Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Svět v roce 2035 a 2050

Datum přidání 13.10.2015    Rubrika rubrika: Události     komentáře 35 komentářů    autor autor: Bohuslav Pernica

V lidských dějinách se vyskytuje množství magických dat, s kterými jsou spojená různá očekávání. Pro G. Orwella to bylo např. 1984; pro Microsoft a Brontosaurus zase 2000. Pro Ministerstvo obrany ČR to jsou zase roky 2008, 2015 a 2025. Článek vyšel původně na blogu On War | On Peace

Foto: Postupný rozpad Ruska očima jednoho z blogerů. / YouTube

Foto: Postupný rozpad Ruska očima jednoho z blogerů. / YouTube 


V roce 2008 byla zadána k vypracování Koncepce rozvoje Armády České republiky (KVAČR), později přejmenovaná na Koncepci výstavby Armády České republiky (KVAČR). Letos (2015) by měl být podle programového prohlášení Sobotkovi vlády KVAČR dokončen, aby alespoň ovlivnil poslední rok její vlády a neopakovala se (opakovaná) výtka NKÚ o tom, že Ministerstvo obrany ČR postupuje ve svých akvizicích nekoncepčně.


Toto dílo tří náčelníků Generálního štábu AČR, dvou ministryní a pěti ministrů obrany (z nichž jeden vykonával funkci z pozice předsedy vlády) a pěti vlád by mělo řešit období 2015-2020 a sahat až k časovému horizontu 2025.

 

Očekávání některých poslanců vůči výslednému dokumentu jsou přitom veliká. V posledních pěti letech se totiž překvapivě ukázalo, že na Ministerstvu obrany se také zatýká, a není to přitom Vojenská policie, která měla vývoj v resortu pod kontrolou od jeho vzniku.

 

Foto: Rusko 2050 – pohled neznámeho blogera (2012) / YouTube

 

Aktuálními zajímavými letopočtem pro budoucí vývoj západního světa jsou ovšem roky 2035 a 2050. Na přelomu prvního a druhého desetiletí druhého tisíciletí po Kristu předpověděli američtí odborníci, že evropský svět, v hranicích, jak je známe z map, atlasů a globusů, se může v následujících 30-40 letech změnit.

 

V roce 2009 se Youtube objevila animace předvídající mj. převzetí Krymu pod ruskou správu a pro další podrobnosti odkazující na adresu future-europe.blogspot.com. Tato předpověď zbudila ohlas zejména na Balkáně, který stále žije nadějemi na přepisování hranic.

 

Představy expertů z CIA vyvolaly (očekávanou) reakci na straně Ruska, které v roce 2013 nabídlo alternativu k americkému pohledu v kratším časovým horizontem, než byl rok 2035. Snad to byla reakce na opakované (2012) věštění ruské budoucnosti v kybernetickém prostoru Youtube.

 

Foto: Rusko 2050 – oficiální pohled Ruska (2014). / YouTube

 

Tato mapa byla česko-slovenskými sdělovacími prostředky zařazena do kategorie zajímavostí. V České republice o ní informoval Blesk a Nova. Pozornost si však tradičně získala na Balkáně, a to v Bosně a Hercegovině rozdělené na entity: Republika Srbska a Federace Bosny a Hercegoviny. Představa existence Bosny a Hercegoviny v podobě útvaru s názvem Herceg-Bosna byla hodně fantastická a oživila myšlenky jak na Velké Srbsko, tak na Velké Chorvatsko.

 

První světová ideologická internetová válka však dále pokračuje. Na videoblogerské výpady reaguje každá z globálních mocností po svém. Ruská vyjádření jsou díky zvolenému jazyku sdělení, kterým je ruština, namířena k rusky mluvícímu obyvatelstvu, čemuž odpovídá i sledovanost videí.

 

Neznámý bloger naopak sází jen na obrazovou informaci bez potřeby komentáře, často jen s hudebním pozadím. Pokud si někdo myslí, že informační válka teprve přijde, asi se mýlí. Bude zajímavé se dovědět, jak na tento probíhající konflikt odpoví KVAČR.

