Bez Ukrajiny Rusko svět jadernou válkou nevystraší

Rusko prodlouží životnost mezikontinentálním ... Více

Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Pozemní technika

Sýrie uvedla do provozu dvě baterie protilodního systému Bastion

Datum přidání 13.05.2012    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Michal Polák

Zatímco celý svět sleduje další kroky Íránu, Sýrie zvyšuje svou obranyschopnost. Kontroverznímu režimu Bašára Asada se podařilo z Ruska získat protilodní raketový komplex K300P Bastion se střelami Jachont a minulý měsíc uvedla do plného provozu již druhou baterii tohoto systému, čímž pokryla své pobřeží po celé délce.

Bastion

Foto: Schéma rozdělení protilodního systému K-300P Bastion-P / NPO Mashinostroyenia

Vývoj a snaha o export

Vývoj střely Jachont (v kódu NATO SS-N-26), využívané v rámci protilodního raketového pozemního systému K300P Bastion-P, započal už v 80. létech minulého století. Hlavním cílem bylo získání univerzální střely, kterou by bylo možno použít po určitých úpravách nejen v rámci komplexního raketového systému, ale také z plavidel a ponorek. Vývoj střely pak byl dokončen na přelomu desetiletí, ale vzhledem k rozpadu Sovětského svazu nebyl ihned uveden do výzbroje ruské armády ani námořnictva.

 

Rusové se proto snažili střelu jako takovou, respektive celý systém nabídnout na vývoz. V této souvislosti se nejčastěji zmiňuje Vietnam, nyní ale přichází také informace o nedávném zprovoznění již druhé baterie na pobřeží Sýrie. Samotná střela Jachont se mimochodem měla údajně stát také předlohou pro rusko-indickou střelu BrahMos, jenž je určená nejen pro odpálení z plavidel a ponorek, ale také ze stíhacího víceúčelového letounu Suchoj Su-30MKI.

 

BrahmosFoto: Rusko-indická střela Bramhos vychází také ze střely Jachont / onehalf3544, Wikipedia

Technické parametry střely a systému K300P Bastion-P

Samotná řízená střela na délku měří 8,9 m, v průměru má 72 cm a váží kolem 3 t. Raketový motor na tuhé pohonné látky, umístěný v zadní části, se stará pouze o start. Po získání dostatečné rychlosti je odhozen a střela je dále poháněna náporovým letovým motorem. Dolet a maximální rychlost se pak odvíjí pochopitelně od výšky letu. Dole činí 120 až 300 km podle letové hladiny a zvoleného profilu letu, která může být jen 10 m nad hladinou moře.

 

Od toho se odvíjí také rychlost, která činí zhruba 680 – 750 m/s. Parametry celého raketového systému, respektive jedné baterie se pak odvíjí od dané konfigurace. Celý raketový systém se kromě dalších podpůrných vozidel skládá z velitelského stanoviště, systémů řízení palby a samotných odpalovacích zařízení. Ty jsou stejně jako všechny ostatní části Bastionu umístěny na mobilním podvozku. Každé odpalovací zařízení má přitom k dispozici dvě řízené střely Jachont.

K ochraně pobřeží stačí dvě baterie

Sýrie před nedávnem získala a již uvedla do provozu dvě baterie protilodního raketového systému Bastion-P, ke kterému má k dispozici 72 protilodních střel Jachont. Součástí jedné baterie je tak 18 odpalovacích zařízení, které mají k dispozici celkem 36 střel. Přitom není zcela jisté, zda Syřané neobdrželi také několik střel navíc.

 

BastionFoto: Mobilní odpalovací zařízení Bastionu / NPO Mashinostroyenia

 

Baterie jsou proto od sebe vzdáleny tak, aby byly schopny pokrýt pobřeží po celé své délce. V této souvislosti je přitom vhodné připomenout, že Sýrie čelí vnitropolitickým problémům a je tak zcela pochopitelné, že se snaží zvýšit vlastní obranyschopnost a demotivovat své případné soky k zásahu zvenčí.

 

Ještě před několika týdny média dokonce spekulovala o možné invazi do Sýrie nebo bezletové zóně jako tomu bylo v případě Libye. Do něčeho takového se však nikomu nechce, a to z celé řady důvodů, kterým se budeme věnovat v některém z příštích článků.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr