Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Sýrie – muslimská občanská válka

Datum přidání 17.05.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 33 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Zatímco „západ“ přešlapuje na místě a hledá způsob, jak se postavit k situaci v Sýrii, šíitský Írán už aktivně podporuje režim Bašára Assada. Jak uvedl Ghanem Nuseibeh, Palestinec píšící pro The Jersuálem Post, měli by ostatní sunnitské státy zvážit vojenskou intervenci v Sýrii.

FSA

Foto: Příslušník Syrské osvobozenecké armády (FSA) / AP

 

Nejprve si načrtněme náboženskou situaci v Sýrii. Největší počet obyvatel (74 %) tvoří sunnité. Z nichž se také rekrutuje drtivá část povstalců, včetně Syrské osvobozenecké armády (FSA). Druhou nejsilnější skupinou jsou Alávité (14 %), jenž tvoří jakousi odnož šíitského islámu.

 

Na třetí příčce jsou s 10 % křesťané, následují s 9 % Kurdové. Menší skupiny pak tvoří sekty drúzové (3 %) a ismailité (3 %). V Sýrii žijí i malé komunity Židů. Syrská společnost je tedy velmi nábožensky rozmanitá.

Ší'itský islám, též ší'a (Strana Alího či Přívrženci Alího), je jedním ze dvou hlavních proudů islámu (druhým je sunna). Stoupenci ší'iy se označují jako ší'ité. V rámci islámského světa tvoří menšinu, majoritní skupiny ší'itů se nacházejí v Íránu, Ázerbájdžánu, Bahrajnu, Ománu a Iráku. Wikipedia

Režim Bašára Assáda, vládní a vojenské špičky se hlásí právě k šíitským Alávitům. Není tedy divu, že Syrský vládní režim, přímo vojenský, podporuje šíitský Írán a rovněž šíitský Hizballáh. Oba aktéři v minulosti používali Syrské území ke svým vojenským aktivitám a nemíní tuto výhodu nyní ztratit.

 

Video: Syrská občanská nebo muslimská občanská válka? / YouTube

 

„Každý dobře ví, že Sýrie je dnes více než kdy jindy zástupnická země Íránu, a každá ze sunnitských zemí vnímá jako vysoce důležité, aby zastavila šíření íránského vlivu v regionu,“ píše Ghanem Nuseibeh. Ostatně tomu napovídá podle Nuseibeho i situace na letišti v Damašku, kde má společně se syrskými policisty hlídat vždy jeden „gentleman“ z Íránu.

 

Sunnité jsou muslimové, kteří po Mohamedově smrti uznali za nástupce Abú Bakra a oddělili se tak od šíitů, kteří za nástupce považovali člena jeho rodiny – zetě Alího. Šiíté a sunnité tvoří dvě základní větve islámu. Sunnité tvoří více než 75 % všech muslimů.Většinu mají ve všech muslimských státech s výjimkou Iráku, Íránu, Ázerbájdžánu, Ománu a Bahrajnu.Wikipedia

„Sektářsky“ je rozdělena i náklonnost ostatních muslimských zemí. Syrský režim podporují šíitské státy, kromě Íránu to je především Irák a Libanon (Hizballáh). Naproti tomu sunitské povstalce podporují sunitské země Turecko, Saudská Arábie nebo Egypt.

 

Existuje důvodné podezření, že žádné muslimské zemi nejde o blaho Syřanů, ale o zastavení vlivu ideového protivníka a o posílení svého mocenského vlivu. Írán především využívá Sýrii jako svou základnu pro vyzbrojování Hizballáhu a jako základnu pro možný útok na Izrael. To, že Izrael nečeká, až se ,,západ“ nebo muslimské země rozhoupají, jsme se mohli přesvědčit minulý týden, když zaútočil na íránské sklady zbraní v Sýrii.

 

Video: Pět íránských odstřelovačů zajatých FSA / YouTube

 

Naproti tomu Saudská Arábie, Jordánsko a Katar finančně a pomocí vojenské techniky přímo podporují sunitské povstalce. Turecko se zase otevřeně nepřátelsky staví k syrskému režimu a vyhrožuje mu vojenskou intervencí. V případě Turecka je to o to pikantnější, že do „muslimského boje o moc“ vtahuje i Severoatlantickou alianci.

 

Ostatně o nevraživosti mezi sunity a šíity jsme se mohli přesvědčit při nedávných protivládních protestech v Bahrajnu. Tehdy do značné míry šíitské protesty pomohla potlačit Saudská Arábie vysláním několika desítek svých vojáků.

