Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Sýrie a ruský vojenský kosmický program

Datum přidání 31.12.2015    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 42 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Rusko má po Spojených státech ve vesmíru největší počet vojenských družic. Nezastupitelnost vojenských satelitů se plně projevila během ruské kampaně v Sýrii. Rusové satelity nad Sýrii využívají k průzkumu, komunikaci, mapování i navádění přesných zbraní.

Foto: Start ruské rakety z kosmodromu Bajkonur; ilustrační foto / Roskosmos

Foto: Start ruské rakety z kosmodromu Bajkonur; ilustrační foto / Roskosmos

 

Výrobu, vypouštění, údržbu a kontrolu vojenských satelitů mají v Ruské federaci na starosti Ruské kosmické síly. Mezí další hlavní úkoly kosmických sil patří detekce případného raketového útoku na Rusko a protiraketová obrana.


Ruské kosmické síly od roku 2015 spadají pod Ruské vzdušné a kosmické obrané síly - jedné z pěti složek Ozbrojených sil Ruské federace. Dalšími složkami jsou pozemní síly, námořnictvo, raketová vojska strategického určení a výsadkové vojsko.


V současné době Rusko provozuje oficiálně 89 satelitů a Spojené státy více než 400 satelitů. Polovina satelitů v Rusku a Spojených státech je vyhrazeno pro vojenské účely, případně kombinované civilní a vojenské účely. Třetí Čína provozuje 35 satelitů, z toho přibližně čtvrtina je vojenských.


Drtivá většina ruských vojenských satelitů nese označení Kosmos. Sovětský svaz přiřazoval označení Kosmos i tajným civilním satelitům. Pod označením Kosmos najdeme i testovací mise nebo utajované neúspěšné kosmické mise. Po rozpadu Sovětské svazu je označení Kosmos přiřazováno jen vojenským satelitům.


Po útlumu ruského kosmického programu v 90. letech došlo k oživení v novém tisicíletí. Od roku 2000 Rusko vypustilo 144 raket s vojenskými satelity. Několik pokusů bylo neúspěšných a v pár případech se do vesmíru dostalo více satelitů v jedné raketě.


Rozdíl mezi provozovanými satelity a počtem startů je dán tím, že typické ruské vojenské satelity mají životnost 7 let, ale některé pouze jediný rok.


Rusové využívají vojenské satelity k řadů úkolu - zejména k pořizování fotografií (ve velmi širokém elektromagnetickém spektru) zemského povrchu, navigaci, komunikaci, varování před raketovým útokem, kartografii nebo k rádiovému a elektronickému průzkumu.

 

Foto: satelitní snímek ukazuje 390 nákladních vozidel s ropou v Sýrii. Podle Ruska ropa směřuje do Turecka. / Ruské ministerstvo obrany

Foto: Ruský satelit v akci. Satelitní snímek ukazuje 390 nákladních vozidel s ropou v Sýrii. Podle Ruska ropa patří Islámskému státu a směřuje do Turecka. / Ruské ministerstvo obrany


Nejmodernějším ruským průzkumným optickým satelitem je Persóna. Jedná se o 7000 kg vážicí satelit se životnosti na nízké oběžné dráze 7 let. Rozlišení satelitu se odhaduje na 30 cm. Fotografie předává satelit na zemi pomocí speciálního rádiového kanálu.


Odvozeným satelitem je Kobalt-M. Úkol je stejný jako v případě satelitu Persóna - pořizování fotografií zemského povrchu. Kobalt-M však na oběžné dráze funguje pouze jeden rok a pak přistává na zemi s databázi pořízených fotografií (satelit fotografie neposílá rádiově).


Řada satelitů Kanopus slouží k neustálému optickému průzkumu zemského povrchu. Satelit (stejně jako Persóna nebo Kobalt-M) se na speciální “sluneční” dráze pohybuje od pólu k pólu vždy na osvětlené straně Země. Kamera dokáže snímat 20 km široký pás země s rozlišením 2,1 m nebo 40 km široký s rozlišením 10,5 m.


Dalšími satelity pro optický průzkum povrchu Země jsou satelity Resurs a Kondor (satelit obsahuje i radar k průzkumu povrchu Země).


V polovině listopadu náčelník generálního štábu Valerij Gerasimov uveřejnil detaily o působení ruských vojenských a civilních satelitů nad Sýrii. Rusko vyčlenilo pro operaci deset satelitů - průzkumných (pořizování fotografií), pro dálkový průzkum země (s radarovými, laserovými, rádiometrickými senzory, atd.) a satelity elektronického průzkumu.


“Deset průzkumných satelitů pro zobrazování a elektronické válčení, včetně civilních, bylo zapojeno do průzkum (Sýrie -pozn. red.),” uvedl Gerasimov v listopadu. “Byla přijata opatření k přesměrováni a úpravě oběžné dráhy některých satelitů k průzkumu Sýrie s požadovanou periodicitou.”


Gerasimov neupřesnil typ nasazených satelitů. Podle Anatolije Zaka, nezávislého experta ruského komického programu, citovaného The Daily Beast, nad Sýrii operují satelity pro mapování země Bars-M, komunikační Garpun, satelit elektronického průzkumu Lotos-S a především nejmodernější Resurs a Persóna. Podle webu Russian Space Web je do operací zapojen také satelit Kanopus.


Po sestřelení ruského letounu Su-24 za pomocích svých satelitů (zřejmě Persóna nebo Resurs) zveřejnilo Rusko satelitní fotografie tisíců nákladních automobilů s ropou v tureckém přístavu. Podle Ruska ropa patří Islámskému státu a přes Turecko je ropa prodávána na černý trh.

 

Foto: Russian Space Web

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
KOLT Datum: 03.01.2016 Čas: 21:27

pro DJW_: Jenže vy jste právě začal s Tianhe, proto jsem vyvracel myšlenku, že dnešní špičkové šifry lze jednoduše hacknout pomocí BFA. Pokud nemáte potřebný klíč, je kvalitní šifra v rozumném čase prostě nezlomitelná (a to i jednoduchá AES, kterou zvládne v reálném čase používat i elektrický zubní kartáček). Proto je jediné možné řešení "sociální hacknutí" (jako třeba Snowden), v tomto souhlasím. A je pochopitelné, že je jednodušší vynést na microSD kartě hromadu "stažených" dat než vpašovat do zabezpečené zóny foťák, vyfotit hromadu dokumentů či map atd...

Problém nastane, když získáte fyziká data, která následně digitalizujete, protože v tu chvíli jste na tom stejně, jako kdyby byla od počátku digitální. Jenže dneska se bez digitálních dat strašně špatně pracuje :-( Není to případ zmíněných rozkazů – tam použití papíru zcela chápu. Ale třeba právě snímky jsou už jiná káva. Pokud musíte chodit do archivu, abyste si je prohlédnul, jste zásadně limitován. Nehledě na to, že nad nimi nemůžete použít žádnou automatickou analýzu...

PS: Rusko ohledně schopností kryptografie rozhodně nepodceňuji! Ruští kryptografové jsou světová špička.

avatar
DJW_ Datum: 03.01.2016 Čas: 13:26

Shal: vychadzate z mylneho predpokladu, ze ostrovne systemy su zvonka nepristupne. Omyl, pocitac aj s vypnutou wifi, bt a lan sa da naburat starou Nokiou.
Kto chce ten ti to vygoogli pod hacking airgap pc, tema je prilis obsirna aby som to tu rozpitvaval.

Kazdopadne netusim preco sa vam ruska nedigitalna cesta nezda, ved nie su jedini co to robia - aj nemecke spravodajske sluzby zacali pouzivat neelektronicke prenosy dat po prevaleni kauzy spehovania spojencami z NSA. Potvrdil to v rozhovore anglickym mediam P. Sensburg, tak preco tomu neverit. A Nemecko tazko obvinit z "typicky ruskej" zaostalosti.

avatar
shal Datum: 03.01.2016 Čas: 11:11

DJW_: infiltrace pomocí trojanů atd je prakticky vyloučená. Pokud se vám do organizace nedostanou lidi jako Snowden, kdy už je jedno jak si data přenášíte, tak proti hackerskému útoku je personál procvičen. Žádné otvírání exe souborů z emailů a podobných útoků, kterými se nejčastěji dostanou viry do systému. Krom tho, když jsou nějaké systémy přísně tajné, tak jsou vždy odpojené od internetu. Proto vládní zaměstnanci pracující s takovými daty obvykle disponují dvěmi notebooky. Jeden pro běžné účely a jeden mimo veřejný systém pro práci.

U různých tajných rozkazů si dokážu představit proč se to dělá klasickou nedigitální cestou. Byť na technetu byl před pár měsíci článek o tom že KGB byla schopna odposlouchávat i elektrické psací stroje :)

avatar
DJW_ Datum: 03.01.2016 Čas: 03:16

Ale ja som nehovoril nič o napádaní webov - web stránky zaujímajú "hackerov" do 15 rokov. Ja som hovoril o infiltráciách typu trojan a backdoor do pracovných staníc/serverov a krádeže dát resp hesiel (a potom je zachytenie a dekódovanie downstreamu zo digitálneho satelitu hračka). Práve tomuto sa dá efektívne brániť návratovými modulmi.

Koho zaujíma šifra keď sa podarí ukradnúť heslo alebo dostať sa do systému inak.. Vy píšete čosi o heslách a ich neprelomitelnosti, ja práve píšem to ani zďaleka nie je prvé ani hlavné kritérium na bezpečnosť systému. Nájdite si niektorý z posledných prípadov krádeže dát v USA a preštudujte čo a ako sa dialo. (príklad výpočtového výkonu Tianhe-2 som dal len pre ilustráciu)

Kradnutie digitálnych a klasických (fotky, dokumenty, zložky) informácii je to isté? Tak obávam sa že v tomto máme značne odlišný pohľad. Rusi údajne poslednú dobu idú práve staromódnou cestou - či to je kvôli nedôvere v bezpečnosť IT alebo nedostatok peňazí na hardware nechám na výber každému diskutujúcemu podľa stupňa rusofóbie, aký preferuje.

Ja som písal o konkrétnom prípade, kedy mi vysokopostavený človek povedal, že rusi pravdepodobne používajú papierové rozkazy. Ak máte hodnoverné info o opaku, sem s ním.

avatar
shal Datum: 03.01.2016 Čas: 01:12

DJW_: Vy si pletete bezpečnost šifry a bezpečnost nějaké organizace. Vládní weby se nehackují. Ty se tak maximálně shodí nějakým DDoS útokem. Šifry opravdu jenom tak prolomit nejdou. A pokudmáte člověka uvnitř, tak je úplně jedno jestli jsou informace digitální nebo analogové. Stejně se ve výsledku na zemi zdigitalizují pro další zpracování. Tady jde opravdu jenom o nezachytitelnost přenosu dat z orbity právoplatnému vlastníkovi.

avatar
shal Datum: 03.01.2016 Čas: 01:08

murfur: Nepleťte si prosím výkon a efektivitu motorů, natož pak efektivitu celého raketového systému.

Zaprvé všechno je to otázka ceny, bezpečnosti a efektivity. Protože dodnes se používají rakety na jedno použití, tak je nutné přemýšlet o nejvýhodnějším poměru těchto veličin. Američané mají daleko výkonnější motory než jsou RD-180/181. Výkonnější ale znamená větší, dražší a s vyšší spotřebou.

Američané sice nemají žádný motor s uzavřeným cyklem, ale to neznamená že jejich motory nejsou efektivní a jejich rakety nejsou účinné. Motory Merlin 1D od společnosti SpaceX mají největší poměr váhy a tahu. Raketa Falcon 9 od stejné společnosti je nejefektivnější raketou na světě s užitečnou nosností pro nízkou orbitu přesahující 4 procenta z celkové váhy rakety. Běžná užitečná nosnost konkurence je kolem 2 procent.

