Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Sýrie uvedla do provozu dvě baterie protilodního systému Bastion

Datum přidání 13.05.2012    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Michal Polák

Zatímco celý svět sleduje další kroky Íránu, Sýrie zvyšuje svou obranyschopnost. Kontroverznímu režimu Bašára Asada se podařilo z Ruska získat protilodní raketový komplex K300P Bastion se střelami Jachont a minulý měsíc uvedla do plného provozu již druhou baterii tohoto systému, čímž pokryla své pobřeží po celé délce.

Bastion

Foto: Schéma rozdělení protilodního systému K-300P Bastion-P / NPO Mashinostroyenia

Vývoj a snaha o export

Vývoj střely Jachont (v kódu NATO SS-N-26), využívané v rámci protilodního raketového pozemního systému K300P Bastion-P, započal už v 80. létech minulého století. Hlavním cílem bylo získání univerzální střely, kterou by bylo možno použít po určitých úpravách nejen v rámci komplexního raketového systému, ale také z plavidel a ponorek. Vývoj střely pak byl dokončen na přelomu desetiletí, ale vzhledem k rozpadu Sovětského svazu nebyl ihned uveden do výzbroje ruské armády ani námořnictva.

 

Rusové se proto snažili střelu jako takovou, respektive celý systém nabídnout na vývoz. V této souvislosti se nejčastěji zmiňuje Vietnam, nyní ale přichází také informace o nedávném zprovoznění již druhé baterie na pobřeží Sýrie. Samotná střela Jachont se mimochodem měla údajně stát také předlohou pro rusko-indickou střelu BrahMos, jenž je určená nejen pro odpálení z plavidel a ponorek, ale také ze stíhacího víceúčelového letounu Suchoj Su-30MKI.

 

BrahmosFoto: Rusko-indická střela Bramhos vychází také ze střely Jachont / onehalf3544, Wikipedia

Technické parametry střely a systému K300P Bastion-P

Samotná řízená střela na délku měří 8,9 m, v průměru má 72 cm a váží kolem 3 t. Raketový motor na tuhé pohonné látky, umístěný v zadní části, se stará pouze o start. Po získání dostatečné rychlosti je odhozen a střela je dále poháněna náporovým letovým motorem. Dolet a maximální rychlost se pak odvíjí pochopitelně od výšky letu. Dole činí 120 až 300 km podle letové hladiny a zvoleného profilu letu, která může být jen 10 m nad hladinou moře.

 

Od toho se odvíjí také rychlost, která činí zhruba 680 – 750 m/s. Parametry celého raketového systému, respektive jedné baterie se pak odvíjí od dané konfigurace. Celý raketový systém se kromě dalších podpůrných vozidel skládá z velitelského stanoviště, systémů řízení palby a samotných odpalovacích zařízení. Ty jsou stejně jako všechny ostatní části Bastionu umístěny na mobilním podvozku. Každé odpalovací zařízení má přitom k dispozici dvě řízené střely Jachont.

K ochraně pobřeží stačí dvě baterie

Sýrie před nedávnem získala a již uvedla do provozu dvě baterie protilodního raketového systému Bastion-P, ke kterému má k dispozici 72 protilodních střel Jachont. Součástí jedné baterie je tak 18 odpalovacích zařízení, které mají k dispozici celkem 36 střel. Přitom není zcela jisté, zda Syřané neobdrželi také několik střel navíc.

 

BastionFoto: Mobilní odpalovací zařízení Bastionu / NPO Mashinostroyenia

 

Baterie jsou proto od sebe vzdáleny tak, aby byly schopny pokrýt pobřeží po celé své délce. V této souvislosti je přitom vhodné připomenout, že Sýrie čelí vnitropolitickým problémům a je tak zcela pochopitelné, že se snaží zvýšit vlastní obranyschopnost a demotivovat své případné soky k zásahu zvenčí.

 

Ještě před několika týdny média dokonce spekulovala o možné invazi do Sýrie nebo bezletové zóně jako tomu bylo v případě Libye. Do něčeho takového se však nikomu nechce, a to z celé řady důvodů, kterým se budeme věnovat v některém z příštích článků.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr