Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Střela Aster 30 řešením pro Armádu ČR

Datum přidání 23.01.2016    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 76 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Nové 3D radary pro Armádu ČR poslouží podle představ Ministerstva obrany ČR (MO ČR) nejen ke sledování vzdušného prostoru, ale později také k navádění nových protileteckých a protiraketových střel. Možností, jak zabezpečit potřeby České republiky je několik a na prvním místě se nabízí evropská, respektive alianční cesta. Pokročilé radary a zbraně protivzdušné obrany nabízí například francouzská firma Thales, MBDA a další evropské firmy.

Foto: Aster 30 Block 1 při odpalu ze SAMP/T; větší foto / MBDA

Foto: Aster 30 Block 1 při odpalu ze SAMP/T; větší foto / MBDA

 

Francouzská cesta

Před týdnem jsme představili dva francouzské radary od společnosti Thales Raytheon Systems – GM 200 a GM 400, které jsou mezi kandidáty na nové 3D radary pro Armádu ČR. Nákup radarů je však jen prvním krokem v širším úsilí MO ČR modernizovat protivzdušnou obranu ČR.


Koncepce výstavby Armády České republiky 2025 předpokládá po roce 2020 s pořízením protivzdušných systémů s dosahem do 100 km. Nové prostředky nahradí ve výzbroji letité sovětské komplety 2K12 Kub. Větší vzdálenosti budou pokrývat budované protiletadlové a protiraketové systémy dlouhého dosahu NATO - střely dlouhého doletu Standard Missile-3 umístěné v Polsku, Rumunsku a na torpédoborcích se systémy Aegis ve Středozemním moři. .


Jedněmi z přirozených kandidátů plnící představy Armády ČR jsou francouzské protiletadlové a protiraketové střely rodiny Aster - respektive pozemní protiletadlový a protiraketový systém SAMP/T (Surface-to-Air Missile Platform/Terrain) se střelami Aster 30 Block 1 od firmy EUROSAM (joint venture Thales a MBDA).


Thales a MBDA přitom neustále pracují na zdokonalování kompletu tak, aby odpovídal nejnovějším požadavkům.


Před několika dny francouzské ministerstvo obrany, resp. generální ředitelství pro vyzbrojováni (Direction Générale de l’Armement) podepsalo s firmou EUROSAM smlouvu na vývoji zdokonalené střely Aster 30 B1NT (Aster 30 Block 1 New Technology) a na modernizaci kompletů SAMP/T.


Podobnou smlouvu během několika měsíců podepíše rovněž Itálie. Francie a Itálie umístí nové střely na pozemní systémy SAMP/T a námořní verzi na nové víceúčelové fregaty. Velká Británie plánuje využít námořní verzi Aster 30 B1NT pro nové torpédoborce Type 45.


Aster 30 B1NT vstoupí do služby v roce 2023.


Video: SAMP/T v akci. / YouTube

 

Střela Aster 30

Současná verze Aster 30 Block 1 dokáže ničit cíle ve výšce 50 m až 20 000 m. Vzdušné cíle (velikosti stíhacího letadla) letící ve výšce větší než 3000 m Aster 30 Block 1 ničí na vzdálenost až 100 km. Pro cíle letící v nižší výšce, na které musí raketa vydat více paliva, je maximální dosah 50 km.

 

Dvojstupňová střela Aster 30 Block 1 při délce 4,9 m, průměru 0,18 m (druhý stupeň) má hmotnost 450 kg. Oba dva stupně pohání motory na tuhé pohonné látky. Maximální rychlost střely je Mach 4,5.

 

První urychlovací stupeň rakety měří 2,3 m a váží 340 kg. Pohonné látky prvního stupně se spálí za 3,4 s a následně dojde k rozdělení prvního a druhého stupně. Raketa se v první fázi navede do požadovaného směru díky vektorování tahu dvojice hlavních raketových motorů.

 

Druhý stupeň měří 2,6 m a váží 110 kg. Manévrování mají na starostí čtyři malé postranní trysky poblíž těžiště rakety. Trysky umožní provádět raketě manévry s přetížením větším než 60 G.

 

Aster 30 se v počáteční fázi navádí na cíl díky informacím z radaru Arabel (případně z dalších radarů, jako je GM200), později z vlastního palubního radiolokátoru. Detonace probíhá do 2 m od cíle, ale balistické rakety, jako je obávaný ruský Iskander, se ničí přímým zásahem.

 

Podle tiskové zprávy vylepšená verze Aster 30 B1NT přinese zejména možnost působit proti balistickým raketám s doletem až 1500 km. Střela získá také lepší schopnost (pravděpodobnost) ničit okřídlené střely a další vzdušné cíle.

 

Současná střela Aster 30 Block 1 je schopná ničit balistické střely s doletem do 600 km, jako například Scud C. Balistické střely s delším doletem létají výše a mnohem rychleji, proto je obtížné je sestřelit. V delším horizontu se uvažuje o vývoji verze Aster 30 Block 2 se schopností ničit balistické střely s doletem až 3000 km.

 

Hlavním vylepšením Aster 30 B1NT se stane nový aktivní naváděcí radar (26,5 - 40 GHz) s vysokým rozlišením v hlavici střely. Kratší vlny a nový naváděcí systém střely umožní zachycovat a “zamykat” cíle na mnohem větší vzdálenosti.

 

Ostatní parametry (dolet, dostup, atd.) a systémy (raketové motory, bojová hlavice, atd.) střely zůstanou stejné.

 

 

Foto: Mobilní odpalovací zařízení TEL (Transporter Erector Launcher); větší foto / MBDA

Foto: Mobilní odpalovací zařízení TEL (Transporter Erector Launcher); větší foto / MBDA

 

SAMP/T

Nové střely Aster 30 B1NT jsou určené pro zavedený komplet protivzdušné obrany SAMP/T. Komplet se skládá především z velitelského a kontrolního vozidla, mobilní stanice s naváděcím radarem Arabel a šesti kolových mobilních odpalovacích vozidel - každé s osmi raketami Aster 30.

 

Do sestavy baterie je ještě typicky zařazeno vozidlo s elektrickým generátorem, servisní a technické vozidlo nebo zásobovací vozidlo se zásobou náhradních střel Aster 30.

 

Baterie dokáže vypustit až osm střel Aster 30 během prvních deseti sekund. SAMP/T je schopen najednou navádět na cíle deset střel. Podle tiskových materiálů se reakční doba - od zachycení cíle k výstřelu - pohybuje v řádu několika sekund.  

 

Arabel je radar typu AESA (Active Electronically Scanned Array) - s plošnou fázovanou anténou a aktivním elektronickým snímáním. Anténu tvoří 4000 vysílacích a přijímacích modulů (transceivery). Radar dokáže sledovat až 100 cílů najednou a díky technice frekvenčního skákání a komprese impulsů je odolný proti prostředkům elektronického boje protivníka.

 

Arabel působí v pásmu 8 až 13 GHz, elevace je -5°až 90°. Anténa se otáčí rychlostí až 1x za sekundu. Díky výkonnému spojení může každé odpalovací vozidlo být od radaru vzdáleno až 10 km. Elektrický příkon radaru je 150 kW.

 

SAMP/T se dále chlubí skvělou mobilitou (možnost transportu pomocí C-130 Hercules) a nízkými požadavky na personál.


Za zmínku jistě stojí, že systém SAMP/T je jedním z uchazečů v polském výběrovém řízení na systém protivzdušné obrany dlouhého dosahu Visla. Francouzi pro Polsko nabízejí rovněž modernizované střely Aster 30 B1NT. SAMP/T spolu s americkým systémem Patriot PAC-3 MSE patří mezí hlavní dva uchazeče v polském výběrovém řízení.


Zdroj: Thales, MBDA

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
flanker.jirka Datum: 05.02.2016 Čas: 00:15

atlas: cena systému vysoká a cena každé rakety také. Výsledkem by byl nákup systemu, ktery by byl někde zaparkován a vytáhl se ven jen na parády, přehlídky a výstavy.

avatar
atlas Datum: 03.02.2016 Čas: 20:21

Tato střela, ostatně jako vštšina dalších výrobků Thalesu, obstojí. Ovšem cena je cena...

avatar
torondor Datum: 02.02.2016 Čas: 19:07

opakovaně zde padlo že Aster je špička ve své kategorii. snad až přiliš dobrá / drahá pro ČR. Nevidím důvod zde hanit Thales, když neprodává šmejd...

avatar
mnova23 Datum: 01.02.2016 Čas: 22:09

Projíždím komentáře a zase nemůžu nesouhlasit s Jirkou :-). Ovšem obávám se, že tyhle věci dělají všechny firmy. Snad vyhraje nejlepší a ne ten který nejvíc podmaže toho herce na MO a jeho tým.

avatar
flanker.jirka Datum: 29.01.2016 Čas: 11:59

Musíte brát článek s nadhledem, je to PR firmy Thales, takových "nosičů vody" bude přibývat, budou slibovat, balamutit, lhát, podvádět, uplácet, jenom proto, možná generalitě nakoupí i trenky s logem a sekačka na trávu, aby si nemuseli vytvářet černé fondy :-D
Ve výsledku tu firmu nezajímá nic jiného než zisk.

Pak bude jen záležet na tom, zda se u výběru nachomýtnou skuteční odborníci nebo jen odborníci domnívající se, že je k tomu jejich funkce učinila dokonalými.

avatar
D.i.p Datum: 28.01.2016 Čas: 23:29

Nesher: Asi vám chybí špetka politického důvtipu, který jsem sice naznačil, ale bylo to málo. Tady nejde o to, že by napadl jeden členský stát druhý. Ale EU se třeba začne rozpadat a budou snahy udržet ji za každou cenu. Nebo může dojít k násilně prosazované integraci. To už je vidět i dnes, kam jsou někteří politici schopni zajít. Poroste politické pnutí a to se pak mohou věci semlít velmi nečekaně. Dokonce je možné, že to neudrží pohromadě armády jednotlivých států (např. sever Itálie nebo Skotsko mohou mít odlišný názor než jejich centrální vlády). Mnoho válek vzplanulo aniž by to někdo několik málo dní předtím čekal.

avatar
Nesher Datum: 28.01.2016 Čas: 15:06

No vidíte, já mám zase strach z tradiční německé snahy nějak se o Střední Evropě domluvit s Ruskem aniž by se někdo ptal dotčených zemí co ony na to.
Německo bylo, je a asi i bude pro Evropu příliš velké a silné, byť ne třeba vojensky, ale vždy má (pro velmoc pochopitelnou snahu) vnucovat své řešení všem ostatním, viz třeba německá reakce na migračním krizi, která ve mně vyvolává husí kůži. A to prosím pěkně nepatřím k fanouškům nahnědlých "vlastenců" z Úsvitu či od Konvičky. A ani si jako prezident Zeman nemyslím, že co muslim to terorista.
Dokonce jsem přesvědčen, že drtivá většina těch lidí jsou vážně chudáci, kteří nevědí kudy kam a pomoci by se jim mělo. Nicméně pomoc může být různá a přestěhovat půlku Sýrie, Afghánistánu či Eritree do Evropy dle mého názoru není to nejlepší ze všech možných řešení. Ale to je off topic.
Proto je pro nás jako pro zemi střední velikosti (na evropské poměry) tento možný vývoj vyvažovat či mu dokonce zabránit. A jiný způsob než udržet prostřednictvím NATO Američany v Evropě nevidím. A aby mě náhodou, že nejsem konzistentní s tím co jsem psal D.i.p., nemám strach z Německa jako vojenské mocnosti, ta je pasé. Strach mám z jejich politické a ekonomické moci, kterou může vyvážit jen politická a vojenská moc USA. Že to občas bude znamenat, že budeme muset zkousnout něco co se nám nebude líbit, je fakt. Ale jakákoli jiná pravděpodobná varianta by byla ještě horší.

avatar
Luky Datum: 28.01.2016 Čas: 14:50

To je OK..myslím, že technicky si rozumíme. Akorát věřím tomu, že Izrael je schopný dodávat a to klidně i podpultově. Amíci mají hrozné dodací lhůty v míru, ve válce je to asi nastaveno na kooperaci.

Horší už je to politicky. Rozumím tomu, že smyslem NATO je "udržet Američany uvnitř (myšleno v Evropě), Rusy venku a Německo dole". Otázka je, jestli v tom vidím smysluplnou budoucnost. Je mi jasné, že změny v sobě nesou rizika a to může být nepříjemné. Já už ale víru ve vůdčí roli USA ztratil, takže se změn tolik neobávám. Spíš mám obavu z křečovitých snah udržet současnost...nechci začínat debatu, jenom prostě nevidím to transatlantské zbrojní partnerství nějak zásadně.

avatar
Nesher Datum: 28.01.2016 Čas: 12:23

D.i.p.
To jako, že se Německo (tedy až si doplní v roce 2030 počet tanků na 300 a počet houfnic na 109) pustí do Francie či Polska? A to jako proč?
Pokud se někdo, obzvlášť někdo tak prolezlý pacifismem jako současná Evropa, rozhodne pro válku, tak k tomu musí mít nějaký důvod a očekávat nějaký prospěch.
To tady v té Vaší úvaze jednoznačně chybí. Jaký by mělo Německo či Francie k zahájení války? Získat nemohou nic, ztratit hodně.
Ale i kdyby, právě proto musíme dělat všechno možné, abychom udrželi funkční NATO, protože smyslem NATO je cituje "udržet Američany uvnitř (myšleno v Evropě), Rusy venku a Německo dole.

Luky
Možná jsem se špatně vyjádřil, Spyder určitě není špatný a pro nás zcela jistě vhodný. Já ho jen porovnával s NASAMS a Aster. Byť uznávám, že to není zcela fér, přeci jen Aster je systém jiné kategorie, ale NASAMS je stejná kategorie a "papírově" je výkonnější. Navíc v případě nějakého konfliktu spíše dostaneme rakety od USA (už vzhledem k jejich výrobním kapacitám) než od Izraele, který má kapacity menší a také by do toho mohly vstoupit politické vlivy. Nicméně tyto výhody zcela neguje cena, pokud jeden AMRAAM stojí cca 1,2 mil USD, tak nákup nijak závratného počtu 100 kusů, byl znamenal náklad cca 3 mld. Kč. Což je pro nás prostě příliš.

avatar
D.i.p Datum: 27.01.2016 Čas: 22:35

Luky: Kombinace munice stejného typu od různých dodavatelů samozřejmě stojí za úvahu, otázkou je, jak je to finančně náročné.

avatar
D.i.p Datum: 27.01.2016 Čas: 22:28

Nesher: Primární hrozbou je EU samotná a armády členských států. Vidím tu jakousi paralelu americké občanské války. V tu ránu bude NATO tu - tam.
U Ruska je potřeba být ostražití, ale dělá se z něho bubák, co má odvést pozornost.

avatar
Luky Datum: 27.01.2016 Čas: 22:19

Co se vám nezdá na Spyderu dost dobré? Mě přijde, že má slušné parametry pro kratší dosahy a např. Aster 30 by skvěle doplňoval.
Nakonec přeci jen ty prostředky s kratšími dosahy jsou asi nejdůležitější pro obranu pozemních sil....pár špičkových systémů fixovaných na ochranu důležitých objektů stejně silný protivník nakonec nejspíš udolá, kdežto v poli rozptýlené PL prostředky můžou zásadně snižovat účinnost nepřátelských CAS.

A hlavně Python5 by byl špička i pro Gripen a Derby by zase mohl skvěle doplnit předražené Amraamy...

avatar
KOLT Datum: 27.01.2016 Čas: 21:52

Nesher, víceméně souhlasím. Naneštěstí mě napadá ještě jedna situace, při níž by přišly k řeči zmiňované hi-tech hračky – válka mezi členy NATO v Evropě :-( Dnes to možná zní nereálně, ale když se člověk zamyslí nad tím, co se na Starém kontinentě poslední dobou děje, už to tak neskutečná představa není :-(

avatar
Nesher Datum: 27.01.2016 Čas: 21:45

Crusader
Budete se asi divit, ale věřím. Hlavně proto, že zahraničnímu kapitálu patří nemalá část české ekonomiky, tedy mají pořádnou motivaci bránit své investice. Ale hlavně proto, že nám nějaké napadení nehrozí. Ostatně AČR je budovàna primárně nikoliv pro obranu naší hranice (to už by bylo pozdě), ale pro obranu východní hranice NATO a EU. Protože pokud by mělo dojít na klasickou válku, je možný nepřítel jenom jeden, Rusko. Např. pokud by se někdy v budoucnu ruský režim rozhodl odvést pozornost od vnitřních problémů založením Lidové republiky Estonsko. Jiné využití pro sofistikované zbraňové systémy jako jsou v tomto článků zmiňované PLŘS není, na potlačování islamistických bojůvek někde v Sýrii či Iráku ( což je další možný důvod k nasazení armády) potřebujeme spíš trochu jiné věci.

avatar
crusader Datum: 27.01.2016 Čas: 19:31

Nesher
V roce 1938 si naše vláda taky myslela, že má spojence. Nakonec to dopadlo tak, že naši spojenci byli schopní označit Republiku Československou za agresora (protože by rozpoutala válku) pokud by nepřijala Mnichovský diktát.
Opravdu věříte tomu, že západní státy by šly do války kvůli nějakým státům z východu (Česko, Slovensko, Maďarsko, Polsko, Pobaltí, Rumunsko, Bulharsko)?
Je to vidět už teď při úvahách o zmenšení Shengenu v souvislosti s uprchlíky.
Podle mě je úplně jedno, od koho budeme brát zbraně (ze západu, z Izraele, z Ruska, z Číny), jen ať jich máme co nejvíc a k nim dostatek munice.
Pokud budeme ve válečném stavu, stejně nám nikdo nic nedodá, ani naši spojenci protože prioritu budou mít jejich vlastní ozbrojené síly.

arr