Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Letecká technika

Stíhačky Dassault Rafale pro Egypt

Datum přidání 11.02.2015    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 5 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Egypt projevuje vážný zájem o francouzské víceúčelové stíhačky Dassault Rafale. Informace o úspěšném jednání přinesl před několika dny Laurent Collet-Billon, ředitel francouzského Generálního úřadu pro vyzbrojování.

Foto: Dassault Rafale; ilustrační foto / Public Domain

Foto: Dassault Rafale; ilustrační foto / Public Domain

 

Francie zavedla stíhačku Dassault Rafale do výzbroje v roce 2001, patnáct roků od startu prvního prototypu. Z celkově 180 strojů pro francouzské letectvo a námořnictvo bylo 136 strojů již doručeno.


Jediným dalším potenciálním uživatelem stíhaček Rafale je Indie, která dala Rafale přednost ve svém programu MRCA (Medium Multi-Role Combat Aircraft). Indové plánují odebrat 126 strojů, ale rozhovory váznou. Existuje reálná šance zpoždění dodávek, zmenšení počtu objednaných strojů nebo dokonce odstoupení od dohody.

 

Jednání o prodeji stíhaček Rafale vede Francie i s dalšími státy, ale od roku 2001, se nepodařilo stroj prodat žádnému zahraničnímu zájemci.

 

Existuje však velká šance na prodej francouzských stíhaček do Egypta. Jednání o možném prodeji 24 kusů probíhají zatím nadějně. Pokud se dohoda uskuteční, půjde o první reálný prodej stíhaček Rafale do zahraničí.

 

„Usmíváme se,“ řekl Collet-Billon novinářům 9. února. „Jsme optimisté, i když je tam hodně práce, kterou je třeba udělat.“

 

V současné době se egyptské letectvo opírá o celou řadu bojových strojů. V prvé řadě to je 220 stíhaček F-16A/B/C/D. Dále jde o 18 stíhaček Mirage 2000 a 82 starších Mirage V.

 

V letectvu také léta 56 obstarožních MiGů-21 a 57 stíhaček (čínská kopie Mig-21) Chengdu J-7 – oba typy letadel však egyptské letadlo postupně vyřadí z výzbroje. Otázkou samozřejmě je, a platí to pro všechny typy letadel v egyptském letectvu, jaký je skutečný počet nasaditelných letadel.

 

Podle francouzských médií mají stíhačky Rafale nahradit flotilu 18 letadel Mirage 2000, které Egypt získal již v roce 1981. Připomeňme, že Rafale je víceúčelový letoun schopný vést boj s dalšími letadly nebo provádět útoky na pozemní cíle.

 

Dodávka letadel Rafale je součástí širší francouzko-egyptské vojenské smlouvy. V rámci dohody mají Egypťané získat ještě námořní fregatu FREEM a výkoné střely vzduch-vzduch. Výše smlouvy dosahuje 5,65 až 6,78 miliardy dolarů.

 

„Je to na spadnutí. Pro mě je podpis jistý,“ citovala dokonce Reuters svůj zdroj z jednání. V současné době zbývá údajně vyřešit pouze časový rámec dodávky francouzských zbraní do Egypta. Podle Collet-Billona mohou první stíhačky Rafale přistát v Egyptě v roce 2018.

 

Podle deníku Le Monde dohodu posvětil i současný egyptský prezident Abd al-Fattáh as-Sísí.

 

Zdroj: Reuters, IHS Janes

Udělte článku metály:

Počet metálů: 1 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Barry Datum: 11.03.2015 Čas: 10:22

nebo kulové,pokud se francouzi nestanou spolehlivými dodavateli techniky...

avatar
Karlos73 Datum: 14.02.2015 Čas: 14:23

Dassault Rafale povazujem za jednu z najuniverzalnejsich sucasnych stihaciek v EU a NATO. Skoda ze Francuzi su tak tvrdohlavy a idu si svojou cestou (raketova vyzbroj,kompaktibilita s inou vyzbrojou NATO, atd) Velka skoda, ze tento stroj je dost drahy a pre vychodoeuropske staty nedosiahnutelny (cena viac ako 90mil euro za kus+cena za vycvik, servis, nahradne diely,..viac ako 100mil. euro za lietadlo.)
Europske staty robia chybu, ze nevedia spolupracovat, a aj ked spolupracuju, tak je za strojom viac problemov a komplikacii (EF2000,A400,Eurocopter Tiger).
Velka skoda, ze Francuzsko nepokracovalo vo vyvoji a pokracovani Mirage 2000, jednomotorovej stihacky...

avatar
D.i.p Datum: 13.02.2015 Čas: 23:24

kazd: No jistě. Ale to zjistili až teď? To už mohlo být vyjasněný během vyjednávání o prodeji. Tohle prostě není normální.

avatar
kazd Datum: 12.02.2015 Čas: 22:04

no podle toho co prosáklo, se zjistilo, ze MF již není vázáno zažitým "co armáda utrží za prodej je její"
osobně netuším kdy to přestalo platit a proč. takže řeší jak to zase zavést

avatar
D.i.p Datum: 12.02.2015 Čas: 21:57

Je to téměř mimo téma. Ale chtěl bych upozornit, jak naše vláda (neschopná nebo úmyslně sabotující) opět zdržela prodej L-159 do Iráku.

arr