bude pro nezúčastněné v programu JSF asi někde jinde... Logistika pro tak minoritního uživatele.. Ochota se podělit.... atd.

avatar
stirling Datum: 04.08.2016 Čas: 10:00

Krásné letadlo, snad jednou nahradí gripeny v našich hangárech. Ty ceny za nové gripeny e/f v porovnání s f35 začínají být trošku mimo.

arr