A teď k tomu vašemu uzavřenému cyklu, o kterém tady básníte: Američané používali motory s uzavřeným cyklem 30 let ve svých raketoplánech (RS-25) a modifikovaná varianta těchto motorů bude použita na SLS pro cesty k Marsu. Je sice pravda, že aktuálně žádné takové nemají, ale vy děláte, jako by je nikdy neměli, což není pravda. Navíc aktuálně Američané vyvíjejí 3 motory s uzavřeným cyklem. Ať už jde o modernizaci RS-25, nový metanový motor Raptor od SpaceX nebo BE-4 od Blue Origin.

avatar
DJW_ Datum: 03.01.2016 Čas: 00:12

Kolt: nesklamete, len zbieram fakty, inak mi je takmer úplne fuk kto sa práve s kým mydlí - ja kvôli tomu nezbohatnem.

To čo píšete platí pri útokoch metódou hrubej sily, ktorá by nefungovala ani na stredne veľkú firmu - to stačí tak max. na laptop vásho/môjho syna na kontrolu objemov porna co potajme stiahol. Vážne útoky sa prevádzkujú skôr infiltráciami.
Hlavne Čína útočí na US vládne inštitúcie doslova pravidelne - nejdem sem vypisovať jednotlivé prípady, je toho na mraky. Úspečné infiltrácie sa podarili aj (pravdepodobne) ruskej skupine Turla v 2008, 2014, 2015 - úspešne napadnutých bolo od stoviek po tisícky vládnych PC.

Aj keby som veril 100% neprelomiteľnosti datalinkov (veľmi, veľmi naivné), stále je tu možnosť inside jobu - viď Manning, Snowden, Chapmanovej skupina (ktorú amíci chytili kvôli zrade ich veliaceho dôstojníka); prípadne zanedbanie bezpečnosti atď.
Áno, po týchto aférach sa bezp. opatrenia určite zprísnili, ale verím že ani doteraz neboli benevolentné a predsa sa stalo. NEdigitálny materiál sa kradne predsa len horšie.

Murfur: vďaka za dobrý príspevok.

avatar
petr.svetr Datum: 02.01.2016 Čas: 23:54

re:murfur - tady je v češtině.

https://www.youtube.com/watch?v=VIpgqepDOSA

Jinak nezapomínejme,že u takovýchto velkých států jde hlavně o ego,takže používání motorů jiného státu je pouze dočasné.

avatar
Shania Datum: 02.01.2016 Čas: 22:50

murfur: *cisla jen odhadem jak si je pamatuji z hlavy, pro predstavu jak velke rozdily to jsou.


Space X uz ted lita za 60 mil za start a po tom co dokazi znovupouzit prvni stupen se dostanou treba az na 30.

Atlas 5 lita za cca 160.. Delta pak za vic jak 200

pro komercni pouziti uzje to prilis draha i bez space x

co se tyka primo tech motoru, tak i primo nakupovat je levnejsi, nez je vyrabet v licenci ve statech.

avatar
Shania Datum: 02.01.2016 Čas: 19:45

lemkin: tak mi prosim uved priklad, jak je NASA a DOD zavysle na ruskych motorech a jejich technologiich...

* byl v necem problem, tak v pilotovanych letech k ISS po zruseni raketoplanu a zruseni novych programu pilotovanych letu, stesti ze kongres udrzel SLS a orion, a taky za SpaceX.

Nebo jak jejich ICBN nejsou na kapalne palivo...

A mimo zaznam, tohle cele je prevazne kritika US (ULA) a ne rusu...

