Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Sýrie sestřelila turecký stíhací letoun

Datum přidání 23.06.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 3 komentářů    autor autor: Michal Polák

V pátek 22. června se objevila informace o údajném sestřelu tureckého stíhacího letounu F-4 Phantom II poblíž syrských hranic. Podle dostupných informací mělo dojít k narušení vzdušného prostoru Sýrie, konkrétně nad výsostnými vodami státu, neidentifikovaným objektem. Osud obou pilotů ani účel mise tureckého letounu není znám. Vztahy Turecka se Sýrie jsou přitom v posledním roce velice napjaté a sestřelení letounu situaci ještě zhoršilo.

SAM Syrie

Foto: Syrské postavení protiletadlové obrany, ilustrační foto / Neznámý, Wikipedia

Ztráta tureckého letounu

Informace o ztrátě tureckého letounu se poprvé objevila už v pátek 22. června a jako nejpravděpodobnější možnost byla okamžitě médií označeno sestřelení syrskou armádou. Ta je pravděpodobně ve vysoké bojové pohotovosti vzhledem k diskuzím nad možnou intervencí a potlačování povstalců proti vládě.

 

Podle dostupných informací zaznamenaly syrské jednotky neidentifikovatelný objekt, který se pohyboval poměrně vysokou rychlostí v syrském vzdušném prostoru, konkrétně nad výsostnými vodami. Na turecké straně pak následovala ztráta kontaktu s letounem.

 

Původní informace umožňovaly ještě možný scénář technické závady stroje, nicméně po několika hodinách obě strany konstatovaly, že za ztrátou letounu s největší pravděpodobností může syrská protiletadlová obrana.

 

F-4 PhantomFoto: Nadzvukový stíhací letoun McDonnell Douglas F-4E Phantom II v tureckých barvách, ilustrační foto / Arpingstone, Wikipedia

 

Incident se měl odehrát tak, že turecký stíhací nadzvukový letoun F-4E-2020 Phantom II letěl v blízkosti území Sýrie a ta reagovala na nebezpečí přímým sestřelem. Samozřejmě Turecko doposud oficiálně nepřiznalo, že by jeho vojenský letoun narušil vzdušný prostor suverénní země. Po hodinách vyčkávání nakonec turecký premiér údajně opravdu vystoupil s informací, že Syřané sestřelili turecký letoun a údajně budou vyvedeny důsledky.

 

K incidentu se podle některých zdrojů Sýrie přihlásila a uvedla, že sestřelila neidentifikovaný objekt ve vlastním vzdušném prostoru, přičemž bylo později zjištěno, že se jedná o turecký letoun. Údajně se za sestřel měla dokonce omluvit. Některá média nicméně hovoří o tom, že Turci žádné oficiální vyjádření z Damašku nedostali, ale čekají na něj.

Zhoršené vztahy mezi Sýrií a Tureckem

Obě země měly spolu dříve dobré vztahy, které se však změnily s příchodem tzv. Arabského jara. Režim Bašára Asada se rozhodl vzdorovat povstalcům a nepustit je k vládě. Podle, většinou západních, médií pak syrská armáda tvrdě potírá odpor a dochází k nemalým civilním obětem.

 

Video: Nejnovější informace ze CNN. Sýrie údajně spolupracuje s Tureckem na pátrací a zachrané akci / CNN

 

Zatímco západní země se postavily na stranu povstalců, řada zemí, zejména Rusko s Čínou, nadále stojí právě za režimem Asada. Ten přitom při svém počínání vychází z faktů, že Sýrie je autonomním a suverénním státem, brání se teroristům, respektive povstalcům a snaží se zajistit stabilitu ve své zemi.

 

Důsledkem tvrdých opatření vládnoucí strany v Sýrii však dochází k vlně imigrantů do okolních zemí - zejména pak Turecka a Jordánska. To se pak staví oficiálně na stranu povstalců a odsuzuje podobně jako většina západních zemí režim Bašára Al-Asada z násilností proti civilnímu obyvatelstvu. Je pak nad míru jasné, že definitivní potvrzení sestřelu tureckého letounu by vztahy mezi oběma zeměmi ještě zhoršily…

Nejasné okolnosti sestřelu

Doposud ještě není zcela přesně znám čas údajného sestřelu letounu, ke kterému mělo dojít v pátek v ranních až dopoledních hodinách. Krátce po ztrátě spojení se strojem navíc ve hře byla i informace o možné technické poruše stroje. Ostatně to je vcelku běžná a politicky korektní zpráva, která nikoho neobviňuje a dává čas ke zjištění přesných informací.

 

Vzpomeňme na ztrátu amerického letounu F-15 nad Libyí během zajišťování bezletové zóny v minulém roce. Nejprve se objevily nepotvrzené informace o tom, že letoun sestřelila Kaddáfího protiletadlová obrana. Američané však takovou informaci razantně odmítli s tím, že se jednalo o technickou poruchu.

 

V případě ztráty tureckého letounu se liší také zprávy o pilotech. Není totiž zcela jisté, zda se jim podařilo katapultovat nebo zahynuli v troskách letounu. Zatímco některá média hovoří o tom, že se je povedlo najít, jiná zase hovoří o tom, že jsou stále nezvěstní. Stejně tak se různí dohady o tom, že na pátrací a záchranné akci pomáhali Turkům sami Syřané, kteří opravdu nemuseli tušit, o jaký letoun se jedná. Pokud by se však ukázalo, že opravdu došlo k narušení vzdušného prostoru - pak by byl sestřel zcela oprávněný.

 

O aktuálním dění kolem údajného sestřelu vás budeme průběžně informovat…

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.2 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
ADM Datum: 17.03.2013 Čas: 23:20

Není to přímo k sestřelení, ale myslím, že to stojí za přečtění pro každého, kdo se zajímá o dění v Sýrii. http://www.vlastnihlavou.cz/rt-exkluzivni-interview-basara-asada/

avatar
Deadog Datum: 25.06.2012 Čas: 22:47

pane Kučera ,ikdyby to byla pravda tak co , rad se divate v televizi na to jak nekde ve svete zabijeji civilisty ? deti ,zeny ? jen proto aby si nejaky idiot udrzel moc? Bohuzel OSN na to nema aby to zastavilo tak to hold bude muset udelat nekdo kdo to zvladne

avatar
Kučera V. Datum: 23.06.2012 Čas: 18:06

Tak jako v Libiji nebo v Iráku i jinde ve světě , teď zapracovalo určité oddělení(,,které nespadá pod kontrolu senátu ani kongresu"), CIA k průchodu povolení v OSN k zákroku vojenských mírových sil v Syrii.

arr