Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Strakoničtí vojáci na cvičení Ramstein Rover: Nad námi jen čisté nebe

Datum přidání 18.09.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 2 komentářů    autor autor: kapitánka Jana Samcová

Více než stovka příslušníků 25. protiletadlové raketové brigády ze Strakonic se v těchto dnech účastní aliančního cvičení Ramstein Rover 2013, nejvýznamnějšího cvičení se zahraničními partnery na našem území v letošním roce.

Strakoničtí vojáci na cvičení Ramstein Rover

Foto: Protiletadlové rakety kompletu 2K12 KUB. / kapitán Petr Beď, kapitánka Jana Samcová a poručík Lukáš Perný

 

Do cvičení se zapojily všechny druhy protiletadlových raketových kompletů z výzbroje strakonické brigády, doplněné o nezbytné prvky velení a řízení palby. Zatímco obsluhy protiletadlového raketového komplexu 2K12 KUB a kompletu S-10M2D/IFF cvičí ve vojenském výcvikovém prostoru Boletice, přenosné protiletadlové raketové komplety RBS-70 působí u 22. základny letectva Sedlec, Vícenice. A ačkoliv výcvik u každé z těchto zbraní má své zvláštnosti a specifika, hlavní cíl mají společný – během cvičení využívají reálnou letovou činnost, aby zvýšili úroveň vycvičenosti operátorů.


Operátoři S-10M2D/IFF zachytávají široké spektrum cílů

Jednoznačný přínos letového úsilí pro výcvik operátorů vyzdvihuje kapitán Petr Beď, řídící výcviku obsluh protiletadlového kompletu S-10M2D/IFF: „Operátoři se zde zdokonalují v zachytávání nejrůznějších druhů cílů, ať už se jedná o manévrující či nemanévrující cíle, cíle v různých výškách, cíle při různých kurzových parametrech a rychlostech. Součástí našeho výcviku je i působení na cíle za rušení. Ačkoliv při našem výcviku využíváme imitační munici, makety letadel a vrtulníků, nejsme schopni nasimulovat takto široké spektrum střeleckých úloh jako během reálné letové činnosti,“ vysvětluje. Velký význam to má rovněž i pro výcvik pozorovatelů vzdušného prostoru, kteří se tak zdokonalují v „zachytávání“ a identifikaci vzdušných cílů.

 

Strakoničtí vojáci na cvičení Ramstein RoverFoto: Strakoničtí vojáci na cvičení Ramstein Rover. / kapitán Petr Beď, kapitánka Jana Samcová a poručík Lukáš Perný


Detailně naplánovaný průběh výcviku napovídá, že čas, strávený na aliančním cvičení, vojáci maximálně využívají pro zdokonalení svých schopností. Ti, kteří zrovna nezachytávají, se na jiném místě účastní výcviku osádek kompletů S-10M2D/IFF v bojové službě.


„KUBáci“ využívají Emulátor raket 3M9

„Pro účely výcviku jsme pod taktickým námětem vytvořili úkolové uskupení na bázi palebné baterie o dvou palebných kanálech, posílené o tým velení a řízení,“ říká zástupce řídícího výcviku nadporučík Vladimír Šanda. V praxi to znamená, že pod jedním místem velení působí dvě protiletadlové čety. Zatímco jedna četa plní bojový úkol, u té druhé, vyčleněné jako záloha velitele, probíhá výcvik, ošetřování a obnova bojeschopnosti. Pro účely výcviku využívají vojáci z 251. protiletadlového oddílu svůj zlepšovací návrh Emulátor raket 3M9, který byl oficiálně představen letos v květnu na Mezinárodním veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET 2013.

 

Strakoničtí vojáci na cvičení Ramstein RoverFoto: Strakoničtí vojáci na cvičení Ramstein Rover. / kapitán Petr Beď, kapitánka Jana Samcová a poručík Lukáš Perný


„Emulátor zde doplňuje zařízení PIZZA, respektive jeho schopnosti simulovat v procesu výcviku obsluh protiletadlového komlexu 2K12 KUB vzdušnou situaci a vést při ní bojovou činnost,“ doplňuje rotmistr František Hammerbauer. Někdo by mohl namítnout, k čemu simulace, nestačí letové úsilí? Díky simulaci mohou vojáci cvičit i v nočních hodinách nebo v nepříznivém počasí, kdy letová činnost neprobíhá.


„V podstatě se jedná o první zařazení emulátoru do polního výcviku v tomto rozsahu,“ zdůrazňuje rotmistr Hammerbauer a jedním dechem dodává: „Neobjevila se žádná závada či komplikace. Emulátor tak zatím naplňuje ambice, které od něj jako řešitelé očekáváme.“


Strakoničtí vojáci na cvičení Ramstein Rover

Foto: Obsluha RBS-70. / kapitán Petr Beď, kapitánka Jana Samcová a poručík Lukáš Perný

Obsluhy kompletu RBS-70 spolupracují s leteckými návodčími

Stejný čas, jen o několik stovek kilometrů dále. Obsluhy přenosného protiletadlového raketového kompletu RBS-70 se zdokonalují v zachytávání a rozpoznávání reálných cílů na 22. základně letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou.


Zdánlivě tradiční výcvik strakonických profesionálů u zbraně, jež jako jedna z mála ve své kategorii nevyužívá infračervené proporcionální navádění, nýbrž princip navedení po laserovém paprsku. Zapojení vojáků do mezinárodního cvičení a spolupráce s předsunutými leteckými návodčími ale obohacuje jejich výcvik o nové zkušenosti.

 

Strakoničtí vojáci na cvičení Ramstein RoverFoto: RBS-70 v akci. / kapitán Petr Beď, kapitánka Jana Samcová a poručík Lukáš Perný


„Vedle tří družstev kompletu RBS-70, které provádí standardní výcvik ve sladění činnosti u zbraně, působí jedno družstvo navíc na straně protivníka jako prvek ochrany před prostředky vzdušného napadení, jiní vojáci jsou zase součástí týmu, který chrání letecké návodčí během jejich přesunu do místa působení,“ vysvětluje poručík Lukáš Perný a dodává: „Pro naše vojáky je nejen oživením, nýbrž i velkým přínosem, vyzkoušet si činnost u zbraně, probíhající pod různými taktickými náměty.“

 

Zdroj: 25.plbr

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.1 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Stigy.cz Datum: 20.09.2013 Čas: 19:31

to Charlie:
Samozrejme, ze neni .. toto postaveni vyuzivame jen pro ucely vycviku (z tohoto mista je totiz perfektne videt :) ) .. por. Perný

avatar
Charlie Datum: 18.09.2013 Čas: 11:55

Drobný dotaz pro někoho znallého: je tohle standardní rozmístění kompletu RBS-70? Na tý krtině bez jakýhokoliv maskování jsou strašně na ráně.

arr