Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Námořní technika

Střela SM-6 jako víceúčelová zbraň amerického námořnictva

Datum přidání 21.12.2016    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 3 komentářů    autor autor: Michael Myklín

Americké námořnictvo v polovině prosince otestovalo schopnost rakety SM-6 (Standard Missile 6) ničit balistické střely středního doletu. Původně protiletadlová střela SM-6 dokáže ničit nejen balistické rakety, ale dokonce i lodě protivníka.

Foto: Odpal střely SM-6 z amerického torpédoborce; větší foto / US Navy

Foto: Odpal střely SM-6 z amerického torpédoborce; větší foto / US Navy

 

Střela SM-6, nebo také RIM 174 Standard ERAM (Extended Range Active Missile), od firmy Raytheon byla do výzbroje zavedena v roce 2013. I když je SM-6 určená primárně proti klasickým vzdušným cílům (letouny, vrtulníky, drony, střely s plochou dráhou letu), díky vylepšenému systému navádění a vyššímu doletu (cca 370 km) disponuje i protilodními a protiraketovými schopnostmi

 

Právě protiraketové kapacity byly předmětem posledního testu. Torpédoborec amerického námořnictva USS John Paul Jones (DDG-53) u břehů Havaje úspěšně otestoval schopnost střely SM-6 zasáhnout „komplexní cíl v podobě balistické střely středního doletu.“ 


Není zřejmé, co přesně slovo „komplexní“ v tiskovém prohlášení znamená. Jednou z interpretací může být například schopnost cíle manévrovat. V takovém případě cvičný cíl mohl simulovat čínské manévrující protilodní balistické střely DF-21D či DF-26. Právě ty pro americké lodě v Pacifiku představují největší riziko.


Viceadmirál a ředitel Agentury pro raketovou obranu MDA (Missile Defense Agency) Jim String po testu prohlásil, že „střely SM-6 a zbraňový systém Aegis (systém protivzdušné obrany na amerických lodích  - pozn. red.) se ukazují jako kritický komponent národní, vícevrstvé a robustní protiraketové obrany.“


Střely SM-6 jsou jedním z prvků protiraketového zbraňového systému Aegis, který tvoří základní stavební kámen programu Aegis BMD (Aegis Ballistic Missile Defense System), což je námořní složka amerického národního programu protiraketové obrany.


Aegis je v současnosti umístěn na 84 lodích amerického námořnictva (torpédobore třídy Arleigh Burke, křižníky Ticonderoga) a dalších lodích amerických spojenců.

 

Video: Odpal střely SM-6 proti balistické raketě (prosinec 2016). / YouTube

 

Na rozdíl od ostatních střel rodiny SM, které užívají technologii “hit-to-kill” (eliminace cíle kinetickou energií při zásahu), SM-6 disponuje 64 kg bojovou hlavicí. Rozhodnutí o vybavení střely SM-6 bojovou hlavicí je pravděpodobně důsledkem snahy námořnictva získat víceúčelovou zbraň se schopností ničit nejrůznější typy cílů, včetně námořních.  

  

V současnosti je hlavní protilodní střelou amerického námořnictva AGM-84 Harpoon, která je ve službě od roku 1977. I když byla střela mnohokrát modernizována, s dosahem kolem 120 km jde v porovnání s čínskými a ruskými střelami o slabého konkurenta.   

 

SM-6 je však jen prozatímním řešením nedostatku amerických protilodních střel s delším doletem. Navíc SM-6 nedokáže díky malé bojové hlavici zničit větší plavidla. Na druhou stranu, díky vysoké rychlosti Mach 3,5 je pravděpodobné aspoň dočasné vyřazení nepřátelského plavidla z boje, nemluvě o vícenásobném zásahu střel SM-6.

 

SM-6 tvoří dočasné řešení do příchodu nových protilodních střel LRASM (Long Range Anti-Ship Missile) - ty budou v budoucnu tvořit hlavní údernou sílu amerických lodí a letadel v boji proti nepřátelským plavidlům.

 

Víceúčelová SM-6 značně posiluje schopnost amerického námořnictva vést boj proti klasickým aerodynamickým vzdušným cílům, balistickým raketám i lodím. Nicméně proti raketě hraje vysoká jednotková cena 4 miliony dolarů. Například vyvíjená LRASM má stát "jen" kolem jednoho milionu dolarů. 

 

Zdroj: Stripes

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
KOLT Datum: 21.12.2016 Čas: 21:20

S ohledem na to, že AIM-120D prý stojí skoro 2 miliony dolarů, mi milion za LRASM přijde jako velice slušná cena. On i Meteor stojí víc.

avatar
matoxxx Datum: 21.12.2016 Čas: 20:22

Najnovší Harpoon ma dosah 280km

https://en.wikipedia.org/wiki/Harpoon_(missile)

BrahMos 300km

Moskit 250km

avatar
Strategist Datum: 21.12.2016 Čas: 17:57

1 milion za LRASM je hodně nebo málo? Kolik tak průměrně stojí nejnovější vezre Harpoon a Brahmos?

Taky dosah 120 km není to nějak málo, mám pocit, že jsem někde četl, že mají dosah až 180 km, samozdřejmě stále je to málo.

arr