Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ... Více

Události

Sýrie systémy S-300 nedostane

Datum přidání 18.08.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Rusko nedodá Sýrii protiletadlové a protiraketové systémy S-300. Pro ruskou tiskovou agenturu Interfax-AVN to řekl náměstek Federální služby pro vojensko-technickou spolupráci Konstantin Birjulin.

Foto: Systém S-300 na vojenské přehlídce v Moskvě (2009). / kremlin.ru, CC BY 3.0

Foto: Systém S-300 na vojenské přehlídce v Moskvě (2009). / kremlin.ru, CC BY 3.0

 

Kolem dodávek systému S-300 do Sýrie byla řada nejasností. Rusko a Sýrie kontrakt komentují jen velice vyhýbavě, či vůbec.

 

Dlužno také na začátku připomenout, že na Sýrii zatím nebylo uvaleno zbrojní embargo. Právě Rusko, jako stálý člen Rady bezpečnosti OSN, snahy o uválení zbrojního embarga blokuje. Naposledy vyzval Radu bezpečnosti OSN k uvalení zbrojního embarga na Sýrii předseda OSN Pan Ki-mun v polovině června.

 

První informace o dodávce kompletů S-300 do Sýrie se objevily v roce 2011. Informace o počtu baterií, raket i o ceně smlouvy nebyly oficiálně uveřejněny. Avšak podle ruského ekonomického deníku Vědomosti Syřané za systém S-300 zaplatili 105 milionů dolarů, což ukazuje pouze na jednu baterii.

 

Prodej systému S-300 do Sýrie pečlivě sledoval Izrael, neboť po zprovoznění mohl S-300 pokrýt většinu izraelského vzdušného prostoru. Izrael ve svých vyjádřeních naznačil, že S-300 je pro něj nepřípustná hrozba, kterou nebude tolerovat.

 

"V případě, že budou rakety k dispozici a v provozu, celý izraelský vzdušný prostor se stane bezletovou zónou," oznámil v polovině minulého roku Netanjahu evropským ministrům zahraničních věcí. "Dodávka raket je významným bezpečnostním problémem pro Izrael a my nebudeme nečinně přihlížet."


Rusko již do Sýrie poslalo některé části systému S-300. Před rokem, po uzavření dohody o likvidaci syrských chemických zbraní, však byly dodávky pozdrženy. "Dodali jsme jednotlivé komponenty, ale celá dodávka nebyla dokončena a pro tuto chvíli jsme ji pozastavili," řekl ruský prezident Vladimir Putin v září 2013.

 

Rusko nyní oficiálně potvrdilo zrušení celého obchodu. "Komplety S-300 určené pro Sýrii budou zničeny. Toto rozhodnutí bylo učiněno na úrovni politického vedení země,“ řekl před pár dny Birjulin tiskové agentuře RIA Novosti.

 

Informaci o sešrotování systému S-300 pro Sýrii však následně vyvrátil Vjačeslav Dzirkaln, zástupce ředitele podniku Almaz-Antej, výrobce kompletů S-300. „Rozhodnutí nebylo ještě učiněno. Systém byl vyroben a jeho osud není určen,“ řekl Dzirkalin agentuře ITAR-TASS. „Jedná se o exportní verzi, a jestliže bylo přijato rozhodnutí, je rozumné nabídnout systém naším partnerům z dalších zemí.“


O systémy S-300 trvale projevuje zájem především Írán. Právě dodávka systémů S-300 do Íránu byla zrušena po zbrojním embargu uvaleném OSN v roce 2010 na Írán.

 

"Írán se domnívá, že smlouva o nákupu systému S-300 je stále aktivní, protože sankce, které byly zavedeny v souladu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN 1929, se nevztahují na smlouvy o nákupu systému S-300," citovala agentura Interfax íránského velvyslance v Rusku.  

 

Zdroj: ITAR-TASSRIA Novosti

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr