Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Švédské letectvo žádá až 80 Gripenů nové generace

Datum přidání 16.11.2012    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 6 komentářů    autor autor: Michal Polák

Švédské letectvo žádá prostřednictvím vlády parlament o schválení nákupu 60 – 80 nových víceúčelových stíhacích letounů JAS-39 Gripen nové generace. Počet má vycházet z provozních předpokladů a možných budoucích hrozeb. Vláda přesto, vzhledem k napjatému rozpočtu, chce požádat parlament o schválení menšího počtu letadel.

JAS-39 Gripen

Foto: Gripen E/F s podvěšenou výzbrojí ve Švýcarsku / Saab AB


Nejvyšší velitel švédských ozbrojených sil  Sverker Göransson měl vládu požádat o schválení neupřesněných výdajů na pořízení 60 – 80 nových letounů Gripen nové generace označovaných jako Gripen E/F (vycházející z technologického demonstrátoru Gripen NG). Navrhované počty mají vycházet z provozních předpokladů a potřeby zajistit národní bezpečnost v následujících desetiletích. Připomeňme, že Švédsko není členem Severoatlantické aliance.

 

Vláda však i přesto chce předložit švédskému parlamentu Riksdag schválení výdajů na nákup „pouze“ 40 – 60 letounů. Letectvo tak bude zřejmě nuceno požádat o další doplnění stavů v dalším desetiletí. Nové Gripeny by měly vstoupit do plné operační způsobilosti v roce 2023. Lze předpokládat, že budou létat po boku aktuálně ve výzbroji zařazených Gripenů verze C/D, které mohou být částečně modernizované.

 

JAS-39 Gripen

Foto: JAS-39C/D Gripen na společném cvičení s letectvem Spojených států amerických /  Sgt. Joshua Strang U. S. Government


Otázkou samozřejmě zůstává, zda nakonec nedojde pouze k modernizaci stávajících strojů, jelikož současné počty stíhacích letadel ve švédském letectvu jsou již tak vysoké, i bez nákupu nových letadel. V případě nákupu nových strojů budou mít Švédové ve výzbroji 140 nadzvukových stíhacích letounů oproti současnému počtu mírně přesahujícímu stovku.

 

Video: Gripen NG / YouTube


Švédské letectvo má však pochopitelně zájem o zařazení nejnovější verze Gripenu označované jako NG (New Generation) nebo také E/F. Oproti předchozím verzím došlo k podstatnému zvětšení kapacity palivových nádrží a zvýšení doletu.

 

Změny k lepšímu se dočkala také avionika a další elektronické systémy. Výkonnější pohonná jednotka ve spojení se zpevněnou konstrukcí podvozku zase navyšuje maximální vzletovou hmotnost. Zásluhou toho mohly přibýt navíc dva nové pylony na těžkou výzbroj pod trupem.

 


Švédové předpokládají, v případě schválení nákupu, že Gripeny verze E/F vydrží v jejich letectvu až do roku 2042, kdy by zřejmě měly být nahrazeny zcela novým typem.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Ondřej Lacina Datum: 17.11.2012 Čas: 20:10

liberal shark: Jo o těch bych taky v AČR snil.. :)

avatar
Nicolaj Datum: 17.11.2012 Čas: 18:12

Náš miláček hlavně nemá IFF radar.
Na zhoršený počasí nepotřebuješ "NGčko" stačí kdyby koupili ty staré v odpovídající konfiguraci ( nezjišťoval jsem jestli to opravdu neumí, moc se mi to nezdá).
Také pochybuji, že by švédi ty staré chtěli prodávat (prozatím)

avatar
asdf Datum: 16.11.2012 Čas: 14:00

Tento typ je jedinej pouzitejnej... nas milacek totiz neumi vest palebnou podporu v noci a za zhorseneho pocasi...

avatar
liberal shark Datum: 16.11.2012 Čas: 11:44

Tento typ bych viděl jako ideální jako budoucí výzdroj AČR.

avatar
jakub mares Datum: 16.11.2012 Čas: 11:42

Z pohledu svedska mi to prijde jako rozhazovani.. Minimalne bych pockal az skoncej dodavky do svycarska pro vytizeni linky...

avatar
Deadog Datum: 16.11.2012 Čas: 09:37

tak to by nam pak ty stare mohli strelit ,ne ? s nejakou slevickou ,mozna bysme mohli nakoupit i vice stroju ,jenomze to by musel na obrane sedet nekdo jako ja treba , a ne fanfulina Pikova ,jak sem se ted doslech ze ma stridat Vondru ... jdu normalne do kolen co se deje v nasi politice ,a jen se zatajenym dechem cekam ze to je novinarska kachna

arr