Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Napětí na Baltu: Švédsko obnovuje brannou povinost

Datum přidání 04.03.2017    Rubrika rubrika: Události     komentáře 62 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Neutrální Švédsko přešlo na plně profesionální armádu v roce 2010. Avšak v reakci na rostoucí napětí v oblasti Baltského moře švédská vláda rozhodla o obnovení branné povinnosti.

Foto: Švédští vojáci; ilustrační foto / Forsvarsmakten 

 

Letos bude předvoláno zhruba 13 000 osob narozených v roce 1999. Armáda následně pro službu v armádě vybere 4000 žen a mužů. Klíčem výběru se stane motivace odvedenců sloužit v armádě, dovednosti a fyzické/psychologické testy.

 

Od roku 2020 švédská armáda plánuje každý rok získat 5000, později 6000 až 8000 branců. Výcvik potrvá 9 až 12 měsíců - armáda po skončení služby brance vybídne k setrvání v armádě nebo v rezervních silách.


„Máme problém s doplňováním vojenských jednotek na dobrovolné bázi a je třeba to nějak řešit. Znovuzavedení odvodů je proto nezbytné,“ řekl ministr obrany Peter Hultqvist veřejnoprávnímu rozhlasu SVT.

 

Švédské ozbrojené síly (Försvarsmakten) mají 20 000 vojáků (84 % mužů a 16 % žen), 31 000 rezervistů. V roce 2010 se počítalo, že každý rok vstoupí do armády 4000 nových vojáků. Ve skutečnosti ale do armády v letech 2011 až 2016 každý rok vstupovalo pouze 2500 nových vojáků.

 

V roce 2016 švédské armádě chybělo 1000 velitelů družstev, vojáků a námořníků a 7 tisíc rezervistů. Podle švédských odborníků při neřešení situace se nedostatek vojáků na schopnostech švédské armády projeví již v roce 2020.

 

V roce 2016 Švédsko vydalo na obranu 4,77 miliardy dolarů (1,1 % HDP) - zhruba 2x více, než Česká republika. Podle Micaela Bydena, vrchního velitel švédských ozbrojených sil, je však k plnění všech úkolu nutno zvednou rozpočet armády o 15 %.


Švédsko v reakci na zhoršenou bezpčnostní situaci rozšíří vojenskou spolupráci s Finskem - dalším nečlenským státem NATO. V obou zemích zaznívají hlasy pro vstupu do NATO, ale proti tomu je stále podstatná část veřejnosti. V poslední době však roste veřejná podpora vstupu Švédska do NATO. Podle letošního průzkumu veřejného mínění je pro vstup každý třetí Švéd.


Vstup Švédska do NATO se samozřejmě ani v nejmenším nelíbí Rusku. V minulém roce ruský velvyslanec Dagens Nyheter ve Švédsku upozornil, že pokud se Švédsko připojí k NATO, bude to mít vojenské následky, a Rusko “bude muset přesměrovat své vojáky a balistické rakety.”


Rusko také vede aktivní dezinformační kampaň. Švédské proruské weby například rozšířily zprávu o tom, že po vstupu Švédská do NATO mají být na švédském území rozmístěny jaderné zbraně, což není pravda.

 

Video: Propagační video švédské armády. / YouTube

 

V každém případě švédská armáda s aliančními jednotkami v poslední době častěji provádí společné cvičení, i na vlastním území. V září se švédská armáda zúčastní vojenského cvičení ve Španělsku a v roce 2018 cvičení v Norsku.

 

„Je všeobecně známo, že Rusko provádí rozsáhlejší, složitější a v některých případech provokativnější cvičení. My na tento vývoj reagujeme a posilujeme nyní vojenské kapacity a naši mezinárodní spolupráci,“ řekl Hultqvist švédskému deníku Dagens Nyheter.

 

Švédsko v reakci na zhoršení bezpečnostní situace v prostoru Baltského moře zřídilo stálou vojenskou přítomnost na ostrově Gotland v Baltském moři. Na ostrově jsou rozmístěny mechanizované jednotky a samohybné dělostřelectvo. Gotland je strategický ostrov na východním pobřeží Švédská, ležící 150 km od západního pobřeží Lotyšska. V dobách studené války na ostrově měla základnu celá švédská obrněná brigáda.


Švédsko se obává, že strategický ostrov v Baltském moři si může přivlastnit Rusko. „Nevěřím, že existuje přímé ohrožení ze strany Ruska, tedy že by na nás chtěli zaútočit nebo Švédsko okupovat. Na druhé straně ale máme v Baltském moři strategické území, konkrétně ostrov Gotland. A v souvislosti se současnou bezpečnostní situací jsme na tomto ostrově opět rozmístili vojáky. Máme totiž na paměti, co se stalo s ukrajinským Krymem. Proto je důležité být opatrný a ve střehu,“ vysvětluje Peter Jeppsson, poslanec a člen bezpečnostního výboru švédského parlamentu.


Zdroj: Defence24

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Pepos Datum: 07.03.2017 Čas: 16:43

No pekne téma ,ale..ak som sa pýtal tzv. obyčajných vikingov či sa boja Ruska odpoveď bola jednoznačná - nie.Podobne ako v Británii idú vládni úradníci a politici vnútorne problémy hlavne s prisťahovalcami riešiť tzv. prekrývaním a na to slúži Ruská hrozba.

avatar
semtam Datum: 07.03.2017 Čas: 16:18

JAN GROHMANN

Víte, smazal jste i diskuzi, co byla k tématu. Místo toho jste nechal část prapodivné hádky dvou stran. nebude lepší to smazat celý. Protože teď to stojí již konečně za úplný hovno. Děkuji.

avatar
niko Datum: 06.03.2017 Čas: 20:56

Blake, PavolR, Marten: Myslim, ze vam musí byt jasne, ze krmite trolla. Jeho ulohou nie je sa pred vámi obhájit, ale dokola vytahovat nove a nove bludy z aeronetu a podobných informacnych zump a tym sirit tieto myslienky. Cize aj ked vsetci ocenujeme vasu snahu vysvětlit tomu cloveku reaitu, v skutocnosti robite len presne to, co on chce. Myslim, ze ignoraciou dosiahnete viac.

avatar
Blake Datum: 06.03.2017 Čas: 20:50

ardz, vkladas mi do ust veci, ktore som nikdy netvrdil, nemal som ani silu docitat tvoj prispevok a nebudem ani dalej reagovat. Odkazy na konkretne pripady toho, co tvrdis, ze je propaganda stale nikde, z toho, co prezentujes nemozem usudit, ci rovnako nehovoris aj za tie media, co nepovedali.

Vela stastia v boji proti comukolvek, to ti ide asi lepsie, nez diskusia.

Mimochodom nazyvat kotlebovcov fasistami nie je propaganda, ale vyslovenie holeho faktu. S definiciou nepohnes.

avatar
PavolR Datum: 06.03.2017 Čas: 20:01

ardz:
Ukrajina mala priam božskú trpezlivosť (alebo priveľký strach z Rusov na hraniciach.
Keď ozbrojená zberba napadne policajnú stanicu a zavraždí zástupcu jej vedúceho, ktorého so pomýlili s vedúcim, len preto, že bola vyvesená štátna vlajka, tam treba poslať armádu. Zelených mužíkov treba bez milosti likvidovať hneď ako sa objavia a občania potom, keď niečo chcú, nech si k tomu zvolia svojich legitímnych zástupcov.

avatar
Márten Datum: 06.03.2017 Čas: 19:55

ardz:
Nikdo přeci nikdy netvrdil,že rusové sestřelili civilní letadlo úmyslně. Jasně že to byl omyl a argument, že neměli důvod sestřelit civilní letadlo o ničem nevypovídá. Stát nad kterým došlo k pádu letounu je vždy součástí vyšetřování, to je standard. Standardní naopak nebylo, že černé skříňky okamžitě okamžitě putovaly do Moskvy. Navíc ruské radary mají Donbas určitě pokrytý, tak proč ta báchorka o SU25?

Rusko má dlouhodobě základnu v Sevastopolu, ale Putin tvrdil že "zelení mužíci" nejsou jejich a to byla lež.

S Tatarstánem jsem se sek, ale to, že Stalin deportoval Tatary z Krymu a přes 40 let se nemohli vrátit je fakt. A kolik lidí se po takové době vrátí, když už si to tam pamatují pouze důchodci a mladí mají domov jinde?

avatar
PavolR Datum: 06.03.2017 Čas: 19:46

ardz:
Vojaci boli poslaní proti ozbrojenej zberbe po skúsenostiach z Krymu. Každý má pravo brániť svoje územie. Žiaľ otáľali s tým príliš dlho, preto sa nepodarilo oslobodiť celé územie. Je to podobná situácia ako s IS na severe Iraku (podotýkam, že tam si tiež mnohí neprajú byť pod vládou Bagdadu, ale nedostanú na výber).

Keby žiadala väčšina obyvateľov obesenie ardza, obesíme ho? Jasné, že nie, lebo aj väčšina musí rešpektovať zákony. :D

avatar
PavolR Datum: 06.03.2017 Čas: 19:35

ardz:
Ukrajinu zo zostrelenia lietadla nikto nepodozrieval hlavne pre to, že sa po zostrelení začali chváliť separatisti už hneď v prvých minútach, keď ešte nevedeli, že ide o civilný stroj. A odvtedy vedú dôkazy skôr k Rusom.
Civilné lietadlo už omylom zostrelili aj Američania, tak prečo nie Rusi?

avatar
PavolR Datum: 06.03.2017 Čas: 19:26

ardz:
Napríklad v Maďarsku cvičia s polovojenskými skupinami členovia ruskej vojenskej rozviedky. Tie skupiny o tom sami dávajú materiály na svoje weby a chvália sa tým. A Slovenský branci sú tiež orientovaní na ruské skupiny a silne indoktrinovaní proti NATO. Tvoria sa v našom regióne zjavne podmienky, ktoré by umožnili opakovať v našich krajinách to isté, čo sa dialo v 70. rokoch v Nemecku a Taliansku, ak by si to geopolitická situácia "vyžiadala". Akurát sa za tých takmer pol storočia už posunul Západ ďalej na východ.
Poučenie z histórie (na ktorej sme ako súčasť východného bloku aktívne participovali), ako aj poučenie z Ukrajiny, kde pre zmenu ozbrojení extrémisti vystúpili proti proruskému režimu, nám káže podnikať kroky na elimináciu takýchto radikálnych zoskupení, ktoré by mohli byť zneužité ktoroukoľvek stranou.

avatar
PavolR Datum: 06.03.2017 Čas: 19:13

ardz:
Zlo, ktoré je na Ukrajine práve teraz priniesli už Rusi a nie puč, bez ktorého by sa však Ukrajina celkom iste zaobišla. Koho nápad bola anexia Krymu? Kto vymyslel názo Novorusko. A úplne najsmutnejšie na celom je, že Rusi nakoniec nemali dosť síl svoje plány zrealizovať a sú príliš zbabelí, aby aspoň minimalizovali straty (napr. anexiou súčasného územia kontrolovaného separatistami). Poriadne zavarili aj ruským obyvateľom Krymu, lebo keď sa polostrov vráti späť pod ukrajinskú správu (ako dôsledok neschopnosti Ruska dosiahnuť uznanie anexie), Ukrajinci celkom iste väčšine Rusov občianstvo nevrátia.

Kto sa nepoučí z histórie, je nútený si ju zopakovať:
1.- Taktiku využitia ozbrojených neonacistov na zvrátenie politického smerovania krajiny použili Američania už v Taliansku v roku 1970. Vo voľbách tam vtedy získali 1/3 hlasov komunisti a všetko smerovalo k tomu, že sa dostanú do vlády. Bolo ich treba kompromitovať. Neofašistické skupiny začali s bombovými útokmi (náväznosť na CIA je už historicky potvrdená), čo malo na druhej strane za následok teroristické útoky Červených brigád, za ktorý vyzbrojovaním a výcvikom sme zasa stáli my z východného bloku. Výsledkom bolo množstvo mŕtvych.
Keď to na Ukrajine začalo vyzerať na drtivý ruský triumf, zrejme tiež použili rovnakú taktiku...
V Taliansku sa celá akcia ukázala zbytočná a trestuhodná, lebo komunisti do vlády nakoniec vstúpili a nedržali sa Moskovskej línie. Na Ukrajine to bolo podľa mňa tiež zbytočné a trestuhodné, lebo ak by len Janukovič nezaviedol režim ruského typu, Ukrajinci by si s nim mohli poradiť aj sami, pri voličských urnách.
2.- Keď Stalin začal podporovať obnovenie Českoslovenka, začal zrazu používať pre Podkarpatskú Rus pojem Zakarpatsko. Nikto netušil prečo až do okamihu, keď bola podkarpatska Rus oslobodená a jej Československí správcovia boli konfrontovaní s tým, že im napriek dohodám nie je umožnené vstúpiť do Mukačeva, kde medzitým akýsi típek zorganizoval so súhlasom vojenskej správy referendum o pripojení k ZSSR a Beneš konfrontovaný s hotovou vecou nakoniec anexiu legalizoval.
Rusi pri invázii na Krym použili rovnaký koncept a treba uznať, že prevedenie bolo brilantné. Ale nerátali s tým, že nebudú mať dosť politických síl na to, aby donútili Ukrajinu a svet uznať to. A keďže s jedlom rastie chuť, pustili sa aj do Donbasu, no tam už pohoreli a uviazli na mŕtvom bode, čoho dôsledkom je asi 10000 mŕtvych a ešte nie je koniec. Kde urobili súdruhovia chybu? Mali to urobiť buď naraz (na čo však asi nemali dostatok síl), alebo sa do toho radšej nepúšťať vôbec. to čo spôsobili ľuďom na frontovej línii je zbytočné a trestuhodné.

avatar
semtam Datum: 06.03.2017 Čas: 18:32

Pánové, chápu, že máte ožehavé téma.

Ale prosím, než použijete argumenty zjistěte si prosím alespoň minimum o vašem tvrzení.

Malý příklad, proč leží dnešní Tatarstán na Volze a ne na Krymu. Uf to je opravdu špatný. Samozřejmě bych mohl pokračovat, ale má to cenu, když rozum jde stranou a pořádá se hon na čarodějnice?

avatar
Blake Datum: 06.03.2017 Čas: 18:26

ardz, hovor o konkretnych mediach, konkretnych pripadoch. Inak hovoris nezmysly. Ja naozaj v mediach, ktore konzumujem pozorujem uplne minimum propagandy ako takej.

A teda ako som uz spomenul, kedze vacsina Slovakov su prozapadni, nemaju dovod sa vobec nad zapadnou propagandou zamyslat a ani si nemyslim, ze by bola namierena na nich. Skor na tych, ktori nemaju utvoreny nazor.

Ale uznavam, mozno si idealizujem bezneho Slovaka a precenujem jeho schopnost kriticky uvazovat o comkolvek. Tam je ale na mieste otazka, ci pre nich nie je predsa len lepsia jednoducha propaganda, ktora je v sulade s ich momentalnym zivotom, nez pravda o vsetkom, pri ktorej by si uvedomili, ze ciernobiely svet neexistuje (rozhodne je podla mna lepsia, nez propaganda, ktora by im zivot zhorsila)

a teda... stvava vojnova antiruska... na to neviem, co povedat, zase su to len pradzne slova, ktore su v nesulade s realitou, ktoru ja pozorujem, cize prosim, nejake priklady stvavej vojnovej antiruskej propagandy v slovenskych mediach.

