Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Stratosférické solární letadlo Solar Eagle

Datum přidání 15.08.2013    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 1 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Před pár dny jsme si na našich stránkách představili malé solární letadlo Silent Falcon, které může ve vzduchu vydržet až 14 hodin. Dnes si představíme podobný, ale mnohem ambicióznější projekt. Stratosférické letadlo Solar Eagle nevydrží ve vzduchu jen pár hodin, ale rovnou několik měsíců nebo let.

Solar Eagle

Foto: Solar Eagle, neboli „Sluneční Orel“ / Boeing

 

Solar Eagle vzniká v rámci programu Vulture II pod finanční záštitou americké agentury pro pokročilé vojenské technologie DARPA. Vývoj solárního letounu má na starostí Boeing, který podepsal s agenturou DARPA vývojovou smlouvu na 89 miliónů dolarů.

 

Cílem programu Vulture II je sestrojit stratosférické letadlo schopné operovat vysoko nad zemí, a to po dobu několika měsíců nebo let. Pokud se práce inženýrům podaří, mohou podobné letouny levně nahradit průzkumné, zpravodajské, meteorologické nebo komunikační satelity.

Stratosféra je vrstva atmosféry nacházející se ve výškách 11 až 50 km nad hladinou moře. Stratosféra je od další vrstvy oddělena stratopauzou. Až do 30 km je v ní stálá teplota od −45 do −75 °C (podle zeměpisné šířky). V horní vrstvě stratosféry teplota s výškou stoupá až na -15 °C. Wikipedia

Operační výška letounu má být zhruba 20 kilometrů nad zemí, maximální rychlost stroje je až 150 km/h. V této výšce může zprostředkovávat komunikaci mezi místy na zemi až 1000 kilometrů vzdálenými. Teoreticky lze pokrýt libovolně velkou oblast, například území některého státu, několika letadly.

 

Letoun má tvar samokřídla s rozpětím 122 metrů a se čtveřicí ocasních ploch. Celá horní plocha křídel a ocasní plochy (50 % povrchu) je pokryto polem solárních článků. Vyrobená elektrická energie však nezásobuje baterie, ale palivové články.

 

SolarEagle je vybaven palivovým článkem typu SOFC (Solid Oxide Fuel Cell). Solární články dodávají během dne elektrickou energii do dvaceti malých elektromotorů a přebytek energie je využit pro výrobu vodíku v palivových článcích. V noci pak palivové články využívají vodík k výrobě elektrické energie.

 

V roce 2014 plánuje Boeing první testovací let s výdrží 30 až 90 dnů. Nicméně konečným cílem je sestrojit letoun schopný operovat ve vzduchu několik let.

 

Solární letoun Solar Eagle může v útrobách unést užitečný náklad až o hmotnosti 500 kilogramů. Dostatečná nosnost pro nejrůznější komunikační, zpravodajské, průzkumné nebo meteorologické systémy.

 

Zdroj: Defense Update

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.1 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Ultramarinus Datum: 18.08.2013 Čas: 18:07

Ačkoliv osobně v dané oblasti slyším raději o moderních vzducholodích, ani tohle řešení rozhodně není špatným nápadem... :D

arr