Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Stíhačka T-X: Saab a Boeing společně

Datum přidání 08.12.2013    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 9 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Švédský Saab a americký Boeing podepsali společnou smlouvu p vývoji JDA (Joint Development Agreement). Cílem uzavřeného partnerství je vyvinout a americkému letectvu nabídnout nový cvičný letoun, nyní označovaný jako T-X.

Stíhačka T-X

Foto: Koncept letounu T-X Boeing/Saab. / Boeing

 

Americké letectvo (USAF) v rámci programu T-X hledá náhradu za stárnoucí flotilu cvičných proudových letadel Northrop T-38 Talon. Američané mají zájem o 350 dtrojů T-X, avšak s výhledem na pořízení dalších 650 letadel. Podobný kontrakt samozřejmě nemůže uniknout největším světovým výrobcům letadel.

 

Zájem o účast v programu T-X má BAE Systems se strojem Hawk T2/128, Lockheed Martin s korejským KAI nabízejí T-50 Golden Eagle a italská Alenia Aermacchi si věří se svým letounem M-346 Master. Posledním hráčem je pak tým Boeing a Saab.

 

V příštích letech budeme pracovat na zcela novém designu letadla,“ říká Håkan Buskhe, prezident a generální ředitel společnosti Saab. Jak upozornil Buskhe, nový letoun nebude v žádném případě derivátem stíhačky JAS 39 Gripen. Půjde o stroj zcela nové konstrukce.

 

Spolupráce mezi Saabem a Boeingem je teprve na začátku. Boeing však již hrubě specifikoval vzhled budoucího letounu, včetně designového návrhu. Půjde o dvousedadlový stroj s jedním proudovým motorem. Charakteristickým znakem letounu Boeing/Saab jsou směrová křídla rozevřená do širokého „V“.

 

Saab se zatím k designovému návrhu vyjadřuje opatrně. „Není žádným tajemstvím, že Boeing hledá zcela nový design (T-X – pozn. redakce), zatím ale nejsme připraveni hovořit o vzhledu nebo výkonnostních specifikacích,“ vysvětluje Buskhe. „Další informace poskytneme v následujících měsících.“

 

Boeing se Saabem tak jdou zcela opačnou cestou, než ostatní výrobci. "Všichni ostatní se snaží, aby se jejich letadla vešla do požadavků (T-X – pozn. redakce), ale my se díváme po něčem, co přesně splňuje požadavky T-X,“ říká Buskhe.

 

USAF požádá o zaslání návrhů jednotlivých týmů (Request of Propsal) v roce 2016. První stroje pak USAF plánuje zavést do výzbroje v roce 2023.

 

Mezi řádky lze vyčíst, že se Boeing snaží získat ztracené pozice na poli stíhacích letadel. Jeho rival Lockheed Martin uspěl v americkém letectvu jak se strojem F-22A Raptor, tak i s multi-miliardovým F-35 Lightninig II.

 

V současné době na západním trhu existuje jen dvojice relativně nových nebo vyvíjených letounů. Jedná se o švédský JAS-39 Gripen a velmi drahý F-35 Lightninig II. Boeing se Sabbem tak necílí jen na soutěž USAF, ale jejich letoun může posloužit také jako levnější varianta ke stíhačkám F-35. 

 

Zdroj: IHS Janes

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Raptor Datum: 12.12.2013 Čas: 15:33

Já si myslím,že Boeing se bude snažit prosadit velmi moderní aerodynamiku pro nový cvičný letoun. Z této koncepce by odvodil levnější altrenativu k F-35. C mě k temu vede-neúspěch modernizovaného Super Hornetu v Korei , a nevalné šance uspět v Dánsku atd...

avatar
David Datum: 12.12.2013 Čas: 14:59

Já myslím, že pro Saab by to mohl být docela dobrý obchod.Mnohé malé rozvojové země by si švédský Gripen NG nekoupily (exportní úspěchy Gripenů jsou stále poměrně omezené), ale USA mají přeci jen větší politický vliv, tedy i lepší možnost získávat zákazníky. A hodně letadel dodávají USA v rámci vojenské pomoci, což by samozřejmě také hrálo svou roli
A myslím, že takový letoun by se rozhodně vyrovnal starším verzím F-16 (byť samozřejmě nikoliv únosností), stačí se podívat, jak Číňané dokázali rozvinout podobně velký F-7 (zásadně modernizovaný MiG-21)

avatar
D.i.p Datum: 10.12.2013 Čas: 23:37

Matesaax;David:
To já samozřejmě chápu, že to má být levná náhrada. Ale proč by ji pomáhal Saab vyvíjet, když může prodávat Gripeny NG?

Podle mě tohle bude něco podobnýho jako golden eagle. Jasně asi to půjde nějak ozbrojit, ale pro jakýkoli plnohodnotný figter to bude malinou. A upgradovat ze stejný platformy něco konkurenceschopnýho třeba i starším strojům jako F-16 bude určitě nemožný. Už to, že do toho rozměru těžko nacpou všechnu potřebnou techniku.

avatar
David Datum: 10.12.2013 Čas: 09:48

Jak je i z tohoto článku patrné, USAF ten letoun vnímá jako pokročilý cvičný, náhradu za letité T-38. O nějaké konkurenci F-35 nemůže být řeč. Ale řekl bych, že takový letoun by USA - ve spolupráci se Saabem - mohly dodávat v rámci vojenské pomoci svým spojencům, zejména malým státům, které na F-35 nemají finance

avatar
Matesaax Datum: 09.12.2013 Čas: 16:07

Letoun by jistě mohl být levnější variantou F-35,ale rozhodně výrobce nemůže počítat,že by ho koupilo Americké letectvo.Na to je prostě příliš málo výkonný.Stačí se podívat na případ F-5,který měl úspěch ve světě,ale doma příliš neuspěl.To samé evropské státy,které touží po F-35 těžko koupí takový lehký stroj a naopak jsou státy,které by zaujal,ale Američané jim ho neprodají.Nicméně své zákazníky si určitě najde.V USA bych mu dával velkou šanci,protože při takhle velké zakázce dostane určitě přednost domácí konstrukce např. před korejským letounem.

avatar
D.i.p Datum: 09.12.2013 Čas: 10:46

Myslím, že to vypadá primárně na projekt Boeingu. Bude to šitý na míru USA, což se při tak velkým počtu strojů rozhodně vyplatí. Zřejmě půjde o špičkový cvičný stroj s letovými vlastnostmi odpovídající F-22 a F-35, ovšem s nízkým bojovým potenciálem.

Nedovedu si představit, že by vyvíjený cvičný stroj pro USA mohl nějak posloužit jako varianta k F-35, to by muselo být úplně jiné letadlo. Musela by to být mnohem dlouhodobější spolupráce než jen do roku 2023. Nyní má Saab Gripen NG, což je letoun s delším potenciálem a vypadá to, že bude o něj zájem. Proč by chodil na ruku Boeingu a vyvíjel s ním sobě konkurenci?

Bylo by fajn, kdyby se nějakou malou měrou do toho projektu zapojilo Aero.

avatar
lorgarius Datum: 09.12.2013 Čas: 08:13

neviem ci by som tuto spolupracu nenazval koncernové sestry vo svedsku s usa pracuju spolu na.

avatar
Matesaax Datum: 09.12.2013 Čas: 07:24

Saab odjakživa používá americké díly ve svých letadlech a nemá s tím nejmenší problém.Viggen měl motor z B-727 a s radarem pomáhali také Američané.Gripen má motor vyráběný v americké licenci a nový Gripen NG má už přímo americký motor.
Saab naopak ví,že Gripen je poslední letadlo vyvinuté samostatně a v budoucnu se neobejdou bez spolupráce s jinými firmami.Mezi jejich další aktivity je spolupráce s Tureckem na vývoji bojového letounu TFX.

avatar
dedek Datum: 08.12.2013 Čas: 21:10

Sab si koleduje,jako naše aero.Skončí s neprodejnými šunty ve kterých bude přísně utajovaná americká elektronika.Tím pádem to bez jejich požehnání je neprodejné a je to na krach firmy.

arr