Naposledy som zachytil len viralne video, ktore zachycovalo dlho dopredu ministerstvom naplanovany vlak nalozeny M113 a ich derivatmi smerujuci, natocene na mobile, ktore obehlo rozne fasisticke a podobne stranky s popismi typu "americke tanky sa pripravuju na invaziu". Tak neviem...

avatar
Márten Datum: 06.03.2017 Čas: 18:12

ardz:
Nebyl jsem u compu.
Co se týká vyhrožování jadernými zbraněmi, tak to je běžná ruská politika. My češi si dobře pamatujem co se u nás dělo kolem radaru v Brdech.

SSSR sice už neexistuje, ale v myslích rusů stále je. Stačí se podívat na oslavy vítězství a množství portrétů jednoho z největších masových vrahů v dějinách. Ale to,že Stalin byl vrah nevadí, hlavně když Rusko udělal větší. Že zatím neobsadil Pobaltí je jen z jediného důvodu, má strach z NATO. Kdyby se mu podařilo s Trumpovou pomocí NATO rozložit, tak pánbůh s nimi.

Smutnění z toho, že se mnoho rusů ocitlo za hranicemi Ruska jsou tak trochu krokodýlí slzy. Kdyby nedeportovali místní obyvatele a místo mich nedosazovali rusy, tak mohli být dnes doma. Proč leží Tatarstán na Volze a ne na Krymu? Asi by pak to Putinovo referendum dopadlo jinak...Navíc vzhledem k emigraci těch rusů co zůstali doma se jim tam samotným moc nelíbí.

Nejsem rusofob a naopak znám spoustu fajn rusů. Problém je, že jejich politické myšlení uvázlo v imperiálních dobách, na prvním místě je sláva ruska a všechno se tomu musí podřídit. Např. jejich absolutní nepochopení dopingové aféry a omýlání blábolu, že je to politika a ta do sportu nepatří je důkaz.

A nakonec to co Putin řekl či ne je po událostech na Ukrajině jedno, protože dnes už ho stejně nejde brát vážně (na Krymu nejsou naši vojáci - vyznamenáme vojáky za navrácení Krymu; holanďany sestřelilo ukr. SU25 a ne BUK - byl to BUK, ale ne náš).

avatar
Blake Datum: 06.03.2017 Čas: 17:13

ardz, tvrdis, ze sa ti nepaci, ze sa ludom nepaci ruska propaganda, aj ked zapad robi svoju.
Preco by sa im ale mala pacit? Alebo preco si presvedceny, ze ak sa niekomu nepaci ruska propaganda, znamena to automaticky, ze schvaluje nejaku inu?

a schvalne som nechcel spominat uroven, na ktorej sa u nas robi propaganda zo zapadu a z ruska, kedze potom by kvoli tej disparite ta debata vobec nemala vyznam. Urobili to uz ostatni, ale stale by som si rad precital, co sa tu snazis dosiahnut.

avatar
PavolR Datum: 06.03.2017 Čas: 16:43

ardz:
Nie, to hovorí, že ardz sa vyjadruje k niečomu, o čom nemá dostatok informácií, lebo doteraz vedel iba o jednej a v skutočnosti ani jeden z nás nevie, koľko tých relácií v tv alebo rozhlase dokopy bolo.

To o dohode vie každý, ale potom zrazu Janukovič "ušiel" a vyvolal ústavnú krízu, ktorá sa vyriešila neústavným spôsobom. Kľudne tomu môžeme tomu hovoriť aj puč. keby sme ale išli ešte ďalej dozadu v čase, dostali by sme sa do doby, kedy Majdan strácal dych a keby ho Janukovič nechal vyprchať tak, ako neskôr Číňania "dáždnikove" protesty v Honkongu, nemuseli byť ani predčasné voľby. Stratil však nervy a útokom Berkutu na protestujúcich vyvolal podobnú atmosféru ako bola u nás po novembri ´89. A až v reakcii na to sa začali šíriť reči, že možno pošle na demonštrantov aj tanky a u extremistov sa objavili zbrane ....

Pre mňa je ale najdôležitejšie, že sa zhodneme na tom, že Rusi vyvolali súčasné krviprelievanie ako reakciu na tento puč.

arr