Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Stíhačka F-35A amerického letectva připravená k boji

Datum přidání 03.08.2016    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 21 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americké letectvo (U.S. Air Force) deklarovalo dosažení bojové připravenosti s první letkou stíhaček F-35A Lightning II. Letectvo může nyní v omezené míře nasadit stíhačky F-35A do bojových operací.

Foto: Trojice F-35A se připravuje na tankování za letu; větší foto / Public Domain

 

Americké letectvo po sérii ověřovacích zkoušek deklarovalo s F-35A dosažení tzv. počátečních operačních schopností IOC (Initial Operational Capability). Jedná se o jeden z důležitých milníků při zavádění každé nové vojenské techniky do výzbroje. IOC oznamuje dosažení minimálních schopností, které jsou nutné k nasazení zbraňového systému do bojových operací.


Vůbec první IOC s F-35B Lightning II dosáhla americká námořní pěchota (U.S. Marine Corps) v červenci minulého roku. Americké námořnictvo (U.S. Navy) plánuje dosáhnout IOC s námořními F-35C Lightning II nejdříve v roce 2018.


První operačně nasaditelnou letkou s F-35A je 34. bojová letka z 388. bojového křídla. Letka má ve výzbroji prozatím 15 stíhaček F-35A Lightning II a operuje ze základny Hill Air Force Base v Utahu. V budoucnu se počet F-35A v letce zvýší na 24. Celkově americké letectvo nakoupí 1763 stíhaček F-35A.


“Jsem hrdý oznámit, že tento nový mocný zbraňový systém dosáhl počátečních bojových schopností,” uvedl při slavnostní ceremonii generál Herbert Carlisle, šéf Velitelství vzdušného boje (Air Combat Command) amerického letectva.


“F-35A bude nejvíce dominantní letadlo v naší výzbroji protože může jít tam, kde naše současné letouny nemohou a poskytuje schopnosti pro naše velitelé potřebné na moderním bojišti,” uvedl mimo jiné Carlisle.


Při ověřování schopností letectvo testovalo stíhačky F-35A v blízké pozemní podpoře, přesném bombardováni nebo v omezené schopnosti ničit protivzdušnou obranu protivníka ve ztížených podmínkách (za elektronického rušení). IOC také potvrzuje, že je k dispozici veškerá pozemní logistická/servisní/provozní podpora a letadla mohou být nasazená do zahraničních operací.


Nasazení v zahraničí se mohou F-35A dočkat velmi brzo. Na začátku července generál Herbert Carlisle vyslovil přání nasadit stíhačky F-35A v rámci střežení vzdušného prostoru Pobaltí. “Tuto misi dělá NATO v Baltském regionu - Estonsku, Litvě a Lotyšsku - a my bychom v tomto regionu chtěli předvést F-35,” uvedl generál Carlisle.


F-35A však musí nejdříve své schopnosti potvrdit na pravidelném leteckém cvičení Red Flag. Teprve poté lze F-35A odeslat do Evropy nebo do oblastí východní Asie. Za zmínku jistě stojí, že “soupeřem” F-35A na cvičení Red Flag se stanou mimo jiné české letouny L-159 ALCA soukromé společnosti Draken International.

 

Video: Stíhačka F-35 připravená k boji. / YouTube


“K boji připravený F-35A je nejnovější stíhač páté generace ve výzbroji letectva a poskytuje našemu národu vzdušnou dominanci v každém prostředí,” uvedl při slavnostním ceremoniálu generál David Goldfein, šéf náčelníků štábu amerického letectva. “F-35 přináší bezprecedentní kombinaci ničivosti, schopnosti přežití a přizpůsobivosti pro společné a kombinované operace, a je připraven k ničení velmi dobře chráněných cílů kdekoliv na Zemi.”


Generál Carlisle také připomenul pokračující vývojové potíže s letounem, především se stabilitou letového softwaru. Pokračuje také zdokonalování chybového pozemního logistického systému ALIS (Autonomic Logistics Information System), který je klíčový pro údržbu/provoz stíhaček F-35. Nejnovější verze ALIS 2.0.2. bude k dispozici od října.


Softwarové problémy F-35 má v roce 2017 vyřešit nová verze letového softwaru Block 3F. S novým softwarem stíhačky F-35A dosáhnou plných operačních schopnosti FOC (Full Operational Capability).  


Letouny po dosažení FOC budou schopny využít veškeré své schopnosti (např. všechny funkce a možnosti radaru, použít nejnovější zbraně, systémy elektronického boje, atd.). Po dosažení FOC se počítá s nasazením F-35A do operací proti Islámskému státu.


Podle kritiků programu F-35 je ale dosažení IOC především marketingový tah, protože parametry IOC určuje a kontroluje samotné letectvo. Není tak jasné, jakými schopnostmi F-35A nyní skutečně disponuje.


“Nedělá všechno (F-35A - pozn. red.), co chtějí, aby dělala,” uznává výtky Todd Harrison, obranný analytik Centra pro strategická a mezinárodní studia (CSIS). “F-35A měla všechny druhy problémů. Ale nyní je situace stabilizovaná, takže je to stále důležitý milník (IOC - pozn. red.) ve vývoji.”

 

Zdroj: Defense News

 

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 2.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
raziel87 Datum: 08.08.2016 Čas: 11:57

2 Shania.

Už se známe :-) každej jsme na jinym břehu řeky. Já to jen narozdíl od tebe tolik neprožívám a neustálejma odkazama se nebiju do prsou za něco, co mě zajímá tak 15 minut denně, když se na internetu nudim - žiju všednímu starostma.

Nerozumím tomu, proč srovnáváš financování vojenskejch projektů v době studené války s projekty, které jsou financované v době !MÍRU!. Ty nejsi hlupák Shanio, ty jsi chytrej kluk......jen si strašně zmanipulovanej PR článkama šitejma na míru. POřád mi přijde, že o tom máš načteno hrozně moc a stále ti uniká základní nosná myšlenka politiky, dotahování projektů, nutnost realizace právě F-35. Vždyť je to částečně z nouze ctnost. PRý se profinancovalo jen 100 miliard dolarů.......Shanio, opravdu si myslíš, že se z wiki dočteš, kolik stál daňové poplatníky USA projekt JSF? to nevědí ani oni :-D natož českej Pepík z Prahy, Strakonic, Písku, Brna, Ostravy....

avatar
Rase Datum: 08.08.2016 Čas: 11:56

Spíš je škoda, že neměli zájem o Mistraly, které bych u nich viděl raděj, než u Egypťanů / Saudů.
Kanadský premiér asi zjistil, že čtyři F-15 za cenu jedné F-35, byla pěkná blbost :D

avatar
raziel87 Datum: 08.08.2016 Čas: 11:42

2 Kolt.

Nevím, nejsem politolog, ale nevěřím, že by byli kanaďani takoví trotlové. Teď nemám na mysli, že by F-35 byla nedostatečná - je přeci dokonalá a samospasitelná :)

Spíš to beru z čistě geografického hlediska - Kanada by spíš měla hodně rychle zrenovovat svoje loďstvo, které je na tom mizerně. K čemu jim bude Lightening II nad Seattlem? sestřelovat PAK-FA? :-DDD...... hele jestli nemaj IQ tykve, popřípadě příkaz od "šedé eminence", tak ty finanční prostředky investují do obnovy loďstva nebo PVO - bude to mnohem účelnější.

avatar
jj284b Datum: 08.08.2016 Čas: 07:34

ano bol.. lenze v opozicii nemal pristup k utajovanym detailom.. v podstate sa len ukazalo aky su populisti idioti.. presadzuju urcitu agendu bez toho aby o nej vedeli vsetko.. stastie pre Kanadu ze ten ich populista nakoniec uznal argumenty.. a nie ako v USA kde Obama zatrhol pokracovanie vyroby F-22 aj ked vedel vsetky detaily a protestoval cely Pentagon...

avatar
KOLT Datum: 07.08.2016 Čas: 21:44

Lehké mimotématično: Kanadská vláda chce koupit více F-35. Málem jsem si poprskal klávesnici :-) Nebyl to kanadský premiér, jenž šel do voleb s programem zrušit kanadskou participaci na programu JFS? A jaké kapky jsme zde dostali my, kteří jsme tvrdili, že je to nesmysl a že mu někdo rychle vysvětlí, jak se věci mají. Njn, tak nic :-)

avatar
Shania Datum: 05.08.2016 Čas: 15:38

Studie ktere se ucastnilo 31 pilotů USAF aktualně lítajícími s F-35A.

Piloti měli okolo 1400 hodin na starších typech:
F-16 - 20; F-15E - 4; A-10 - 5; F-15C - 2 piloti

podrobněji v tabulce:

http://www.heritage.org/~/media/infographics/2016/08/bg3140/bg-f35a-overview-appendix-table-1-825.ashx

Zde je vyhodnocení F-35 vs ostnatí stroje v rozmezí 1-5 (-/+)
S tím že F-35A má stále umělý limit 7G

http://www.heritage.org/~/media/infographics/2016/08/bg3140/bg-f35a-overview-chart-1-600.ashx?h=769&w=600

A s kterým strojem by piloti chtěli letět v dané situaci:

http://www.heritage.org/~/media/infographics/2016/08/bg3140/bg-f35a-overview-chart-2.ashx?h=1020&w=400

V BVR 100% v F-35, V BFM kategoriich okolo 80% v F-35 (vyjímka je tu pouze u jedné varinaty u F-15C, kde je to 25%)


Takže se čím dál tím víc ukazuje, že F-35 není tak bezbraná v BFM

Celý report zde:

http://www.heritage.org/research/reports/2016/08/operational-assessment-of-the-f-35a-argues-for-full-program-procurement-and-concurrent-development-process

avatar
Shania Datum: 05.08.2016 Čas: 15:26

baraka1974: protoze operujes s kreslenymi informacemi, tak to pa vypada hur nez to je.

Dani mají aktuálně 35 F-16 + 10 cvičných. Budou nakupovat 28 F-35A

Takže žádný 10 proti 100...

Helma stojí 400000 usd a je v tom i vybavení v kokpitu, stejně stojí i helma v EF... a ta helma je v ceně stroje, takže to vubec nezohledňuje klesající cenu v masové výrobě.

Letová hodina je jen lehce vyšší než u F-16 a roční naklady mají být asi o 10% vyšší, přitom F-35 je výrazně efektivnější.

Takže nejenže F-35 nestojí výrazně víc na koupi nebo provoz, je podstatně efektivnější v tom co dělá a je jich potřeba taky míň a míň podpurých systémů, smíchej si to všechno dohromady a F-35 ti v cena/vykon dráž nepřijde. Obzvlašt pak s ALIS a globalní zasobou náhradních dílů.

avatar
baraka1974 Datum: 05.08.2016 Čas: 14:49

RiMr74 - ďakujem za ,,zaradenie" - nebudem bližšie ale nemyslím , že všetko ,,západné" je úplne geniálne - takisto ako si to nemyslím o ,,východnom" - mám jednoducho vlastný názor a myslenie nie zo ,,škatuľky"
Pavel Rampir - F35 bola podľa mňa vyvýjaná pre potrebu USAF ako náhrada F16. a myslím, že je drahá , ak pozrem na jednotkovú cenu - pri jednomotorovej koncepcci - plus take speciality , že helma na každého pilota je robená namieru a stojí 2 milióny dolárov, cenu letovej hodiny som čítal buď tu alebo na ATM - a od cenovej hodiny sa odvíja letový život lietadla a je oproti vačšine strojov výrazne vyššia - uzbrojenie myslím tak , že aj veľa partnerských štátov uvažuje o znížení objednávok ale o odstúpení od programu. ak mal štát ako Holansko alebo Begicko na stovky F16, teraz si môže dovoliť desiatky - pri bežnej miere letuschopnosti je to výrazný pokles. samozrejme , že F35 prináša vysokú technologickú výhodu oproti F16MLU ale keď ti ostane bojaschopných 10 lietadiel prosti stovkám - moc ti to nepomôže. uzbrojenie myslím aj v kontexte lodí LCS kde jedna mala stát do 200 miliónov - teraz stoja cca 600 miliónov - a týchto programov kde bola cena chcená a je niekde inde - vyššie takých , je v celej americkej armáde veľa.

avatar
Shania Datum: 04.08.2016 Čas: 20:05

raziel87: jo 20 let vymívání mozků jak je projekt JSF predrazený a jak je nakonec F35 drahá, trochu kontextu ale neuškodí....

