Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Strakoničtí vojáci se připravují na bojové střelby v Polsku

Datum přidání 28.03.2014    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 9 komentářů    autor autor: kapitánka Jana Samcová

„Alfa, cíl 120, 50 zachytit. Alfa, cíl zničit, samostatně jednou.“ Podobné povely směřující z velitelského stanoviště k palebným jednotkám jsou v těchto dnech často slyšet na letišti 21. základny taktického letectva v Čáslavi. Příslušníci 251. protiletadlového raketového oddílu ze Strakonic se zde totiž připravují na bojové střelby z protiletadlového raketového komplexu 2K12 KUB, jež se uskuteční začátkem června na polygonu Ustka v Polsku.

2K12 KUB.

Foto: 2K12 KUB / Autor


„Přípravu na ostré bojové střelby v rámci taktického cvičení nazvané BALT 2014 jsme zahájili v srpnu loňského roku. V první fázi bylo naším úkolem vybrat příslušníky bojové směny pro připravované střelby,“ uvádí nadporučík Vladimír Šanda ze skupiny přípravy 251. protiletadlového oddílu. Vojáky tak čekalo náročné přezkoušení, při kterém museli prokázat vysokou kvalitu svých schopností. „Do užšího výběru se dostala první a čtvrtá protiletadlová baterie, ze kterých jsme následně vybrali obsluhy, jež dosahovaly nejlepšího hodnocení,“ dodává nadporučík Šanda.

 

Nabízí se otázka, proč vojáci cvičí zrovna v Čáslavi? Nejen množství letounů ve vzduchu, které jim simulují nepřátelské vzdušné cíle, ale i kvalitní logistickou podporu a vstřícnou a přátelskou atmosféru základny si nemohou strakoničtí vojáci vynachválit.

 

„Letiště v Čáslavi využíváme již čtvrtým rokem. Zhruba od března do října zde máme radiolokátor, ve kterém se v týdenních směnách střídají jeho obsluhy a zdokonalují se v zachytávání širokého spektra vzdušných cílů. V souvislosti s připravovanými střelbami pak výcvik nabývá na intenzitě,“ vysvětluje Vladimír Šanda.

 

2K12 KUB.

Foto: Radiolokátory systému 2K12 KUB. / Autor

 

V Polsku budou vojáci postřelovat náročné cíle

Při střelbách budou vojáci působit na upravenou leteckou raketu s označením RS-2US. „Jedná se o specifický cíl na hranici bojových možností komplexu 2K12 KUB. V prvních deseti sekundách bezprostředně po odpálení z letounového nosiče raketa zrychluje až na 750 m/s. Pravděpodobnost zničení cíle je zaručena do maximální rychlosti 600 m/s,“ vysvětluje jeden z instruktorů rotmistr František Hammerbauer.

 

Klíčovým momentem při střelbě se tak stává okamžik, kdy operátor musí zaznamenat odpálení rakety z letounového nosiče a přejít na sledování samotné rakety. Na to má velice krátkou dobu, zhruba od dvou do šesti sekund. Práci mu navíc znesnadňuje velké zrychlení rakety a nepoměr mezi velikostí nosiče a vlastní střelou.

 

2K12 KUB.

 Foto: Obsluha systému 2K12 KUB. / Autor

 

Náročné podmínky tak ovlivňují složení bojové sestavy. „Pod místo velení a řízení palby jsou zapojeny tři radiolokátory, které jsou schopny v reálném čase sdílet 3D informace o vzdušném prostoru,“ říká rotmistr Hammerbauer. Tedy laicky řečeno, když jeden radiolokátor sleduje cíl, sledují ho všichni. Důležitá je tedy i spolupráce mezi jednotlivými obsluhami.

 

Střelba je plná emocí

Nelze se divit, že během střeleb se operátoři musí vypořádat i se značným psychickým tlakem. „Pro přípravu vojáků využíváme výklad, ukázku z minulých střeleb, částečně i simulaci, ale samotná ostrá střelba se fyzicky napodobit nedá,“ objasňuje rotmistr Hammerbauer, který v minulosti absolvoval střelby čtyřikrát aktivně a dvakrát v roli instruktora. Měl tak možnost vyzkoušet si činnost ve všech bojových prvcích komplexu.

 

Video: 2K12 KUB v akci. Neoficiální propagační video. / YouTube


„Je to nezapomenutelný zážitek na všech pozicích. V odpalovacím zařízení cítíte na vlastní kůži start té silné rakety. I když je to dvacetitunový kolos, pořádně to s ním zahýbe. V lokátoru zase prožíváte emoce jako neselhat a co nejlépe prodat práci celého kolektivu. Klíčový okamžik visí na obsluze radiolokátoru – dvou lidech, kteří si moc dobře uvědomují, že bojují za celou řadu svých přátel v jednotce, aby jejich snaha a um byl korunován úspěchem. Lokátor je v daný okamžik plný emocí,“ vzpomíná zkušený voják a s úsměvem dodává: „Emoce do toho vnášejí i polští bezpečnostní rozhodčí. Častokrát jsme od nich slyšeli vzrušené povzbuzování – Strzelać, strzelać! (česky Střílej!)“


„Ostré bojové střelby z komplexu 2K12 KUB by optimálně měl absolvovat každý náš příslušník. Vlastní prožitek je nenahraditelnou zkušeností, díky které voják nabývá důvěry ve svou zbraň a získává sebedůvěru, jež je důležitá pro plnění každého bojového úkolu,“ uzavírá velitel 251. oddílu podplukovník Petr Prskavec.


Redakčně upraveno

Zdroj: 25. prp

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
sedliacikj Datum: 04.05.2014 Čas: 11:49

Udržení schopnosti reprezentované v současné době PLRK 2K12 KUB je pro PVO ČR nezbytné.

avatar
liberal shark Datum: 31.03.2014 Čas: 19:49

Existují dva projekty náhrady současných raket systému SA-6. Jeden se střelou Aspide a druhý se Sea-Sparrow. Zásadní rozdíl je v udržení pohotovosti raket ke střelbě. Staré rakety jsou z tohoto hlediska velmi nepraktické.

avatar
jiri40 Datum: 31.03.2014 Čas: 14:44

Jelikož se po vyřazení Kubu asi žádný nový system pořízen nebude, bylo by dobré nakoupit aspoň třeba nové stingery, které jsou lehké, rychle použitelné, jejiž obsluhu po zaškolení zvládne i průměrně inteligentní pastevec koz v Afghanistanu, za cenu 38000$ za kus jich nakoupit několik stovek kusů, třeba po jednom do každého družstva. aby byly ve výzbroji u všech utvarů ačr.

avatar
JiriTintera Datum: 30.03.2014 Čas: 15:03

Vážený kolego Ledno,
PVO ČR podléhá velitelství Společných sil AČR. V záležitosti raket Kub přikládám pár odkazů:

2K12 Kub (SA-6 Gainful)
http://forum.valka.cz/viewtopic.php/title/SOV-2K12-Kub-SA-6-Gainful/t/654

Nabídka modernizace z let 2010-2011
http://forum.valka.cz/viewtopic.php/title/CZE-2K12-Kub-CZ/t/115154
http://forum.valka.cz/viewtopic.php/p/363733#363733

Výčet prostředků PVO
http://www.acr.army.cz/technika-a-vyzbroj/protivzdusna-obrana/default.htm

avatar
Ledna Datum: 30.03.2014 Čas: 10:30

Laickej dotaz. Z čeho se tedy skládá PVO ČR? Nemám ponětí co to obnáší mít jednu baterii systému KUB, proti kolika cílům je schopna zasáhnout najednou. Kolik takových baterií máme? Co ještě dalšího máme pro zajištění PVO? Kolik máme náhradních protiletadlových raket pozemních baterií, nedopadne to tak, že vystřelej ty 4 rakety co jsou na podvalu a vojáci můžou jít domů, popřípadě do Lešan si půjčit 88flak z 2svv :-)

Díky

avatar
flanker.jirka Datum: 29.03.2014 Čas: 22:33

Je to hodně tragická situace, v případě, že se vyřadí systém KUB tak budou muset zavést nejspíše zpět protiletadlové světlomety, aby systémy S 10 a RBS 70 byly použitelné efektivně i po setmění :-D

Moc rád bych věděl co znamená "zachytávání širokého spektra vzdušných cílů" tipuji to tak na Gripeny, Alcy, občas nějakej mixer :-D

Modernizace tohoto systému postrádá smysl, pokud by se nezmodernizovalo více baterií, 4 baterie znamená schopnost působení proti 4 cílům současně, což je zoufale málo a to si nedělám iluze o tom, že všechny 4 baterie jsou bojeschopné.
Ani nová raketa nepomůže, to už by musel někdo navrhnout nový radiolokátor zajišťující navádění střel, nejlépe s fázovanou anténní řadou, který by měl více kanálů, tak jako je tomu například u systému jako je Pantsir S1E, S 300 a jeho další varianty a dobře je tato cesta patrna u modernizace nástupce KUBů v ruské armádě v podobě systému BUK M2E (mimochodem, už se připavuje šestikanálová verze s dosahem 65 km BUK M3) jedno vozidlo s radiolokátorem a raketami dokáže v azimutálním sektoru 90° působit na 4 cíle - tak že to samé co celá naš PVO.

Pořízení jiných systémů bude asi dlouho tabu, v případě systémů jako třeba ASTER 15 nebo 30 by to byl hodně drahý špás, kde navíc jedna raketa stojí přes 2,5 mil. USD.

Do bývalé ČSSR se dovezlo celkem 7 pluků s2 K 12 KUB, každý pluk měl v sestavě 5 baterií, kolik jich zůstalo po rozdělení v ČR nevím, ale mít 4 baterie je výkřik do tmy a hodí se to opravdu jen na psaní článku o tom jak jsou obsluhy vycvičené a šikovné, to je jediné co teď máme, šikovné obsluhy. Ale ani sebelepší osbluha tak zastaralého systému nebude schopna čelit hrozbám soudobého bojiště.

Nezbývá, než věřit tomu, že ke konfliktu s dobře vyzbrojeným nepřítelem nedojde do doby, než přijdou z Washingtonu nové instrukce, a budeme se specializovat opravdu na reálnou obranu a nejen na protipovstalecký způsob boje.

avatar
Matesaax Datum: 29.03.2014 Čas: 16:47

Modernizace Kubu novými raketami byla zamítnuta a nejrealnější je bohužel varianta,že po skončení životnosti se vyřadí bez náhrady.

avatar
Laci Datum: 28.03.2014 Čas: 17:21

O budoucnost raketové PVO se obavám stejně jako o všechny v současné době dosluhující životně důležitá odvětví armády - dělostřelectvo, tanky, čistokrevné bitevní vrtulníky...
Jinak video pěkný, jenom jsem moc nepochopil proč by mely české KUBy pálit zrovna po spojeneckých A-10.

avatar
Jecchus Datum: 28.03.2014 Čas: 15:31

Já se jen modlím, že až za pár let skončí životnost KUBů (resp. tuším jejich raket), neskončí to zrušením raketové PVO jako takové (RBS-70 nepočítám, to je z mého pohledu spíš taková sranda na ochranu jednotek před vrtulníky a nelze jimi nahradit zařízení typu KUB), jak se nyní dost silně uvažuje... Ono v současných počtech KUBů se u AČR jedná v zásadě jen o zachování schopnosti raketové PVO v minimální možné míře (stejně jako je tomu bohužel i u mnoha dalších schopností AČR). V případě reálného konfliktu je těch současných několik málo baterií dost zanedbatelný počet. Kolika disponujeme raketami však nevím, ale nečekám nějaké reálně potřebné počty, spíče bych to tipoval na množství a lá AMRAAM pro Gripeny...

Má někdo v tomto směru nějaké info, popř. základní informace o možných variantách náhrady (modernizace, jiné systémy...)?

arr