Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Ukrajinské systémy aktivní ochrany Zaslon-L pro turecké tanky v Sýrii

Datum přidání 08.03.2018    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 31 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Turecko urychleně vybaví své tanky bojující v Sýrii aktivním systémem ochrany APS (Active Protection Systems). Vzhledem ke zhoršení vztahů s tradičními vojenskými partnery (USA, Německo, Izrael) se Turecko rozhodlo pro APS Zaslon-L od ukrajinské firmy Microtek.

Foto: Turecké tanky M60T v Sýrii; větší foto / Turkish Armed Forces

 

Po opakovaných ztrátách tanků se turecká armáda rozhodla nakoupit ukrajinský APS Zaslon-L. Ukrajinský APS bude v licenci vyrábět pod jménem Akkor Pulat turecký zbrojní gigant Aselsan. Dlužno dodat, že možnost licenční výroby je také jedním z důvodů (nejen tedy zhoršení vztahů s tradičními vojenskými partnery), proč si Ankara vybrala ukrajinské řešení.

 


Hned z kraje je nutné uvést na pravou míru fotografie zcela zničených tureckých tanků – především v souvislosti s obrázky „roztrhaných“ tanků Leopard 2A4, které zavdaly spekulacím o kvalitách německých tanků.


Kurdští povstalci v boji s tureckou armádou používají mimo jiné ruské protitankové řízené střely (PTŘS) Konkurs, Kornet (případně íránské ekvivalenty) a americké BGM-71 TOW. Objevují se informace také o použití evropské PTŘS Milan a pancéřovky AT-4. Pochopitelně jsou používány i nejrůznější deriváty RPG-7, včetně moderních RPG-29.

Teoreticky může kompletní destrukci tanku způsobit PTŘS BGM-71F TOW 2B, která pomocí explozí formovanému penetrátoru EFP (Explosively Formed Penetrator) útočí na slabý horní pancíř tanku. Na YouTube nalezeneme videa, kdy EFP prorazila horní pancíř tanku a exploze munice utrhla věž tanku T-72.


Ostatní verze TOW a další výše uvedené PTŘS používají klasickou kumulativní hlavici, buď obyčejnou, nebo tandemovou pro překonání reaktivního pancíře. Kumulativní parsek proniká dovnitř tanku a ničí vše v linii svého průniku. Jeho prostorový účinek v tanku je však omezen. Pokud paprsek nezasáhne munici nebo kapalinu hydrauliky (Leopard 2A4 hydrauliku nepoužívá), prakticky vždy aspoň některý ze členů posádky přežije.


Leopard 2A4 má jeden box s 27 kusy munice uložen v přední části korby a ve dvou pancéřových boxech (14 kusů munice), které jsou umístěny v zadní části věže a připraveny k okamžitému použití. Nabíječ má přístup k zadní munici přes pancéřovou přepážku, která se otevírá jen při přebíjení.


Foto: Záběry zničených tureckých tanků a obrněné techniky / YouTube

 

Přední box s municí je velmi dobře chráněn silným pancířem, ale může být zasažen výbuchem miny nebo IED. Pokud dojde k zasažení zadní munice, exploze vytrhne slabý horní pancéřový plát boxu a působí neškodně směrem nahoru. Při trošce štěstí díky druhému oddělenému pancéřovanému boxu může dokonce Leopard 2A4 dále působit v bojové činnosti. Není však možné, aby výbuch munice u tanku Leopard 2A4 utrhl věž od korby.


Samozřejmě moderní PTŘS, které dokáží probít snad až 1000 mm válcované oceli (RHAe), mohou proniknout pancířem tanků Leopard 2A4 a vyřadit ho (i jeho posádku) z boje. V některých případech mohlo u tureckých Leopardů 2A4 dojít k zasažení dobře chráněného boxu přední munice a k vyhoření tanku. Teroreticky také kumulativní paprsek může zasáhnout boční stranu věže, porušit pancéřovu přepážku a zasáhnout munici. V dalších případech ale poškozené Leopardy 2 zničilo turecké letectvo, zřejmě pomocí PTŘS Maverick – jde zejména o případy, kdy jsou věže tanků Leopard 2 odděleny od korby.


Počet zničených tureckých tanků není oficiálně znám, ale na konci ledna tohoto roku Kurdové prohlásili, že zničili minimálně pět tureckých tanků. Podle nejnovější zprávy kurdské tiskové agentury Rudaw, Kurdové během turecké ofenzivy v Afrinu údajně již zničily 96 tureckých obrněných vozidel. Nedávno také kurdská agentura Aryen Haber zveřejnila dokument, ve kterém bylo zaneseno deset zničených Leopardů 2A4 a jeden M60T.

 

Foto: Princip fungování APS Zaslon-L / Microtek

 

V každém případě turecká armáda kvůli velkým ztrátám své obrněné techniky plánuje nakoupit 120 systémů Akkor Pulat, tedy v Turecku vyráběné a upravené verze Zaslon-L. APS Akkor Pulat v první fázi tak pokryje jen malou část ze zhruba 600 tanků M60A3/M60T a 300 tanků Leopard 2A4 turecké armády.

 

V únoru 2018 turecký ministr obrany Nurettin Canikli uvedl, že Microtek dokončuje testování Akkor Pulat. Aselsan po konci testů okamžitě začne s instalací Akkor Pulat na M60A3, M60T a Leopard 2A4. První vylepšené tanky se mají dostat na frontu již tento měsíc.

 

„Začneme instalovat systém Pulat na naše tanky do konce tohoto měsíce nebo na začátku dubna,“ řekl v rozhovoru pro tureckou agenturu Anadolu turecký minsitr obrany Nurettin Canikli.

Foto: Původní modul Zaslon-L s radiolokátorem a deflektorem (s dvěma bloky munice) / Microtek

 

Zaslon-L se skládá typicky z několika modulů o hmotnosti 50 až 130 kg (podle verze). Každý modul má v sobě malý radiolokátor a také deflektor k ničení protitankové munice. Deflektor obsahuje dva kusy munice, která při výbuchu vytváří tlakovou vlnu a prstencový mrak střepin ničící přilétající PTŘS nebo RPG. K iniciaci deflektoru dochází v době, kdy se protitanková munice nachází ve vzdálenosti osm až deset metrů od vozidla.

 

Nicméně turecká verze Akkor Pulat používá výrazně odlehčený, a především jednorázový modul – obsahuje pouze jeden blok s municí. Oproti původním modulům Zaslon-L je turecké řešení levnější a zejména jednoduší na instalaci (umísťuje se přímo na povrch korby) a testování. Kromě samotných modulů je tank nutné vybavit navíc pouze centrální řídící jednotkou a kabeláží.

 

Foto: Akkor Pulat na tanku M60T / Aselsan

  

Zaslon-L je údajně účinný i proti podkaliberní tankové munici – tlaková vlna dokáže letící penetrátor vyklonit ze směru letu a snížit tak jeho účinek v cíli. Podle ukrajinského výrobce lze vozidlo osadit prakticky libovolným počtem modulů. Turecké tanky získají šest modulů – dva moduly ochrání boky, jeden modul přední a jeden modul zadní část tanku.

 

Akkor Pulat je jen jedním z opatření, jak chce turecká armáda snížit ztráty své obrněné techniky. Anakra dále počítá s nákupem moderních reaktivních pancířů, prostředků výstrahy před laserovým ozářením, infračervených rušiček a také automatických kouřových granátometů (pracující se systémy výstrahy před laserovým ozářením), které dokáží ztížit práci obsluhám PTŘS s optickým, laserovým a infračerveným (při použité flér) naváděním.

 

Ochranu tureckých tanků dále vylepší panoramatické kamery pro lepší situační povědomí posádky a také širší použití radlic, díky kterým může tank vyhloubit vlastní okop bez použití těžké ženijní techniky.

 

EDIT: Článek úpraven 9.3. na základě připomínek z diskuze a přidány informace o počtu zničených tanků.

 

Zdroj: Defense-UpdateRudawThe Drive

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
dante1 Datum: 12.03.2018 Čas: 20:15

Kozlus:No právě s reaktivním pancéřováním tam poslali jen ty M60 Sabra ale jinak tam jezdí i v úplně holých a nejspíš vůbec nijak nemodernizovaných M60kách .Že nic nenaházeli na Leo2 to ještě beru ale nechat tam jezdit úplně holou M60ku tak tomu fakt nerozumím.

avatar
Kozlus Datum: 12.03.2018 Čas: 19:32

dante: Nasazeni neodladeneho tanku v Syrii by byla pitomost a mohlo by mu to medialne zlomit vaz. S reaktivnim Pancerovanim tam poslali ty M60 Sabra, ale je fakt zarazejici, ze ty Leo2 nejsou nicim oplacany a nemaji ani blbou SLAT mriz. Stejne tak je divne, ze se nesnazi aspon o odladeni vyrobni linky na Altaye.

avatar
dante1 Datum: 10.03.2018 Čas: 21:57

PavolR: Děkuji za odpověď .Právě jednu chvíli už se turci vytahovali jak už je sériová výroba připravena a pak najednou ticho po pěšině .Myslím že zrovna nyní by se turkům nové tanky sakra hodily ,promenádovat se po Sýrii v obstarožních m60kách asi nebude nejlepší nápad.Docela mě zaráží že se ani neobtěžovali na ně naházet nějaký reaktivní pancíř nebo tak něco .

avatar
Dual Datum: 10.03.2018 Čas: 21:45

flanker.jirka:

Ukrajinský APS ZASLON poskytuje ochranu i proti PTŘS útočícím seshora (modul může být umístěný nad věží).
Původní verze systému ZASLON byla schopna eliminovat střelu o rychlosti 70 až 1200 m/s, předpokládá se při sériové výrobě systému zvýšení horního limitu rychlosti až na 1800 – 2000 m/s.

avatar
Rase Datum: 10.03.2018 Čas: 20:47

Ta váha je velice zarážející. Jakoby se nepoučili z vývoje v USA a jinde, kde se snaží váhu snížit za použití moderních materiálů. Navíc i manuálně nabíjený kanón je už hodně zastaralý koncept (byť má své výhody). Koncept mi připomíná až moc Leopard 2, který vývojově spadá do 70. let 20. století (!)

avatar
PavolR Datum: 10.03.2018 Čas: 19:57

Rase: S motormi z M60 (okolo 750 hp) by boli Altaye vhodné najvýš na vojenskú prehliadku. Tam by možno pri nasadení maximálnej rýchlosti nezdržovali ostatných. ;-)

Turci sa pustili do príliš ťažkého tanku bez akéhokoľvek vhodného technického zázemia.

avatar
Rase Datum: 10.03.2018 Čas: 18:46

Tak se zdá, že ani poslední jednání s Caterpillarem, Ukrajinci atd. nepřinesly požadovaný výsledek a turecké martyrium pokračuje.
Turecká agentura pro zadávání zakázek totiž zadala vývoj a výrobu motoru pro Altay, domácím společnostem. Na žádost turecké vlády odpovědělo celkem pět tureckých firem - Tumosan, TEI - Tusas Engine Industries, Fides, Istanbul Denizcilik a BMC. Vybrána byla turecko-katarské společnosti BMC, která se rovněž uchází o finální výrobu tanků Altay (zde soupeří s FNSS a Otokar). Dle dohody má BMC dodat vznětové motory ve výkonnostních kategoriích od 400 do 1800 koní (tedy 294 a 1324 kW). Právě nejvyšší zmíněná kategorie má být určena pro tank Altay, který by díky němu dosahoval rychlosti až 70 km/h. Společnost BMC hodlá vyvinout rovněž motor o výkonu až 5000 koní (3730 kW), ale zde mi je záhadou, k čemu by byl určen. Napadá mě snad jen vyprošťovací vozidlo, nebo nějaká loď (!) Vývojové práce již údajně byly zahájeny a spolupracují zde různé turecké instituce a 200 špičkových vědců z nichž je přibližně třetina cizinců. Kdy ale bude motor připraven k sériové výrobě je hodně velká otázka - rozhodně to zabere pár let i když si hodně pohnou.

Pokud vím, tak ani nedošlo k zahájení výroby tanků bez motorů (určitě by to šlo), třeba s tím, že by si zákazník sehnal a osadil sám. Nebo mě napadlo vymontovat motory z M60 a provizorně je osadit do Altayů. Oni Turci chtěli za málo peněz získat know-how na výrobu u sebe. Tedy pro nikoho to očividně nebylo lákavé (ani pro Ukrajince). Celé mi to přijde tak nějak divné. Přeci jen pokud by to Turci mysleli vážně, tak vyrobí řekněme 100 tanků a k nim koupit v zahraničí potřebný počet motorů s tím, že až budou mít vlastní motor, tak další várka je už bude mít. Stejně to udělali Korejci a myslím že i Japonci (!) Ti taky měli z německa MTU a mezitím si kuchtili vlastní.

avatar
PavolR Datum: 10.03.2018 Čas: 17:58

https://southfront.org/turkey-faces-problems-in-production-of-state-of-art-altay-tank/

avatar
PavolR Datum: 10.03.2018 Čas: 17:50

dante1:
Pár mesiacov dozadu Rase v jednej diskusii písal, že majú ešte stále problém zohnať pre tú 65-tonovú opachu dostatočne výkonný motor. takže sériová výroba možno ešte stále nebeží.

avatar
dante1 Datum: 10.03.2018 Čas: 17:25

Dovolím si trochu odbočit od tématu.Nevíte někdo jak to vypadá s tureckým tankem Altay?Neběží už seriová výroba?

avatar
flanker.jirka Datum: 10.03.2018 Čas: 12:41

RaSe: je to levné, ale něco to dokáže, potíž vidím v možných škodách a ztrátáchv případě že v blízkosti tanku něco bude. Umístnění antén je stavěné na to, že je tank celý venku, v případě, že jej v obraně zakopou do věžového postavení nemusí systém správně zareagovat.
Dalším nedostatkem většiny systémů je nepokrytí PTŘS útočících shora.
Zajímalo by mně, zda už někdo někdo testoval aktivní ochranu proti rychlejším cílům než například 1500 m/s?

avatar
Karlos73 Datum: 09.03.2018 Čas: 21:39

flanker.jirka súhlasím, nevšimol som si ukotvenie kanónu ku korbe tanku....

avatar
Kozlus Datum: 09.03.2018 Čas: 19:42

M60T - Celni hit...K.O.
Jenze to neni celni hit, ale zasah do boku veze. Chytne pekne, ale hoooodne rychlo ohen zmizi a tim je ukonceno i video. Tim nerozporuju, ze i ta chvilka stacila na vypaleni vnitrku tanku, ale neni to plamenomet, jako z Tecek.

avatar
black_raven Datum: 09.03.2018 Čas: 17:57

V registru smluv lze dohledat smlouvu mezi MO a VVÚ - POKROČILÁ AKTIVNÍ OCHRANA - pokročilá aktivní balistická ochrana vozidel proti útokům RPG a PTŘS. Součástí této publikované smlouvy jsou i přílohy. Zajímavá je příloha č. 2 návrh projektu. V příloze č.2 je relativně podrobný popis funkce řešeného projektu včetně harmonogramu. Dle vloženého harmonogramu je v tomto měsíci (03/2018) odevzdání vývoje výzkumu. Dále jsou zmíněny i konkurenční systémy aktivní ochrany. Bylo by zajímavé, kdyby se toho někdo ujal a napsal by článek na téma aktivní ochrany.

odkaz na web hlídač státu:
https://www.hlidacstatu.cz/Detail/2922570?Q=aktivn%C3%AD%20ochrana

avatar
Lukas Datum: 09.03.2018 Čas: 14:56

Kilka spraw
Tak leopard ma magazyn amunicji - tak jak Leclerc, Chellenger i wszystkie inne czołgi świata - za wyjątkiem Abramsa
http://leopardclub.ca/reviews/books/Tankograd/Leopard2Maint/images/p42.jpg

W typowiej bitwie pancernej trafienie w magazyn jest paradoksalnie mało prawdopodobne (2/3 trafień to wieża)
Owszem ryzyko jest - i wszyscy o tym wiedzieli - stąd taktyka i "hull-down position" - jak to mówią Amerykanie...

Jeśli weźmie się tylko 20 pocisków (15 do wieży + 5 na dno kadłuba) to jest dość bezpiecznie

Ale faktem jest - najbezpieczniej ma Abrams...

Ukraiński zasłon ma tą zaletę, że jest prosty, relatywnie tani i raczej poradzi sobie z pojedynczymi pociskami starszej generacji

Ale jest bardzo niebezpieczny dla piechoty - dlatego też nie jest powszechnie wdrażany... (To jak instalacja min claymore na kadłubie wozu)
Wątpliwa jest też reakcja na atak z 2-3 kierunków

Ale konflikty asymetrycznych - takie ja Syria rządzą się innymi prawami i tutaj Zasłon może być skuteczny...

Generalnie - sam jestem ciekaw jego skuteczności...

arr