Takže JSF program byl fail z ohledu toho co bylo v počátcích projektováno, to ano, od 2012 po přehodnoceni programu to jede jak po drátkách a i IOC USAF je presne na horní hranici toho co bylo v roce 2012 vytyčeno...

Další kontext:

F16 R&D (výzkum a vývoj) do roku 1986 bylo 13,8 miliard usd (vzrostl o 7 miliard od 1977, takže o polovinu)... 13,8 miliard je v 12015 dolarech 58,2 miliard dolaru

55 miliard má být R&D JSF... Takže ve skutečnosti hodnota R&D F-35 je dvojnásobné proti R&D F-16 v 1977...

A co se říkalo v počátcích JSF? že JSF vyvinou za cenu 1,5-dvojnásobku jiných letadel....

Takže když si vezmeš, že R&D F-16 bylo menší než co bylo u Harieru a Hornetů... tak z toho F-35 vychází nakonec velmi dobře, máš tu tři stroje stroj co stáli jako vývoj dvou F-16A (takže velmi jednoduchý stroj)...

Doteď se za JSF se vsim vsudy utratilo jen 100 miliard dolarů.

celkove bude vyroba 2443 F-35 stát okolo 340 miliard a ta nejhorsí castka co je, že bude 1.1 bilionu stát provoz se vsim vsudy od 2010-2070, neco co se nedá dnes ani priblizne urcit.

JSF je tedy v kontextu s tím, co jen USAF vyvádelo v 70-80 letech nizkonakladovy projekt obzvlast v obdobi, kdy 25 let srali na obnovu flotily.

avatar
RiMr71 Datum: 04.08.2016 Čas: 13:06

...nekrm тролля Pavle ;-)

avatar
pavel rampir Datum: 04.08.2016 Čas: 12:02

baraka 1974- uzbroja sa sami a to nemusia ani proti cine :-)
jsem mile překvapen technickou erudicí pana baraky, všechny tajné informace čerpá na internetu což my ostatní neumíme- nebo má známé v Pentagonu...
Ale k věci, každý letoun má problémy když je zaváděn do výzbroje. F-15 měl nickname Hangar Lady protože zpočátku měly neskutečné problémy- F-16 měla víc nepřátel v USA než v letectvu Varšavské smlouvy. Myslím že F-35 je další vývojový krok který je nevyhnutelný.
A´t si pan baraka 1974( pěkné jméno, ne ?) počká až se uzbrojí, třeba prodají F-35 za jedno EURo slovenskému AF :-)

avatar
palo satko Datum: 04.08.2016 Čas: 11:26

myslim, že udaje uvedene v članku maju nejaku vypovednu hodnotu, len pre akcionarov vyrobcu a lobbistov vo Washingtone.

avatar
D.i.p Datum: 04.08.2016 Čas: 10:41

stirling
Cena Gripenu půjde taky dolů. Navíc pořizovací cena je jen jedna část nákladů.
Navíc jak píše JardaBrum účastníci programu za ten stroj zaplatili mnohem víc a dá se očekávat, že pořádně vydělávat se začne až na nezúčastněných. A kdo ví komu je budou ochotný vůbec prodat. Izrael bude mít od USA určitě speciální cenu, takže pak Japonsko a Jižní Korea... ?

avatar
JardaBrum Datum: 04.08.2016 Čas: 10:23

sterling
řekl bych že na tvé přání nikdy nedojde.
Ta cena bude pro nezúčastněné v programu JSF asi někde jinde... Logistika pro tak minoritního uživatele.. Ochota se podělit.... atd.

avatar
stirling Datum: 04.08.2016 Čas: 10:00

Krásné letadlo, snad jednou nahradí gripeny v našich hangárech. Ty ceny za nové gripeny e/f v porovnání s f35 začínají být trošku mimo.

arr