Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výstroj

Striker II: Nová pilotní přilba od BAE Systems

Datum přidání 24.07.2014    Rubrika rubrika: Vojenská výstroj     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Britský zbrojní gigant BAE Systems na proběhlé výstavě Farnborough Airshow 2014 představil novou pilotní přilbu Striker II s průhledovým displejem. Přilba vychází z modelu Striker I používaném piloty evropských stíhaček Eurofighter nebo Gripen.

Foto: Striker II HMD (Helmed Mounted Display). / BAE Systems

Foto: Striker II HMD (Helmed Mounted Display) lze použít na široké škále letadel. / BAE Systems

 

Pilotní helmy s náhlavním displejem

Přilbové náhlavní displeje HMD (Helmet-Mounted Display) mají stejnou funkci jako průhledové displeje HUD (Head-Up Display) v pilotní kabině. Ukazují nejdůležitější avionické a taktické informace, včetně dosahu a volby zbraní.


Díky pohybovým senzorům dokáží přilby s HMD sledovat pohyb hlavy pilota a ukazovat z požadovaného směru informace získané pomocí senzorů letadla (FLIR, radar). Pilot také dokáže „svým pohledem" velmi rychle vybrat a zamknout cíl a v případě potřeby pomocí ovládačů HOTAS (Hands On Throttle-And-Stick) na řídicí páce odpálit příslušně zbraňové systémy.


Nejnovější HMD přilby disponují rovněž moderním simulačním softwarem. Lze je tak velmi efektně využít pro výcvik pilotů, kdy simulují různé bojové scénáře.

Striker II HMD

Foto: Striker II HMD / BAE Systems

 

Striker II HMD

Přilba Striker II HMD je vybavená především novou generací digitálního nočního vidění a vylepšeným systém vyhledávání cílů. Je také lehčí a pohodlnější než předchozí generace, což snižuje únavu pilota při dlouhých letech.


Podle představitelů BAE Systems lze přilbu Striker II používat v letadlech s digitálními i analogovými přístroji. „Vzhledem k tomu, že průmysl přechází z analogových na digitální řešení, Striker II přináší plnou digitální kapacitu pro vícetypové platformy," říká Joseph Senftle, viceprezident a generální manažer pro Komunikaci a řízení u BAE System.


Klíčovým prvkem přilby Striker II je nové noční vidění. Systém je lehčí a kompaktnější, čímž snižuje těžiště směrem k hlavě pilota. Tím dochází k menšímu zatížení krčního aparátu pilota, především při prudkých manévrech s vysokým přetížením.

 

Video: Původní helma Striker I. Němečtí piloti s přilbou Striker údajně zle zatápěli americkým stíhačkám F-22A Raptor. / YouTube


Digitální noční vidění je zabudováno přímo do průhledového displeje a je spojeno s kamerou na čele přilby. Díky tomu nemusí pilot manuálně sklápět nebo upravovat brýle pro noční vidění, jako u klasických přileb.


Noční vidění disponuje 40° zorným polem a rozlišením 1284×1024 px. Díky nezávislému kanálu pro každé oko poskytuje plně trojrozměrný obraz okolí. Podle BAE Systém se nový displej chlubí nulovým zpožděním a počítačové symboly jsou perfektně viditelné za všech světelných podmínek.


Helma je také vybavená novými hybridními opticko-inerciálními pohybovými čidly. Výsledkem je údajně nulové zpoždění při snímání pohybu hlavy a robustnost celé konstrukce.

Fotogalerie

 

Zdroj: BAE Systems

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr