Útočná puška CZ BREN 2: Nový přístup, nové myšlení

Armáda ČR v těchto dnech dokončuje převzetí 2600 ... Více

Big 6+1: Podoba americké armády v 21. století

Americká armáda (US Army) představila modernizační ... Více

Německé tanky Leopard 2A4 v Sýrii

Turecká armáda v prosinci poprvé nasadila do bojů ... Více

Elitní 601. skupina speciálních sil: Vše je o lidech

Největší hodnotou 601. skupiny speciálních sil ... Více

Události

Stíhačky F-35 Lightning II pro Německo?

Datum přidání 18.05.2017    Rubrika rubrika: Události     komentáře 49 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Německo dosud stálo zcela stranou od programu stíhačky F-35 Lightning II. Podle informací zpravodajské agentury Reuters ale Berlín požádal Spojené státy o utajované informace o schopnostech stíhaček F-35. Berlín chce pochopit všechny technologické možnosti F-35 - poté případně přijmout rozhodnutí, zda stíhačky F-35 nakoupí.

Foto: F-35A Lightning II; větší foto / US Air Force 

 

Německé letectvo se v současné době opírá především o 125 víceúčelových stíhaček Eurofighter Typhoon, 64 úderných/útočných letadel Tornado IDS a 29 letadel pro průzkum a vedení rádioelektronického boje Tornado ECR. 

 

Německé stíhačky Tornado zůstanou ve výzbroji minimálně do roku 2025. Německo tak již nyní musí začít hledat adekvátní náhradu, aby dokázalo plynule přejít na nový typ a neztratilo své schopnosti.


Zastoupit Tornada mohou stroje Eurofighter. Současné německé stíhačky Eurofighter však mají jen omezené možnosti používat zbraně vzduch-země. Německo plánuje Eurofightery vylepšit na verzi Phase 3 Enhacement (P3E), která dovoluje použití nejmodernější výzbroje vzduch-země (Paveway IV, Brimstone 2, KEPD 350) i střely vzduch-vzduch Meteor.


Součástí vylepšení P3E je instalace radaru Captor E-Scan (AESA), který umožní vést simultánně boj vzduch-vzduch i vzduch-země. Podle agentury Reuters ale německý program P3E nabírá zpoždění a není jasné, zda budou německé Eurofightery na tuto verzi vylepšeny.


Na pozadí problémů s letouny Eurofighter a nutností najít náhradu za letadla Tornado se Německo začíná zajímat o stíhačky F-35 Lightning II. Ty jsou primárně určeny pro vedení boje vzduch-země (náhrada za Tornado IDS) ale díky svému bohatému elektronickému vybavení i k vedení radioelektronického boje (náhrada za Tornado ECR).


Agentura Reuters měla šanci nahlédnout do žádosti zaslaném Berlínem do Washingtonu. Stojí v ní, že německé ministerstvo obrany provede “na konci letošního roku hloubkové hodnocení dostupných řešení na trhu, včetně stíhaček F-35."


V polovině roku 2018 německé letectvo dokončí podrobnou analýzu všech dostupných řešení (tedy především F-35 vs. Eurofighter) a následně Berlín přijme politické rozhodnutí, která bojová letadla nakoupí.


“Abychom pochopili nejmodernější technologie F-35, německé letectvo požádalo o informace o utajovaných schopnostech F-35 a speciálně o schopnostech senzorového vybavení, informačního managementu a operačních schopnostech,” cituje agentura Reuters žádost zaslánou německou vládou do Washingtonu.


Případný nákup F-35 jistě zvedne v Německu vlnu nevole, protože významná část stíhaček Eurofighter vzniká právě Německu. Zájem Berlína je o to více překvapující, protože v Německu sídlí mezinárodní firma Eurofighter Jagdflugzeug, která vyrábí stíhačky Eurofighter a nabízí je i zahraničním zájemcům - konkuruje tedy právě stíhačkám F-35.


Pro nákup F-35 ale mluví problémy s integrací zbraní vzduch-země do Eurofighterů a klesající cena F-35 - ta si již nezadá s cenou stíhačky Eurofighter a v budoucnu má dále poklesnout. 


Navíc němečtí klíčoví spojenci - Velká Británie, Nizozemsko, Norsko, Itálie, Dánsko a Turecko, již stíhačky F-35 objednali. O nákup F-35 uvažuje také Belgie, Švýcarsko, Finsko, Řecko, Polsko, Španělsko a dokonce Rumunsko.


Principálně může Německo nakoupit několik desítek stíhaček F-35A Lightning (verze s klasickým startem a přistáním) jako náhradu za letouny Tornado IDS a Tornado ECR.

 

Zdroj: Defense News

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.9 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Shania Datum: 25.05.2017 Čas: 16:25

Omny1: aktuálně je vyrobeno operačních 210 F-35 a bude jich vyrobeno okolo 300 než bude verze 1.0 (block 3f) příští rok. Flotila má nalítáno přes 90000hodin.

F-35 Fast Facts - May 2017
http://www.f-16.net/forum/download/file.php?id=24711

To že se stroj testuje, vyrábí a je v operačním nasazení se říká Concurrent Product Development.

Takže první vyrobené stroje budou vyžadovat větší a dražší modifikace a pravděpodobně je použijí jen na výcvik, později vyrobené serie naopak budou mít jen softwarový update.A tady máš detailní vysvětlení toho přehřívání pumovnice...pokud ti moje odpoved nestačila....

https://www.reddit.com/r/Dragon029/comments/486nyj/weapons_bay_overheating_cause/

Tak doufám že o tom nějakou dobu neuslyším, než to zas někdo vytáhne.

avatar
Omny1 Datum: 25.05.2017 Čas: 16:08

Shania
jasně takže ono se vyrobilo 175 ks a stále se testuje o))....a stále se nachází problémy o))).....tak hlavně, že si to všechno umíš hezky vysvětlit o))

avatar
Omny1 Datum: 25.05.2017 Čas: 16:08

Shania
jasně takže ono se vyrobilo 175 ks a stále se testuje o))....a stále se nachází problémy o))).....tak hlavně, že si to všechno umíš hezky vysvětlit o))

avatar
Shania Datum: 25.05.2017 Čas: 12:28

Olivav: verze 3F pro F-35A bude už v září-říjen 2017, dokončení programu proběhne na začátku 2018.

DOTE E se nikdy netrefilo v jejich odhadech, nemají s tím žádný zkušenosti, oni prostě jen jednou podle svých tabulek. Jeden z důvodu proč odhadovali tak velké zpoždění bylo nízké tempo testu zbraní, tak jim to nevycházelo, to že OT může udělat v rychlém sledu těch testů mnohem víc najednou jim vůbec nedocházelo a přesně to se taky stalo.


Co se týká kauzy APA, senát je slušně poslal do háje. APA je zodpovědná za jednu z největších dezinformačních kampaní a schválně se můžeš po letech podívat, kolik těch jejich odhadů se vlastně vyplnilo.

avatar
Olivav Datum: 25.05.2017 Čas: 11:42

Co je ovšem taky přelomové jaký drobnohled na F-35 používají. Real-time rozbory z gauče díky kvantům informací.

Mě zaujala kauza APA F35 a Austrálie - kde APA nedopadla po slyšení špatně, ale kritika byla odmítnuta, protože ty zásadní informace veřejnost neví a hned tak se nedoví. Prostě rozbor bez veškerých dat je nesmysl.

To éro je porstě zajímavé a docela hezky se o něm čte a vyvolává boužlivé debaty jako při nějakém vyhlášeném fotbalovém zápase ;-)

avatar
Olivav Datum: 25.05.2017 Čas: 11:37

Shania,

samo sebou. Problémy byly a budou je muset řešit. Pokud by vyšel ten nejhorší scénář s té zprávy, tak to dořeší okolo CY2020, což není až taková trága. Jen se m líbí, že tu zprávu více méne potvrdili.

Četl jsem na tohle téma (myslím tu zprávu) tři články od horroru až po optimismus. Asi to bude někde mezi. Navíc Izraelci si to éro pochvalují a to je alespoň pro mě silný signál, že to není takový šunt jak např tvrdí jistý Sprey.

To s tím katapultem to je ale stará věc ne? Kterou asi zase vytáhli a potvrdili, že je to jen u lehčího letadla při startu. Šlo tam o konfiguraci předního kola či co? Nevyřešil by to ten elektromagnetický katapult? Pokud se ovšem díky Trumpovi nevrátí k páře.

Diky to video mě zaujalo. I ty ukázky kde co je.

avatar
Shania Datum: 25.05.2017 Čas: 10:23

Olivav: ano kupodivu během testování nachází různé problémy a ty se pak snaží co nejlépe vyřešit, je to asi smysl proč je testují:)

ASi by bylo lepší nejdřív zjistit, co je POGO za organizaci a jaké jsou jejich cíle a jakými prostředky je chtějí dosáhnout. Půlka anti JSF článků vycházela z jejich režie a jejich zdrojů. Tohle už jen posmrtné škubání a využívání posledních zbytků z Gilmorova posledního DOTE E reportu.

A pak jsme zase zpět u DOTE E, to co je tu označeno jako neefektivní/ nedostatečné je zcela pravda, ale vychází to z toho, že kancelářský krysy mají tabulky co má finální produkt 3F umět a logicky 2b a 3i mají vůči němu nedostatečné schopnosti PRESNE JAK TO BYLO PLANOVANO.

Tady máš níže videa s Bogdanem, kde o těch chybách a jak je řešili mluví, mluví i o zkusenostech s programem, armádními programy obecně atd.

http://www.f-16.net/forum/viewtopic.php?f=58&t=53114&p=368324#p368324

Dokonce a to teď na plno musím uznat, že jsem se spletl, mluví o Trumpově pozitivním vlivu na snížení ceny. Tedy lrip 10 byl dohodnut velmi rychle za lepších podmínek, než JPO čekalo po lrip 9.

Co se týká těch vybrací při startu, je to jen u lehce naložených F-35C (s méně než plnou nádrží) a problém očividně není nic zásadního, řeší to změnou toho jak se pilot připoutá a nějaké změny na uchycení stoje ke katapultu.

-----------

Jinak parádní video.

avatar
Olivav Datum: 25.05.2017 Čas: 09:35

Sorry za šílený off topic, ale nedalo mi to šoupnout to tu:

Video z panoramatickými záběry z Mosulu - je to z paluby Mi-28 Irácké armády a komentuje to borec z BBC

https://www.youtube.com/watch?v=RKseZzSL2jM

avatar
Olivav Datum: 24.05.2017 Čas: 22:07

taky zajímavé počtení https://www.bloomberg.com/news/features/2017-04-04/is-the-f-35-a-trillion-dollar-mistake

avatar
Olivav Datum: 24.05.2017 Čas: 21:56

No tady to s tím pilotem dobře cvičí http://www.businessinsider.com/new-footage-problem-delaying-navy-f-35-2017-1

avatar
Olivav Datum: 24.05.2017 Čas: 21:52

No ono nejde asi už jen o cenu ta se vyvíjí pozitivně, ale objevil se report a i F-35 Joint Program Office přiznali, že to není výmysl. Takže F-35 je docela ne tak pecka letadlo jak se tvrdí :) protože problémů ma sakra dost :)

http://www.pogo.org/straus/issues/weapons/2017/f35-continues-to-stumble.html?referrer=http://nationalinterest.org/blog/the-buzz/the-f-35-14-trillion-dollar-national-disaster-19985?page=17

avatar
Sokrates Datum: 23.05.2017 Čas: 18:33

Niekde v tejto diskusii sa opäť objavil názor, že projekt F-35 je predražený. Neviem to už nájsť, možno to bol práve zablokovaný Omny. V tejto súvislosti vyšiel pred dvomi dňami zaujímavý článok, v ktorom sa uvádza možná jednotková cena FGFA (T-50). Tá by mala predstavovať 135 mil. USD v prípade, že India objedná 127 lietadiel. Do vývoja stíhačky by však museli vložiť ďalších 6,7 mld. USD, pričom lietadlá by bolo možné zaviesť až v roku 2027-2028. Celkové náklady Indie na vývoj a obstaranie by sa tak vyšplhali na 24 mld. USD. To by bolo v prepočte na jeden stroj 189 mil. USD. V kontexte dnešnej jednotkovej ceny F-35 pre partnerské krajiny je to skutočne vysoká suma, keďže priemerná cena 10. výrobnej várky F-35 je niekde na úrovni 109,7 mil. USD.

http://defenceupdate.in/indo-russian-project-develop-aircraft-hits-roadblock-price-technology/

avatar
Shania Datum: 23.05.2017 Čas: 09:32

Jinak naprosto skvělá stránka se spoustou manuálu a dalších materiálu nejen ke starším US letadlům.

http://aviationarchives.blogspot.cz/

avatar
Shania Datum: 23.05.2017 Čas: 09:29

mr_kosa:

něco k tomu zde, spekuluje se, že jde o Kanadu, případně Belgie.

https://www.reddit.com/r/F35Lightning/comments/6bedwn/lrip_12_13_14_block_buy_details/

----------
Australie směřuje k 5gen only AF v 2025

https://news.usni.org/2017/05/12/australia-set-first-5th-generation-air-force-2025

Tady je pohled šéfa JPO na ty největší problémy a jak je řešili.

http://www.airforcemag.com/Features/Pages/2017/May%202017/Turning-Points-Convinced-Bogdan-F-35-Would-Succeed.aspx

http://www.airforcemag.com/Features/Pages/2017/May%202017/Five-Years-Later,-F-35-Relationship-Better,-But-Trust-Still-Elusive.aspx

Rozhovory s Bogdanem, nárůst produkce, soupereni se SH atd.

https://www.youtube.com/watch?v=BX0BiRDkhcA

https://www.youtube.com/watch?v=PALUPj1lp8A

avatar
mr_kosa Datum: 22.05.2017 Čas: 17:53

Shania ti zacierneni prijemci pri lrip 12, 13 su Izrael, Japonsko, Korea a este iny stat? Alebo japonci/korejci beru F-35A pre dve rozdielne zlozky? Predpokladam, ze Izrael je ten komplet zacierneny.

arr