Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Tak přísaháme!

Datum přidání 30.10.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 31 komentářů    autor autor: Hana Zelená

Státní svátek 28. října 2014: Na Hradčanském náměstí v Praze se v poledne schyluje ke složení slavnostní přísahy 272 nových studentů Univerzity obrany a 192 nových příslušníků Armády České republiky, kteří právě dokončili základní výcvik u Velitelství výcviku - Vojenské akademie ve Vyškově.

Foto: Slavnostní přísaha nových vojáků 28. října 2014. / Hana Zelená

Foto: Slavnostní přísaha nových vojáků 28. října 2014. / Hana Zelená

 

Studenti přijíždějí do Prahy čtyři týdny poté, kdy i oni završili osmitýdenní výcvik ve Vyškově. Jeho dokončení podmiňovalo začátek studia a zdaleka ne všichni uchazeči byli úspěšní. Na Hradčanském náměstí letos nestál nikdo, kdo nasbíral šest trestných bodů, neudělal fázové testy, nesplnil alespoň výstupní fyzické testy. Ministr obrany později nastoupené vojáky upozorňuje, že armáda potřebuje "nejlepší z nejlepších".

 

Foto: Potřebujeme nejlepší z nejlepších. / Hana Zelená

 

Jeho a prezidentovu projevu předchází seřazení jednotlivých čet. Poté zazní husitský chorál "Kdož sú boží bojovníci", za jehož tónů je přinesena standarta a k nastoupeným jednotkám se přidává Hradní stráž.

 

Foto: Nástup hradní stráže. / Hana Zelená

 

Přísahou byl pověřen zástupce rektora Univerzity obrany plukovník generálního štábu Milan Marek, který během ceremoniálu představí vojáky přicházejícímu prezidentovi Miloši Zemanovi v doprovodu ministra obrany Martina Stropnického. Ti poté, co pozdraví nastoupené vojáky, přednesou na pódiu svoje projevy. 

 

Foto: Prezident Zeman je velkým zastáncem vojáků a armády. / Hana Zelená

 

Prezident připomíná odkaz legií, jejich touhu po státnosti a podtrhuje význam národní armády, přičemž ostře odmítá přirovnání jejich vojáků k žoldákům. Ministr obrany upozorňuje na nebezpečí terorismu ve světě s tím, že nelze očekávat, že nás jeho důsledky minou.  

 

Foto: Náčelník generálního štábu armády Petr Pavel. / Hana Zelená

 

Velitel přísahy Marek těsně před samotným aktem přísahy připomíná vojákům absolutnost jejich závazku - souhlas nasadit v případě potřeby i svůj život - a apeluje na ně, aby tuto skutečnost měli na paměti každý den své vojenské služby. 

 

Foto: Vojáci jsou připraveni přednést přísahu... / Hana Zelená

 

Poté je přednesen text přísahy, s jejímž obsahem se vojáci seznámili a byli povinni se ho naučit už během výcviku. Podstatné ale je, že je jim její význam zřejmý i ve smyslu, že složením přísahy je morální závazkem a současně zákonem.

 

Foto: ... ve které slibují nasadit i svůj život k obraně vlasti. / Hana Zelená

 

Je na každém jednotlivém vojákovi, jak se s obsahem přísahy ztotožní a nakolik ji bude přenášet do výkonu své vojenské služby. Nicméně právě ti, kteří v den státního svátku přísahu složili, svůj úmysl vstoupit do armády stvrdili už v červenci.

 

Foto: Tak přísaháme! / Hana Zelená

 

Stalo se tak během dnů, kdy přišla zpráva o pěti padlých vojácích v na misi v Afghánistánu. I jejich památka byla během státnických projevů připomenuta.