NASA v soucasne podobe taky neni zadny zazrak...snad se to zlepsi.

avatar
petr.svetr Datum: 02.01.2016 Čas: 18:45

Chodím na tyto stránky abych si v klidu přečetl něco nového a rozumného,ale co se tu poslední dobou děje ohledně chování je skutečně neuvěřitelné.
Shania má pravdu, američani používají ruské motory pouze kvůli nízké ceně.NASA přehodnotila své projekty (tedy že se reformovala) a ponechala si pouze velké projekty typu let na měsíc,mars atd.Lety na oběžnou dráhu ponechala soukromým firmám aby ušetřila nemalé peníze a soukromé firmy ať si ty motory koupí kde chtěj.Tyto motory ležely schovány konstruktéry a techniky v továrně ve velkém počtu,takže stačilo je prodat amíkům-někde na youtube je o tom video.

avatar
Shania Datum: 02.01.2016 Čas: 18:05

murfur: nechces rovnou napsat o co ti zase jde? bude to nejspis rychlejsi. nikdo netrvdi, ze motory SSSR nebyli spickove, z toho se ale da zit jen urcitou dobu.


US ma hned nekolik raket schopnych nahradit Atlas 5, s vetsi nosnosti... jediny kdo je tu v ohrozeni je ULA, ktera si nechala ujet vlak.

raketoplany meli 135 startu a ztoho pouze dva skoncili havarii, a kazdy z nich z jineho duvodu, takze jak se to projevilo na bezpecnosti?

mimocodem ty stare SRB jsou hodne slozita technologie, kterou napr rusove nezvladli a je to naprosto vitalni pro ICBN...

avatar
KOLT Datum: 02.01.2016 Čas: 17:49

"O nerozlustitelnosti kodov nas historia uz viac krat poucila, to nie je vec ma ktoru sa mozno 100% spoliehat."

Asi vás zklamu, ale současné nejlepší šifry jsou (při správném použití, v reálném čase, s dnešní technikou) prakticky nerozluštitelné. Většina lidí si myslí, že díky počítačům jsou možnosti lámání šifer o mnoho větší než dřív. Pravdou ovšem je, že díky počítačům jsou možnosti šifrování o několik řádů před možnostmi prolamování šifer :-)

avatar
Mirage Datum: 02.01.2016 Čas: 15:15

K poslednimu odstavci - uz nejak ruska strana vysvetlila zahadu, proc na zaberech tisicu autocisteren, nikdy zadne autocisterny nejsou? Vyraz autocisterna pouziva ruska strana prave v popiskach videi a fotografii jez jim dodava jejich kosmicke vojsko. Lide uz si toho vsimli a zajimaji se, proc na snimcich vidime dodavky, klasicke tahace se skrinovymi navesy, mrazaky, normalní otevrene, nebo zapalchtovane nakladaky a k tomu i autobusy, osobaky a motorky. Takovy shluk ruznorodych nakladaku vyfotite na kazdem hranicnim prechodu. Po zasazich navic kour vubec neodpovida zasahum tisicu cisteren, ale jen horeni pneumatik, pripadne plastu z nakladu. Vsechna satelitni videa, ktera doposud zverejnili, mela pomer cisteren a normalnich nakladaku tak 1:100. Vubec to nedava smysl. Pokud by vozili ropu v barelech, musely by byt na videich a fotkach videt stovky a stovky rozkutalenych a horicich barelu, ale nejsou. Navic Rusove o zadnych barelech nikdy nepsali a nepisou, vytrvale uvadeji termin autocisterny. Vubec to nedava smysl.

avatar
shal Datum: 02.01.2016 Čas: 14:37

DJW_: Potravinové sankce bolí více Rusko než Evropu. Zpočátku to byl sice šok pro evropské producenty, ale ti už se většinou přizpůsobili. Jenom v Rusku kvůli tomu stouply ceny potravin o 30 procent. Ale to už jsme opravdu někde jinde.

K té nerozluštitelnosti kódu: I dnes existují bezpečné šifrovací algoritmy, které jsou nerozluštitelné dnes i v dohledné budoucnosti. Vzhledem k omezené životnosti satelitů není důvod se obávat toho, že by mohlo být šifrování prolomeno. Přece jenom, kdyby to bylo tak snadné, tak by Američani neinvestovali tolik do dronů. Vyrušit signál je jedna věc, ale hacknout dron podvrhnutím signálu, nebo třeba jenom dešifrování dat už je něco úplně jiného.

arr