Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Sýrie systémy S-300 nedostane

Datum přidání 18.08.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Rusko nedodá Sýrii protiletadlové a protiraketové systémy S-300. Pro ruskou tiskovou agenturu Interfax-AVN to řekl náměstek Federální služby pro vojensko-technickou spolupráci Konstantin Birjulin.

Foto: Systém S-300 na vojenské přehlídce v Moskvě (2009). / kremlin.ru, CC BY 3.0

Foto: Systém S-300 na vojenské přehlídce v Moskvě (2009). / kremlin.ru, CC BY 3.0

 

Kolem dodávek systému S-300 do Sýrie byla řada nejasností. Rusko a Sýrie kontrakt komentují jen velice vyhýbavě, či vůbec.

 

Dlužno také na začátku připomenout, že na Sýrii zatím nebylo uvaleno zbrojní embargo. Právě Rusko, jako stálý člen Rady bezpečnosti OSN, snahy o uválení zbrojního embarga blokuje. Naposledy vyzval Radu bezpečnosti OSN k uvalení zbrojního embarga na Sýrii předseda OSN Pan Ki-mun v polovině června.

 

První informace o dodávce kompletů S-300 do Sýrie se objevily v roce 2011. Informace o počtu baterií, raket i o ceně smlouvy nebyly oficiálně uveřejněny. Avšak podle ruského ekonomického deníku Vědomosti Syřané za systém S-300 zaplatili 105 milionů dolarů, což ukazuje pouze na jednu baterii.

 

Prodej systému S-300 do Sýrie pečlivě sledoval Izrael, neboť po zprovoznění mohl S-300 pokrýt většinu izraelského vzdušného prostoru. Izrael ve svých vyjádřeních naznačil, že S-300 je pro něj nepřípustná hrozba, kterou nebude tolerovat.

 

"V případě, že budou rakety k dispozici a v provozu, celý izraelský vzdušný prostor se stane bezletovou zónou," oznámil v polovině minulého roku Netanjahu evropským ministrům zahraničních věcí. "Dodávka raket je významným bezpečnostním problémem pro Izrael a my nebudeme nečinně přihlížet."


Rusko již do Sýrie poslalo některé části systému S-300. Před rokem, po uzavření dohody o likvidaci syrských chemických zbraní, však byly dodávky pozdrženy. "Dodali jsme jednotlivé komponenty, ale celá dodávka nebyla dokončena a pro tuto chvíli jsme ji pozastavili," řekl ruský prezident Vladimir Putin v září 2013.

 

Rusko nyní oficiálně potvrdilo zrušení celého obchodu. "Komplety S-300 určené pro Sýrii budou zničeny. Toto rozhodnutí bylo učiněno na úrovni politického vedení země,“ řekl před pár dny Birjulin tiskové agentuře RIA Novosti.

 

Informaci o sešrotování systému S-300 pro Sýrii však následně vyvrátil Vjačeslav Dzirkaln, zástupce ředitele podniku Almaz-Antej, výrobce kompletů S-300. „Rozhodnutí nebylo ještě učiněno. Systém byl vyroben a jeho osud není určen,“ řekl Dzirkalin agentuře ITAR-TASS. „Jedná se o exportní verzi, a jestliže bylo přijato rozhodnutí, je rozumné nabídnout systém naším partnerům z dalších zemí.“


O systémy S-300 trvale projevuje zájem především Írán. Právě dodávka systémů S-300 do Íránu byla zrušena po zbrojním embargu uvaleném OSN v roce 2010 na Írán.

 

"Írán se domnívá, že smlouva o nákupu systému S-300 je stále aktivní, protože sankce, které byly zavedeny v souladu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN 1929, se nevztahují na smlouvy o nákupu systému S-300," citovala agentura Interfax íránského velvyslance v Rusku.  

 

Zdroj: ITAR-TASSRIA Novosti

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr