Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Systém řízení palby dělostřelectva TOPAZ pro Armádu České republiky

Datum přidání 17.08.2018    Rubrika rubrika: Události     komentáře 54 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Na současném trhu existuje řada systémů řízení palby (SŘP) dělostřelectva, ze kterých si AČR může vybírat. Ty, které splňují normy NATO v rámci ASCA (viz. níže) patří například německý ADLER, polský TOPAZ, francouzský ATLAS, italský SIR/SIF, americký AFATDS nebo turecký TAIKS. K těm, co prozatím normy ASCA plně nesplňují patří třeba maďarský SŘP ARPAD.

Foto: Polská samohybná houfnice Krab využívá SŘP TOPAZ; větší foto / HSW 

 

V posledním období se nejen v NATO opětovně intenzivně diskutuje o použití dělostřelectva, a to hlavňového i raketového, samohybného i taženého. Konflikty na Ukrajině či v Sýrii potvrdily zásadní význam těchto zbraní a chybnost rozhodnutí některých zemí, včetně ČR, tyto systémy rušit nebo do nich dlouhodobě neinvestovat.

 

Éra dělostřelectva, kdy je obsluha děla vystavena možnosti účinků nepřátelské palby, se zdá být překonaná vzhledem k zásadnímu rozvoji dalších moderních technologií, jako jsou radiolokátory na vyhledávání pozic dělostřelectva schopných poskytnout palebné prvky pro vedení velmi rychlé odvetné palby; dále to jsou průzkumné a zároveň úderné bezpilotní prostředky apod.


Stavu dělostřelectva AČR se již mnohá média věnovala. Velice pragmatickým a oceňovaným rozhodnutím současného vedení MO ČR je, že v AČR budou separátně zavedeny jak kanonové houfnice ráže NATO 155 mm, tak ShKH 152 mm DANA, které budou předány aktivním zálohám. Zároveň v AČR budou používány 120 mm samohybné minomety a počítá se s obnovením schopností samohybných raketometů. Jednoznačnou budoucnost pro rozvoj dělostřelectva mají bezpilotní prostředky a další průzkumné senzory.


Základní otázkou při modernizaci dělostřelectva AČR současně bude, jaký univerzální systém řízení palby dělostřelectva zvolit, aby byl schopen skloubit všechny plánované platformy, tedy nová děla ráže 155 mm, naše původní ShKH vz.77 DANA ráže 152 mm, 120 mm minomety, raketomety apod.

 

Právě schopnost zvládnout obě základní ráže současného dělostřelectva, tedy ráži NATO 155 mm s plnou kompatibilitou s projektily NATO dle NABK (NATO Armament Ballistic Kernell) dle STANAG 4537 a 4355 i SFTS (Standard Firing Tables Format) dle STANAG 4119 a zároveň ráži bývalé Varšavské smlouvy 152 mm by měla být základním požadavkem Ministerstva obrany České republiky tak, aby nebyl vybrán systém, který je kompatibilní pouze s ráží 155 mm a pro ráži 152 mm bude nutné zdlouhavý a zejména finančně náročný vývoj.


Pojďme se seznámit se systémem řízení palby dělostřelectva, který již nyní prokazatelně umí a nabízí to, co potřebuje AČR. Jde o systém řízení palby dělostřelectva TOPAZ od polské firmy WB-Electronics. Polská armáda, stejně jako ta česká, se rovněž musela a stále musí potýkat s dědictvím z dob Varšavské smlouvy, tedy výzbrojí nekompatibilní se standardy NATO. V Polsku řešili věci systematicky, a tak byl vyvinut právě systém řízení palby TOPAZ, který léty náročného vývoje dosáhl úrovně srovnatelné nebo v mnoha ohledech převyšující své západní protějšky.

 

Foto: Základní oblasti fungování SŘP TOPAZ; větší foto / WB-Electronics


Jednotky polské armády vyzbrojené ShKH vz. 77 DANA a SŘP TOPAZ se každoročně od roku 2013 účastní cvičení dělostřeleckých jednotek NATO typu CWIX. V tomto a předchozím roce byl TOPAZ hodnocen velícím generálem zodpovídajícího za cvičení jako nejrychlejší a nejpřesnější systém řízení palby dělostřelectva v rámci NATO.

 

Zároveň systém TOPAZ splnil na těchto cvičeních všechny požadavky na komunikaci a přenos dat v rámci vybudované spojovací sítě NATO. Polské jednotky vybavené systémem TOPAZ se zúčastnily rovněž jiných mezinárodních cvičení v rámci NATO, kdy médii prezentované zastaralé systémy ShKH vz.77 DANA zvítězily, společně se systémem TOPAZ v roce 2017 jako nejlepší dělostřelecká jednotka v rámci NATO.


Z přiložené grafiky je patrné, že systém TOPAZ je v polské armádě nainstalován na všech potřebných velitelských, zabezpečovacích i podpůrných prvcích, jakož i v řadě zbraňových systémů pro řízení palebných prvků dělostřelectva ráží 122 mm, 152 mm, 155 mm, minometů do ráže 120 mm, raketometů různých ráží, dále zahrnuje radary, UAV i pokladače min. Je tedy komplexním řešením velmi vhodným pro Armádu České republiky, která uvažuje o pořízení systému řízení palby dělostřelectva pro nově plánovaná děla NATO ráže 155 mm, 120mm minomety i pro houfnice DANA, popřípadě v budoucnu uvažované raketomety.

 

Video: Propagační video SŘP TOPAZ. / YouTube


Dalším významným rysem SŘP TOPAZ je jeho plná kompatibilita s ASCA (Artillery System Cooperation Activities). ASCA umožňuje součinnost různých dělostřeleckých jednotek NATO v integrovaném systému. To v praxi znamená že je jedno, jaká jednotka, z jaké armády je (např. houfnice z Německa, minomety z Itálie, raketomety z Francie, bezpilotní prostředky ze Španělska apod.) ale jako celek tvoří homogenní palebný tým.

 

Systém TOPAZ je samozřejmě kompatibilní i s dalšími mandatorními požadavky NATO v rámci SŘP dělostřelectva jako jsou MeTB3 (STANAG 4061), MetCM (STANAG 4082), TEDM (Terrain Evaluation Data Manager), NAMK (Nato Armaments Meteorogical Kernell), NIFAK (NATO Indirect Fire Appreciation Kernel) dle STANAG 4654, NAGIK (NATO Armaments Geophysical and Information Kernell) dále  splňuje protokoly jako jsou MIP DEM 3.0 a 3.1, (STANAG 5525), NFFI (STANAG 5527), FFI, ADatP-3 (STANAG 5500), AARTY P-3 (STANAG 2432), NVG 1.4, NVG 1.5, NVG 2.0 apod. aj. a to prakticky v posledních verzích nebo provedeních.

 

Co je podstatné zmínit je skutečnost, že systém řízení palby dělostřelectva TOPAZ vyniká jedinečným systémem spojení a splňuje nejnáročnější požadavky NATO na komunikační protokoly k přenosu dat. Polský výrobce WB Electronics je autorem a majitelem licenčních práv pro systém FONET. Systém FONET je páteřním komunikačním systémem vojenských vozidel polské armády. Systém je velmi žádaný i v zahraničí, kdy je provedeno již více než 6000 instalací. Systém FONET je určen k vybudování základů pro BMS (Battlefield Management System) na úrovni C4I.

 


 

Foto: Proces vývoje SŘP-D TOPAZ; větší foto / WB-Electronics

 

Systém je též schopen zabezpečit komunikaci mezi radiostanicemi různé generace, integraci senzorů aj. Systém FONET byl také poskytnut na základě licenční smlouvy firmě HARRIS Co., kdy je integrován a prodáván jako RF78001l Tactical Intercom System tímto americkým výrobcem. AČR je rovněž uživatelem systémů HARRIS a počítá s nimi i do budoucna. Propojení na vlastníka klíčové technologie, tedy WB-Electronics, by bylo tedy pro AČR výhodné, stejně tak může být pro AČR výhodné spolupracovat s polským výrobcem komunikačních systémů i v dalších oblastech, tentokrát napřímo.


Pokud se tedy bude pro AČR vybírat systém řízení palby dělostřelectva za více než miliardu korun, je nutné se výrobců těchto systémů ptát správně. Otázka, zda systém je něčeho schopen ještě nezaručuje, že je to v něm nainstalováno, praxí odzkoušeno a vyladěno a nebude nutno dokončit instalaci dalších doplňků nákladným vývojem a zdlouhavou certifikací.

 

Pokud tedy výrobce oznámí, že jeho systém řízení palby je schopen koordinovat systémy NATO stejně jako systémy z éry Varšavské smlouvy, zřejmě neklame, neboť softwarová kapacita, počet sběrnic i vývojový potenciál jsou většinou dostatečné. Druhou věcí je, že například provedl instalaci pouze do korejských nebo francouzských houfnic ráže 155 mm, ale pro houfnice DANA ráže 152 mm nemá aktuálně jakoukoliv zkušenost ani certifikaci. Tedy jeho systém je „schopen“, ale aktuálně nelze bez další investice uživatele, tedy AČR (!!!), do dalšího vývoje a certifikace zavést pro praktické použití.

 

Zdroj: WB-Electronics 


Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Tecka Datum: 08.09.2018 Čas: 08:13

https://mspo.defence24.pl/ukart--uniwersalny-kalkulator-artyleryjski-wb-group

avatar
Clanek Datum: 20.08.2018 Čas: 12:50

Chapu ze vzhled prodava, ale vazne vam dava smysl usadit kabinu se stanag1 na neco jinak celkove zakryte (treba ta Zuzana2)? Jasne, ta DANA M2 vypada 100x, at netroskarim, 1000x lip nez to co bylo do ted k videni na Zuzana2, ale ruku na srdce, az to zacne kolem litat... jeste bude kazdy vojak pobliz sakra rad za tu sice nevzhlednou, lec proti srapnelum sakra lip chranici, kabinu Zuzany2.
Pokud nekam tu kabinu cpat, pak na EVA, tam kdyz neco prileti tak to pujde do kopru stejne vsechno, tam mi kabina s "jen zakladni ochranou" sedi ideove lip.

avatar
Charlie Datum: 20.08.2018 Čas: 11:55

Já bych si dokázal představit nákup věže Zuzany 2 s kabinou Dany M2 jako ideální upgrade našeho profesionálního dělostřelectva s tím, že část Dan by se modernizovala (nové SŘP a GO podvozku a zbraňové části) a šla by do zálohy (a mohly by se s nima pořádat cvičné střelby, pokud by měly stejné ovládání jako 155 kusy)...

avatar
Tecka Datum: 19.08.2018 Čas: 20:22

ok. Ja odpuszczam temat...pozdrawiam !

avatar
Nesher Datum: 19.08.2018 Čas: 20:13

Ares
Díky za doplnění, jen to potvrzuje můj názor, že Tak není pro naše potřeby vhodný.

avatar
Nesher Datum: 19.08.2018 Čas: 19:53

Jinak k mému údajnému trolingu. Když si sejmeš své turbo patriotické brýle, tak uvidíš, že mám pravdu. Protože jak Rak tak Piorun pro nás nejsou vhodné a to ne kvůli tomu, že jsou polské, ale proto, že potřebujeme trochu něco jiného. Takže o trolingu by se dalo mluvit spíše u tebe, ty za vším vidíš útok na Polsko.

avatar
Nesher Datum: 19.08.2018 Čas: 19:41

Tečka
Však to také byla chyba, prodat strategickou infrastrukturu cizí státní firmě ( lhostejno zda polské nebo uruguayské) je prostě špatně. Když už to bylo nutné prodat, tak soukromé firmě, tam většinou jde jen o peníze.
Ale vraťme se zpět tématu, tohle je dost mimo něj.

avatar
Tecka Datum: 19.08.2018 Čas: 19:25

Tak,tak Nesher..a teraz powrót na ziemie : https://wysokienapiecie.pl/8235-orlen-mocniejszy-w-czechach/
I ciesz się chłopie,ze to nie są Rosjanie !
Ps. Zaczynam się zastanawiać czy sobie żartujesz czy jesteś trollem ,poziom głupot jakie wypisujesz zaczyna wzrastać !

avatar
Nesher Datum: 19.08.2018 Čas: 19:17

Sorry Tečka, ale má. Na každé fotce je vidět jak si Rosomák s Rakem, sedá jakoby na zadek. Přitom normální Rosomák tenhle problém nemá. To, že prošel vojskovými zkouškami je samozřejmě pravda, ale otázka je zda se kvůli Raku nemusel posilovat podvozek. Pandur by to nedal téměř jistě.
Osobně si myslím, že stále více v Evropě izolované Polsko (o Maďarsku ani nemluvě) pro nás není vhodným partnerem. Prostě obchod, turistika, kultura ano, ale žádné dlouhodobé poltické aliance mimo ad hoc spojenectví při jednání v rámci EU.

Maximus
To by nedávalo smysl, my si nemůžeme dovolit dva systémy. Potřebujeme systém jak pro 7. brg., tak pro 4. BRN. Takže něco jako Nemo, který je přeci jen lehčí.

Ohledně infračervených PLŘS, ano ti co je mají se jich nezbavují, to je fakt, ale mimo jiné proto, že si je vyrábějí (USA, Polsko, Rusko, Francie). My ne. My potřebuje naše relativně omezené zdroje, i kdybychom dávali ty 2%, tak se pořád bavíme o +- 4 mld.€, utrácet za co možná nejlepší systémy. Prostě musíme nahrazovat kvantitu, na kterou nemáme ani finanční a hlavně lidské zdroje, kvalitou. A RB 70 NG je prostě kvalitnější systém, zarušit se prakticky nedá, má větší dostup i dosah. Klasický infračervený Manpad není špatný, ale pro nás není vhodný.

avatar
ARES Datum: 19.08.2018 Čas: 19:07

analytic:

Účinek na nekryté a neobrněné cíle je prakticky stejný, rozdíl v celkové hmotnosti střely, hmotnosti těla střely a trhavé nálože je zcela zanedbatelný, aby měl vliv na ničivý účinek (počet střepin a účinnou dálku ničení). Významnější je materiál a tvarování těla střely (schopnost rozkladu na střepiny) a na síle trhaviny (rozložení těla na střepiny a rozletová rychlost střepin).

Souhlasím s výtkou na uvedení, že střelba na skupinové nepozorované cíle je základní způsob palebného působení 155 mm houfnic. Měl jsem na mysli, že základní způsob střelby houfnic je nepřímá střelba s jejími důsledky na přesnost střelby.

Z Vašeho zcela správného uvedení, že: "Děl oddíl v sestavě manévrové brigády (BÚ), podle mne bude plnit především úkoly přímé palebné podpory boje jednotek v dotyku s nepřítelem" plyne, že není třena "tlačit na pilu" z hlediska maximální dálky střelby jak pro případ 1), tak pro případ 2).

Z hlediska požadavku na dostřel by bylo vhodné vzít si za příklad takticko technické parametry 155 mm ShH M109 A6/A7, které jsou páteří US dělostřelectva. 155 mm PALADIN M109A6 má maximální dostřel konvenční municí 18 km. Z hlediska současných potřeb palebné podpory dochází k modernizaci na A7 s hlavní 39 ráží s maximálním dostřelem konvenční munice 22 km s 39 náboji v zásobníku nabíjecího ústrojí. K tomu je muniční vozidlo M992A3, které skladuje celkem 93 nábojů, 90 kusů konvenční munice a 3 kusy střel s koncovým naváděním M1156.

K úkolu 2) „poskytnout podporovaným jednotkám (patrolám, pz. skupinám apod.) co nejrychleji a nejpřesněji jakoukoli palebnou podporu, tzn. dělostřelectvo s co největším dostřelem a s maximální přesností (munice s koncovým navedením)“ je třeba uvést následující. Munice s koncovým navedením bude jako „šafránu“. Např. U M109 je poměr HE ku střele M1156 30 : 1. Totiž nejde jen o vlastní naváděcí kit systému M1156, kterým se zamění zapalovač na střele. Jde i o implantaci celého řídícího systému do SŘP včetně softwaru. Jeho cena je více než desetinásobkem ceny vlastního kitu pro střelu. Systémová cena jedné střely se uvádí 250 tisíc Kč. A zpravidla k vyvození potřebného ničivého účinku v cíli bude potřeba vypálit více než jednu ránu, protože ničivý účinek v cíli střely s kitem M1156 je stejný jako střely HE a musí se počítat i s určitou nepřesností navedení střely na cíl (CEP cca 5 m).

Nesher:

RAK potřebuje k vedení střelby speciálně zpravené miny, u kterých na stabilizátory je nasazena krátká nábojnice k těsnění hlavně z důvodu nabíjení hlavně zezadu. Nejde z něj střílet standardní 120 mm minu, což komplikuje logistiku pro existenci dvou typů 120 mm, samohybného a klasického s úsťovým nabíjením.

avatar
Tecka Datum: 19.08.2018 Čas: 18:47

Nesher
Błąd, nie ma takiego problemu i wiem nawet skąd się wzięła taka opinia . Sam zamieściłem krótki film na forum z przejęcia systemu Rak w jednostce. Pojazd jechał z wyłączonym systemem hydraulicznym i stąd to wrażenie ,pisze o tym bo warto wiedzieć, że ....wojsko nie przyjmie sprzętu,który nie spełnia warunkow . Sam brałem udzial w przetargach dla wojska i wiem jak to wyglada , wiem co pisze . Moim skromnym zdaniem, Pandur tez sobie poradzi . Dla przypomnienia..czeskie wojsko przyglądało się Rakowi w Polsce na poligonie
Maximus
Nasz region powinien zrobić wszystko co się da,żeby wyrwać się z przestrzeni średniego rozwoju i warto pamietać ,ze jest „kilku”

sąsiadów ,którym wyjątkowo ten pomysł się nie podoba....

avatar
Maximus Datum: 19.08.2018 Čas: 18:46

To Nesher:
a) proto píšu pro nové IFV (pro Pandury je vhodnější manuálně nabíjený minomet střílející přes vyklopené "krovky")
b) proto jen vážný kandidát, bez úspěšných vojskových zkoušek samozřejmě ne

PL střely s IČ naváděním jsou sice teoreticky dobře zarušitelné, ale zatím se žádné relevantní letectvo nezbavuje PLŘS s IČ naváděním - realita je taková, že se stále zavádí nové typy a ani US Army se nechystá poslat Stingery do šrotu. Jak se vyvíjí protiopatření, tak i se stále zlepšuje kvalita naváděcího systému.

Náš jediný hypotetický nepřítel pro příští dekádu nemá žádné laserové rušiče IČ hlavic (asi nejúčinnější protiopatření, ale stále s dost velkými limity) ve výzbroji letadel a ostatní protiopatření jsou tak "efektivní", že před deseti lety v Gruzii ekvivalentní systém (v té kategorii a v té době) Grom zaznamenal 9 zásahů z 12 vystřelených raket.

avatar
Nesher Datum: 19.08.2018 Čas: 17:41

Maximus
Rak je zajímavý, ale ne pro nás, a to ze dvou důvodů:
a) je strašně těžký, Poláci ho dali na Rosomák, který má větší nosnost než náš Pandur a na první pohled je vidět jak jsou třetí a čtvrtá náprava přetížené. Pandur by to asi vůbec nedal.
b) stále není úplně vychytaná spolehlivost, snad to vyladí, ale spoléhat se na to nedá

Piorun asi není špatný, ale jako všechny podobné systémy je relativně snadné ho "oblbnout" a ani jejich výškový dosah není velký (u z ramene odpalovaných systémů jsme prostě limitování délkou a váhou), přičemž většina leteckých operací probíhá ze středních výše. Pro AČR by podle mého bylo lepší (byť dražší) řešení nakoupit další RB 70 NG, a ideálně je osadit na nějaký podvozek, třeba Titus. Získali bychom tak velmi nesnadno zarušitelný "samohybný" systém.

avatar
analytic Datum: 19.08.2018 Čas: 17:23

ARES:

Teorii střelby dělostřelectva jste popsal dobře. Stručně řečeno: se zvyšováním dálky střelby klesá její přesnost a roste spotřeba munice. Jen bych snad dodal, že při použití munice ráže 155mm bude tříštivý účinek na nekryté a neobrněné cíle, zřejmě vyšší než u munice 152mm.

Trochu bych polemizoval s tvrzením, že střelba na skupinové nepozorované cíle je základní způsob palebného působení 155 mm houfnic, Tady jsme u taktiky a organizace dělostřelectva. Děl oddíl v sestavě manévrové brigády (BÚ), podle mne bude plnit především úkoly přímé palebné podpory boje jednotek v dotyku s nepřítelem. Povede tedy střelbu především na pozorované cíle zjištěné a pozorované JFO mech. rot. To umožňuje opravovat účinnou střelbu, např. po 1. serii rnr, případně vyhodnotit její účinnost.

Děl oddíl brigády bude plnit úkoly všeobecné palebné podpory, tj. střelbu na nepozorované cíle v hloubce sestavy nepřítele, spíše velmi výjmečně, právě s ohledem na požadované, ale vždy omezené množství munice. Ve vyspělých armádách tuto roli plní divizní dělostřelectvo, zpravidla salvové raketomety typu MLRS.

KVAČR však s pořízení raketometů nepočítá, ale požaduje pro nové houfnice také munici s koncovým navedením, což umožní dělostřelectvu plnit úkoly přímé i všeobecné podpory, přičemž v případě té všeobecné, nahrazuje množství munice její přesnost. Podle mne je záměrem velení AČR pořízení děl ráže NATO s ohledem na nejpravděpodobnější scénaře použití AČR vyjádřené politicko vojenským ambicemi:
1) operace podle čl. 5 WS - brigádní úkolové uskupení na bázi mech. brigády, perspektivně těžkého typu. Nasazení mimo území ČR, v rámci aliančního uskupení (divize, armádního sboru). Tzn. děl oddíl plní úkoly přímé palebné podpory jednotek brigády, případně může být přibrán k všeobecné palebné podpoře v rámci společného palebného působení nadřízeného stupně, zejména v situaci, kdy brigáda bude působit ve 2. sledu uskupení. Ráže 155mm umožňuje zásobování munici i mimo národní logistiku.

2) operace mimo čl. 5 WS, tzv. operace k zvládání krizí - brigádní úkolové uskupení bez rotace nebo praporní a rotní úkolové uskupení. Zpravidla půjde o tzv. protipovstalecké operace, kde zřejmě nepůjde o dosažení požadovaného účinku na cíl (zničit, umlčet, rušit), ale poskytnout podporovaným jednotkám (patrolám, pz. skupinám apod.) co nejrychleji a nejpřesněji jakoukoli palebnou podporu, tzn. dělostřelectvo s co největším dostřelem a s maximální přesností (munice s koncovým navedením).

No a v případě přímého ohrožení území ČR, by modernizované DANY plnily roli brigádního dělostřelectva (přímá palebná podpora a oddíly 155mm úkoly divizního dělostřelectva (všeobecná palebná podpora).

avatar
Maximus Datum: 19.08.2018 Čas: 15:54

Chtěl bych se zastat našich severních sousedů, rozhodně je více zbraňových systémů, které by mohly doplnit výzbroj AČR.

Věžový minomet RAK by měl být vážný kandidát pro budoucí nové IFV a přenosný protiletadlový komplet PIORUN by byl vhodný jako doplnění PL schopností nejen manévrujících jednotek, ale i obranu stacionárních cílů (kritická inrastruktura, ODOS, ...). RBS 70 s naváděním po laserovém papsku je sice odolnější proti protiopatřením a teoreticky použitelný i proti malým UAV, ale je to systém o dost dražší a logisticky náročnější. Že to nebude žádné "polské šméčko" svědčí i efektivita jeho předchůdce (GROM) v Gruzii - z 12 vypálených raket 9 zasáhlo cíl.

Co se týká závislosti Polska na zemědělské výrobě, tak sice to vypadá jaksi "nemoderně", ale se sílícím vlivem klimatických změn a negativním dopadem na tradiční zemědělské oblasti se stane produkce potravin umožňující jejich vývoz docela výnosným byznysem. Podotýkám, že Polsko už náleží oblasti, která místo sucha pocítí pozitivní nárůst srážek a předpokládá se významné zvýšení zemědělské produkce (na rozdíl od Francie, Itálie, Španělska a dalších zemědělsky tradičních evropských zemí).

Každý, kdo do Polska pravidelně jezdí, si musel všimnout v poslední dekádě rychlého rozvoje infrastruktury a industrializace krajiny.

Navíc je tu zajímavá kniha "Příštích sto let" od zakladatele zpravodajské agentury Stratfor George Friedmana, který našemu regionu předpovídá významný politický a ekonomický vzestup (v knize je nazýván "Velkopolský blok") ve třetí dekádě tohoto století. Docela mu zatím ty jeho předpovědi vycházely :-))).

arr