Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Stíhačky F-35 Lightning II pro Spojené Arabské Emiráty?

Datum přidání 07.11.2017    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 48 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Prezident Donald Trump souhlasil se zahájením diskuze se zástupci Spojených Arabských Emirátů (SAE) o případném prodeji stíhaček F-35 Lightning II do této arabské země. Možný prodej F-35 zapadá do snahy Washingtonu navázat s Abu Dhabi hlubší strategickou spolupráci.

Foto: F-35 Lightning II z 58. stíhací perutě (58th Fighter Squadron) se připravuje na tankování ve vzduchu; větší foto / US Air Force 

 

F-35 Izrael neohrozí

Podle Defense News nebylo přijato prozatím žádné rozhodnutí o prodeji F-35 do SAE, už ale jen poskytnutí utajovaných informací o F-35 ukazuje na odklon Trumpa od dřívější politiky Baraky Obamy. Bývalý americký prezident odmítal požadavky SAE o přístup k údajům o F-35, aby zajistil zachování kvalitatívní vojenské převahy QME (Qualitative Military Edge) Izraele.


QME je koncept americké zahraniční politiky, který má zajistit technologickou a taktickou převahu Izraele nad početnějšími protivníky v regionu.


Administrativa Trumpa má podle vlastních slov zájem zachovat koncept QME. Stejně tak ale plánuje rozvíjet strategické partnerství se SAE, které bylo představeno v květnu, během schůzky korunního prince Muhammada bin Zayeda s Trumpem a Jimem Mattisem ve Washingtonu. Strategické partnerství bylo uzavřeno na 15 let a zahrnuje mimo jiné dodávky amerických zbraní, společný výzkum a vývoj nebo spolupráci speciálních sil.


"Tým Trumpa souhlasil s tím, že tuto žádost zváží. Ještě neřekli ´ano´, ale jsem si jisty, že budou souhlasit, až se usadí prach,” řekl bývalý představitel Pentagonu. “Prachem” je především probíhající spor mezi SAE, Saúdskou Arábií, Bahrajnem a Katarem. Washington tento "klasický" orientální spor musí nejdříve vyřešit, aby se mohl soustředit na odvrácení vojenských (nejaderných i jaderných) hrozeb z Íránu.


SAE jsou po Izraeli nejbližší americký spojenec na Středním východě. Byly ty právě SAE, které se účastnily všech šesti amerických intervenci v oblasti od konce války v Perském zálivu (1991), a hostí také tisíce amerických vojáků na letecké základně Al Dhafra, ležící 32 km jižně od Abu Dhabi.


Důležitý je také vztah SAE s Izraelem – SAE s Izraelem nesdílí žádné námořní a suchozemské hranice, jako např. k Izraeli nepřátelsky naláděná Saudská Arábie. Letectvo SAE také na cvičeních přímo spolupracuje s izraelským letectvem, naposledy tomu bylo na každoročním americkém leteckém cvičení Red Flag v Nevadě.


Izrael prozatím vstřícnost Washingtonu k prodeji F-35 do SAE nijak nekomentoval, ale nepředpokládá se, že bude mít námitky. Napomáhá tomu i fakt, že i v případě rychlého jednání SAE nedostane první F-35 dříve než za deset let (kvůli současném rozplánováni výroby) a uběhne ještě dalších několik let, než se piloti SAE s F-35 sžijí a budou je moc nasadit do bojových akcí


"Tyto dvě země nejsou spojenci; ani přátelé. Ale podle momentálně možných scénářů, kdyby si někdo myslel, že SAE použije tento letoun k útoku na Izrael, tak nežije v realitě," uvedla Šošana Bryen, ředitelka centra židovské politiky ve Washingtonu.


Kromě toho je Izrael jediným státem, který si zajistil práva na vlastní údržbu motorů a draků F-35. Izraelské letouny tak mohou fungovat nezávisle na celosvětové infrastruktuře F-35. 


