Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Střely AARGM v plné produkci

Datum přidání 01.12.2012    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 1 komentářů    autor autor: Michal Polák

Námořnictvo Spojených států amerických schválilo už na konci srpna plnou sériovou výrobu modernizovaných střel AGM-88E AARGM. Jejím hlavním úkolem je v případě konfliktu ničení prostředků protivzdušné obrany nepřítele. Oproti starším typům přináší vylepšení zejména, co se týče lepších možností navedení na cíl.

AARGM

Foto: Odpálení střely AARGM z letounu F/A-18F / U. S. Navy photo


Vylepšení navádění soustavy

AGM-88E AARGM (Advanced Anti-Radiation Guided Missile) je pokročilá protiradarová střela vzduch-země určená k vyhledávání a ničení prostředků protivzdušné obrany. Účelově je mířená zejména proti radarům, bez kterých jsou samotná odpalovací zařízení vybavená raketami země-vzduch vyřazená ze služby a navíc prakticky bezbranná.

 

Hlavní výhodou nové střely AGM-88E jsou vylepšení uskutečněná na samotné soustavě naváděcího zařízení. Vedle vysoké rozlišovací schopnosti je střela vybavena v podstatě pasivní naváděcí soustavou propojenou s družicovým navigačním systémem GPS. Zásluhou toho by měl být AARGM schopný zasáhnout i podstatně sofistikovanější radary. Stejně tak dokáže zasáhnout nepřátelský radar i ve chvíli, kdy je po detekci nepřátelské střely, ve snaze snížit vyzařované emise, vypnut.

 

Přesnost zásahu byla zvýšená použitím radiolokační milimetrovou naváděcí soustavou a použitím sofistikovanějšího softwaru. AGM-88E AARGM posouvá možnosti protiradarové střely ještě dále. Výhodou zbraňového systému AARGM je také implementace na letouny, který již používaly předchozí typy, což zjednodušuje samotné zavedení do výzbroje a dosažení způsobilosti.

 

AGM-88EFoto: Střela AARGM zblízka / Wikipedia, David Monniaux


Úkolem střely ničení nepřátelských radarů

Hlavní výhodou střely AARGM je schopnost efektivně ničit prostředky radarové ochrany nepřítele z dostatečné vzdálenosti v první vlně útoku s minimálním rizikem ohrožení letounu. Ideálním příkladem použití je proto předvoj první vlny útoků na nepřítele, kdy je nutné vyřadit klíčové body nepřátelské obrany zejména jako radary a velitelská stanoviště.

 

Původní střely AGM-88 HARM (Anti-Radiation Missile) byly do výzbroje zařazeny v roce 1985 a už v roce 1986 byly použity proti lybijským protiletadlovým systémům SA-5 sovětské výroby v Siderském zálivu. Důležitou roli pak hrály protiradarové střely ve Válce v Zálivu, kde byly proti iráckým systémům vypouštěny nejen z bojových letounů F-4G, ale také bombardérů B-52.

 

Původní střela, ze které AARGM vychází, měří na délku 4,1 m a váží 355 kg. O pohon se stará bezkouřový raketový motor na tuhé pohonné látky, který dokáže udělit střele rychlost až 2 280 km/hod. Pro zasažení cíle je u ve výzbroji zařazených (samozřejmě nikoliv testovacích) vysoce explozivní hlavice, tak aby došlo ke zničení cíle i v případě nepřímého zásahu. Operační dosah střely AGM-88E AARGM se pohybuje kolem 100 kilometrů.

 

Video: Odpal střely AGM-88E AARGM ze stíhačky F/A-18 / YouTube


Dodávky sériových střel koncem příštího roku

U amerického námořnictva se přitom počítá s použitím na letounech F/A-18C/D Hornet, FA-18E/F Super Hornet a EA-18G. Výhledově není vyloučená implementace ani na víceúčelový stíhací letoun F-35. Itálie pak hodlá střely implementovat do bojových letounů Tornado ECR (Electronic Combat/ Reconnaissance).

 

Dodávky prvních sériových střel AGM-88E AARGM jsou plánovány na konec roku 2013.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.2 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Luky Datum: 08.11.2017 Čas: 17:23

"In HARM's Way." :

http://www.thedrive.com/the-war-zone/10314/the-time-a-f-4g-wild-weasels-anti-radiation-missile-blew-apart-a-b-52s-tail

je to celkem známý příběh, ale podrobněji popsaný než jsem kdy předtím viděl.

arr