Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Cvičení Swift Response 16: NATO posílá vzkaz Rusku

Datum přidání 25.05.2016    Rubrika rubrika: Události     komentáře 104 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

V rámci cvičení Swift Response 16 provedou spojenečtí výsadkáři příští měsíc v Polsku obří hromadný výsadek. Americká letadla C-17 Globemaster III s výsadkáři přitom odstartují ze základny Fort Bragg ze Spojených států. Na Swift Response 16 pak přímo naváže ještě větší polské cvičení Anakonda 16.

Foto: Hromadný seskok členů 82. výsadkové divize; větší foto / 82nd Airborne Division

 

Cvičení Swift Response 16 se v Polsku zúčastní 5000 vojáků s deseti zemí - Spojených států, Velké Británie, Polska, Belgie, Německa, Francie, Itálie, Nizozemska, Portugalska a Španělska.

 

Cvičení potrvá od 27. května do 26. června a jeho vrcholem bude (7. června) hromadný seskok 2000 výsadkářů ze Spojených států, Polska a Velké Británie z 30 letadel - C-130 Hercules, C-295M CASA a C-17 Globemaster III.

 

Výsadku se z americké strany zúčastní 600 vojáků z elitní 82. výsadkové divize (82nd Airborne Division). Američané do Polska přiletí přímo ze Spojených států po desetihodinovém letu. Obří dopravní letadla C-17 Globemaster III budou během letu jednou doplňovat palivo.

 

Společně s vojáky 82. výsadkové divize provedou výsadek britští vojáci z 16. vzdušné útočné brigády (16 Air Assault Brigade) a polské 6. výsadkové brigády (6 Brygada Powietrznodesantowa).

 

Námětem cvičení je obsazení klíčového terénu a obřího příhradového mostu přes největší polskou řeku Visla ve městě Toruň. Polská řeka Visla představuje masivní přírodní překážku a místo, které lze velmi výhodně využít ke zpomalení pohybu pozemních jednotek - v obou směrech.

 

Foto: Slavný příhradový most přes řeku Vislu ve městě Toruň. / Rommullus, GFDL

Foto: Slavný příhradový most přes řeku Vislu ve městě Toruň. / Rommullus, GFDL

 

Podle polského deníku Polska Zbrojna výsadkáři dopadnou 17 km od města Toruň. Američtí, britští a polští vojáci se budou muset v rámci cvičení probojovat do města, obsadit 500 m dlouhý most v centru a udržet ho do příjezdu hlavní sil - vozidel Stryker z 2. pluku kavalerie ze základny v Německu.

 

Kolona vozidel Stryker - celkově 500 vojáků a 225 kusů techniky - bude mířit z Německa, přes Českou republiku a Polsko do Pobaltí na cvičení Saber Strike.

 

Výsadek rovněž připraví půdu pro další obří polské cvičení Anakonda 2016 (6. až 17. června), kterého se účastní 25 000 spojeneckých vojáků z 20 zemí. Cvičení se účastní i 40 členná jednotka vojenské policie Armády ČR.

 

Obě cvičení - Swift Response 16 a Anakonda 16, mají ukázat Rusku vůli a možnosti Aliance chránit své člénské státy.

 

Video: Výsadek vojáků 82. výsadkové divize. / YouTube

 

„Naší strategií je zajistit bezpečnost našich spojenců a také varovat Rusko před další agresí po jeho invazi na Ukrajinu a nelegální anexi Krymu," prohlásil velitel amerických jednotek v Evropě generál Ben Hodges. Dodal, že NATO musí ukázat, že je schopné nasadit jednotky v Polsku či v baltských zemích dříve, než k nějaké krizi dojde. „Pak to Rusko odradí,“ řekl Hodges.

 

Americká 82. výsadková divize společně se 101. výsadkovou divizí a 75. plukem Rangers patří mezi "globální" jednotky rychlé reakce Pentagonu. Jednotky neustále v rotaci drží pohotovost a po vydání příkazu jsou do 18 hodin schopny vyrazit do akce - například napadenému spojenci.

 

Jednotky jsou postaveny tak, aby dobyly a udržely klíčová území - mimo jiné letiště a přistávací zóny - do aktivace a příchodu hlavních bojových sil. Obdobnou (námořní) roli mají expediční jednotky americké námořní pěchoty, které mají provést vylodění a vytvořit/udržet předmostí do příchodu hlavních sil.

