Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Vojenská výzbroj

Střely AARGM v plné produkci

Datum přidání 01.12.2012    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 0 komentářů    autor autor: Michal Polák

Námořnictvo Spojených států amerických schválilo už na konci srpna plnou sériovou výrobu modernizovaných střel AGM-88E AARGM. Jejím hlavním úkolem je v případě konfliktu ničení prostředků protivzdušné obrany nepřítele. Oproti starším typům přináší vylepšení zejména, co se týče lepších možností navedení na cíl.

AARGM

Foto: Odpálení střely AARGM z letounu F/A-18F / U. S. Navy photo


Vylepšení navádění soustavy

AGM-88E AARGM (Advanced Anti-Radiation Guided Missile) je pokročilá protiradarová střela vzduch-země určená k vyhledávání a ničení prostředků protivzdušné obrany. Účelově je mířená zejména proti radarům, bez kterých jsou samotná odpalovací zařízení vybavená raketami země-vzduch vyřazená ze služby a navíc prakticky bezbranná.

 

Hlavní výhodou nové střely AGM-88E jsou vylepšení uskutečněná na samotné soustavě naváděcího zařízení. Vedle vysoké rozlišovací schopnosti je střela vybavena v podstatě pasivní naváděcí soustavou propojenou s družicovým navigačním systémem GPS. Zásluhou toho by měl být AARGM schopný zasáhnout i podstatně sofistikovanější radary. Stejně tak dokáže zasáhnout nepřátelský radar i ve chvíli, kdy je po detekci nepřátelské střely, ve snaze snížit vyzařované emise, vypnut.

 

Přesnost zásahu byla zvýšená použitím radiolokační milimetrovou naváděcí soustavou a použitím sofistikovanějšího softwaru. AGM-88E AARGM posouvá možnosti protiradarové střely ještě dále. Výhodou zbraňového systému AARGM je také implementace na letouny, který již používaly předchozí typy, což zjednodušuje samotné zavedení do výzbroje a dosažení způsobilosti.

 

AGM-88EFoto: Střela AARGM zblízka / Wikipedia, David Monniaux


Úkolem střely ničení nepřátelských radarů

Hlavní výhodou střely AARGM je schopnost efektivně ničit prostředky radarové ochrany nepřítele z dostatečné vzdálenosti v první vlně útoku s minimálním rizikem ohrožení letounu. Ideálním příkladem použití je proto předvoj první vlny útoků na nepřítele, kdy je nutné vyřadit klíčové body nepřátelské obrany zejména jako radary a velitelská stanoviště.

 

Původní střely AGM-88 HARM (Anti-Radiation Missile) byly do výzbroje zařazeny v roce 1985 a už v roce 1986 byly použity proti lybijským protiletadlovým systémům SA-5 sovětské výroby v Siderském zálivu. Důležitou roli pak hrály protiradarové střely ve Válce v Zálivu, kde byly proti iráckým systémům vypouštěny nejen z bojových letounů F-4G, ale také bombardérů B-52.

 

Původní střela, ze které AARGM vychází, měří na délku 4,1 m a váží 355 kg. O pohon se stará bezkouřový raketový motor na tuhé pohonné látky, který dokáže udělit střele rychlost až 2 280 km/hod. Pro zasažení cíle je u ve výzbroji zařazených (samozřejmě nikoliv testovacích) vysoce explozivní hlavice, tak aby došlo ke zničení cíle i v případě nepřímého zásahu. Operační dosah střely AGM-88E AARGM se pohybuje kolem 100 kilometrů.

 

Video: Odpal střely AGM-88E AARGM ze stíhačky F/A-18 / YouTube


Dodávky sériových střel koncem příštího roku

U amerického námořnictva se přitom počítá s použitím na letounech F/A-18C/D Hornet, FA-18E/F Super Hornet a EA-18G. Výhledově není vyloučená implementace ani na víceúčelový stíhací letoun F-35. Itálie pak hodlá střely implementovat do bojových letounů Tornado ECR (Electronic Combat/ Reconnaissance).

 

Dodávky prvních sériových střel AGM-88E AARGM jsou plánovány na konec roku 2013.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.2 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr