Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Strakoničtí převzali druhé radiolokační čidlo ReVISOR

Datum přidání 25.11.2014    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: 25. plrp

Ve čtvrtek 20. listopadu byl příslušníkům 25. protiletadlového raketového pluku ve Strakonicích předán druhý kus radiolokačního průzkumného čidla ReVISOR včetně sady náhradních dílů. Zástupci akciové společnosti RETIA, výrobce a dodavatele čidla, poděkovali vojákům za přístup při převzetí techniky a popřáli jim mnoho profesních úspěchů při plnění úkolů s podporou čidla ReVISOR.

Foto: ReVisor (RVR) / příslušníci 252. protiletadlového raketového oddílu

Foto:ReVISOR / příslušníci 252. protiletadlového raketového oddílu


Připomeňme, že průzkumné čidlo bylo oficiálně zavedeno do výzbroje Armády České republiky letos v dubnu. Při převzetí jeho prvního kusu strakonickými vojáky byl v úterý 22. dubna v posádce protiletadlového pluku představen modul V-SHORAD, který tvoří jádro úkolového uskupení protiletadlové raketové čety, případně protiletadlové raketové baterie pozemní protivzdušné obrany.

 

Slavnostního okamžiku, kterým byla završena několikaletá etapa výstavby struktury úkolového uskupení pozemní protivzdušné obrany dle standardů NATO, se zúčastnili vrcholní přestavitelé Ministerstva obrany ČR a Generálního štábu Armády ČR.

 

Náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Petr Pavel tehdy uvedl: „Kategorie velmi krátkého dosahu protivzdušné obrany je zcela zásadní pro ochranu pozemních jednotek. Dosáhli jsme schopnosti, která je uplatnitelná při jakékoliv operaci, a to i mimo naše území. To, že se projekt při častých změnách a škrtech podařilo dotáhnout do zdárného konce, považuji za velký úspěch."

 

Armádu ČR, na jednoosý přívěs

Foto: ReVISOR je umístěn na jednoosém přívěsu. / RETIA, a. s.

 

Radiolokační čidlo ReVISOR je určeno pro získávání, zpracování a distribuci obrazu o vzdušné informaci ve stanoveném dosahu. Má schopnost řídit palbu jednotek pozemní protivzdušné obrany kategorie V-SHORAD na úrovni četa (do čtyř palebných prvků). Zbývající kusy převezmou strakoničtí vojáci během příštího roku.

 

ReVISOR dokáže předávat informace buď přímo obsluhám systému RBS-70 nebo velitelskému stanovišti. Stejně tak lze ReVISOR, díky modulům řízení/velení a komunikace, využívat v různých taktických konfiguracích. V případě potřeby může fungovat i jako systém, který řídí a velí protiletadlové raketové četě.

 

Cíl o běžné velikosti, jako jsou bitevní vrtulníky (včetně vrtulníků ve visu), lze odhalit na vzdálenost 25 kilometrů. Malé bezpilotní letadla nebo bezpilotní vrtulníky pak na vzdálenost 19 kilometrů. Zjišťování probíhá s vysokou přesností - vzdálenost cíle lze určit s přesností na 50 metrů.

 

Zdroj: 25.plrp

Redakčně upraveno

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr