Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Systémy protivzdušné obrany Poprad pro polskou armádu

Datum přidání 07.09.2018    Rubrika rubrika: Události     komentáře 80 komentářů    autor autor: Tomáš Zwiefelhofer

Polská armáda obdržela první systémy protivzdušné obrany (PVO) krátkého dosahu Poprad. Jedná se tak o další zásadní posílení PVO Polska v poslední době.

Foto: Vozidla Zubr systému PVO blízkého dosahu Poprad, větší foto / Ministerstvo obrany Polska

 

Hlavní prioritou polského ministerstva obrany je modernizace protiletadlové a protiraketové obrany na všech úrovních ‒ program Wisla řeší nákup raketových prostředků PVO středního dosahu (do 100 km), Narew raketových prostředků krátkého dosahu (do 25 km) a Poprad raketových prostředků velmi krátkého dosahu (do 5 km).

 

V rámci programu Wisla byla podepsána smlouva na nákup dvou baterií amerických systémů středního dosahu Patriot. Řešení pro program Narew nebylo ještě vybráno ‒ jednou ze zvažovaných zbraní je střela SkyCeptor (varianta izraelské střely Stunner systému PVO David´s Sling).


Smlouva na nákup systémů Poprad byla podepsána již v prosinci 2015. Varšava objednala celkem 77 kompletů PVO Poprad a dva předsériové kusy v hodnotě přes jednu miliardu polských zlotých (zhruba šest miliard Kč). Polská společnost PIT-RADWAR dodá celkem 36 kompletů do konce roku 2019 a zbytek pak do roku 2021.


Poprad spadá do kategorie velmi krátkého dosahu VSOHRAD (Very SHOrt-Range Air Defence) a tvoří nejspodnější patro PVO. Jedná se o systém instalovaný na vozidle AMZ Zubr 4×4, které nese rakety Grom či v budoucnu modernější Piorun. Poprad je určen k ochraně stacionárních i mobilních jednotek, včetně kolon vojenské techniky.


Vozidlo Zubr má hmotnost 12 000 kg, dokáže přepravovat náklad o hmotnosti 2000 kg a táhnout přívěs o hmotnost 1500 kg. Kabina poskytuje ochranu posádce před střelami ráže 12,7 mm. Obsluhu tvoří velitel-operátor zbraňového systému a řidič. Celý komplet je přepravitelný středními transportními letouny C-130 Hercules polské armády. K palbě jsou připraveny čtyři rakety Grom/Piorun a další čtyři náhradní střely jsou v kabině.


Poprad je schopen útočit na letouny, vrtulníky, střely s plochou dráhou letu, ale i na malé drony. Dosah infračerveně naváděných střel Grom se pohybuje do vzdálenosti 500 až 5500 m a letové výšky 10 m až 3500 m. 


Polská armáda postupně získá 400 střel Piorun. Střely Piorun mají o něco delší dosah (mluví se o 6000 m) a především lepší systémy navedení na cíl. Podle polských médií se střely Piorun minimálně vyrovnají posledním verzím amerických střel Stinger nebo ruských Igla.

 

Video: Představení kompletu Poprad / YouTube


Podle slov velitele polské protivzdušné a protiraketové obrany brig. gen. Stefana Mordacze dosáhla první jednotka vybavená Poprady stavu počáteční operační způsobilosti (IOC). Nicméně k dosažení plné operační způsobilosti (FOC) bude potřeba integrace těchto systémů do širší sítě PVO a dodání dostatečného počtu raket.


Komplety Poprad jsou určeny pro pluky PVO pozemních sil. Další kusy získají brigády vybavené kolovými obrněnými transportéry Rosomak. Polský obranný průmysl rovněž představil koncept střel s dosahem 10-12 km, které by mohly být použity systémem Poprad v rámci budoucí modernizace.


V jedné baterii VSHORAD najdeme radar krátkého dosahu N-26 umístěný na vozidle Zubr, jedno velitelské (řízení palby) a spojovací vozidlo (Zubr) a čtyři vozidla se střelami Grom/Piorun. Do baterie je možné zapojit až šest samohybných kanónových prostředků protivzdušné obrany (ZSU-23-4MP "Biała", Hibneryt případně PZA Loara.


Náš severní soused vytrvale prezentuje odhodlání investovat do své obrany i nad rámec 2 % HDP stanovených NATO. Investice do modernizace všech složek polských ozbrojených sil se také vyznačují důrazem na zajištění, co největšího podílu polského obranného průmyslu na uzavíraných kontraktech. Nákup systémů Poprad je toho jasným důkazem, neboť je plně v režii polských společností ať už se jedná o vývoj, výrobu či následnou integraci do sítě PVO.  

 

Zdroj: Defence24

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
flanker.jirka Datum: 09.09.2018 Čas: 11:35

Lukas: Každý systém, který používá k průzkumu aktivní průzkumná čidla, jejichž činnost lze detekovat musí počítat se SEAD útoky, bez rozdílu, zda jde o kategorii VSHORAD nebo SHORAD.
Integrace do jednoho systému je nejlepší řešení, musíte brát v potaz hloubky umístnění jednotlivých systémů v sestavě vojsk. Protože pokud budete mít informaci od radaru několik desítek kilometrů od pozice VSHORAD, tak bude omezený průzkum proti nízkoletícím cílům.

avatar
Nesher Datum: 09.09.2018 Čas: 11:29

Lukas
AČR o instalaci RBS 70 NG na nějaký podvozek uvažuje, zřejmě na Titus, ale zatím to není priorita.
Níže přikládám seznam nejdůležitějších modernizačních programů AČR, a to včetně základních technických parametrů, které armáda požaduje. Pod číslem 9 je tam uveden systém SHORAD.
http://www.acr.army.cz/assets/technika-a-vyzbroj/modernizace/priloha-bez-nazvu_-01508.pdf

avatar
Lukas Datum: 09.09.2018 Čas: 11:14

Problem operacji SEAD/DEAD to problem systemów SHORAD...
VSHORAD jest tylko uzupełnieniem...
Dlatego ważny jest program NAREW i SAN

Inna sprawa to to że po to idziemy w IBCS aby każdy radar był źródłem informacji dla każdego "efektora" (wyrzutni) w ten sposób nie da się przy pomocy jednego uderzenia "oślepić baterii...

Inna rzecz że w PL baterie maja po dwa radary... (Czy to Patriot czy Poprad bateria to de facto dwie samodzielne "fire units" w 1 )

Wnioski z ćwiczeń są proste - w konwencjonalnym starciu z przeciwnikiem dysponującym obrona przeciwlotniczą, śmigłowce mają operować nad własnymi wojskami...
Przy okazji przyśpieszono prace nad współpraca śmigłowców z dronami i wydłużeniem zasięgu rakiet...


Co do ACR macie RBS-70 - możecie je zainstalować na pojazdach - jak Finowie - iTO-05... (ASRAD-R)
Przenośne MANPADy też się przydadzą - macie korzystny do ich użycia teren (duże różnice wysokości)
Ale i tak najważniejsze są systemy SHORAD

avatar
flanker.jirka Datum: 09.09.2018 Čas: 10:39

Lukas, Tecka: máte to pěkné, jen je nutné počítat, že je třeba si dát pozor na SEAD operace proti podpůrným radarům, bez celkové informace bude poprad spoléhat pouze na průzkum vedený operátory ručně.
Možná výsledky z Victory Strike urychlí další akvizice Stand off munice pro letectva.
Do budoucna rozhodně musíte mít větší dostřel a možnost působit i proti takovým cílům jako jsou pumy SDB (je to podobné jako RAM munice, ale střela s IR navedením to asi neuvidí) Radary jako Bystra a Sola mají potenciál k detekci RAM, tak jen doplnit o efektory.
V tom AČR udělala, si myslím, dobře, že šla do RBS 70 a ne Avengeru. Jen si to musí umět dát na palebnou stanici.

avatar
Lukas Datum: 08.09.2018 Čas: 15:43

PRO flanker.jirka - wycofały się - nie osiągając celu zadania... (Tak jak w realnej operacji - w Iraku )

Jeśli chodzi o system wymiany danych i dowodzenia - tu nie ma problemu jest system "Łowcza", jest system "REGA" w ramach baterii i dywizjonu można tworzyć kombinowane zespoły (np. Poprad + przenośne MANPAD + ZU-23-2 albo inne + dowolny radar - oferowany przez PIT/RADWAR )

Warto wspomnieć że Indonezja kupiła już "przodka" systemu Poprad - Cobra
https://www.armyrecognition.com/images/stories/east_europe/poland/missile_system/kobra_bumar/pictures/Kobra_short_range_modular_air_defense_system_Bumar_Poland_Polish_Defence_Industry_001.jpg

avatar
Tecka Datum: 08.09.2018 Čas: 15:40

Trochę poslodziles jankesom (VSHORAD) ..ale maja takie klocki,ze mogą szybko poskładać coś extra i już to robią. Wracając do Poprad ,to jest naprawdę OK ,tylko ten efektor ..w przyszłości coś w granicach 10 km byłoby potrzebne, jak pisał Lukas
Ps
A propos. Amerykanie z dużym zainteresowaniem oglądali Poprad i Rak ..nie żeby zaraz mieli coś kupować ,to nie o to chodzi.. ;)

avatar
flanker.jirka Datum: 08.09.2018 Čas: 13:00

Lukas: A co zbytek letadel, které se nepodařilo sestřelit, splninli svůj cíl?

