Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Stíhačky MiG-29SMT pro ruské letectvo

Datum přidání 16.04.2014    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 25 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Společnost Russian Aircraft Corporation MiG (RAC MiG) podepsala s ruským ministrem obrany smlouvu na dodání 16 stíhaček MiG-29SMT „Fulcrum“. Cena kontraktu dosahuje 17 miliard rublů (9,4 miliardy Kč).

MiG-29SMT

Foto: MiG-29SMT / RAC MiG

 

Ve výzbroji ruského letectva se nalézá 254 stíhaček MiG-29. V roce 2009 až 2010 ruské letectvo rovněž obdrželo 28 moderních strojů MiG-29SMT, původně určených pro Alžírsko.

 

První informace o zájmu ruského letectva o stíhačky MiG-29SMT se objevily již v roce 2013. Ruské letectvo původně projevovalo zájem jen o nové stroje MiG-35 „Fulcrum-F“ (hloubkově modernizovaný MiG-29). Zdržení s vývojem však donutilo ruské letectvo porozhlédnout se po dočasném řešení v podobě strojů MiG-29SMT.

 

Ruské ministerstvo obrany plánuje nákup stíhaček MiG-35 až v roce 2016. "Tato objednávka umožní společnosti (RAC MiG) hledět do budoucnosti a bude dobrým výchozím bodem pro výrobu nových letadel, jako jsou MiG-35," řekl v roce 2013 náměstek ruského ministra obrany Jurij Borisov. Ruské letectvo má zájem až o 100 stíhaček MiG-35.

 

Hlavní předností MiGů-35 je instalace radaru FGA-29 Žuk-AE. Jedna se o radar typu AESA, tedy radiolokátoru s pevnou fázovanou mřížkou a digitálně vychylovaným paprskem. Druhým klíčovým senzorem je elektro-optické čidlo typu OLS-UEM, které slouží pro vyhledávání a sledování vzdušných cílů.

 

Nákupem stíhacích strojů MiG-29SMT v podstatě dává ruský stát finanční injekci firmě RAC MiG. Tento legendární výrobce letecké techniky v posledních letech prohrává souboj na domácích i zahraničních trzích se svým úspěšnějším konkurentem firmou Suchoj.

 

Podle Sergeje Korotkova, generálního ředitele RAC MiG, MiG-29SMT se "dobře osvědčil v provozu a má výrazně rozšířený rozsah zbraní k útoku na letecké i pozemní cíle."

 

MiG-29SMT je frontový stíhač určený k vybojování vzdušné převahy na linii bojiště. K dalším jeho úkolům patří přepadové stíhání v rámci protivzdušné obrany, útoky na pozemní a námořní cíle přesně řízenou municí a útoky na radiolokátory protivníka.

 

Nejviditelnější vnější rozdíl mezi MiG-29SMT a ostatními "Fulcrumy" je zvětšená palivová nádrž na hřbetě letadla. Díky větším nádržím se zvětšil akční rádius ze 770 km u MiG-29 na 990 km u MiG-29SMT.

 

Zdroj: RIA Novosti

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Jecchus Datum: 18.04.2014 Čas: 16:40

Jan Grohmann:

Díky za vysvětlení technické stránky webu. Nebyla to přímo kritika (spíš poznámka), jenom mě prostě některé ty blogy na téhle v zásadě "oáze českého internetu" krapet štvou a mám strach, abych z toho nakonec třeba taky nezblbnul :o)
Chápu, že to neděláte, a ani nemůžete dělat, ručně po té, co všechny ty slinty v blozích přečtete... :o)

S pozdravem "sláva neexistujícím americkým dezertérům - AEGIS_OFF" :o))))
Jecchus

P.S. Je smutné kolik lidí zde ale tu informaci o zhroucených námořnících hned přijala jako prostý fakt a dále s ní tak pracují...

avatar
Jan Grohmann Datum: 18.04.2014 Čas: 15:02

Pro Jecchus. Je to off-topic, když tak poté na mejl.
"Sledujeme pro vás siť..." pracuje automaticky. Nastavili jsme filtr webů a klíčových slov, podle kterého se vypisují odkazy.
Bohužel kvalitu jednotlivých odkazů nejde rozlišit. A vypnout celý iDnes nebo blog.idnes... to zatím nemáme v úmyslu.

Osobně to rozhodně neberu. Kritika je důležitá a nezbytná.

avatar
CerVus Datum: 18.04.2014 Čas: 13:03

ČR rozhodně na air policing nepotřebuje téměř nejdražší stíhačku která existuje (F-35).
Gripen se na to hodí, ale podmínky za kterých jsme je získaly jsou šílené. Ona by nám stejně dobře postačila starší F-16 jako je koupili poláci s výhledem na další doplnění stavu jak je bude USA nabízet spojencům. Ono i Saudská Arábie nabízela nedávno 40 Stíhaček Mirage 2000 pořizované mezi roky 99-04 za velice výhodných podmínek (místo jednoho olétaného gripena mohly být tuším 4 M2k). Byly by o 5 let starší, bylo by nutné přeškolit personál, ale s tím by přez kterého by byl obchod stejně učiněn výrobce mile rád vypomohl.
Naše letadla stejně nikdy bojovat nebudou, jediné co musí zvládnout je doletět dopravní letadlo (což zvládne téměř cokoli kromě l-159), komunikovat se systémy nato a mít rozumné náklady na servis.

avatar
Jecchus Datum: 18.04.2014 Čas: 12:01

Jan Grohman:
Měl bych na Vás dotaz ohledně rubriky "Sledujeme pro Vás síť". Je to teda dost mimo diskusi, ale třeba to někomu přijde zajímavé a bude to komentovat také a navazuje to i na Vaší připomínku Karlosovi73 ohledně linkování konspiračních webů:

Podstatná materie této rubriky jsou blogy na iDnes.cz, které jsou ovšem, řekl bych až nehodny prezentace na tomto webu. Jedná se o takové ty konspirativní výkřiky do tmy často z pera podivných existencí. Neuvažujete o nějakém upgradu a zvýšení kvality toho sledování sítě? V zásadě je to OK, ale ty iDnes blogy mi leží tak nějak v žaludku. Ne, že by všechny byly mimo, ale je jich dost...

Díky za připadnou odpověď, přičemž jak Vás tu tak sleduji, nepředpokládám, že to budete brát nějak osobně... :o)

avatar
Deutschmann Datum: 18.04.2014 Čas: 09:59

Pepe420:
Ano gripenů máme 14 ks (12x jednomístný + 2 dvoumístné).
Ale pro případné nasazení 4 ks mimo území ČR (Pobaltí, Island, cokoliv jiného) nastává problém s tím že je nedostatek letadel pro hlídání vzdušného prostoru ČR.

avatar
Ezekyl Datum: 18.04.2014 Čas: 08:44

Nákup F-35 (do AČR) je dle mého špatným nápadem. Toto letadlo by bylo jen černou dírou na peníze. Zpoždění v sériové výrobě je fenomenální (ale na druhou stranu, nikoliv vyjímečné a ve své třídě je s přehledem prvním) - kdy by se na nás asi tak dostalo? Cena astronomická - 170 mil USD za letoun (další služby/modernizace za příplatek) a o ceně provozu ani nemluvě. Složitost letounu mu může zlomit vaz - opravy budou trvat dlouho (a už trvají) a budou (jsou) šíleně nákladné.

Jde sice o TOP letoun (a zdařilý), kterým asi i pár let zůstane (Su PAK-FA?) ale je to letoun který si ekonomicky mohou dovolit jen armády s nejmohutnějšími rozpočty - a ruku na srdce, to AČR není a nebude.

Pokud už bychom měli ustoupit od Gripenu (70 mil)- tak bych volil Eurofighter Typhoon - dražší alternativa (ale stále levnější než F-35 - EF-Typhoon: 120 mil USD letoun/200 mil letoun + všechny budoucí modernizace), technologicky na vzestupu. A je z Evropy. Ne z USA, ne z Ruska. A proto je dle mého nejlepší volbou opravdu Gripen, potažmo hypoteticky Typhoon, pokud bychom doopravdy chtěli rozhazovat peníze.

Navzdory všemu, se mi jeví volba Gripenu jako perfektní rozhodnutí. Volba na pronájem bez odkupu, to už je věc jiná ;-)

avatar
D.i.p Datum: 18.04.2014 Čas: 07:49

I kdyby ČR nějakým zázrakem schrastila prachy na 12 F-35, tak si myslím, že by bylo daleko lepší za ty penéze pořídit dvojnásobný počet Gripenů E/F a možná ještě něco navíc.

avatar
Karlos73 Datum: 17.04.2014 Čas: 21:27

Jan Grohmann, v poriadku, nabuduce uz taketo spekulativne clanky s tazko overitelnym a nehodnovernym obsahom uz sem davat nebudem. Bol som len zvedavy na vas nazor, pripadne ci registrujete nejake pokrocile ruske vojenske zariadenie systemu "Chibiny", lebo ja osobne som nic take zatial nezaregistroval.
Mne osobne sa zda skor varianta, ze americania sa nenechali vyprovokovat.
Jecchus, tiez si myslim, ze ide o riadnu ftakovinu, a z ruskej strany propagandu. Nieje predsa tajomstvo, ze vacsina zbranovych a lodnych systemov je viacnasobne zalohovana.

avatar
Alstratt Datum: 17.04.2014 Čas: 19:24

KS418E - Su-24

avatar
pepe420 Datum: 17.04.2014 Čas: 19:17

Deutschmann:
Mám pocit, že F-35A by měl kolem roku 2020 stát něco kolem 83 miliónů dolarů, navíc Gripenů máme myslím 14, takže by možná stačilo pořídit stejný počet strojů (místo 18). Jinak v ČR se za rok rozkrade podle analýz z VŠE kolem 200 miliard (státní zakázky atd), za to bychom mohli mít i Raptory :-) Stačilo by, kdyby se důsledně dodržovalo vybírání daní, hlídala korupce a hned by byly peníze. A nebo to nějak "vyhandlovat" s USA, např. my tady necháme postavit radar a oni přemluví Lockheed Martin, ať nám dá na F-35 slevu :-)

avatar
Alstratt Datum: 17.04.2014 Čas: 18:53

http://politikus.ru/industry/17100-hibiny-protiv-idzhis-ili-chto-tak-silno-ispugalo-pentagon.html

http://sdelanounas.ru/blogs/48815/

Pokud je to vubec pravda ...

avatar
Jecchus Datum: 17.04.2014 Čas: 17:25

Jan Grohmann:
Super, rád si zítra počtu. Doufám, že tam budou nějaké podrobné technické detaily o systému "Chibiny", který si přidělá na obstarožní Su-24 a v tu ránu to "vypne" AEGIS. Hlavně ale doufám ve fotky těch podělaných trenek amerických námořníků... :o)

Každopádně dneska udělám webovky, kde bude přepis rozhovoru s Bohem, který přizná, že svět stvořil za 2 dny a zbytek týdne chlastal. Pak to budu všude do diskuzí linkovat a hádat se do krve, že je to pravda a jen propaganda nám temní mozek :o)

To není kritika Karlose a jeho normálního dotazu, jen popis jednoho z principů dnešní "informační" společnosti, kde si přeci všechny "pravidvé" informace můžete najít na netu - jen používat ty správné zdroje a nepoužívat ty seriózní nebo ověřené, ty jsou totiž v žoldu USA, CIA, židů, zednářů, iluminátů, včelky Máji a já nevím koho ještě... :o))))

avatar
Jan Grohmann Datum: 17.04.2014 Čas: 17:12

Karlos 73: Vydržte do zítřka, kdy na toto téma přineseme článek.
Porposím Vás také, aby jste na podobné konspirační a spekulativní weby přiště neodkazoval.

avatar
Jecchus Datum: 17.04.2014 Čas: 17:11

Pokud jde o F-35 v našem letectvu, tak je to jen takový sen. Ekonomicky ani vojensky to podle mně nedává smysl. Naše situace nyní stojí asi takto: "buď Gripen, nebo nic". Jak tu již někdo uvedl, vydávat peníze na F-35 pro nás rozhodně nemá v příštích 20 letech smysl a buďme rádi, že máme alespoň ty Gripeny. Za ušetřené peníze je opravdu lepší pořídit více strojů, anebo je věnovat pro jiné složky armády.

Nakonec jak sleduju reakce politiků a veřejnosti, tak i přes aktuální události nečekám velké změny v přístupu k ozbrojeným složkám z hlediska financování. Chvíli se bude trochu se bude křičet a pak se vrátíme zhruba na to své "nemá to smysl, stejně se nikomu neubráníme...".

avatar
Jecchus Datum: 17.04.2014 Čas: 17:02

Karlos73:
Nejsem sice redakce a je to off topic, ale přesto...

Podle mně je to totální blábol. Poprvé jsem to zaznamenal asi přede dvěma dny na nějakém ruském zpravodajském serveru. Uváděli tam něco v tom smyslu, že se ti námořníci zhroutili, loď se přesunula do nějakého rumunského nebo bulharského přístavu a chudáci vyděšení kluci z US Navy jsou teď v péči psychologů... :o)

Celá ta interpretece ve vámi odkazovaném článku ohledně tajemného systému "Chibiny", který měl vyřadit veškeré systémy lodi, je jen vycucaná z prstu autora, jak se uvádí i v textu. Nepodařilo se mi najít ani žádný článek o tom, že by nějaký ruský systém radioelektronického boje "Chibiny" vůbec existoval (ale udělal jsem jen rychlogoogle, tak to nemůžu vyloučit). Také závěr, že "informace o 27 lidech, kteří zažádali o uvolnění ze služby, už je oficiální", což má být reportáž nějaké obskurní ruské televizní stanice, moc na důvěryhodnosti nepřidává. Jako "oficiální" bych čekal, že to sdělí nějaký oficiál z USA a ne redaktor ruské televize. Dále se hovoří o tom, že to měl sdělit plk. Steve Warren, ale v neruských (nejen US!) zdrojích se o tom nic nepíše, kdy Warren se pouze vyjadřoval k situaci průletů neozbrojeného Su-24 a o žádných rozplakaných zhroucených pokakáncích nic neuváděl.

Navíc, i kdyby celá ta podle mne pohádka byla pravdivá, tak pochybuju o tom, že by se k tomu US Navy přiznala...

Je to jen krásná ukázka toho, jak ti, co tvrdí, že ruská propaganda je stejná jako západní "propaganda" a všichni vlastně kecají a lžou, mluví nesmysly. Jasně, propaganda je na obou stranách, ale je rozdíl, mezi lehce upravenou nebo účelově interpretovanou zprávou a totální lží (teď hovořím o informačních sděleních ze Západu a z Ruska, ne o ukr. sděleních). Je to jako srovnávat reklamu v televizi s Goebbelsem... :)

arr