 

Zdroj: U.S. Army Europe

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
danny Datum: 30.05.2016 Čas: 11:31

logyk: dany: jako myslíte, že když Stalin viděl, jak Hitler krade území, tak že Vám Stalinova snaha rychle si také něco nakrást také se nezdá až tak blbá?
Když to stavíte takto, proč ne. Jak už jsem říkal, nehledám za chováním velmocí morálku, jen zájmy. Ale původně jsem argument s obsazováním území zmínil z jiného důvodu, než jako vysvětlení, proč si další predátor chtěl taky urvat svůj kousek. Když se podáváte na mapu a vidíte rozšiřování Němci ovládaného území k hranicím SSSR a k tomu přidáte neochotu západních mocností se Stalinem kamarádit, dá se motivace k podpisu paktu o neútočení snáze pochopit.

avatar
Jan Grohmann Datum: 27.05.2016 Čas: 19:32

No to snad ne, Indiáni? Pánové, vím, že je to těžké, ale zkuste se držet tématu. Tyhle monology na diskuzích nikám nevedou. Pokud bude něco dále off-topic, budeme to bez milosti mazat. Děkuji. 
 
EDIT 29.5.2016: Promazáno. Pánove, držte úroveň diskuze na AN. Zatím se nam to dařilo. Nedělejte z diksuze stoku, kterou známe z jiných webu. Děkuji.

avatar
logik Datum: 27.05.2016 Čas: 19:19

infi: proč Ukrajina nevyhlásila válku? Proč jsme nevyhlásili válku Hitlerovi? Že by proto, že proti silnějšímu sousedovi by v otevřené válce neměla šanci?

dany: jako myslíte, že když Stalin viděl, jak Hitler krade území, tak že Vám Stalinova snaha rychle si také něco nakrást také se nezdá až tak blbá?

gaunt: Na Krymu bylo rozhodnuto asi tak demokraticky, jako např. o anšlusu Rakouska. "referendum" na vojensky obsazeném území za perzekuce a zastrašování opozice a zákazu opozičních médií je vše, jen ne demokracie.

fenri:
1+4) např. nedávno v ruské státní televizi šel "dokumentární pořad", kde klasicky tvrdili o 68, že šlo o bratrskou pomoc. Relativizuje Katyň
http://echo24.cz/a/w5wCB/rusko-nema-katyn-na-svedomi-to-je-ruska-propaganda-v-cesku
atd, takových případů bych mohl doložit hafo.

5b) To, že tam nebyla válka ale pouze šarvátky bylo pouze tím, že se Ukrajina nebránila. Tedy je to podobný argument, jako tvrdit, že to nebyla loupež, protože ten úředník v bance se nebránil.
Byla to prostě krádež území za použití armády.

6b) Krym nepatřil (a nepatří) Ukrajině jen ve vašich a Putinových fantastických snech.

5b1) Předtím jste argumentoval nikoli obyvatelstvem, ale historickým držením. Pokud tu anexi chcete obhájit obyvatelstvem, pak jistě nemáte nic proti Hitlerovu záboru Sudet, že?

5b2) Ne, Turecko to nedělá. Nepřipojilo svými vojáky obsazenou část Kypru k Turecku a v současné situaci blokují znovusjednocení Kypru Kyperští Řekové, nikoli Turci.
To je právě ten rozdíl mezi obsazením a anexí, který jsem vám snad již vysvětlil.

5c2) Hovořím celou dobu o Rusku a tedy o Rusech ve smyslu občanů Ruska - tedy lidí zodpovědných za to, co dělá jejich stát. To, že se to pořád snažíte překroutit na národnostní otázku jen ukazuje, že jinak můj popis věci vyvrátit neumíte.

Důvody, proč zločiny SSSR přičítám i Rusku jsem již zmiňoval mnohokrát, nijak jste je nevyvrátil.