avatar
flanker.jirka Datum: 08.09.2018 Čas: 12:49

Proxy: radary k tomu mají, buď Sola a nebo Bystra, je to výroba Pitradwaru přímo v Polsku. Jeden z nich je vidět na videu v článku.
Další integrace je otázkou datových spojení a chtění.

avatar
Lukas Datum: 08.09.2018 Čas: 12:44

Ćwiczenia te choć na terenie PL i z udziałem naszych przeciwlotników były ćwiczeniami amerykańskimi.
Amerykanie "weryfikowali" swoje koncepcje użycia śmigłowców w rajdach -> uderzeniach w odwody przeciwnika (czyli to co zakładano w ramach air-land-battle )

Amerykanie po prostu korzystają z faktu że nowi członkowie NATO mają rosyjski sprzęt.

Ćwiczenia, odbyły się przy wykorzystaniu symulatora MILES.
Przeciwlotnicy z 4. pułku przeciwlotniczego mieli radar NUR-22.
Generalnie w pierwszych scenariuszach Amerykanie tracili po 75% sił nie realizując zadania (przy stratach przeciwlotników = zero)

Dopiero scenariusze "ograniczające" możliwości przeciwlotników sprawiły że przeciwlotnicy tracili wyrzutnie - ale nadal Amerykanie tracili ok. 40% sił (nie realizując zakładanych celów misji) co w praktyce oznaczało że aviation regiment po dwóch - trzech dniach działań przestałby istnieć...

O ćwiczeniach sporo wiadomo gdyż były one jedną z przyczyn powstania bardzo obszernego raportu - krytyki koncepcji "rajdów śmigłowcowych" (innym przywołanym przykładem nieudany rajd na An-Nadżaf )

avatar
Proxy Datum: 08.09.2018 Čas: 12:20

Samo o sobě to není žádný zázrak, ale z pohledu oddělených a spolupracujících prvků to má budoucnost. Samozřejmě, že těžký a kompletní CIWS systém je samostatnější a schopnější, ale pokud budou pracovat na radarové integraci, tak programovatelná munice může být na jiném vozidle. Větší dostřel nebo dostatečné navádění na C-RAM budou celkem nutné, ale je to lepší než nic…

avatar
flanker.jirka Datum: 08.09.2018 Čas: 12:07

Lukas: Sosna vypadá dobře, ale to už jsou z principu navedení jiné střely.

avatar
flanker.jirka Datum: 08.09.2018 Čas: 11:56

Lukas: to jsou pěkné výsledky, ale co bylo zdrojem průzkumu pro zjištění AH 64? Optika? Nebo přenos dat z jiného radaru? Jednalo se o plnohodnotné cvičení, ve smyslu EW, zda se protistrana dělala například SEAD proti přehledovým radarům?
SA 6 a OSA AKM mají na rozdíl od Popradu výhodu v tom, že jejich dostřel je větší než dostřel zbraní AH 64. Tam už hrozí to, že se budete dívat jen na přilétající ATGM a na vrtulník nedostřelíte. IR stopa AGTM je malá, motor vyhoří za pár sekund a pak už hrozí, že se Grom nezacílí.

avatar
Lukas Datum: 08.09.2018 Čas: 09:59

Tak, ale to nie jest takie proste...
Zasięg rakiety przeciwlotniczej - zasięg "wykrycia" przez śmigłowce to nie wszystko.
Przykład - seria ćwiczeń polskich przeciwlotników z Amerykanami - Victory Strike
Nasi - na zmodernizowanych SA-6P (dodany pasywny kanał celowania ) wielokrotnie zniszczyli batalion AH-64 wsparty baterią M270 nawet w scenariuszu gdzie symulowano redukcje o 50% zasięgu wykrycia oraz rażenia systemów OSA-AKM (z uwagi na skuteczne oddziaływanie środków walki elektronicznej ).
Wygrała właśnie taktyka (prowadzenie działań z zasadzki) i możliwość użycia pasywnego kanału obserwacji... (Przy strzelaniu trzeba było włączyć radar kierowania ogniem )
I to mimo że przeciwlotnicy nie mieli nowoczesnych multispektralnych środków kamuflażu.

Pomijam już to że Popard nie ma gorszych parametrów iż np M1097 Avenger czy Wiesel 2 Ozelot
Oczywiście ja też wolałby aby to był system bardziej zbliżony do rosyjskiej Sosny czy SA-13 niż do Avengera...

Ale dobre i to... Mam nadzieje że jednak będą prowadzone prace nad rakietą PK-6 i ostatecznie powstanie pełnowartościowy system VSHORAD dla wojsk lądowych.

avatar
flanker.jirka Datum: 08.09.2018 Čas: 09:09

Lukas: maskování a možnost zůstat pasivní, díky absenci radaru má výhody i nevýhody, nevýhodou je rozhodně horší průzkum a to, že vám cíl proletí, protože nebudete mít radary blízko u sebe, tak se může vlivem vzdálenosti, nebo členitosti terénu, stát, že neuvidí cíl.
Poprad má tak malý dosah, že bude vždy v těsném okolí s vojsky, které má bránit. A na tyto cíle bude letectvo protistrany působit pokud možno z odstupem, protože každý už ví, že vaše jednotky mají ve výzbroji Poprad. Budete muset mít dokonale zamaskovanou veškerou techniku nebo cíle, které má bránit, nejen samotný Poprad. (každý kdo bude vědět, že proti němu stojí armáda s PVO, se bude chovat, tak jako by útočil na chráněný objekt, tak že se budou snažit vést útok mimo dosah systémů VSHORAD)
Loara možná připadá zastarale, ale má svůj vlastní zdroj informací, což nevylučuje i činnost, kdy zapnou až střelecký radar, aby se vyhnuli lokalizaci a základní informaci dostanou podobně jako Poprad od jinde umístněného radaru. Tak jako tak se bez radaru neobejde žádný systém, má-li být efektivní. Proto má AČR Revisor u RBS 70, u vás možná máte vyspělejší radar Sola. Nové radary mají dobré detekční schopnosti na malé předměty, které nemají IR stopu, tak bude efektivnější než IR naváděná střela, proto se stále prodlužuje dosah řízených střel, například takový Spike ER.
...samotné rakety jakého koliv způsobu navedení pro VSHORAD je vhodné doplnit o kanony, nebo naopak. Efektivita hybridních systémů je jiná, pokud použijete i lepší způsob navedení střel, jaký mají například RBS 70, BAMSE, Pantsir, Tunguska. Proti IR střelám jsou k dispozici stále více efektivnější prvky ochrany. Určitě jste se už někde potkal s popisem systémů jako je DIRCM z Izraele nebo L370-5 President S z Ruska.

Pokud se budeme bavit o kanonech, tak budoucnost proti takovým cílům by mohla spočívat v použití jednoranného režimu střelby programovatelnou nebo po laseru vedenou municí, krásným příkladem je Orca 57 mm od BAE.
Když zmiňujete Shilku, tak tam by se instalace manpadu nabízela, stále z toho lze udělat hybridní systém. Podobně to nabízí ruské KBM s Iglami.
https://www.kbm.ru/en/production/pzrk/pupzrk/365.html

A na drony stačí klasická programovatelná munice a dávka pouze několika kusů munice.
https://www.youtube.com/watch?v=nt-gR7S_K9I

avatar
Lukas Datum: 07.09.2018 Čas: 21:45

flanker.jirka - bardzo ważnym elementem takich systemów jak Popard są multispektralne systemy kamuflażu (jak polski Berberys czy Barracuda )

One znacząco redukują zasiąg wykrycia takiej wyrzutni...

Oczywiście ja tez wolałby aby zamiast rakiet MANPAD - lekkich, lecz o ograniczonym zasięgu były opracowane cięższe rakiety. Sam nie wiem dlaczego nie zrobiono tego już kilka lat temu (nie mówimy o jakimś super hi-tech tylko rakiecie o zasięgu powiedzmy 8-10 km )

Ostatnio coś w tym temacie pracowano - PK-6 - rakieta która ma mieć kombinowany układ naprowadzania (laser + głowica IR )
Ale raczej ma małe szanse, z uwagi na niskie wsparcie przez decydentów...

PZA Loara? Moim zdaniem w tej formie to anachronizm...
Owszem to działa, ale jest kosztowne (ciężki nośnik, dwa radary) i nie tak efektywne jak nowsze rozwiązania. Armata 35mm z MANTIS ma taką samą szybkostrzelność co dwa KDA . Donośność (zasięg) armaty jest za mały by bezpiecznie zwalczać śmigłowce...
Amunicja programowana jest droga i w praktyce nie ma szans na powszechne stosowanie...

Dużo ciekawsze byłoby zastosowanie wyłącznie optycznych systemów detekcji.
Tak ma zmodernizowana Szyłka - ZSU-24-4MP - Biała.
Biała nie ma radaru - wykrywa cel albo dzięki informacja z zewnątrz (wymiana danych w systemie Łowcza- Rega) , albo przy pomocy głowicy termalnej.
Jest w pełni pasyna...

Dodać do takiego układu lepsze działko (np. 40mm albo 57 ) i mamy SPAAG

arr