Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

STV GROUP představila svého kandidáta na náhradu 600 osobních terénních automobilů Armády ČR

Datum přidání 27.07.2017    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 3 komentářů    autor autor: Tisková zpráva

STV GROUP a.s., jedna z významných společností v oblasti oprav vojenské techniky a dodávek náhradních dílů, představila zástupcům Ministerstva obrany ČR a Armády ČR americký Jeep J8, který by v příštích letech mohl nahradit dosluhující vozidla UAZ a Land Rover Defender.

Foto: Jeep J8 / STV Group

 

Ministerstvo obrany v současnosti zahájilo posuzování a výběr vhodných kandidátů na náhradu zastarávajících osobních terénních automobilů. Obměnu cca 600 kusů těchto vozidel plánuje ministerstvo spustit nejpozději do tří let.


Jedním z potenciálních účastníků očekávané soutěže je i česká zbrojařská společnost STV GROUP, která zástupcům ministerstva a armády představila své vozidlo – americký Jeep J8.

 

„Jedná se o moderní univerzální platformu, která odpovídá potřebám Armády ČR na vozidlo této kategorie. Z našeho pohledu je to ideální kandidát," řekl Petr Konupčík, statutární ředitel společnosti STV GROUP.

 

V případě získání zakázky počítá STV GROUP s částečným zapojením tuzemského obranného průmyslu do finální montáže, pravděpodobně včetně výroby některých komponent, a samozřejmě i s podporou rezortu zahrnující vyškolení specialistů pro možnost provádět opravy vozidel vojskovým způsobem.

 

STV GROUP nabízí armádě automobil od výrobce s velkou tradicí v oblasti osobních terénních automobilů jak pro civilní, tak i vojenské použití. Jeep J8 vychází z civilního modelu Wrangler, který ovšem prošel kompletní přestavbou na vojenský speciál.

 

Jeho výhodou je robustní rámová konstrukce, umožňující stavbu nejrůznějších nástaveb jako prostorná hard top, soft top, různé skříňové nástavby, opancéřované verze nebo naopak otevřené průzkumné varianty, na přání včetně osazení kulomety či granátomety.

 

Foto: Jeep J8 pod názvem Storm Mark III používá také izraelská armáda. / STV Group

 

Pohon zajišťuje přeplňovaný vícepalivový vznětový motor. Snadno ovladatelné vozidlo má vynikající průchodnost těžkým terénem, jízda na silnici je přitom až nečekaně komfortní. Velkoryse dimenzovaný podvozek chrání až 5 mm silné ocelové pláty a prachový filtr umožňuje až 5 hodin provozu v písečné bouři. Jeep J8 vyniká také schopností brodění bez přípravy, a to až do hloubky 78 cm.

 

Terénních vozů v kategorii do 3,5 tuny má česká armáda v současnosti téměř 1500. V rámci tohoto projektu plánuje nahradit zhruba 600 z nich, a to jak starých sovětských vozidel UAZ, tak i dobře známých vozidel Land Rover Defender, jejichž výroba byla již ukončena.

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Lyšák Datum: 27.07.2017 Čas: 20:00

To lukus:
Souhlasím, že jde o vozík prověřený a povedený, možná i jednoduchý a pro někoho i krásný. Ale doma vyrobený? Nevím o tom, že by tu měl Jeep, resp. Chrysler fabriku. A jestli věříš, že se tu něco vyrobí v rámci zakázky, tak bude pro dodavatele dost těžké tu jen rozjet provoz na smontování objednaných kusů z dovezených dílů. Pro pár aut tu nikdo linku dělat nebude, a stávající dodavatalé mají své kapacity vyčerpané. Ostatně, ať už zvítězí jakýkoliv typ, min 90% se doveze, tady se to max smontuje.

avatar
lukus Datum: 27.07.2017 Čas: 16:57

ACR bych Jeepy přál. Osobně mám vyzkoušené z tropického pralesa a menší řeku projede i civilní verze s hladkýma pneumatikama. Super auto, jen otázka jestli s automatem?
Jednoduché, krásné a hlavně doma vyrobené.

avatar
Lukas Datum: 27.07.2017 Čas: 09:46

Ciekawe - Jeep J8 był oferowany w Polsce (AMZ Kutno i Ursus proponowali go jako następce Honkera)

arr