Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Syrská bouře strhává okolní země

Datum přidání 19.06.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 18 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Podle britských a izraelských deníků Írán v nejbližší době vyšle do Sýrie 4000 příslušníků elitních íránských Revolučních gard. Naproti tomu Saudská Arábie začala dodávat syrským rebelům protitankové a protiletecké zbraně. Dodávky zbraní povstalcům chystají i vlády ve Franci, Velké Británii a USA.

Revoluční gardy

Foto: Írán posílá do Sýrie Revoluční gardy, ilustrační foto / FARS NEWS AGENCY

 

O získání moci v Sýrii usilují de facto dva hlavní bloky – šíitský Írán, Hizballáh a režim Bašára Asada na jedné straně, sunitské země Perského zálivu, Turecko, Velká Británie, Francie a USA na straně druhé. Třetím a čtvrtým hráčem jsou pak Kurdové a Izrael, u nichž není na první pohled zřejmé, jaké jsou jejich zájmy v Sýrii.

 

Udržet si svůj vliv v Sýrii se snaží především Írán, jenž Sýrii využívá jako „vojenskou základnu“ pro svůj boj s Izraelem. V případě ztráty Sýrie, Írán nebude schopnost zásobovat Hizballáh zbraněmi a využívat Sýrii pro své aktivity proti Izraeli. Zachování podobného stavu se samozřejmě nelíbí Izraeli a západním zemím.

 

„Západní“ země zatím váhaly s dodávkami zbraní do Sýrie, především kvůli nebezpečí jejich zneužití. "Pro ty, kdo se těchto rozhovorů neúčastní (o Sýrii – pozn. redakce), je poněkud těžké pochopit, jak komplikovaná ta situace je a že se zkrátka nemůžeme hrnout do další války na Středním východě," uvedl v nedávném rozhovoru Barack Obama.

 

Podle Obamy však má Washington již lepší informace o současném stavu a rozložení povstaleckých sil. Americká vláda plánuje povstalcům poslat pušky, střelivo a snad i protitankové zbraně. Jde však o kompromis, neboť tradičně „bojovnější“ Republikáni požadovali dokonce přímou vojenskou účast americké armády.

 

Video: Vyslání Revolučních gard do Sýrie nervózně sleduje Izrael. Bude to poprvé, kdy Írán, úhlavní nepřítel Izraele, bude mít své vojáky u hranic s Izraelem. Roste tak dále obava, že Izrael se aktivně zapojí do bojů v Sýrii. / YouTube

 

Podobné jednání však s obavami sleduje Írán. Podle britského listu The Independent v reakci na vyzbrojování povstalců pošle Írán do Sýrie 4000 vojáků Revolučních gard. Hlavním posláním Revolučních gard je zejména ochrana islámské revoluce uvnitř Íránu. Gardy se skládají z celé řady jednotek, včetně příslušníků speciálních sil. Podle polského magazínu Altair však v poslední době operují čím dál častěji ve prospěch svých spojenců v zahraničí.

 

Írán se již od počátku aktivně podílí na probíhající občanské válce v Sýrii. Vláda v Damašku získala od Íránu zbraně, zpravodajskou a výcvikovou pomoc a také dokonce vojáky. Tisícový kontingent vojáků poslal do Sýrie také Hizballáh, kterého vojensky a finančně podporuje právě Írán.

 

Na téma „Hizballáh v Sýrii“ se v poslední době objevila velmi zajímavá informace. Vedení palestinského hnutí Hamás vyzvalo včera libanonské šíitské hnutí Hizballáh, aby stáhlo svůj vojenský kontingent ze Sýrie a soustředilo se na boj s Izraelem.  Informace přinesly egyptské a izraelské deníky.

Muslimské bratrstvo je jedno z největších islámských hnutí se znaky panislamismu, které požaduje návrat ke kořenům islámu. Tuto organizaci založil v Egyptě roku 1928 šajch Hasan al-Banná (1906–1949), jehož cílem bylo sjednotit muslimské národy do tzv. Organizace islámských národů, která by koordinovala veškerou jejich politickou činnost. V Egyptě, Bahrajnu a Jordánsku je hnutí zastoupeno v parlamentu. Činnost bratrstva v dalších arabských státech patří mezi významné opoziční skupiny. Rusko řadí Muslimské bratrstvo mezi teroristické organizace. Wikipedia

Připomeňme, že sunnitský Hamás je odnoží sunitského Muslimského bratrstva. Právě na nátlak egyptského Muslimského bratrstva, ač Hamás i Hizballáh spojuje společný protivník, se Hámás měl distancovat od aktivit šíitského Hizballáhu v Sýrii.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.1 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Daniel Koday Datum: 22.06.2013 Čas: 23:14

Co podporuje(USA, Evropa, Izrael)me..

http://www.youtube.com/watch?v=qF-346WBNgc
http://www.youtube.com/watch?v=LEZUraRor1o

- jak sám Putin řekl, západ podporuje kanibaly...

