Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ... Více

Námořní technika

Střela SM-6 jako víceúčelová zbraň amerického námořnictva

Datum přidání 21.12.2016    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 3 komentářů    autor autor: Michael Myklín

Americké námořnictvo v polovině prosince otestovalo schopnost rakety SM-6 (Standard Missile 6) ničit balistické střely středního doletu. Původně protiletadlová střela SM-6 dokáže ničit nejen balistické rakety, ale dokonce i lodě protivníka.

Foto: Odpal střely SM-6 z amerického torpédoborce; větší foto / US Navy

Foto: Odpal střely SM-6 z amerického torpédoborce; větší foto / US Navy

 

Střela SM-6, nebo také RIM 174 Standard ERAM (Extended Range Active Missile), od firmy Raytheon byla do výzbroje zavedena v roce 2013. I když je SM-6 určená primárně proti klasickým vzdušným cílům (letouny, vrtulníky, drony, střely s plochou dráhou letu), díky vylepšenému systému navádění a vyššímu doletu (cca 370 km) disponuje i protilodními a protiraketovými schopnostmi

 

Právě protiraketové kapacity byly předmětem posledního testu. Torpédoborec amerického námořnictva USS John Paul Jones (DDG-53) u břehů Havaje úspěšně otestoval schopnost střely SM-6 zasáhnout „komplexní cíl v podobě balistické střely středního doletu.“ 


Není zřejmé, co přesně slovo „komplexní“ v tiskovém prohlášení znamená. Jednou z interpretací může být například schopnost cíle manévrovat. V takovém případě cvičný cíl mohl simulovat čínské manévrující protilodní balistické střely DF-21D či DF-26. Právě ty pro americké lodě v Pacifiku představují největší riziko.


Viceadmirál a ředitel Agentury pro raketovou obranu MDA (Missile Defense Agency) Jim String po testu prohlásil, že „střely SM-6 a zbraňový systém Aegis (systém protivzdušné obrany na amerických lodích  - pozn. red.) se ukazují jako kritický komponent národní, vícevrstvé a robustní protiraketové obrany.“


Střely SM-6 jsou jedním z prvků protiraketového zbraňového systému Aegis, který tvoří základní stavební kámen programu Aegis BMD (Aegis Ballistic Missile Defense System), což je námořní složka amerického národního programu protiraketové obrany.


Aegis je v současnosti umístěn na 84 lodích amerického námořnictva (torpédobore třídy Arleigh Burke, křižníky Ticonderoga) a dalších lodích amerických spojenců.

 

Video: Odpal střely SM-6 proti balistické raketě (prosinec 2016). / YouTube

 

Na rozdíl od ostatních střel rodiny SM, které užívají technologii “hit-to-kill” (eliminace cíle kinetickou energií při zásahu), SM-6 disponuje 64 kg bojovou hlavicí. Rozhodnutí o vybavení střely SM-6 bojovou hlavicí je pravděpodobně důsledkem snahy námořnictva získat víceúčelovou zbraň se schopností ničit nejrůznější typy cílů, včetně námořních.  

  

V současnosti je hlavní protilodní střelou amerického námořnictva AGM-84 Harpoon, která je ve službě od roku 1977. I když byla střela mnohokrát modernizována, s dosahem kolem 120 km jde v porovnání s čínskými a ruskými střelami o slabého konkurenta.   

 

SM-6 je však jen prozatímním řešením nedostatku amerických protilodních střel s delším doletem. Navíc SM-6 nedokáže díky malé bojové hlavici zničit větší plavidla. Na druhou stranu, díky vysoké rychlosti Mach 3,5 je pravděpodobné aspoň dočasné vyřazení nepřátelského plavidla z boje, nemluvě o vícenásobném zásahu střel SM-6.

 

SM-6 tvoří dočasné řešení do příchodu nových protilodních střel LRASM (Long Range Anti-Ship Missile) - ty budou v budoucnu tvořit hlavní údernou sílu amerických lodí a letadel v boji proti nepřátelským plavidlům.

 

Víceúčelová SM-6 značně posiluje schopnost amerického námořnictva vést boj proti klasickým aerodynamickým vzdušným cílům, balistickým raketám i lodím. Nicméně proti raketě hraje vysoká jednotková cena 4 miliony dolarů. Například vyvíjená LRASM má stát "jen" kolem jednoho milionu dolarů. 

 

Zdroj: Stripes

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
KOLT Datum: 21.12.2016 Čas: 21:20

S ohledem na to, že AIM-120D prý stojí skoro 2 miliony dolarů, mi milion za LRASM přijde jako velice slušná cena. On i Meteor stojí víc.

avatar
matoxxx Datum: 21.12.2016 Čas: 20:22

Najnovší Harpoon ma dosah 280km

https://en.wikipedia.org/wiki/Harpoon_(missile)

BrahMos 300km

Moskit 250km

avatar
Strategist Datum: 21.12.2016 Čas: 17:57

1 milion za LRASM je hodně nebo málo? Kolik tak průměrně stojí nejnovější vezre Harpoon a Brahmos?

Taky dosah 120 km není to nějak málo, mám pocit, že jsem někde četl, že mají dosah až 180 km, samozdřejmě stále je to málo.

arr