 

Jak z toho ven? Podle Nuseibeha musí přijít řešení z arabských zemí. Spojené státy a Evropa je unavena z předchozích válek z Iráku, Afghánistánu nebo Libye, a nemá zájem se pouštět do dalšího „vojenského dobrodružství.“

 

Cestou ven ze syrské krize je podle Nuseibeha společná vojenská akce sunitských zemí. Cílem není jen svržení Bašára Assada a "vyhnání" Íránu ze Sýrie, ale i zamezení vlivu různých teroristických skupin, které skrze vlajku povstalců bojují v Sýrii za svou věc.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Pavel Datum: 05.06.2013 Čas: 20:51

Proč porád každej píše o občanský válce, když to vůbec žádná občanská válka není???? Jde pouze o prachsprostou agresi na suverení stát ze strany elity, které slouží Saudská arabie, katar, západní evropa, izrael, usa, turecko aspol. Stejně jak to bylo v Lybii. Takzvaná teroristická FSA placená katarem a dalšími nepochází ze syrii, ale je dávno potvrzeno, že jde o části Al-kaidy. Do syrie proudí bojovníci z 40 zemí světa, tak jaká občanská válka? Assad je jen nepohodlný pro plány světovládců a tak ho chtějí odstranit a ovčanům se stále pod mediální masáží vtlouká do hlavy "jak to doopravdy je". Stačí nebýt blbý a vidíte ty souvislosti. Držím palce lvovi Assadovi!!! Konečně někdo, kdo se postavil tomuhle fašistickýmu zřízení.
 
Volte opatrně slova - jako teroristická FSA, je "dávno potvrzeno" a neoznačujte ostatní za blbce, jen proto, že nevěří v to, co vy. Bez podobných emocionálních výlevu se tady rádi obejdeme. Admin. 

avatar
hovorka11 Datum: 22.05.2013 Čas: 10:44

EU zrušila embargo na dovoz ropy ze Sýrie (má částečně nahradit zakázaný dovoz z Íránu).:

http://www.protiprudu.org/rebeli-kseftuju-s-ropou-za-dumpingove-ceny/

avatar
orbitalized Datum: 20.05.2013 Čas: 20:59

Jo, tak New World Order a desítky proslovů, jež ho propagují od doby Bushe staršího je konpirací? Stejně jako měl Hitler svou vizi o III.říši, tak USA plánují to samé pod pláštíkem doktríny PNAC. Inu někteří lidé skutečně nechtějí vidět onen "Washingtonský konsensus"...

avatar
Jan Grohmann Datum: 20.05.2013 Čas: 09:10

Pane Khole, víte kdo za to ale ve skutečnosti může... obyčejní lidé. Jsou to právě čtenáři médií, kteří hltají šokující, srdcervoucí příběhy, chtějí znát jednoduchou a šokující pravdu o hodných a zlých. A to platí pro obě strany.
 
Místo toho, aby lidé o věcech přemýšleli kriticky, tak se automaticky staví do opozice ke všemu, co je v tzv. mainstreamu a myslí si, jak nevyzráli nad systémem a posmívají se "ovcím".
 
Média dávají lidem jen to, co chtějí. Buď o hodných povstalcích, nebo o hodném Assadovi. Většina lidí si vybere.
 
Návštěvnost roste, příjmy z reklamy rostou…
 
Kdybychom se tady na AN dali na „konspirační teorie“ byli bychom již dávno finančně za vodou. Psát o "konspiračních toeriích" (hodný Assad, zlé a protřelé NATO, zlý "západ, NWO)  je na webu nejvydělečnější byznys.

avatar
David Khol Datum: 20.05.2013 Čas: 07:47

Mně jako nejhorší připadá právě ta míra manipulace, kdy je nám jako za minulého režimu předkládán jenom jeden jediný správný názor. A ty vznešené řeči o tom, jak morální by bylo zasáhnout, jak povstalci statečně bojují.(přitom v sousedním Iráku také bojují povstalci proti vládě a o jejich argumenty zájem nikdo nemá).
Jinak ten konflikt podle mne má celou řadu dimenzí, nelze jej zaškatulkovat do pouze jedné. A co se týče onoho pohledu náboženští fundamentalisté versus vláda - kdo chce, ať si prostuduje konflkt v r. 1982. Podobností není jen to ,že taky začal v městě Hammá, dnes je to jenom mnohem nebezpečnější. A čím víc tam bude vlivu ze zahraničí - a je jedno, zda ze strany arabských států a nebo Západu - tím víc ta situace bude horší

avatar
ADM Datum: 19.05.2013 Čas: 12:38

...'' popsat situaci v Sýrii není vůbec jednoduché " - Situaci ne, ale příčinu, tu původní a jedinou nemůže být těžké odhalit. Zde jsem narazil na zajímavý článek, ale tak nějak počítám s tím, že už o něm dávno víte...