Sýrie je hranice pro západ, pokud západ tyto hranice překročí bude válka a proto východ hranice tolik střeží..

S-300 pravděpodobně čeká na vylodění v Tartusu s pár tisíci ruskými vojáky...
Iskandery dodaný minulý rok už jsou namířený na Izrael za provokace (bombardování(při posledním zemřelo přes 300 Syřanů))..

Rebelové putují přes hranice Sýrie a Turecka do Allepa - proto jsou tam tak dlouhé boje...

V Turecku Patrioty, v Jordánsku u hranic 700 vojáků USA, Izraelci připravený najet na Golanský výšiny, Iránci div nehladí tlačítko na odpálení raket, Egypťané zmatení s kým půjdou, Turci před revolucí....
Dost to tam vře a to dosti nahrává východu...

Pokud USA rychle něco neudělá Assad vyhraje, do SAA proudí tisíce dobrovolníků připraveni bojovat proti rebelům..

http://www.youtube.com/watch?v=1jo8Mgo2vpU
http://www.youtube.com/watch?v=uh5MwbrbrdY

avatar
matr Datum: 20.06.2013 Čas: 17:57

Vyspělé ruské zbraně pro Sýrii
http://www.globalresearch.ca/russian-advanced-weapons-for-syria-unrevealed-secrets-of-vladimir-putins-recent-visit-to-london/5339559

avatar
Standa Datum: 20.06.2013 Čas: 11:47

Charlie: No, na montáže se sice jezdilo, ale platit se nikomu moc nechtělo, to je pak lepší nikam nejezdit. Válka mezi Íránem a Saudama by mohla býti zajímavou, ale zvedlo by to asi dost cenu ropy a my bychom už to tady mohli vůbec zabalit.

avatar
Charlie Datum: 20.06.2013 Čas: 07:52

Ideální situace: v Sýrii se arabáči budou mordovat mezi sebou a my jim budeme dodávat kvéry. A nějaká větší válka mezi íránem a těma zku*venejma Saudama by taky nebyla od věci, aspoň by ti kaftani utráceli za něco jinýho než je výstavba mešit v Evropě a podpora místních radikálních hadrohlavů. Navíc - razantní zničení infrastruktury na středním východě znamená, že budeme zase muset jezdit na montáže.

Teda my ne, smetanu slíznou Američani a Němci. Je zajímavý, že když jsme byli nárazníkovej stát zlejch Sovětů, tak se na montáže jezdilo, technika se vyvážela, a teď když sme s hodnejma Američanama, tak jezdíme leda do (_._)...

avatar
Shal Datum: 20.06.2013 Čas: 07:39

to Radim: Jen si myslím, že vám tyhle stránky opravdu nedělají dobře a chtělo by to změnit působiště. V zájmu vašeho duševního zdraví.

avatar
Radim Datum: 19.06.2013 Čas: 23:54

Copak Shael? Nic jiného, než posměšky od Vás ani očekávat nelze. Naprosto typické, ale chápu... kdo nešíří hasbaru podle ICIC s tím se nediskutuje. To už nám 1000x dookola říkali agitátoři z ICIC na Be'er sheva campus. A taky Vám moc smrdělo, když někdo hltal informace z jiných, než ze striktně doporučených zdrojů. Začínám věřit těm magorům z Neturei Karta. Ostatně samotná Scheuer se stal terčem obrovské kritiky chlapců a holek z AJCONu AIPACu a dalších. Takže se kluk jedna ušatá od bývalé CIA - ALEC Station moc nemýlí jak vidím...

avatar
Sunakashi Datum: 19.06.2013 Čas: 23:13

tak skoro jsem mel pravdu.....teda tanky a vrtulniky to nebudou "zatim" misto toho prislibyl Putin dodat system TOS-1A ktery pouziva termobarickou munici a dokonce pohrozil dodanim S-400 na vyruseni strel Patriot pro pripad ze by nekoho neco napadlo.... hovoril i o dodavani balistickych raket Skean SS-5....

avatar
Shal Datum: 19.06.2013 Čas: 23:07

Radime, jdi si číst raději někde na teletubbies.com

avatar
Radim Datum: 19.06.2013 Čas: 22:55

Ano a zpráva Německé BND(Bundesnachrichtendienst), jež plně odpovídá tomu co napsal Kucera, raději přehlédnuta. Naprosto stejně se vyjádřil její ředitel Gerhard Schindler. Kdo chce ať si onu zprávu najde.
Stejně přehlédnuto vystoupení Carly del Ponte pro BBC kde se vyjádřila tak, že sarin byl použit rebelskou chátrou.

Už od Afghánu debilové z District of Criminals podporují militatní islamisty bez skrupulí. A víc než zblým zeleným mozkům z AN budu věřit třeba nepoholdnému Michaelu Scheurovi

A to raději nemluvím o jidish munici, jenž byla nalezena u rebelů.

avatar
Anton Datum: 19.06.2013 Čas: 18:46

Kucera: No toho se už napsalo, ovšem 70% podpora Asada je blbost, už jen podle rozsahů dezercí jenž postihly armádu na počátku povstání. Také pokud se podíváte na rozsah povstání je jasné že to není 10% populace. Je třeba si uvědomit že povstalci dokáží v otevřeném boji vzdorovat armádě jenž měla původně 200 tisíc vojáků, tisíce tanků, děl a stovky letadel. Je nereálné aby někdo z venčí dostal do Sýrie "nelegálně" sílu několika divizí, tedy základ odporu tvoří sami Syřané.

Asad má jistě podporu Alavitů a možná i křesťanů, ze zbytku ovšem ta podpora tak velká nebude tam budou mít "převahu" povstalci.

avatar
Shal Datum: 19.06.2013 Čas: 18:23

Pro Izrael by bylo asi nejvýhodnější, kdyby se tam bojovalo pořád. Irán, Hizballáh a džihádisté by se zabavili střílením mezi sebou a na nějakou invazi by neměli čas. Navíc je to i vítaný rozkol v Islámském světě. místo formování jednoho velkého Chalifátu, který by mohl ohrozit západ.

avatar
Kucera Datum: 19.06.2013 Čas: 17:15

Bencroft: Co to tu píšete za blbosti, Asada a vládu podporuje 70% populace, takže i většina sunitů, 20% je neutrálních, 10% je proti.
viz
http://www.voltairenet.org/article178779.html

Celý umělě vyvolaný konflikt vznikl tak, že zástupci Kataru, Saudů objížděli vojenské velitele Sýrie s kufry peněz, aby se postavili proti Asadovi, tak vznikla sirská osvobozenecká armáda, do tohona straně opozice uprchlí vezni, radikální islamisté domácí i zahraniční, teroristická organizace alnursa, najatí žoldáci placení muslimskými monarchiemi z Arabského poloostrova.

Dan Solis - Aktuální situace v Sýrii
https://www.youtube.com/watch?v=OkouqHzrUTs

avatar
Bencroft Datum: 19.06.2013 Čas: 16:24

Uchránit Sýrii proti sunnitské islamizaci? 74 % obyvatel Sýrie jsou sunnité. Hizballah a Írán bojuje za 13 % obyvatel Sýrie (vládnoucí Alávité).
A prosím vás, nehchte už toho naivního dělení světa na dobro a zlo, je to trapné...

avatar
hovorka11 Datum: 19.06.2013 Čas: 16:15

Problém je, že konflikt v Sýrii byl stejně jak v Líbyi připravován od největších západních "demokracií".
Írán ani Rusko nemá možnosti jiné, než ubránit Sýrii proti sunnitské islamizaci jediného náboženství. Proto je potřeba držet Hizballáhu v Sýrii palce. Pokud to amici s islamisty prorazí, tak máme vražedné fanatiky v Evropě a o Izraeli ani nemluvit, ty by na to doplatili.

avatar
David Khol Datum: 19.06.2013 Čas: 13:52

Začíná se to pěkně vařit, po čím dál rozsáhlejším zapojení dalších států to vypadá na opravdu velký konflikt, který by mohl přerůst i v nějaký střet Saúdská Arábie versus Irán a pod. Vůbec se nedivím Američanům, že se jim do tohoto konfliktu nijak moc nechce. A to USA jsou dobře vyzbrojené a vybavené, zatímco chytrá Evropa včetně ČR vesele odzbrojuje a říká si, že nám vlastně nic nehrozí

arr