Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Strakoničtí vojáci bránili Ondřejov

Datum přidání 16.11.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: kapitánka Jana Samcová

Nerostné bohatství v příhraničí Batávie v lokalitě Ondřejov bylo od nepaměti zdrojem svárů se sousední zemí Northland. Na stupňující se útoky northlandských povstalců reagovala batávská vláda nasazením vojáků do neklidné oblasti. Tolik taktický námět, pod kterým tento týden na Boleticích cvičili příslušníci 251. protiletadlového raketového oddílu ze Strakonic.

Strakoničtí vojáci bránili Ondřejov

Foto: Strakoničtí vojáci bránili Ondřejov. / 25. plrb

 

„Vojáky jsme rozdělili do tří týmů. První den fungovali v rámci organických jednotek, u kterých slouží ve strakonické posádce. Poté jsme je naprosto záměrně promíchali,“ objasnil na úvod řídící výcviku poručík Petr Böhm.


Jedním z cílů cvičení bylo totiž prověřit, do jaké míry jsou vojáci schopni týmové spolupráce a kolik času jim v krizových podmínkách zabere adaptace nového člena. Úmyslně byly rozehrány i situace, kdy se v jednom týmu ocitli lidé, kteří takzvaně nejsou zrovna nejlepšími přáteli.

 

Strakoničtí vojáci bránili OndřejovFoto: Strakoničtí vojáci bránili Ondřejov. / 25. plrb

 

„V minulosti jsme si ověřili, že ve vypjatých situacích jdou veškeré antipatie stranou a vojáci se snaží bez ohledu na ně spolupracovat. Zlepšují se tak i vztahy v kolektivu,“ doplnil jeden z účastníků výcviku rotný Ondřej Bárta.


Náročné podmínky vojákům simulovalo množství incidentů. Ti tak museli předvést, jak správně reagovat na improvizovaná výbušná zařízení (IED, Improvised Explosive Device) či při nálezu nevybuchlé munice.

 

Strakoničtí vojáci bránili OndřejovFoto: Strakoničtí vojáci bránili Ondřejov. / 25. plrb

 

Hodnocena byla jejich činnost v přímém kontaktu s nepřítelem, při napadení nepřímou palbou či během dělostřeleckého přepadu. Poskytovali neodkladnou zdravotní péči zraněným kolegům v bojových podmínkách. V neposlední řadě museli prokázat, zda jsou schopni orientovat se v terénu během nočního přesunu.


Veškerá činnost cvičících byla monitorována taktickým soubojovým simulátorem MILES. „Skvěle se nám osvědčil. Výcvik tím nabývá na reálnosti a vojáky motivuje podávat co nejlepší výkony,“ uvedl rotný Ondřej Bárta.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.9 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr