Bitevní tank (MBT) vs. bojové vozidlo pěchoty (IFV) pro armádu malého státu

Při diskusích ohledně budoucnosti našich obrněných ... Více

Ruská vojenská politika v roce 2018

Ruský politolog Pavel Luzin v článku Limity ... Více

Ruský Rostech – současnost a plány zbrojního giganta

Ruský státní technologický holding Rostech je obří ... Více

Rakouské granáty pro Armádu ČR

Česká zbrojovka dodá české armádě nové útočné a ... Více

Události

Stovky bezbranných kamiónů NATO stojí na pákistánské hranici

Datum přidání 27.11.2011    Rubrika rubrika: Události     komentáře 3 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Na pákistánsko-afghánské hranici se pase tučná kořist pro Taliban. Onou kořistí jsou více než tři stovky kamiónů vezoucí zásoby pro jednotky NATO v Afghánistánu. Kamióny uvízly na pákistánské hranici poté, co vláda v Islámábádu uzavřela hraniční přechody s Afghánistánem. Důvodem uzavření přechodů byla sobotní smrt 24 pákistánských vojáků, kteří byli s největší pravděpodobností zabiti při leteckém útoku NATO. Řidiči a jejich nechráněné nákladní auta tak doslova čekají, kdy na ně Taliban zaútočí.

pákistán

Foto: Mapa Pákistánu / ilustrační foto, CIA

 

Dnešní situace silně připomíná jeden rok starou událost, kdy raketa vypálená z amerického vrtulníku zabila dva pákistánské vojáky. V rámci odplaty tehdy pákistánská vláda uzavřela hranici s Afghánistánem pro vozidla NATO

 

Před rokem na hranici uvízlo 150 kamiónů, které vezly pohonné látky pro spojenecké vojáky. Taliban situaci využil dokonale. Na slabě chráněné kamióny zaútočil a do jednoho je zničil. Řada řidičů byla zraněna a všech 150 vozidel i se svým drahocenným nákladem lehlo popelem.

 

mapa Afghánistán

Foto: Hraniční přechod Torkham leží na neklidné pákistánsko-afghánské hranici / Google Maps

 

Situace se může opakovat, ale s mnohem katastrofálnějšími důsledky. Nyní je prakticky více než 300 kamiónu i s jejími řidiči ponecháno vlastnímu osudu nedaleko hraniční přechodu Torkham. Stovky kamiónů chrání jen několika málo policistů a vojáků.

 

Řidič jednoho z kamiónu Saeed Khan v telefonickém rozhovoru pro média řekl: „ Máme obavy. Tato oblast byla vždy náchylná k útokům. Někdy na nás zaútočí (Taliban) raketami. Někdy na nás nastraží bomby.“

 

Khan a další stovky řidičů a jejich závozníků od sobotní noci nespali, protože měli obavy z útoků. Řidiči sice tvrdí, že pákistánská armáda poslala na ochranu konvoje malou skupinu vojáků, ale to podle řidičů nic neznamená.

 

„Když nastane útok, co zmůže pět nebo šest vojáků? Nic“ říká řidič Niamatullah Khan, který společně s dalšími 35 řidiči zaparkoval svůj vůz 125 kilometrů od města Chaman.

 

NATO dováží více než 50 % svých zásob (kromě zbraní a munice) přes Pákistán. Pákistánští řidiči a jejich auta jsou však mnohdy terčem nepřátelských útoků, které si mezi řidiči často vyberou daň nejvyšší.

 

Avšak i přes útoky a uzavření hranice NATO prohlašuje, že nynější situace nebude mít okamžitý negativní dopad pro spojenecké vojáky. Spojenci mají v Afghánistánu dostatečné velké zásoby na několik měsíců vedení bojové činnosti.

 

Každopádně zničení 300 vozidel by bylo nejen obrovskou finanční ztrátou, ale také velkou morální vzpruhou pro bojovníky Talibanu.

 

Zdroj: Military Times

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Jan Grohmann Datum: 13.12.2011 Čas: 17:27

Stále čekají na hranicích.

avatar
Alex Datum: 13.12.2011 Čas: 15:43

Jak to nakonec dopadlo, nevíte?

avatar
Alex Datum: 28.11.2011 Čas: 17:06

Je to ostuda, že něco takovýho dopustí..

arr