Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Námořní technika

Strážce Černého moře: Křižník Moskva čeká modernizace

Datum přidání 17.02.2017    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 92 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

V roce 2018 započne hloubková modernizace raketového křižníku Moskva třídy Slava ruské Černomořské flotily. Křižník získá především nejnovější elektronickou výzbroj a protilodní střely dlouhého dosahu.

Foto: Ruský křižník Moskva; větší fotoMil.ru; CC BY 4.0

 

Raketový křižník Moskva je vlajkovou lodí ruského námořnictva v Černém moři. Moskva je jednou ze tři lodí třídy Slava - další dvě jsou křižník Maršál Ustinov (Severní flotila) a křižník Varjag (Pacifická flotila).


Křižníky třídy Slava jsou po letadlové lodi Admirál Kuzněcov a raketovém křižníku s jaderným pohonem Petr Veliký největšími plavidly ruského námořnictva. Lodě třídy Slava s klasickým pohonem jsou de facto levnější alternativou jaderného křižníku Petra Veliký.


Křižník Moskva byl poprvé spuštěn na vodu v roce 1976 a uveden do provozu v roce 1983. Sloužil až do roku 1990, kdy byl z nedostatku financí vyřazen ze služby. Pod vlajkou ruského námořnictva vyplul opět v roce 2000.


Loď měří na délku 186,4 m (pro porovnání - americké torpédoborce třídy Arleigh Burke 155 m) a má výtlak 12 490 t (Arleigh Burke 9800 t). Loď pohání čtyři pohonné systém CODOG (COmbined Diesel Or Gas; kombinace dieselového motoru a plynové turbíny) o celkovém výkonu 90 MW. Maximální rychlost je 32 uzlů.  


Ruské námořnictvo plánuje modernizovat všechny tři křižníky třídy Sláva. Na konci minulého roku námořnictvo převzalo k námořním testům modernizovaný křižník Maršál Ustinov. Na plavidel od roku 2011 probíhaly v loděnicích Zvězdočka v Severodvinsku nutné opravy a modernizace.


Z důvodu chybějících peněz a nutných víceprací se předání Maršala Ustinova posunula z plánovaného prvního čtvrtletí roku 2015 na konec roku 2016. Podle deníku Izvestija objevené vícepráce způsobily trojnásobný nárůst nákladů na opravy lodi oproti původním plánům.


Problém způsobila i chybějící technická dokumentace k jednotlivým systémům lodě, neboť křižníky třídy Slava byly v 70. a 80. letech vyrobeny na Ukrajině.

 

Video: Fakta o křižníku Moskva. / YouTube

 

V příštím roce do Severdvinsku odpluje křižník Moskva na několik roků dlouhou generální opravu a modernizaci. Tentokrát bude průběh oprav jednoduší, neboť loděnice Zvězdočka již získaly zkušensoti díky opravě/modernizaci lodě Maršál Ustinov.´

 

Podobné jako Maršál Ustinov získá Moskva nejnovější protilodní výzbroj v podobě 16 protilodních střel 3M-54 Klub/Kalibr (dolet některých verzí až 2500 km) nebo P-800 Jachont/Onix (dolet až 600 km). V současné době Moskva nese 16 střel P-1000 Vulkan (případně starší P-500 Bazalt) s doletem 800 km (500 km).

 

Protivzdušná výzbroj v podobě raket středního dosahu OSA-M a dlouhého dosahu S-300F (64 raket) zůstane stejná. S-300F dokáže postřelovat cíle na vzdálenost až 150 km. Podle deníku Izvestija je přesto možné, že Moskva dostane modernější protivzdušnou výzbroj.

 

Video: Křižník Moskva v akci - střelby ve Středozemním moři (2013). / YouTube

 

Blízkou protivzdušnou i protilodní obranu bude i nadále zajišťovat sestava šesti dálkově ovládaných stanic s automatickým kanóny ráže 30 mm. Moskva si ponechá i dělostřeleckou věž se dvěma kanóny ráže 130 mm , torpédomety ráže 533 mm a raketové vrhače hlubinných pum RBU-6000. Ze zádi budou i nadále startovat vrtulníky Ka-25 nebo Ka-27.

 

Novým mozkem křižníku se stane třídimenzionální přehledový a naváděcí radarový systém Fregat-M2M. Modernizací projde i zázemí a pracovní prostor posádky, elektronické systémy, systémy řízení palby a nebo komunikační vybavení.


Raketový křižník Moskva je jednou z nejčastěji nasazovaných ruských vojenských lodí do bojových akcí. V roce 2008 v rusko-gruzínské válce vytvořil blokádu pobřeží Gruzie a v roce 2015 po sestřelení Su-24 tureckým letectvem zajišťoval pomocí S-300F krytí ruským letadlům u srysko-turecké hranice. 

Zdroj: Izvestija

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.1 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
stronger.p Datum: 21.02.2017 Čas: 20:08

Tak na iDnes už přišli na to, že RF začala používat velmi nehumánní a zákeřné zbraně. Dlouho jsem se jak titulku, tak některým komentářům, nezasmál.

http://zpravy.idnes.cz/rusko-na-vas-chysta-sexualni-pasti-varuje-tallinn-britske-vojaky-p9c-/zahranicni.aspx?c=A170221_140112_zahranicni_aha#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=zahranicni&utm_content=main

avatar
fenri Datum: 21.02.2017 Čas: 17:23

Logika: ty závěry ovšem činíte vy.
A co nám dává jistotu, že Rusko se Západem nebojuje? Nic. V Platonovském smyslu nemáme ani jistotu, že nějaké Rusko vůbec existuje:-)
Logiku, nebudu vám dávat jistotu ohledně vašich myšlenkových konstrukcí a vývodů z mnou neřečeného. To je váš boj a věřím, že se opět hrdině porazíte.

avatar
Jirosi Datum: 21.02.2017 Čas: 17:02

Fenri: Hezká dezinformační kampaň.

"Protože víme že nám ruská média o válce lžou je jasné že i ty západní nám musí lhát". Přitom ze lží ruských TV obviníme západní media která přinesla informace o tom že lidé byli cíleně "recyklováni" pro různé zdělení.

avatar
logik Datum: 21.02.2017 Čas: 16:40

fenri: je jedno, z jaké poznámky Tvá replika vznikla. Protože pokud z ní plynou špatné závěry, pak je prostě na ní něco špatně.

Pokud píšeš, cituji:
"Rusové pochopitelně nejsou přesvědčení o tom, že bojují se Západem, stejně jako Západ není přesvědčený, že se ruské tanky objeví zítra když ne v Paříži, tak alespoń v Rize. Ale na strašení vlastních ovcí se to hodí."
Tak se ptám, kde bereš jistotu, že Rusko se západem nebojuje. Situace na ukrajině totiž ukazuje, že bojuje - stejně jako my bojujeme s Ruskem. Jde jen o to, kam až je ochotno Rusko zajít - a kam necháme zajít my své politiky...

avatar
fenri Datum: 21.02.2017 Čas: 16:23

Logik: myslím, že žádné univerzální pravidlo není. A Rusko není zdaleka jediná země, která občas použije sílu. To jste jistě zaregistroval, pokud nežijete v nějakém paralelním vesmíru.

Každopádně bych připomněl, z čeho debata vznikla: z mé poznámky, že kdyby UA koupila/vyžebrala M109, že by Rusko sice prskalo a to by bylo vše. Pokud máte pocit, že by dotyk pásu Paladina na posvátné U Krajinské půdě byl tím, co Rusy přivede k rozhodnutí být do druhého dne v Kyjevě, tak další debata je o ničem. Já se domnívám, že by jen blafali a prskali.

avatar
fenri Datum: 21.02.2017 Čas: 16:20

dušan - sputnik nečtu a česky neumíte. S těmi houfnicemi jste si skočil na svůj špek.
A opět: já jsem napsal, že je jedno, co politik řekne oficiálně? Zase blekotáte sám se sebou hochu, to je znakem šílenství. Já jsem napsal, že oficiální prohláíšení se od zákulisních jednání a reálných politicko-vojenských akcí zpravidla velmi zásadně liší. A ano, ofiacální prohlášení jsou zpravidla pro novináře a následně ovce. Politici spolu nekomunikují (většinou) přes média.

avatar
dusan Datum: 21.02.2017 Čas: 15:45

Fenri .... Vaše predstavy o diplomacii sú naozaj komické ...

Predstava, že je jedno čo povie politik oficiálne .... však je to pre "ovce" je naozaj hodná ceny Sputniku : )

Česky chápem dobre .. skôr Vy ste evidentne v reálnom svete úplne mimo ....

avatar
logik Datum: 21.02.2017 Čas: 15:39

fenri: neodpověděl jsi na otázku. Pokaď jsou takovéto hry jen hry a kdy je třeba to brát vážně? Hitler také jen hrál hry - do té doby, než začal válcovat evropu.

Nechci teď ani sebemenším přirovnávat Rusko k nacistickému Německu. Jen ukazuji, že evidentně existují situace, kdy "agresivní rétorika" státu není jen hra, ale je to míněno vážně. A ptám se, jak rozlišuješ, kdy ta agresivní rétorika je jen hra a kdy je to vážně.

Rusko evidentně nějakou sílu je ochotno použít. Jak víš, že síla, kterou použilo na ukrajině je hranice, kam je Rusko ochotno zajít? A pokud nevíš, kde je hranice, proč tedy slova o Rusku jako hrozbě považuješ za "hru", a nikoli za realistické hodnocení situace?

Jestli nechápeš, s čím polemizuju, tak s tím, že mezinárodní politiku považuješ za nějakou hru s pravdily. Ve skutečnosti to

a) není HRA. Jde tu o život a svobodu. Jen různí hráči mají různou míru zábran, než Tě o ten život připraví

b) vyjádření různých stran, přestože jsou vždy vyřčeny zpravidla za nějakým účelem, tak přesto nějak odrážejí realitu. To, že v médiích jsou možná zveličovány oběti v Allepu ještě nijak nepluví o tom, zdali obě strany dbaly stejně na životy civilistů, a tedy zdali výtka jedné či druhé strany, že ta druhá na životy civilistů kašle, klidně může být (a IMHO je) podložená

c) máš pravdu, v tom, že diplomacie je vlastně hra. Ale tím postihuješ jen povrch toho, o co ve věci jde. Za toudle hrou je někde pravda, a někdo je jí blíž a někdo dál. Každej se snaží tu pravdu nějak ohnout, tak aby prosadil své zájmy, ale někdo se zastaví při prosazování svých zájmů tady a někdo až tady.... a někdo vůbec.

avatar
fenri Datum: 21.02.2017 Čas: 12:20

Logiku: pravidla hry jsou taková, že v médiích, OSN... je třeba okázale pohoršovat tu tím, tu nad oním, mávat protesty a silnými slovy a ve skutečnosti se důležité věci dějí a řeší jinak a jinde. Kdyby se UA rozhodla pořídit si M109, tak s tím Rusko neudělá nic, kromě humbuku.

Příklad: je součástí hry, že se naše média nerozpakují ukázat nám z Aleppa jednoho a téhož herce X krát zasypaného ruskými bombami (ale znovu vstane z trosek) a k tomu jímavou reportáž o 486 poslední nemocnici v Aleppu. Samozřejmě tomu nikdo nevěří a nikdo se tím nevzrušuje. Na druhou stranu v Mosulu je nad vším duha, žádnou nemocnici nikdo netrefil a nejhorší věc, co se tam stala civilům, že po přesných úderech za zarušené teroristy někomu pískalo v uších.
Z Ruska je zase ta hra o tom, že na Doněck dopadají zbraně hromadného ničení (ty samé Točky, které vesele používá Rusko v Syrii či Gruzii) a komentátoři se mohou přetrhnout v líčení a odsuzování těchto hrůz. To, že dělají to samé je jaksi podružné.

Jinak mám pocit, že jste naprosto nepochopil, o čem jsem psal a celkem nevím, proč do prezentace a vytváření obrazu nepřítele motáte Hitlera. Tohle je prostě stará a běžná hra hraná všemi stranami.
Zkuste se někdy podívat, jak vypadaly válečné britské plakáty z období I. světové.

avatar
fenri Datum: 21.02.2017 Čas: 12:10

Dušan: koukám, že máte extrémní problém pochopit psanou češtinu.
Samozřejmě že oficiální projevy jsou právě ten komunikační kanál, který je směřován k ovcím. Je vidět, že jste poslušná figurka na šachovnici.

A ještě jednou, pokud jste skutečně tak nechápavý, jak se jevíte: já netvrdím a vůbec si nemyslím, že UA mají M109. Nikde jsem to nenapsal a ani si to nemyslím, protože by pro ně ani neměli valný smysl. Jenže vy si melete svojí argumentaci s něčím, co někdo neřekl, pateticky úročíte, vyhráváte....jenom si jaksi neráčíte povšimnout, že jste mimo šachovnici a povídáte si sám se sebou.

avatar
danny Datum: 21.02.2017 Čas: 11:34

Dušan:zas takové zásoby bojeschopne dělostřelecké techniky fakt nemají. A navíc jim těžce chybí munice. Nezapomeň, že municka, která vyrábí střelivo od Aj po nejtěžší dělostřeleckou, je v Domečku. Takže Ukrajinská armada shání, kde se dá.

avatar
logik Datum: 21.02.2017 Čas: 10:28

fenri:
Kde končí ta Vaše "pravidla hry" a začíná opravdová hajzlovina? Když to dovedu do extrému - Hitler také jen "hrál hru" a vlastně na tom nic až tak špatného nebylo? Asi ne, že? Tedy: kde je ta hranice?

avatar
dusan Datum: 21.02.2017 Čas: 10:15

fenri

Ale sú ... takže Vaša snaha je dosť úbohá ... stačí si pozrieť oficiálne prejavy Putina.

A zrejme sú obyvatelia pobaltia, Poľska, škandinávie a pod. "ovce" ktoré nič "nechápu" : ) ... a pán "fenri" to vie lepšie ....

M109 samozrejme Ukrajinci nemajú ... okrem faktov stačí sedliacky rozum. Ukrajinci majú obrovské sklady plné staršej delostreleckej techniky a M109 už nie je žiadny "zázrak" ... takže by nemalo vôbec zmysel sa o ňu zo strany Ukrajincov snažiť.

O komických bláboloch z oboch strán sa môžeme baviť celý deň .... napr. o "légiách NATO" : ) ... ale radšej by som sa bavil o faktoch .....

avatar
fenri Datum: 21.02.2017 Čas: 07:17

Dusan - to je přesně to, o čem píši. Rusové pochopitelně nejsou přesvědčení o tom, že bojují se Západem, stejně jako Západ není přesvědčený, že se ruské tanky objeví zítra když ne v Paříži, tak alespoń v Rize. Ale na strašení vlastních ovcí se to hodí. A některé ovce to zjevně baští, že dušane?

PS Samozřejmě že mohla. Rusové by vyskakovali, protože je to součást pravidel hry. Stejně jako my vyskakujeme, když oni udělají něco, co mi děláme běžně. A kromě toho vyskakování je to tak všechno, co by se stalo. Bavit se můžete o čem chcete, spíš mi přijde legrační, že to sem taháte, když to nikdo nezpochybňuje. Na druhou stranu pan ukrajinský ministr obrany svého času tvrdil, že Rusové u Doněckého letiště použili taktickou jadernou zbraň. A taky jí nikdo neviděl. Co teprve takový malý Paladin.:-))

avatar
dusan Datum: 20.02.2017 Čas: 23:31

fenri

Také "detaily" rozhodujú o tom, že Rusi sú presvedečný, že nemajú konflikt s Ukrajinou ... ale so "zlým" západom ... každý deň im putinove média takéto "detaily" podsúvajú ...

PS ..... samozrejme, že nemohla ..... keby áno, tak už Rusi "vyskakujú" tri metre a Lavrov by vybľakoval v OSN ..... a dúfam, že sa nebudeme baviť o tom či sa dajú utajiť húfnice M109 na Ukrajine ... na to som už trochu starý : )

arr