Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Stíhačky Dassault Rafale pro Egypt

Datum přidání 11.02.2015    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 5 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Egypt projevuje vážný zájem o francouzské víceúčelové stíhačky Dassault Rafale. Informace o úspěšném jednání přinesl před několika dny Laurent Collet-Billon, ředitel francouzského Generálního úřadu pro vyzbrojování.

Foto: Dassault Rafale; ilustrační foto / Public Domain

Foto: Dassault Rafale; ilustrační foto / Public Domain

 

Francie zavedla stíhačku Dassault Rafale do výzbroje v roce 2001, patnáct roků od startu prvního prototypu. Z celkově 180 strojů pro francouzské letectvo a námořnictvo bylo 136 strojů již doručeno.


Jediným dalším potenciálním uživatelem stíhaček Rafale je Indie, která dala Rafale přednost ve svém programu MRCA (Medium Multi-Role Combat Aircraft). Indové plánují odebrat 126 strojů, ale rozhovory váznou. Existuje reálná šance zpoždění dodávek, zmenšení počtu objednaných strojů nebo dokonce odstoupení od dohody.

 

Jednání o prodeji stíhaček Rafale vede Francie i s dalšími státy, ale od roku 2001, se nepodařilo stroj prodat žádnému zahraničnímu zájemci.

 

Existuje však velká šance na prodej francouzských stíhaček do Egypta. Jednání o možném prodeji 24 kusů probíhají zatím nadějně. Pokud se dohoda uskuteční, půjde o první reálný prodej stíhaček Rafale do zahraničí.

 

„Usmíváme se,“ řekl Collet-Billon novinářům 9. února. „Jsme optimisté, i když je tam hodně práce, kterou je třeba udělat.“

 

V současné době se egyptské letectvo opírá o celou řadu bojových strojů. V prvé řadě to je 220 stíhaček F-16A/B/C/D. Dále jde o 18 stíhaček Mirage 2000 a 82 starších Mirage V.

 

V letectvu také léta 56 obstarožních MiGů-21 a 57 stíhaček (čínská kopie Mig-21) Chengdu J-7 – oba typy letadel však egyptské letadlo postupně vyřadí z výzbroje. Otázkou samozřejmě je, a platí to pro všechny typy letadel v egyptském letectvu, jaký je skutečný počet nasaditelných letadel.

 

Podle francouzských médií mají stíhačky Rafale nahradit flotilu 18 letadel Mirage 2000, které Egypt získal již v roce 1981. Připomeňme, že Rafale je víceúčelový letoun schopný vést boj s dalšími letadly nebo provádět útoky na pozemní cíle.

 

Dodávka letadel Rafale je součástí širší francouzko-egyptské vojenské smlouvy. V rámci dohody mají Egypťané získat ještě námořní fregatu FREEM a výkoné střely vzduch-vzduch. Výše smlouvy dosahuje 5,65 až 6,78 miliardy dolarů.

 

„Je to na spadnutí. Pro mě je podpis jistý,“ citovala dokonce Reuters svůj zdroj z jednání. V současné době zbývá údajně vyřešit pouze časový rámec dodávky francouzských zbraní do Egypta. Podle Collet-Billona mohou první stíhačky Rafale přistát v Egyptě v roce 2018.

 

Podle deníku Le Monde dohodu posvětil i současný egyptský prezident Abd al-Fattáh as-Sísí.

 

Zdroj: Reuters, IHS Janes

Udělte článku metály:

Počet metálů: 1 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Barry Datum: 11.03.2015 Čas: 10:22

nebo kulové,pokud se francouzi nestanou spolehlivými dodavateli techniky...

avatar
Karlos73 Datum: 14.02.2015 Čas: 14:23

Dassault Rafale povazujem za jednu z najuniverzalnejsich sucasnych stihaciek v EU a NATO. Skoda ze Francuzi su tak tvrdohlavy a idu si svojou cestou (raketova vyzbroj,kompaktibilita s inou vyzbrojou NATO, atd) Velka skoda, ze tento stroj je dost drahy a pre vychodoeuropske staty nedosiahnutelny (cena viac ako 90mil euro za kus+cena za vycvik, servis, nahradne diely,..viac ako 100mil. euro za lietadlo.)
Europske staty robia chybu, ze nevedia spolupracovat, a aj ked spolupracuju, tak je za strojom viac problemov a komplikacii (EF2000,A400,Eurocopter Tiger).
Velka skoda, ze Francuzsko nepokracovalo vo vyvoji a pokracovani Mirage 2000, jednomotorovej stihacky...

avatar
D.i.p Datum: 13.02.2015 Čas: 23:24

kazd: No jistě. Ale to zjistili až teď? To už mohlo být vyjasněný během vyjednávání o prodeji. Tohle prostě není normální.

avatar
kazd Datum: 12.02.2015 Čas: 22:04

no podle toho co prosáklo, se zjistilo, ze MF již není vázáno zažitým "co armáda utrží za prodej je její"
osobně netuším kdy to přestalo platit a proč. takže řeší jak to zase zavést

avatar
D.i.p Datum: 12.02.2015 Čas: 21:57

Je to téměř mimo téma. Ale chtěl bych upozornit, jak naše vláda (neschopná nebo úmyslně sabotující) opět zdržela prodej L-159 do Iráku.

arr