Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Stryker na steroidech: 30mm automatický kanón a střely Javelin

Datum přidání 21.08.2017    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 10 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Příslušníci 2. jezdeckého pluku (2nd Cavalry Regiment), známého také jako 2. dragounský (2nd Dragoons), ve státě Maryland testují novu výzbroj vozidel Stryker - 30mm automatický kanón a protitankové řízené střely (PTŘS) Javelin.

Foto: Stryker s 30mm kanónem nese prototypové označení XM1296 "Dragoon"; větší foto / US Army 

 

Americká armáda (US Army) rozhodla v roce 2015 o naléhavém zvýšení palebné síly vozidel Stryker 2. jezdeckého pluku, který má domovskou základnu v německém Vilsecku. Za výrobu osmi prototypů a přestavbu 83 transportérů Stryker na bojová vozidla pěchoty Stryker s 30mm kanónem armáda vyčlenila 300 milionů dolarů.


Vozidla Stryker s kanónem nesou prototypové označení XM1296 a bojové jméno Dragoon (Dragoun).


Cílem iniciativy je zvýšení palebné síly 2. jezdeckého pluku, aby se jednotka dokázala účinně bránit moderním ruským pásovým a kolovým bojovým vozidlům pěchoty, jako jsou typy BMP-3 a BTR-82.


Dodejme, že 2. jezdecký pluk je organizován jako brigádní bojový tým Stryker SBCT (Stryker Brigade Combat Team). V jednotce slouží 4500 vojáků a 300 vozidel Stryker.


Nyní příslušníci jednotky cvičí na vozidlech Stryker Dragoon v Marylandu. Kromě toho část vozidel Stryker je nově vybavená novou stanicí pro odpal PTŘS Javelin, které mohou vojáci ovládat zevnitř vozidla. V lednu příštího roku šest vozidel Stryker Dragoon a šest vozidel upravených pro odpal PTŘS Javelin poputuje do Evropy pro další testování. Armáda plánuje oba typy nových Strykerů oficiálně zavést do výzbroje v létě příštího roku.


Protože přidáním nové věže bylo nutné odstranit některé stropní periskopy, je nutné při nasazení v Evropě testovat ovladatelnost vozidla v těžkém terénu a v situacích, kdy musí být střešní průlezy zavřeny - tedy v případě bojového kontaktu. Je tak možné, že Strykery Dragoon získají další pozorovací přístroje pro zlepšení situačního povědomí posádky.


Prvního nasazení se lépe vyzbrojené Strykery dočkají v Polsku a Pobaltí. Ostatně modernizace Strykerů je dávána do přímé souvislosti s ruskou anexí Krymu a následnou potřebou ujistit východní spojence NATO, zejména Polsko a Pobaltí, o rozhodnosti Spojených států plnit své alianční povinnosti.


V současné době má americká armáda rozmístěno v Evropě pouze 30 000 vojáků oproti 300 000 za dob studené války. Lépe vyzbrojené Strykery tak částečně pomohou vynahradit početní handicap.


Aby nedošlo k mýlce - 2. jezdecký pluk jako každý jiný SBCT již nyní disponuje značnou palebnou silou. V pluku najdeme vozidla Stryker se 120mm minomety, vozidla palebné podpory se 105mm kanóny a také Strykery určené pro odpal PTŘS TOW.  Kromě toho vojáci jednotky uvnitř vozidel převážejí přenosné PTŘS Javelin.


Video: Testování dragounských Strykerů / YouTube

 

Přezbrojení na vyšší ráži se dočkají transportéry Stryker, které byly dosud vyzbrojeny pouze těžkým kulometem M2 ráže 12,7 mm nebo automatickým 40mm granátometem Mk19.

 

Dragounský Stryker XM1296 s norskou bezosádkovou věží Kongsberg Protector MCT-30 je vyzbrojen 30mm kanónem Orbital ATK XM813 ( “X” v obou případech označuje, že jde stále o testované zbraňové systémy), který vychází z kanónu Mk44 Bushmaster II. Díky použití bezosádkové věže MCT-30 bylo možné zachovat velikost devítičlenného výsadku.

 

XM813 oproti Mk44 nabízí větší přesnost a modularitu - výměnou hlavně a několika dalších částí lze zvětšit ráži až na 40 mm. V budoucnu tak lze část Strykerů vybavit kanónem Bushmaster II ráže 40 mm. Norská věž navíc pojme automatické kanóny až do ráže 50 mm. Výhodou je také vysoká spolehlivost XM813 - testovací vozidlo vypálilo průměrně 40 000 ran do vzniku vážné závady.

 

Maximální dostřel XM813 je 3000 m, kadence až 200 ran/min. K dispozici je duální zásobník pro 156 ks (2×78 ks) munice 30×173 mm. Jeden zásobník tak dokáže dodávat průbojnou munici, druhý např. programovatelnou, ve vzduchu explodující munici.

 

2. jezdecký pluk získá celkově 83 vozidel Stryker s 30mm kanónem pro své nasazení v Evropě, ale postupně se plánuje přezbrojit až 1000 Strykerů dalších SBCT.

 

Zdroj: Business Insider

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
flanker.jirka Datum: 23.08.2017 Čas: 16:56

RaSe: celá ta Piranha je pěkná, ale pokud se půjde do Pumy, tak se asi budou muset řešit hlavně peníze, je to drahé a má o to i dražší provoz, abychom to po pár letech nedávali bokem jako Rakousko stíhačky Typhoon.

avatar
MALI Datum: 22.08.2017 Čas: 20:24

To Rase:
u obou věží (MCT-30 i Samson-2) je relativně větší výška věže dána tím, že jsou celé nad korbou vozidla a umožňují náměr kanónu až 60°, u MCT-30 je tam ještě po stranách kanónu bezpásový zásobník munice, který také v náměru potřebuje určitý prostor. Co se mi na té věži nelíbí, tak je ten vystrčený spřažený kulomet, bez jakéhokoliv krytu (to ani nemluvím o pancéřování), nebo mechanické ochrany při průjezdu vozidla vzrostlým lesem. U bezosádkové věže mě přijde divné, že se čelní pancéřový kryt zaměřovače ovládá ručně (viz madlo na některých čelních snímcích věže - někde kryt vůbec není). Až na tu nedostatečnou pancéřovou ochranu (u ukázkových vozidel pro AČR byl ještě "vystrčený" a zcela nechráněný velitelský panoramatický přístroj - ten u Strykerů úplně chybí - to vidím jako nedostatek, ale asi je to dáno tím, že osádkou věže je tam pouze střelec) se mi věž MCT-30 vcelku líbí.

avatar
MALI Datum: 22.08.2017 Čas: 20:05

Doplnění:
věž MCT-30 je již prakticky připravena pro dodatečnou montáž přídavného pancéřování na výslednou hladinu 4, na webu je několik fotek věže s touto odolností (na rozdíl od věže MCT-30 je zvýšená balistická ochrana věže Samson-2 zatím jen teoretickou možností).

Již kanón O ATK Bushmaster Mk44 má dle výrobce možnost "přerážování" na ráži 40 mm Super, není to tedy výlučná vlastnost kanónu XM813. Munice 40 mm Super je vyvinuta již několik let (přibližně tak od roku 2010, zcela určitě byl její vývoj ukončen kolem roku 2012), zatím si ji však nikdo neobjednal.

avatar
Rase Datum: 22.08.2017 Čas: 17:54

flanker.jirka:
Jedná se o docela vysokou věž, což hlavně opticky podporuje zalomení pancíře. Obdobně je to vidět u věže Samson II, tak to nějaký důvod asi má (nezavazí poklopům a periskopům). osobně mi ale přijde snazší oplácat přídavným pancířem věž s rovnějšími stěnami. Jelikož mám rád věž Lance, tak mě dost zaujalo, že španělská námořní pěchota ji má i na svých vozidlech Piranha IIIC

http://3.bp.blogspot.com/-rOvPXcn32J0/VOrPp4UYf3I/AAAAAAABGGU/aKDg0AYoSkU/s1600/7326465884_d6d6692060_h.jpg

petres:
Samson II má až Level IV dle normy STANAG, tady to je stejné. Podobně by šla asi oplácat i Turra 30

avatar
flanker.jirka Datum: 22.08.2017 Čas: 16:48

RaSe: Chápu to tak, že se Vám nelíbí tvarem? Je pravdou, že oproti jiným působí větší na těch nízkých podvozcích, ale to bude spíše jen otázka toho jak se tam upraví panceřové pláty. Stále předpokládám, že amíci vědí co si vybírají.
Bude to asi dilema zda mít na nových BVP to samé jako na Pandurech. Logisticky bude problém řešit více druhů zbraní a případně munice, ale na druhou stranu, co pro logistiku AČR problémem není? :-D
Máte někde nějaké info se srovnáním účinnosti a spotřeby munice na určité cíle mezi 30 a 40 mm???

avatar
petres Datum: 22.08.2017 Čas: 16:13

Střelba z kanonu Orbital ATK 30/40 mm umístěného na věži MCT-30 při zkouškách různými druhy munice (zajímavý je úsek při použití ABM munice na okop s figurinami).
https://www.youtube.com/watch?v=HDMV6dmGAIE

Nedaří se mi nikde dohledat jaký max. lvl může být přídavná balistická ochrana této věže. Nevíte někdo?

avatar
Rase Datum: 22.08.2017 Čas: 16:00

flanker.jirka:
Jedná se určitě o stejnou věž PROTECTOR MCT-30 od norské společnosti Kongsberg. Osobně se mi moc nelíbí, ale má hodně dobrý potenciál a zdá se být docela dost šikovnou. Přeci jen nezasahuje do trupu vozidla, lze navýšit ráži atd. oproti konkurenci je to hodně dobré. Na kolovém podvozku navíc nevypadá ani tak blbě jako na pásech.
Cena za ty upravené Strykery je sice vysoká, ale nemusí se jednat o nová vozidla. Osobně bych se ani nedivil, kdyby cena věže a věci kolem, byly opravdu tak drahé. Navíc přestavba vozidel Stryker taky není nejlevnější. Navíc se do těch pár kusů musí rozpočítat vývoj, testy atd.

-

avatar
flanker.jirka Datum: 22.08.2017 Čas: 14:27

RaSe: když vidím tu cenu, to je cca 75 mil. Kč za kus, to bude z gruntu nové vozidlo. Nevíte zda věž počítáná i na větší ráže se vztahuje i na tu verzi věže, kterou nabízí pro AČR na CV 90? ...taky nabízeli MCT 30.

avatar
Starlight Datum: 22.08.2017 Čas: 11:56

Úpravy modelu M1126 ICV Stryker ICV s Flat Bottom Hull (FBH) na XM1296 ICV-D:

- celý nový stropní panel korby nad prostorem výsadku
- nové uchycení náprav zesíleno podvozku Gen 5,5
- změna vnitřních schránek a jejich rozmístění (v trupu se veze dalších 264 kusů 30 mm nábojů)
- změna konzole velitele (nová elektronika pro ovládání věže a senzorů)
- a pochopitelně nová věz (zbraňová stanice), ta přidá zhruba 2 tuny hmotnosti
- a nový podvozek Gen 5,5 s nosností až 55,000 liber / 25 tun (= nová kola, brzdy, závěsy, rozvody, atd.)

avatar
Rase Datum: 22.08.2017 Čas: 11:14

Netušíte zda je potřeba posílit korbu původního Strykera, případně jiné větší zásahy do konstrukce, nebo jde jen o to oddělat pár periskopů ?

arr