6) Pokud někomu stavím pomník, tak tím říkám, že je to pro mě vzor. Stát, ve kterém je pro lidi vzorem masový vrah, je prostě nebezpečný. Nezávisle na tom, co na něm oceňují.

avatar
gaunt Datum: 27.05.2016 Čas: 19:01

Seawolf: Indiáni jsou Američtí občané. Cizinci pracující v RF na černo občané RF nejsou. V tom je rozdíl.

avatar
fenri Datum: 27.05.2016 Čas: 18:53

Seawolf: u nás dělají Ukrajinci práci, kterou by nikdo nedělal. V usa Mexikanci dělají práci, kterou většina Američanů nedělala. Co z toho plyne?
Gruzínci mají svůj stát a Gruzínec byl capo di tutti capi SSSR. Indiáni stát nemají a USA nikdy nevedli.

avatar
gaunt Datum: 27.05.2016 Čas: 18:52

SeaWolf: Je úplně jedno podle čeho se voliči rozhodují. Každý hlasuje podle toho, co je pro něho výhodné. Tohle pohrdání voliči je také docela nebezpečné.

avatar
gaunt Datum: 27.05.2016 Čas: 18:42

SeaWolf: "Tací Španělé za 500 let vyvraždili 1000x víc indiánů než USA za celou éru Indiánských válek v 19 století."

A proto dnes tvoří indiáni v Jižní Americe většinu populace? Navíc porovnáváte konec 19. století s 16. a 17. stoletím. Doporučuji si něco přečíst o tom, jak se v 17. století chovala šlechta k nevolníkům u nás. Hladomory a epidemie byly v té době běžné. Španělé nikdy nebyli takoví rasisté jako severoameričtí protestanti. Katolická církev ostře vystupovala proti rasismu a otroctví už od 16. století.

avatar
SeaWolf Datum: 27.05.2016 Čas: 18:31

Oprava: 101 a 82 jsou divize :-D

avatar
SeaWolf Datum: 27.05.2016 Čas: 18:27

v tom zmatku už ani nevím kdo to tu psal
Porovnávat Sprut a Strikerem je jako porovnávat Su-27 s například s S-3 Vikingem naprosto rozdílné stroje s naprosto rozdílnými úkoly. Porovnávat 82 nebo 101 výsadkovou brigádu s celým VDV je taky padlé na hlavu protože mají obě naprosto rozdílné úkoly a proto mají i rozdílné vybavení. Jen ty padáky mají obě dvě strany.

Úkolem 101 a 82 brigády není obsadit pomocí výsadku nepřítelem bráněné území ( viz Normandie případě zde úsměvné zmiňovaná operace Market Garden což svědčí o tom, že závěry tvoří pisatelé na základě válečných filmů ) ale úkolem je co nejrychlejší podpora na kritických místech konfliktu a tomu je uzpůsobena přeprava. To je i náplní cvičení Cvičení Swift Response 16. Obsazení letiště se cvičí i v Chrudimi ( minulý rok třeba v Ralsku ) úkolem není výsadkáře někam protlačit na území nepřítele s umístěnou PVO ale obsadit ta letiště která jsou v "území nikoho" případně se nacházejí blízko fronty a pouze jsou obsazeny nepřátelskou bojůvkou. Věty: "kdyby tam byl Pancíř tak jsou v háji" jsou sice pravdivé, ale na taková letiště v nepřátelském týlu by se nedělal výsadek takže naprosto zcestná úvaha..

Obyvatelé Krymu chtěli připojit většinově k Rusku. Důvod je jednoduchý a národnostní plky o tom, že Krym je Rusky jsou jen pohodlná zástěrka. Pokud by přišel Němec do Čech a nabídl, že po připojení České Republiky k Německu z toho nebo onoho důvodu bude znamenat, že: průměrný důchodce nedostane místo 10 000,- Kč Německý důchod v Eurech v přepočtu 40.000,- Kč tak 99% pořvávajících diskutérů na různých fórech o tom jak nás ovládá zlovolná EU bude řičet na všechny směry jak se cítí být Němci. Smutné, ale Krym dokazuje, že je to realita.

Ještě k těm Indiánům :-D a jejich vyvražďování. Tací Španělé za 500 let vyvraždili 1000x víc indiánů než USA za celou éru Indiánských válek v 19 století. Indián dnes může žít kde chce a má stejná práva jako jiný bílý, černý nebo žlutý Američan. Zato v Rusku žijí Turkmeni Gruzínci nebo Čečenci na okraji společnosti a dělají práce které by Rus nikdy nedělal, protože je Rus.

Pokud je Rusko země zaslíbená tak proč všichni míří do EU a USA a do Ruska neemigruje nikdo? :-D

avatar
Argonaut.CZ Datum: 27.05.2016 Čas: 17:23

to Logik: to mi nedělejte, takhle mě před víkendem rozesmívat tvrzením, že připojení Krymu k Rusku je o řád horší, než Mnichovská dohoda. Teď jenom, jestli v tom mám hledat nějakou logiku:)

avatar
danny Datum: 27.05.2016 Čas: 16:35

to fenri: díky za stručné shrnutí, nějak tak jsem to chtěl napsat, ale trochu jsem se rozjel:-D
Jinak k té toleranci Stalinského teroru jsem četl moc zajímavou studii, zkusím dohledat odkaz. Ale ta odpověď byla překvapivě jednoduchá - prostá statistika:
1941 - 1945 = 20 mio obětí za čtyři roky, tedy přes 4 mio ročně
1922 - 1952 = 20 mio obětí za 30 let, tedy 0,66 ročně
Navíc, odhady počtu obětí značně kolísají (např. diskutabilní zařazení obětí hladomoru mezi cílené vyvražďování obyvatelstva), takže pokud běžný člověk porovnává trauma ve společnosti postupné mizení něčeho mezi 8 - 20 mio a celkem prokazatelný úbytek obyvatelstva způsobený rukou cizího tyrana, může se z domácího šmejda celkem snadno stát národní hrdina. Ostatně, není to v dějinách lidstva ojedinělý případ. Ta studie ještě porovnávala počty lidí v carském nápravném systému a za bolševika, a překvapivě, v číslech to vypadalo při nejhorším na udržení trendu. Osoby nepostižené represí samozřejmě neměly možnost porovnávat kvalitu života ve vyhnanství a v gulagu. Ale z pohledu procenta separované populace se pro ně paradoxně nemuselo dít nic až tak hrozného.

avatar
pjek Datum: 27.05.2016 Čas: 16:29

Jinak všem zde doporučuji nastudovat pojem "chronologie" a začít používat různé propagandy, nejen tu jednu. Pak by se mohlo při snižování entropie ukázat, že agresor má nasazený kabát mírotvorce a mírotvorci je nasazován kabát agresora. Kromě toho, deklarovaný "průjezd" není průjezdem ale demonstrací s prvky omezených cvičení. Není nad zadlužování státního (v USA federálního) rozpočtu daleko za hranice splatitelnosti...

avatar
pjek Datum: 27.05.2016 Čas: 16:22

Od kdy o akcích NATO informuje USAE? Nebo že by nešlo o akci NATO? Think!

avatar
danny Datum: 27.05.2016 Čas: 16:04

to gaunt: nazývat proces připojení Krymu zcela demokratickým a čistým je na mě sakra silný kafe. Na druhou stranu v kontextu mezinárodního práva standardů v jeho dodržování, se jedná o akci, která nikterak zvláštně nevybočuje. Již delší dobu tvrdím, že jakýkoli výklad lidských, event. mezinárodních práv je možný, má-li jeho vykonavatel dostatek letadlových lodí k obhajobě jeho výkladu (skoro jako u soudu - má-li žalovaný na to, aby si zaplatil dobrého právníka. Bohužel, od Kosova je možné ledasco (upozorňuji, že opět nehodnotím morální správnost této operace). To stejné platí pro operace bezpilotních letounů, únosy podezřelých z terorismu, výměny režimů bez mandátu RB atd... Prostě, buď platí právo pro všechny, nebo je obhajitelné vše, co je dotyčný schopen ubránit. Pokud na jedné straně nemám problém odsoudit Stalinův hladomor na Ukrajině, musím být stejně striktní při odsuzování Johnsonovu genocidu vietnamců pomocí cílené likvidace rýžových polí a zdrojů vody Agentem Blue (a celého ekosystému pomocí Orange, white a purple). Ze selektivního přístupu k historii se tak stává jen obyčejné fandění mému oblíbenému týmu.

avatar
fenri Datum: 27.05.2016 Čas: 15:57

Danny - souhlas. V podstatě situace stála tak, že se Stalin těšil, že si Hitler rozdá s prohnilým Západem a Západ se těšil, že si to Hitler rozdá s bolševiky. A Hitler se těšil, že si to rozdá postupně se všemi. Pak mu ale trochu selhal time management.
Do toho se Poláci těšili, že si na to konto urvou kus Ruska a ještě větší kus ČSR. Teď v tom hledejme morálku.

arr