 

P.S. Představu o postupném rozpadu Velkého Ruska přinesla 1. 8. 2015 příloha časopisu The Economist The World If v článku nazvaném If Russia breaks up The peril beyond Putin.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 1.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
jobr23 Datum: 14.10.2015 Čas: 15:50

To VRATA: já jsem to tam napsal špatně je podporovatel a dá se říci, že oživovatel. Psal jsem to ve vztahu tomu VW. Také je tady: http://www.rahnsinger.com/co-je-muslimske-bratrstvo/. Pochopitelně, že se o tomto hnutí toho najde hodně, po zadání do vyhledávače.

avatar
Vrata Datum: 14.10.2015 Čas: 14:49

Jobr23:
citace z WIKI (uvodni odstavec):

Muslimské bratrstvo (arabsky الإخوان المسلمون, al-Ichwán al-Muslimún) je jedno z největších islámských hnutí se znaky panislamismu a islámského fundamentalismu, které požaduje návrat ke kořenům islámu a ovládnutí světa muslimy[1]. Tuto organizaci založil v Egyptě roku 1928 šajch Hasan al-Banná (1906–1949), jehož cílem bylo sjednotit muslimské národy do tzv. Organizace islámských národů, která by koordinovala veškerou jejich politickou činnost. V Egyptě, Bahrajnu a Jordánsku je hnutí zastoupeno v parlamentu. Činnost bratrstva v dalších arabských státech patří mezi významné opoziční skupiny.

Takze zadny pred ropnym boomem chudy Katar ale Egypt a jedna se o organizaci a ideologii starou prakticky 90 let.
.

Od muslimskeho bratrstva zrejme necerpa jenom IS ale i rada dalsich - prinejmensim Al Kajda. I kdyz kazda odnoz Islamistu si tam zrejme pridava sve.

avatar
skelet Datum: 14.10.2015 Čas: 11:59

Občany ČR nikdo proti Rusku očkovat nemusí. Jsou proti němu naočkováni od roku 1968. :)
Ohánět se seriály je celkem úsměvné.. ty americké nejdříve bojovaly s ruskou a kolumbijskou mafií, pak s islámskými teroristy, a teď se do toho připletli Číňané. A takový MacGyver dosti často bojoval s StB. A v novém seriálu Atentát bylo zmíněno vše co obyvatelstvo ČR bere jako hrozbu .. političtí extrémisté, islamisté a Rusové.
Ostatně koho jiného tam dát, aby to bylo aspoň trochu uvěřitelné? Rakušáky? ;)

avatar
otecko Datum: 14.10.2015 Čas: 11:01

To: RiMr71- tady je to hezky a logicky uspořádáno, kdo měl zájem na pomstě , Libye to ani náhodou nebyla, ale Irán měl na USA pifku .
http://ceskapozice.lidovky.cz/americky-precedent-lzi-sestreleni-iranskeho-airbusu-v-lete-1988-pbd-/tema.aspx?c=A140722_132719_pozice-tema_lube

avatar
martinius Datum: 14.10.2015 Čas: 08:30

Jen tak pro zpestření si projděte tento dokument. Netvrdím, že je tam vše podle pravdy a ani netvrdím, že není třeba propagandisticky dezinformační, ale kdo to z nás rozezná. Všichni zde vycházíme z veřejně dostupných informací. Takže můžete se na to podívat a prohlásit, že to je celé smyšlené a může mít pravdu. Ovšem stejně tak se tomu můžete postavit opačně. Já osobně se o tento dokument příliš neopírám, ale také ho nepopírám. Také upozorňuji, není to můj zdroj informací k tomu, co jsem zde psal. Dávám to sem jen jako orientační náhled na vícestrannost toho co vlastně víme.
https://www.youtube.com/watch?v=sdpm89d62bs