http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/2143-zahadny-sponzor-zbrani-a-penez-pro-syrske-zoldnerske-rebely-odhalen

avatar
Fakta Datum: 19.05.2013 Čas: 11:22

NENE. Sunnitských arabů je 54-56max. procent. Pak jsou kurdové a td.. Navíc zhruba polovina sunnitských arabů stojí pevně za Assadem, sám znám jednoho podnikatele a není v Baas!

avatar
Jan Grohmann Datum: 19.05.2013 Čas: 11:07

74 %
http://en.rian.ru/columnists/20110209/162524179.html
https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/sy.html

avatar
Fakta Datum: 18.05.2013 Čas: 15:10

Ty čísla nevychází. Sunnitů je pouze 54 procent ne 74.

avatar
hovorka11 Datum: 18.05.2013 Čas: 12:32

Nebudu komentovat škatulkovací příspěvky pana milcha, ale určitě by chtělo si poslechnout o skutečném stavu v Sýrii od osoby. která patří do naší civilizace: -------------------- Nejvýše postavená jeptiška v Melchitském řeckokatolickém klášteře v Qara, ve farnosti v Homs, která komunikuje přímo s Římem, opustila po třídenní návštěvě Irsko, kde se setkala se zástupci Konference irských katolických kněží v Maynooth. Irish Times sdělila, že není v Irsku, aby obhajovala Asada, ale fakta. Většina zpráv ze Sýrie byla "zfalšována s důrazem na jednu stranu." řekla. Tohle je také žádost pro OSN, jejíž zprávy jsou "jednostranné a organizaci nevážené." https://www.youtube.com/watch?v=Wjk2pgQ_dPQ Můžeme posoudit rozhovor reportéra německé televize s nenáviděným "diktátorem" Putinem o opozici v Rusku a na 24 min o podpoře západu s dodávkou 3500 tun munice a výzbroje "opozici". http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=07Z5yuM7RS4#! ---------------- Doufám, že chytrolíni, které moje údaje spojují s komunismem dokáží vysvětlit, na co kupovali amici v ČR repasované a zmodernizované tanky T 72 a BVP od Excalibur Army před vznikem bojů v Sýrii a v jeho počátcích. Mám informace, že to bylo na výcvik pro likvidaci těchto tanků. Kdo ten výcvik potřeboval ? ---------------- Podívejte se na dnešní teletext ČR. Zase dezinformace o dodávce Yachontů Sýrii.Yachonty tam dávno jsou. Tentokrát to bylo o jednáních Rusko- Izrael o neposkytnutí raketového systému S 300 Sýrii, která je měla už převzít dle dohody před invazí islamistických žoldáků. Dovedete si představit úroveň lidí většinou mladých a tvárných, kteří přepíšou veškerou hovadinu na teletext, které jim vrchnost předloží ? Nebo CNN, která po světě roznesla, že teroristé z ČR spáchali Bostonský atentát ? Velvyslanec ČR v USA Petr Gandalovič žádal o demenci této zprávy, protože nevzdělané obyvatelstvo USA žádalo bombardovat islámskou ČR. Zkoušky BrahMos (Yachont) http://www.youtube.com/watch?v=MWYpe4izU0g
 
Pane hovorko, k tématu. Neznamená to, že čím víc nepodložených informací uvedete, tím má Váš příspěvek větší hodnotu. Tady nejste proto, aby jste lidi kolem přesvědčoval o svém světonázoru. Admin.

avatar
lentak37 Datum: 18.05.2013 Čas: 12:20

Najviac mi pride neviem či smiešne alebo smutné na celej tento spoločnosti že nie je to tak dávno kedy Europa otvorene podporovala rasizmus stačí sa pozrieťna politiku uspupkov Neville Chamberlaina, táto politika bola od začiatku mienená aby skončila vojnou medzi ZSSR a nacistickým Nemeckom, len sa to nejako dostalo mimo dosah, za druhú svetovú vojnu nie sú zodpovedný len Nemci ale všetky strany. To isté speje v tomto destabilizovanom regione dostane sa to mimo dosah, Egypt ako sa dostal Mursi k moci už minimálne raz vojensky narušil demilitarizovanú zonu. Katar, Saudska arabia boli tvrdo potlačené minulý rok povstania. Rovnako dosť ťažko predpokladám, že Irán podporuje Libanon cez Syriu načo? Irán nesusedí zo syriou ale zu Irakom, po zvrhnutí Saddanam Husajna, irán ma veľký vplyv na diane v Iraku, už niekoľko krát protestovali američania že dovolujú Iračania Iránčanom v tichosit prepravu Iránskych zbrani. Nevidí hlavný problém v Sýrii ale práve v Iraku a Irak je dalšou krajinou ktorá je na nabližšej ceste k občianskej vojne a tým stratí absolutne nejaký význam invazia do Iraku

avatar
daredevil Datum: 18.05.2013 Čas: 11:48

Nejhorší je, že západ podporuje FSA a teroristy, pokud tato opozice zvítězí, padne jim do rukou obrovský arzenál a už teď někteří teroristé prohlašují, že až skončí s Assadem, půjdou si to vyřídit s evropskými státy a Izraelem. NATO by mělo stát spíše na straně Assada, protože jestli padne, bude to znamenat destabilizaci celého regionu a nárůst náboženského extremismu + příliv zbraní ze Sýrie teroristům. Podívejte se, co se stalo v Libyii, situace je tam teď horší než za Kaddáfího, západní státy stahují své velvyslance a v některých městech normálně operují teroristé, aniž by měli z někoho strach.

avatar
Jarda Datum: 18.05.2013 Čas: 08:07

Mart

Jak to že jsme v Kosovu nepodporovali UCK? Vy jste to Rudé právo!! Chcete říci, že bez zásahu NATO by vzniklo tzv. nezávislé Kosovo? A my jako ČR jsme byli obzvlášť aktivni, především na diplomatické frontě. Už výrok jistého darebáka o HUMANITÁRNÍM bombardování hovoří za své. Jinak vyčítáte nedostatek argumentů, ale sám argumentujete stylem: "nic není jednobarevné".... "kdybyste tam byl, tak byste viděl". To jsou teda tvrdá fakta.

S panem Hovorkou v mnoha věcech nesouhlasím, ale je to taková štika v rybníce. Vy se tu většinou poplácáváte po ramenou, jak to děláte dobře.

Ale jinak mám rád příspěvky vás všech týkající se techniky. Tam opravdu čerpám. Příjemný víkend!

avatar
milch Datum: 18.05.2013 Čas: 07:26

Příspěvky soudruha hovorky nemá ani cenu číst, je to pořád dokola. :) Ten má ve všem jasno, za včechno může USA, Izrael, NATO a EU. Připadám si, jako bych četl Rudé Právo. :))

avatar
mart Datum: 18.05.2013 Čas: 01:01

hovorka11:
prosím už dost, už jsi nás všechny přesvědčil... ;-)))
Jen jsi ještě zapomněl dodat, že Carnajev byl ve skutečnosti agent CIA, to už se taky někde psalo. To je přeci další jasný důkaz spojení islamistů se západem...

Teď vážně.
Pominu to, že se vlastně ke každému článku tady na AN vyjadřuješ stejně, a co tu píšeš jsme si už četli v tvých minulých příspěvcích.
Také nemám sílu ověřovat každou věc, kterou tu napíšeš. Takže se vyjádřím jen k tomu, u čeho jsem reálně byl. V Kosovu jsme UCK nepodporovali... To je fakt, a ne nějaká propaganda, ať už z jakékoliv strany.

Kéž by vše bylo tak černobílé. Ten je dobrý, ten zlý a hotovo... Tak to ale není. Celá ta věc je tak podělaně duhová, že snad tolik barev ani neexistuje. Každá strana sleduje svoje cíle, a těch stran je tolik, že už se v tom samy nevyznají. Spolupracují zrovna s tím, s kým se jim to hodí,a každý pak hájí svoje zájmy. Uvědomuješ si vůbec, že jsi vlastně stejný jako ty, co tak haníš (USA, NATO atd)? Neuvádíš fakta, přibarvuješ si skutečnost jak se ti to hodí, vytrháváš z kontextu. Přesně tak to přece podle tebe NATO dělá...Stejná propaganda, jen z jiné strany... Ano, každý se snaží prosadit tu svoji jedinou a správnou pravdu, tak to vždycky bylo a bude... Nejsi vyjímkou, jen potvrzením pravidla.

Kdyby jsi tam někdy byl (Kosovo, Afghanistán, Irák, Líbye, Sýrie, Izrael...), možná by jsi to viděl zase trochu jinak a věci by ti najednou dávali i jiný smysl. Z teplé sedačky v obýváku a u obrazovky počítače je vždy vše mnohem mnohem mnohem jednoduší. Realitu tam však nepoznáš...

P.S. Prosím, nereaguj na mne, nemá to vážně žádný smysl. Děkuji.

arr