Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Syřané pod vlajkou al-Káidy

Datum přidání 12.04.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 9 komentářů    autor autor: Jiří Kalát

Od samého počátku povstání v Sýrii na to upozorňují mnozí komentátoři, v českém mediálním prostředí například Tereza Spencerová z Literárních novin: Syrská opoziční islamistická fronta al-Nusrá spolupracuje s teroristickou sítí al-Káidy. Tuto skutečnost přiznal ve středu zcela otevřeně abú Muhammad Džulání, šéf této syrské islamistické skupiny: "My synové fronty al-Nusrá jsme přísahali věrnost šajchovi Ajmánu Zavahrímu."

Al-Nusra

Foto: Vlajka opoziční islamistické fronty Al-Nusrá / Wikipedia

 

Zavahrí vede teroristickou organizaci al-Káida od smrti jejího zakladatele Usámy bin Ládina. "Ujišťujeme naše syrské bratry, že al-Nusrá zůstane nadále věrná svým zásadám. A že naše loajalita nijak neovlivní naši politiku," pokračoval Zavahrí.

 

"Nyní je čas potvrdit před zraky lidí žijících v oblasti Levantu a celého světa, že je fronta al-Nusrá pouze prodlouženou rukou organizace Islámský stát v Iráku a je jeho součástí," potvrdil toto spojenectví pro britský Independent Abu Bakr al-Baghdadi, velitel zastřešující organizace al-Káidy Islámský stát v Iráku. Nezapomněl také dodat, že to byla jeho organizace, která skupinu al-Nusrá vytvořila, vyzbrojila a pomáhá jí v boji se syrskými vládními jednotkami.

S teroristy nespolupracujeme

Otevřené přiznání islamistů rozvířilo vody hlavně mezi příslušníky sekulární Syrské svobodné armády (FSA). Její představitelé se od těchto "špatných teroristů" pokoušejí co nejrychleji distancovat, tedy alespoň virtuálně, jelikož na bojišti stále platí bojovníci al-Nusry za velice vítané spojence. "Al-Nusrá prostě existuje, je dobře vyzbrojená, má dostatek financí. Proto s ní některé brigády FSA při určitých operacích spolupracují. Je to dočasná taktika. Al-Nusrá však není spojena s FSA," vysvětloval stanovisko FSA jeho mluvčí Luaj Mikdád.

 

V řadách fronty al-Nusrá bojují především Syřané, z nichž mnozí své schopnosti zdokonalovali už v Iráku či na jiných bojištích, kde útočili proti Američanům a spojeneckým vojskům, tzn. proti vojskům týchž zemí, které je nyní vybavují a mnohdy i vyzbrojují.

Působí zde však i džihádisté z celého světa, evropské země z toho nevyjímaje. Al-Nusrá je na teroristických seznamech řady států včetně USA a EU.

Kam se vrhne západ

"Toto veřejné oznámení nahrává diktátorovi Bašáru Asadovi, jenž tvrdí, že v povstání proti jeho totalitnímu režimu hrají od počátku vůdčí roli radikální islamisté, zejména ti zahraniční. Před více než dvěma roky to byl ale právě syrský prezident, který proti prvním, tehdy ještě pokojným demonstracím vedeným občanskými aktivisty zasáhl s jinde nevídanou tvrdostí," uvádí článek na serveru iDNES.cz a poukazuje na zmatenost stávající západní společnosti, jež najednou neví, na které straně má stát, neboť nynější "přiznání" organizace al-Nusrá se nehodí do černobílého jednoduchého vidění světa.

 

Na jedné straně se tak dává Bašáru Asadovi za pravdu, na straně druhé je stále nazýván diktátorem a obviňován z rozpoutání násilí. Schizofrenní je vlastně celý konflikt, ve kterém islamistický Írán, donátor spousty teroristických organizací, podporuje sekulární režim Bašára Asada, kdežto Spojené státy, též bohatý sponzor mnoha bojůvek, podporuje islamisty z al-Nusrá a dalších organizací.

 

 

 

Zdroj: iDNES.cz, The Independent, Literární noviny

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
hovorka11 Datum: 12.04.2013 Čas: 21:30

Bohužel článek je pravdivý, ale skutečnosti jsou ještě drsnější.
V záznamu přednášejícího pana Solise jsou uváděna přímé finanční částky z katarských peněz za zabitého vojáka, uplaceného důstojníka syrské armády včetně způsobů západních reportérů, kteří zaměňují podřezané rodiny od islamistů za dílo "syrské armády" a mnoho dalších triků médií .
Pokud někdo neví proč, tak by se měl zajímat o zájmy velmocí a ne o bludech o chránění "demokracie", která se pomalu likviduje a přes média zřetelně uplácí .
Jak říkal Gebbels: Stokrát opakovaná lež se stává pravdou" - měl pravdu do mozku se to tak zapíše..

Solis - Situace v Sýrii - přednáška VŠMVV 5.2.2013 (CZ)
(návětšva české mediální delegace v Sýrii¨)

https://www.youtube.com/watch?v=GsfcuMPO97s&feature=player_embedded

avatar
David Khol Datum: 12.04.2013 Čas: 20:25

Asi nejhorší je, že když něco takového člověk řekne, tak je řazen ke komunistům. Ale ano - nejagilnější částí opozice jsou islamisté, kdo to nevidí, tak ať si protře oči. Assadův systém nepovažuji za demokracii, ale ta druhá strana je podle mne mnohem horší

avatar
Jan Grohmann Datum: 12.04.2013 Čas: 18:24

Pro palo. amici bojuji… Bohužel to je typické nejtragičtější zjednodušování, které pak vede k anti-americkým náladám. Samozřejmě, „Američané nebojují“. Většina z 300 miliónů Američanů ani neví, kde Sýrie leží, respektive je jim úplně ukradená, tak jako, ruku na srdce, nám.
Zkuste rozlišovat mezi Američany, americkou armádou, americkou federální vládou, CIA, americkým jihem, severem, východem, západem atd. Ve spojených státech, jejich vládě i armádě je tolik různých mocenských skupin, které mají nejen jiné názory na roli USA ve světě, ale dokonce mezi sebou soupeří. Ostatně jako všude na světě. Házet všechny do jednoho pytle, i když je to pohodlné, je absolutně špatně…

avatar
Lentak37 Datum: 12.04.2013 Čas: 15:08

MZV RF:
Al kajda plánuje Sýriuzmeniť na svoju hlavnú základňu na Blízkom východe“,

avatar
lentak37 Datum: 12.04.2013 Čas: 15:02

The Gardian:
Egyptskí vojaci prikazovali lekárom operovať ranených demonštrantov bez anestezík.

avatar
ADM Datum: 12.04.2013 Čas: 13:06

Palo: Zapad (Francie, EU, Nato) v Mali islamisty likviduji, ale zaroven vyzbrojuji Saudskou Arabii, Katar a rekneme FSA. Otazkou je proc, nerozumim, co z toho je, bude. Nechapu ani co je ''totalitni rezim'' Bashara Asada, kdyz vyhral demokraticke volby s vice nez 90% hlasu. Zajimave je, ze tam kde je vlada je klid a tam kde FSA je bordel. Lid si za armadou a svym prezidentem stoji, ale to nam tu nikdo nerekne...

avatar
palo Datum: 12.04.2013 Čas: 11:56

takze amici v jednej krajine proti alkajde bojuju a v inej ju podporuju?

avatar
anti Datum: 12.04.2013 Čas: 11:21

kdysi jsem slyšel takovou zajímavou prupovídku která na to docela sedí neexistují nepřátelé pouze budoucí spojenci!Aby se Evropa nedivila až se syřani ať už diktátor nebo al-kaida spojí proti usa a Evropě pak to teprv bude točo:-)

avatar
Radek Datum: 12.04.2013 Čas: 09:59

pochybuju o tom,že někdo vlastně ví,co se tam děje..celý to vyzbrojování nějakejch takovejch skupin se mi zdá na hlavu,když nevíme co budou dělat pokud konflikt vyhrajou..aby to nebylo jen trénování nebo zbrojení budoucích nepřátel..nejvíc to samozřejmě odnesou civilové..

arr