Izrael proto nebude závislý na aktualizacích softwaru a dalších schopnostech, které bude Pentagon a Lockheed Martin poskytovat zahraničním provozovatelům skrze "všeobjímající" celosvětový logistický systém ALIS letadel F-35.


Vláda USA skrze ALIS teoreticky může rychle zastavit přístup k životně důležitým aktualizacím softwaru a logistické podpoře F-35 nebo dokonce zahájit aktivní kybernetický útok na terminály ALIS v SAE, aby se pokusila odstavit F-35 nebo některé jeho klíčové funkce.

 

Rusové v pozadí

Danny Sebright, předseda obchodní rady USA-SAE, ale současně upozornil, že Abu Dhabi je frustrováno americkou politikou, která řídí přenos amerických technologií do Blízkého východu.

 

"Způsob, jakým naše (americká - pozn. red.) politika nyní funguje, je Izrael versus všechny ostatní arabské země. Ale oni (SAE - pozn. red.) nemají vůči Izraelcům žádné špatné úmysly a nevidí sami sebe, že budou s nimi válčit. Proto nechtějí, aby rozhodnutí byla zdržována na základě toho, jak mohou jiné arabské země ovlivnit izraelskou QME,” uvedl Sebright. 


Sebright každopádně varoval, že v případě neochoty Spojených států podělit se o špičkové vojenské technologie, se SAE může porozhlédnout jinde – začátkem letošního roku podepsaly SAE a Rusko záměr o společném vývoji stíhačky páté generace na základě MiGu-29. Moskva také uvedla, že SAE má potenciální zájem nakoupit jednu letku (12 až 18 letadel) víceúčelových stíhaček Su-35. Rozhovory o prodeji Su-35 do SAE probíhají údajně již od roku 2015.


"Tyto záležitosti (spolupráce SAE s Ruskem - pozn. red.) mohou být považovány jako odraz frustrace SAE v procesu akvizice amerických zbraní,” vysvětlil pro Defense News Sebright. SAE již kvůli neochotě Washingtonu dodat bezpilotní letouny Reaper s výzbroji nakoupily obdobné čínské systémy.


"SAE nejsou jen spotřebiteli americké bezpečnosti, ale také poskytovatelem americké bezpečnosti. ... Uvažují sice o ne-západních dodavatelích, je ale důležité zdůraznit, že nadále silně upřednostňují americké zbraně ..., které přicházejí společně s americkým výcvikem a podporou a dále posilují vzájemné obranné a bezpečnostní vztahy oběma zeměmi,” dodal Sebright.


Podle Simon Henderson, ředitelky washingtonského institutu pro energetickou politiku Perského zálivu (Gulf and Energy Policy Program), mohou Spojené státy uvažovat o prodeji F-35 také Saudské Arábii. Rijád ale musí nejdříve rozptýlit obavy ohledně svých záměrů vůči Izraeli, například tím, že se zúčastní společných cvičení s izraelským letectvem ve Spojených státech.

 

Zdroj: Defense News

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
KOLT Datum: 14.11.2017 Čas: 23:20

S jedním bych ale souhlasil, snaha omezit šifrovací SW tu je. A v případě demokratických států je to pěkná prasárna. Mmchd, naštěstí prakticky neproveditelná.

avatar
KOLT Datum: 14.11.2017 Čas: 23:10

Beld, srovnávat odposlouchávání kancléřky s cracknutím iPhonu je, emh, no... prostě komické ;-) Odpodlouchávat jakoukoliv komunikaci vedenou prostřednictvím mobilní telefonní sítě umí i naše policie. Ona totiž není de-facto *vůbec* zabezpečená! iPhone zabezpečený je, a vůbec ne zle. Pokaždé, když vyjde bezpečnostní aktualizace iOS, trvá hackrům i několik dnů, než najdou další exploit. Přičemž se primárně hledají takové, které umožní jailbreak, klidně za aktivního přístupu uživatele. Nikoliv přístup k datům bez uživatelova vědomí, nicméně i takové postupy se zpravidla najdou. FBI žádné divadlo nehrála. Tedy krom tragédie, kdy místo toho, aby rovnou šli za někým, kdo jim to udělá, nejdřív tlačili Apple, který je pochopitelně poslat do háje (nebo Izraele, vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby jim adresu té firmy poslali z Cupertina :-) ).

avatar
logik Datum: 14.11.2017 Čas: 22:24

1) EF si dokáže poradit s F-22? Jako myslíš na základě cvičení, kde zkriplily všechny hlavní výhody F-22 (VLO, výrazně lepší radar, atd....)? Nebo na základě čeho?
A proč by měl neuspět?
Protože defakto právě i ten EFT neuspěl: výsledkem je stíhač, který se nejen nedaří prodat, protože za to, kolik stojí, zas tolik muziky nepředvádí, ale kterého se dokonce země i zbavují (Rakousko). Je to smutné, ale je to tak.

2) Jasně, Německu vůbeec nedosluhují Tornáda... Nebo se má z německa stát pacifista bez armády?

3) Stíhačku šesté generace od Airbusu jsem již komentoval: zatím do ní nikdo nedává peníze, know-how s 5. generací v Evropě žádné není, poslední projekt stíhačky se moc nepovedl, projektu se nebude účastnit pravděpodobně ani Británie. Není příliš důvodů se domnívat, že by ten projekt v dohledné době uspěl.

Opakuji, neříkám nevyvíjet, ale je iluzorní si myslet, že ze současného stavu jsme schopni vyhrabat rychle, a zatím ani není bohužel vidět politická vůle se hrabat vůbec....

avatar
Beld Datum: 14.11.2017 Čas: 20:14

Vsechny dulezite tajne sluzby na svete pouzivaji vlastni fw a sw ktery zajistuje , ze jim do toho nikdo nepoleze . A verte , ze kdyz bude CIA chtit , tak se vam dostane do jakehokoliv normalniho mobilu v radech jednotek minut . Ta saskarna s applem byla az komicka scenka pro media . Vzdyt nemeli problem odposlouchavat bez detekce nemeckou kanclerku .

To ze tam nejaka zadni vratka u F35 jsou je jiste tak na 101% . Budme za to zrovna v pripade SA radi .

On je tu duvod proc chteji nektere staty ( bohuzel i demokraticke ) omezit volne dostupne OS sifrovaci systemy .

avatar
Rase Datum: 11.11.2017 Čas: 14:15

strikehawk:
Nj. ale nákupem stroje z USA půjde Airbus hodně do kopru (vojenská část), přeci jen pokud uspějí Rakušané s žalobou, bude to stát dost peněz a pokud i Němci dají přednost jiném stroji, bude to mít ohromný dopad na pověst společnosti. Podívejte jaký problém byl s A400 co se týče akcií společnosti. Vojenský letoun je příliš důležitá věc i politicky. Pokud Němci koupí F-35, můžou se vykašlat i na vlastní vývoj ostatních zbraní (raket atd.) a nakupovat jen od USA, tak jako otatní. Teď jde o to, zda to myslí němci s budováním evropského zbrojního průmyslu vážně, nebo budeme jen konzumenti zboží z USA. Ono se to odvíjí i od armádních rozpočtů v EU. Nechci kritizovat USA, ale rýpnu si. Trump si myslí, že když se zvýší rozpočet na 2% HDP, že se za peníze navíc nakoupí zbraně z USA (jako v 60.letech). V Evropě oproti tomu řeší, že se bude co nejvíc potřebných zbraní vyrábět v Evropě. Tady ten střet zájmů je zkrátka nevyhnutelný. Francouzi se třeba nebojí vyrábět si všechno sami, byť je to někdy hodně drahé - ti by kupříkladu F-35 nikdy nekoupili. Otázkou je, zda Němci ohnou hřbet - finanční ztráty budou velké v obou možnostech

avatar
strikehawk Datum: 11.11.2017 Čas: 13:29

Na celou kauzu je nutno pohlížet v širším zahraničně politickém kontextu.