avatar
martinius Datum: 14.10.2015 Čas: 08:23

Pane GAVL a jobr23 podstatné informace, na základě kterých lze usoudit jak a kde je ten vliv znát, nejsou dosažitelné z veřejně dostupných informací. Tím netvrdím, že je to tajné. Lidé,kteří se pohybují ve stavebnictví, finančnictví a i dokonce v automobilovém průmyslu ví, kde je zakopaný pes. Vaše otázka pane jobr23 zněla Proč se nepodíváte do registru, komu patří to či ono ve vašem okolí? Tyto zdroje neobsahují informace o tom, kdo má na takovéto subjekty vliv a v čí prospěch je její činnost vedena. To obsahují informace BIS a UOOZ. Ovšem v současné době, jak jsem již uvedl, to jsou známé skutečnosti i širší odborné veřejnosti. Pánové, já zde sdělil informaci, kterou vím a není tajná. To, zda tomu budete věřit, či ne, je na vás. Diskutovat o tom nemá smysl do té doby, než si je sami ověříte. Nemusíte to komentovat tím, kde žiju, že nevidím v registrech to či ono. Stačí, říct, děkuji, nevěřím, nashle. Také nechápu, co má společného má informace s podstatou rozložení výrobních sil pro německý koncern. Když už bych zamýšlel, komu lezeme do zadku, tak samozřejmě do toho správného. Protože Ruský vliv na Německo je více než zřejmý, tak vlastně v domnění, že lezeme do zadku Němcům, prodíráme se v hovnech těch Ruských. Nic není jak vypadá a tak to má být.

avatar
RiMr71 Datum: 13.10.2015 Čas: 23:44

Luky aJobr - OK - a jaký máte názor na 11.9., amíky na Měsíci, HAARP a Chemtrails?

avatar
Muž, co zírá na kozy Datum: 13.10.2015 Čas: 22:22

Připadne mi, že autoři těch videí to přehnali s hraním Command&Conquer :)

avatar
KazdiceOpice Datum: 13.10.2015 Čas: 22:03

Ostuda tenhle clanek

avatar
jobr23 Datum: 13.10.2015 Čas: 19:51

GAVL: na wikipedia najdete, kdo vlastní VW. Je to rodina Porsche, Zemská vláda, Stát Katar aj.. Od 26.09. 2015 je to trochu jinak, protože Porsche kupil podíl od Suzuki. Porsche není ta automobilka, ale ta část rodu, která třeba vlastní koncernové prodejny VW. Jinak firma VW je registrována v Nizozemí - Amsterodam. Jako nás Kelner. Stát Katar je zakladatel Muslimského bratrstva a jeho podporovatel. Muslimské bratrstvo je zakladatel Islámského státu. To všechno se dočtete v našich časopisech a novinách. Tředa Týden a podobně.

avatar
jobr23 Datum: 13.10.2015 Čas: 19:45

martinius: Víte, že je u nás registrováno přes 16 tis. Ruských podnikatelských subjektů. Z toho jenom něco přes 12 tis. v Praze. Úplně mě zaráží, jaké vlastní továrny. Skoupili i většinové podíly v některých, které podléhali vývozovému embargu do Ruska. Zaměstnávají tam i Ukrajince a ti jsou jim za to vděčni. V jakém městě žijete, že se nedíváte kolem sebe? Proč se nepodíváte do registru, komu patří to či ono ve vašem okolí?

avatar
GAVL Datum: 13.10.2015 Čas: 19:45

martinius
No nevím kdo vlastní VW , ale faktem je , že celý náš průmysl je defakto závyslý na práci pro koncern VW. Kvůli tomu lezeme do zadku Němcům. To mi chcete tvrdit , že od revoluce lezeme do špatný prdele?

avatar
martinius Datum: 13.10.2015 Čas: 19:25

jobr23 : Podle dosavadních zkušeností z oboru a informací s tím získanými za posledních 16 let, je strašení Ruskem bohužel na místě. Politická sféra u nás není nějak moc vidět a ideologisticky je to celkem zanedbatelné. Jsme významně v zájmu ekonomické sféry, kterou většinou neovládá ta politická sféra. Ruský vliv jak v organizovaném zločinu, tak i v tom ekonomickém zaměření, které tedy k sobě nemají daleko, je u nás bohužel až velice výrazný. Pokud jsme tedy strašeni ruským vlivem, tak to prostě odráží skutečnost, že tomu tak bohužel je. Mnoho energetických i obchodních gigantů v našem měřítku je dost výrazně pod kontrolou Rusů. Tohle mi bohužel nevymluvíte, protože se tím zabývám z části profesně. Jen vás o tom informuji.

avatar
jobr23 Datum: 13.10.2015 Čas: 19:23

A ještě bych chtěl dodat. Víte kdy a hlavně proč začala II. SV? Teda co se oficiálně uvádí. Taková triviálnost, že?

avatar
Luky Datum: 13.10.2015 Čas: 19:20

tak jobr byl rychlejší...to bude asi ono

arr