Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Sýrie - krveprolití s rukopisem Al-Káidy

Datum přidání 10.08.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 10 komentářů    autor autor: Ctirad Sviták

Světové agentury v posledních dnech informují o těžkých bojích v Aleppu a na některých jiných místech v Sýrii. Vedle zpráv o krveprolití však ze Sýrie přichází i jiné znepokojivé informace. Podle tajných služeb totiž přibývá důkazů, že rozhodující vliv na bojové operace povstalecké Svobodné syrské armády (FSA) získali muslimští extremisté napojení na Al-Káidu.

Sýrie , Aleppo

Foto: Syrští vzbouřenci ve městě Aleppo. Na pozadí můžeme vidět černou vlajku teroristické organizace Al-Káida / AP

 

Z prohlášení jednoho z nich vyplývá, že v Sýrii nejde o zavedení demokracie západního typu, ale o vytvoření muslimského syrsko-iráckého státu, fungujícího na základě islamistických zákonů. Iráckému zpravodaji listu New York Times to řekl jeden z velitelů Al-Káidy, žijící pod jménem Abú Thuha poblíž iráckého Kirkúku.

 

„Potom vyhlásíme válku Íránu a Izraeli a osvobodíme Palestinu,“ dodal Thuba. Analytici soudí, že pro Al-Káidu bude úspěchem i ovládnutí pouze části Sýrie, protože by na něm mohla vybudovat bezpečné zázemí pro své teroristické skupiny, působící v Iráku.

 

Sýrie , AleppoFoto: Syrský vzbouřenec během pouličních bojů v Aleppu / GettyImages

 

Listu New York Times přinesl Abú Thuha také další důkaz, že se do rozhodujících pozic v povstalecké FSA dostali velitelé Al-Káidy, když upozornil na jedno video s prohlášením FSA, umístěné nedávno na video server Youtube.

 

Za maskovanými muži, kteří oznamují, že FSA začne ve jménu boha vytvářet buňky sebevražedných atentátníků, jsou totiž vidět dvě černé vlajky s arabskými nápisy, které jako své symboly používá tato teroristická organizace.

 

Právě rostoucí počet sebevražedných útoků a způsob jejich provedení je podle analytiků důkazem propojení mezi FSA a Al-Káidou. Zatímco v březnu letošního roku došlo na celém území Sýrie pouze k 7 takovýmto útokům, v červnu již jejich počet stoupl na 66.

 

Sýrie , AleppoFoto: Syrští vzbouřenci zaujímají pozice během bojů na severu Sýrie / AP

 

Ředitel Národní výzvědné služby USA (National Intelligence) James Clapper v americkém Senátu v této souvislosti prohlásil, že: „bombové útoky, ke kterým došlo od prosince loňského roku v Damašku a Aleppu, měly všechny znaky útoků, organizovaných Al-Káidou. Věříme proto, že rozšiřuje svůj vliv do Sýrie."

 

Tajné služby předpokládají, že v Sýrii působí především sesterské organizace Al-Káidy, hlavně Fronta na podporu lidu Levanty Al-Nusra, která je podle nich nejvíc zodpovědná za bojové operace v Aleppu a Damašku. A také další dvě na Al-Káidu napojené organizace: Brigáda mučedníků Bará ibn Málika a Brigády Abdulláha Azzama.

 

Sýrie , AleppoFoto: Zničený vládní transporter u města Aleppo / AP

 

Zpravodajské služby jsou přesvědčeny, že za krveprolitím v Sýrii stojí mimo jiné jeden z nejpřednějších stratégů Al-Káidy, Abú Músáb Al Suri, který v únoru opustil vězení v Aleppu. Tam se dostal poté, co ho po zajetí v Pákistánu americké úřady předaly Sýrii.

 

Zpravodajské služby také upozorňují na skutečnost, že syrské události nesou také podpis historického vůdce lybijské odnože Al-Káidy, operující pod názvem Lybijská islamistická bojová skupina (LIFT) a jednoho z klíčových velitelů lybijských povstalců Abdul Hakima Belhadje. Ten údajně loni v listopadu pod falešným jménem Salem Al Alwani společně se 700 ozbrojenci své milice odcestoval do Turecka a následně se zapojil do bojů v Sýrii.

 

Počátkem července irácký ministr zahraničí Hoshiyar Zebari prohlásil, že Irák má jasné důkazy, že na jeho území a v Sýrii působí stejné teroristické skupiny, včetně jejich velitelů. Jiný vysoký irácký představitel prohlásil, že zbraně a střelivo se v obrovském množství dostávají do Sýrie z iráckých provincií Ninive a Anbar, které kontrolují teroristé.

 

Podíl Al-Káidy na bojích v Sýrii v posledních měsících už mimo jiné veřejně uznali ministr obrany USA Leon Panetta a ministr zahraničních věcí Velké Británie William Hague. A také generální tajemník OSN Pan Ki mun, když prohlásil, že věří v zodpovědnost Al-Káidy  za dva sebevražedné bombové útoky, při nichž zahynulo nejméně 55 lidí během letošního května v Damašku.

Ctirad Sviták

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
George Datum: 13.08.2012 Čas: 07:59

Vojín Courage, a čo si vy predstavujete pod takým slovom 'terorista'?

avatar
courage Datum: 12.08.2012 Čas: 12:51

doufám ze asad utopi povstani v krvi a s teroristy zatočí jak se patří.

avatar
HU Datum: 12.08.2012 Čas: 10:41

..jak to tak čtu, měli bychom asi podpořit toho Asada.. :-)

avatar
Deadog Datum: 11.08.2012 Čas: 23:55

Ocelot: no jasne ze se k nim pridala Al kajda ,protoze zapad se na ne vyprdl ,to vite ze tam ted delaji bordel jak Asad a jeho milice tak rebelove ,ale proto rikam ze se jim melo pomoct dokud byl cas ,ted uz tam nikdo nepujde aby podaval opozici pomocnou ruku kdyz spolupracuji s teroristy ,neni pravda ze chcou lidi v Syrii Asada to je 1000x opakovana medialni lez ,kterou zase papouskujete po 1001...
a s tim Irakem , ano v Iraku je demokracie ,ano Iracani se maji lepe nez za Sadama ,ano sem tam se nekdo vyhodi do vzduchu a zabije civilisty ,protoze na nejaky utok na vojaky se nezmuze ...
To se ale diky nezasahnuti v Syrii muze zmenit a teroristi budou operovat ze Syrie..
Co viz Lybie ,v Lybii se proste par gangu ktere bojovaly proti rezimu odmitlo vzdat zbrani .. tam se zadna AL kajda k moci nedostala , a prestante se divat na you tube , mekne vam z toho mozek ,zkuste treba nejake seriozni informacni servery ,treba Armadni noviny

avatar
Kolčak Datum: 11.08.2012 Čas: 16:01

Ideologie zatemňuje mozek. Chce to trochu více geopolitických znalostí.

avatar
Ocelot Datum: 11.08.2012 Čas: 12:35

Deadog: Jaká svoboda? Víte vůbec jaké to tam teď je? Je tam více teroristický útoků než, kdy předtím, Al kajda tam nikdy nebyla až teď tam operují její buňky...To je podle vás výhra míru a demokracie?
A mimochodem Al kajda se už k vzbouřencům přidala a i jiné podobné skupiny. Proto se tam dějí ty masakry...je mnoho důkazů o tom, že to dělají právě rebelové, aby to vypadalo, že to dělá armáda...je toho plno i na Youtube. Většina lidí chce stále Asada, protože ví jak to dopadne, když budou u koryta ti "rebelové" (viz. Lybie)

avatar
Deadog Datum: 11.08.2012 Čas: 11:59

CerVus: co by dopadlo stejne jak v Iraku ? vIraku spojenci vyhrali ,svrhli diktatora ,osvobodili Iracany ,kteri si zvolili novou vladu ,maji svobodu ,to je podle vas spatne?
A zasahnout v Syrii meli hned ,ne cekat az Asad povrazdi 20 000 lidi ,nebo cekat az se k vzbourencum prida Al kajdda ,ale hned

avatar
Ontos Datum: 11.08.2012 Čas: 11:05

Zde jsou k vidění zajimavá videa ohledně Syrie http://www.reformy.cz/zpravy/valecna-propaganda-z-blizkeho-vychodu-velky-obrazek/

avatar
CerVus Datum: 11.08.2012 Čas: 10:58

Jo a kdyby se západ angažoval tak by tu bylo zase spoust keců, že útočí na svrchovaný stát a že tam jsou jen kvůli ropě. Navíc tam nikdy nebyla jednotná opozice, takže koho podporovat? Dopadlo by to stejně jako v Iráku.

avatar
Deadog Datum: 11.08.2012 Čas: 00:01

proto byla obrovska chyba ze se zapad neangazoval v Syrii ,do celeho regionu to vnese jen dalsi chaos, Syrane mohli byt svobodni tak budou zit podle prava saria a umirat za dzihad ,a pak tam stejne bude muset udelat zapad poradek ,tak doufejme ze se Al kajda nedostane k chemickym zbranim nebo nejakemu svinstvu co ma Asad ve sklepe

arr