1) není žádný pochyb, že Evropa dokáže vyvinout nejlepší stíhač na světě pokud je politická vůle a finanční krytí. EF je toho důkazem - dokáže si poradit jak s F-22 tak i Su-35.Eurojet je stále nejlepší motor ve své třídě a ve většině parametrů strčí do kapsy americké i ruské ekvivalenty.Vědeckotechnické kapacity existují stejně jako zkušenosti z civilních projektů kde se Airbus dotáhl na Boeing a má mírně navrch. Může někdo položit smysluplný argument proč by Evropa, pokud by se rozhodla vyvinout vlastní úderný letoun, neměla uspět? Naopak jsou to USA a jejich zbytnělý vojenskoprůmyslový komplex který z 5 projektů dotáhne stěží jeden a to ještě v rozpačitém výsledků.....

2) Německo žádné F-35 nepotřebuje.....to co potřebuje je uchlácholit USA které mají výrazný obchodní deficit se všemi průmyslovými zeměmi a jediné co mohou nabídnout jsou zbraně.
Trump ze všeho nejvíce připomíná žebravého Gorbačova v letech 1985-1988 kdy při každé návštěvě satelitů měl plná ústa glasnosti a perestrojky a obě ruce natažené pro dolarové půjčky k sanaci chřadnoucího hospodářství SSSR.....ted jsou to USA, které mluví o spolupráci v obchodní oblasti a zároveň vyhrožují obchodní válkou a ochranářskými opatřeními pokud ostatní státy nezačnou spolupracovat na odstranění nebo zmenšení obchodních přebytků, protože americké hospodářství nedokáže držet krok ani v prostředí jejíž pravidla nadiktovali samotné USA

3) Německo tedy jako typicky exportní země obětuje 10 miliard dolarů za necelých 100 letadel aby zabránilo obchodní válce a koncentruje se s Francií na stíhač 6. generace Airbus. Francie toto dělat nemusí ...její průmysl není tak exportně orientován , je slabší i když velmi konkurenceschopný ale nemá v USA tak silné postavení a zájmy jako Německo

avatar
Gloton Datum: 10.11.2017 Čas: 00:56

Ve veškeré "elektronice" je tolik zadních vrátek, že se nám o tom ani nesní. Potom je úplně irelevantní, jak je zabezpečen operační systém a další software, protože těmito zadními vrátky přímo v hardwaru, lze "ovládnout" prakticky jakékoliv zařízení i když je "vypnuté" a jen pod napětím a připojené k počítačové síti.
Krásný příklad je popsán v nedávném článku na Živě o procesorecj Intel
https://www.zive.cz/bleskovky/hluboko-uvnitr-procesoru-intel-jsou-zadni-vratka-pokud-je-nekdo-zneuzije-zpusobi-digitalni-apokalypsu/sc-4-a-190366/default.aspx

avatar
Luky Datum: 09.11.2017 Čas: 23:42

@KOLT

Nemyslím si, že by česká BISka instruovala intel, jaká má přidat do síťovky vrátka...od toho budou jiní páni
Co se týče lokálních woken a jejich SP, vím proč jsem to napsal.

avatar
Superme Datum: 09.11.2017 Čas: 22:58

Když už by se to - nedej bože - prodalo Saúdům, tak by mohli něco prodat i na Tchaj-wan. A mohli by čínským komunistům prasknout žilky :)

avatar
KOLT Datum: 09.11.2017 Čas: 22:00

Jelikož jsme těžce off-topic, nechce se mi do toho moc zaplétat, pan Grohmann by nás mohl vynést v zubech ;-)

Prvotně vznikla diskuse kvůli prohlášení: "Co se týče kybernetické bezpečnosti, je známý fakt, že např. u jazykových lokalizací operačních systémů si místní bezpečnostní služby zadávají backdoors." Kteréžto s ohledem na své skromné znalosti považuji za skutečně velmi nepravděpodobné, přinejmenším v případě OS od Applu. Jak je na tom MS netuším, nicméně pochybuji, že by ochotně spolupracoval s naší vládou na vkládání nějakých backdoorů... Android je takový bordel, že do něj nikdo backdoory úmyslně vkládat nemusí ;-)

Jen ve zkratce – nemusíte se snažit mě přesvědčit, že jsou Appláci mrchy, nosíte sovy do Atén :-) Nicméně oni FBI skutečně nic prozradit nemuseli, možná krom e-mailové adresy těch Izraelců :-) Kterým také nic prozradit nemuseli. Jejkotemankote, vždyť od té doby, co se iOS dostal do rukou uživatelům, je to neustálá hra na kočku a na myš. Hekři najdou chybu, díky které otevřou iOS, Apple vydá záplatu, hekři.... furt dokola. Jako ostatně u každého složitějšího operačního systému. Mmchd, kdyby tam výrobci něco nechávali úmyslně na pokyn vlády, proč by se vůbec FBI u Applu snažila něco takhle oficiálně získávat? Prostě by použila ten "vnucený" backdoor.


Luky, promiňte, ale už na tohle téma radši nic nepište ;-) Protože "...s nejnovějšími aktualizacemi přicházejí nejnovější backdoors..." je snad ještě horší než ten předchozí výrok :-) Stejně jako to o tom HW. To je, jak když já píšu o letectví... Aby bylo jasno, "backdoor" je něco, co je tam nechané úmyslně. Aktualizace zpravidla zalepí nalezené díry. Mohou samozřejmě nové přinést, neb zalepení jedné díry může tři další vytvořit, normálka. A pokud jsou přidané nové vlastnosti, samozřejmě i v těch může být díra. Ovšem zda jsou tyto úmyslené, ponechám na názoru každého jednotlivého soudruha...

avatar
stronger.p Datum: 09.11.2017 Čas: 15:18

Celá akce iPhone. FBI, Izrael, žaloby atd. bylo z mého pohledu jen jedno velké divadelní představení. Apple povolil a sehrálo se to "jako že" za peníze u třetí strany.

avatar
Slavoslav Datum: 09.11.2017 Čas: 10:41

Dostali sa doňho za cca 1 milión pre súkromnú izraelskú firmu čo sa na to špecializuje.

Iróniou osudu sa o pár mesiacov na nete objavil spôsob ako to zabezpečenie na tom type mobilu prekonať zadarmo :-)

avatar
kazd Datum: 09.11.2017 Čas: 09:44

Pokud si pamatuju, tak do iPhonu se dostali a poměrně lehce přes Izrael.
Zda Apple izraelcům pomohl se ofiko neví.
Napřímo to udělat nemohli, protože ústava USA a s tím si nikdo nechce zahrávat.

avatar
Luky Datum: 09.11.2017 Čas: 09:40

a mimochodem ani open source řešení mi nedá žádnou jistotu - do HW přístup stejně není

avatar
Luky Datum: 09.11.2017 Čas: 09:35

Chytrý telefony, tablety a podobný blbiny mě naprosto míjejí a z matlání po obrazovkách i omladiny čumějící v hospodě do mobilů se mi dělá na blití, nicméně předpokládám, že princip je furt stejný - s nejnovějšími aktualizacemi přicházejí nejnovější backdoors(tak to aspoň bylo v čase T - 15 let :)

Je hezký, že najdeš příběhy, které implikují vysokou etiku korporací, podnikajícíchí v masově rozšířených komunikačních zařízeních, ale já jsem přesvědčen, že situace se nezlepšila - ba naopak.

arr