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
mattea Datum: 10.11.2014 Čas: 12:10

otecko:
v souvislosti s počtem vojáků v náboru jsem si vzpomněl na tento článek:
http://www.onwar.eu/2014/05/31/bez-zmeny-personalniho-systemu-a-naboru-se-armada-vylidni/
Je delší, ale podle mně stojí za to ho přečíst celý.

avatar
otecko Datum: 02.11.2014 Čas: 19:07

Děkuji, Paní Autorko,... jsem rád, že ty čísla jsou tedy+- stejné. Už jsem si myslel, že rekurti Výškov nedávají ve velkém, což by byla tragédie.

avatar
Autorka Datum: 02.11.2014 Čas: 18:36

ad Otecko:

Bylo jich tam skoro 500, z toho:

Studentů UNOB přijelo na přísahu 272 (netuším, jestli některý další neonemocněl apod.), výcvik ji k 1.8. začalo ve Vyškově asi 318 - toto číslo nevím přesně.
Každopádně: studenti UNOB jsou přijímáni podmínečně, zdárné dokončení 8 týdenního výcviku, splnění všech znalostních a praktických testů je podmínkou dalšího studia. Po 8 týdnech se vrací do Brna na školu a 28.10. přísahají.
současně jim končí tříměsčíní zkušební lhůta, která běžela od 1.8. od jejich nástupu do armády.

Dalších 192 zúčastněných profesionálních vojáků, kteří přísahali, jsou cca v polovině vyškovského výcviku. Tito vojáci měli v nastoupených četách různé barety, noví studenti UNOB měli všichni barety pozemních vojsk (případná změna specializace přijde později).

avatar
otecko Datum: 02.11.2014 Čas: 18:18

Nebylo těch nováčků letos nějak málo?? Loni 253, letos 192... předloni dokonce 445 vojáků, číslo dost klesá, čím to?

avatar
Jan Grohmann Datum: 02.11.2014 Čas: 11:25

Pane Staršij seržant, zbytečně tady to téma nevyhrocujte. Vaše náměty jsem zaznamenali a děkujeme za něj. Pokud nemáte potřebu mluvit o obsahu článku, tedy slavnostní přísaze vojáků, a máte zájem otočit téma na Ukrajinu případně tady provokovat slovem "likvidace", raději zde již nepřispívejte. Autorka článku myslím vystětlila vše velmi jasně a zřetelně. Děkuji.

avatar
Autorka Datum: 02.11.2014 Čas: 09:22

Pojem "ústavní likvidace" je oxymóron proto, že Ústava, nejen ta naše a v žádné civilizované zemi, slovo likvidace neobsahuje, ničí likvidaci neumožňuje, ale naopak - v Ústavě jsou zahrnuty zákony, u nás LZPS, která je zapovídá.

Můžeme se pochopitelně bavit o odvolatelnosti politiků, ale pak bychom měli tento pojem používat. A vzít na vědomí, že toto lze také jen ústavní cestou. Útok na její principy se kvalifikuje jako pokus o státní převrat a ten je trestný, už ve stádiu přípravy.
Takže by se měl mít na pozoru každý, kdo by kdekoli něco takového zvažoval a zveřejňoval.

A jinak, po Listopadu 1989 kdosi řekl, že revoluce je buď sametová nebo revoluce. Revoluční byl bezesporu pátek 17. listopadu 1989, kdy k násilí došlo. Další dny, byť provázené demonstracemi, byly vyjádřením protestu a posléze došlo k předání moci. Náš rok 1989 je tudíž co názvu revoluce sporný. Na Majdanu ale došlo k násilí na obou stranách, tam se o revoluci bezesporu jednalo.

avatar
Autorka Datum: 01.11.2014 Čas: 18:00

Nejsem admin, jen spolupracovník redakce, ale "mírumilovné revoluce" a "ústavní likvidace státní úředníkůů je oxymóron, tedy protimluv - něco jako "živá mrtvola".

Připravenosti armády se pokud vím tento magazín opakovaně věnuje, ale analyzovat jednotlivce nám nepřísluší. Jednak s nimi nejsme v kontaktu a jednak je psychoanalýza občanů,tedy i vojáků, věc lékařského tajemství. Psychická odolnost příslušníků armády je sledována od počátku jejich kariéry.

Úloze armády jsem se věnovala v několika článcích, odkaz na je v mém příspěvku níže. U něj pak najdete linky na další články tohoto typu.

Technickým záležtiostem se věnují jiní autoři, ale jistě zde najdete mnoho materiálu, které na toto téma byly v AN publikovány.

avatar
Autorka Datum: 01.11.2014 Čas: 17:42

Prosím diskutéry, aby se u článku, který je věnován mladým mužům a ženám přísahajícím věrnost vlasti, zdrželi jak napadání vojáků, tak hlavy státu.

Prezident je představitel moci výkonné, není monarcha, jeho moc není absolutní, ale kontrolovaná zákonodárnou i soudní mocí. O tom je dělba moci v demokratickém státě - viz můj článek "Branná povinnost je uplatnění moci občana" (odkaz http://www.armadninoviny.cz/branna-povinnost-a-odvody.html?hledat=d%C4%9Blba+moci )

V této souvislosti bych chtěla připomenout, že řád T.G. Masaryka i.m. obdržel Karel Kryl, který nás vždy nabádal "Politikům se nefandí, politici se kontrolují" Nikdo nemusí Miloše Zemana uctívat, máme právo ho kritizovat, i já tak v některých případech činím, ale veřejně prosím zachovejme kulturu vyjadřování. Děkuji.

avatar
KOLT Datum: 01.11.2014 Čas: 16:11

V myslích většiny Čechů je prezident stále ještě něco jako monarcha. Je to dáno historicky, hodně za to vděčíme i tomu, že první Československý i první Český měli mezi lidmi poměrně velkou morální autoritu. Také podobizna prezidenta visící v každé třídě (dnes již zdaleka ne v každé, ale za dětsví většiny národa v téměř každé) k tomu hodně dopomohla. Je třeba si ovšem uvědomit, že liberal shark má pravdu v tom, že se jedná o "pouhého" zástupce, kterého jsme si zvolili. Nemožnost jej třestně stíhat je dána obecně vysokou mírou imunity politiků v ČR (což souvisí s historickými zkušenostmi stíhání politicky aktivních lidí). Prezident si tedy nezasluhuje úctu kvůli úřadu, který zastává, zaslouží si pouze tu, která patří jemu jako osobě. Jestli si myslíte, že Američané, Francouzi či Němci mají problém s kritikou svého prezidenta, tak vítejte v 21. století a vězte, že tomu tak není.

Z výše uvedených důvodů nesouhlasím s administrátorem, který po l.s. vyžadoval úctu k prezidentovi. Nicméně ačkoliv v soukromí pro některé politiky také používám přezdívky (a i slova, jež nejsou publikovatelná), myslím, že solidní veřejná diskuse by se bez takovýchto označení měla obejít – toho "Ovara" si tedy l.s. měl odpustit.

avatar
otecko Datum: 01.11.2014 Čas: 12:23

Liberal shark. prezident není obyčejný úředník, již jen proto, že prezidenta nelze za svou činnost trestně stíhat, vyjma velezrady a porušení ústavního pořádku, což samozřejmě u normálního úředníka jde. A dále, prezident - zastupuje stát navenek, sjednává a ratifikuje mezinárodní smlouvy... je toho mnoho, proč si zaslouží český prezident elementární úctu...

Zeman sice není každého šálek kávy, ani můj ne, ovšem to, že pojmenovává problémy s islámem tak, jak je cítí i normální občané, to že podporuje Izrael, a pár dalších věcí, má mé sympatie.

Mimochodem, co vím, tak vojáci ho "berou"...

avatar
liberal shark Datum: 01.11.2014 Čas: 08:53

To : admin
Prezident republiky je obyčejný úředník veřejné správy, placený z našich daní, nijak odlišný od posledního referenta stavebního úřadu. . Není to žádný král z boží milosti, abychom jej museli bezvýhradně uctívat. Je naší povinností jej kritizovat. Btw. Vojáci neskládají přísahu věrnosti prezidentovi, ale republice.

To: otecko
Rád bych vám uvedl hned několik argumentů, ale bylo by to off-topic a asi bych dostal banán. V trestním zákoníku jich určitě pár najdete sám.

Ad žold. Sám jsem na vojně dostával žold 170 Kčs měsíčně a jako žoldák jsem se rozhodně necítil :-). Žoldnéř bylo a je normální zaměstnání. Rozdíl mezi žoldnéřem a žoldákem je spíše v tom, pro koho a za jakým účelem pracuje (řádný orgán veřejné správy vs. drogový kartel, ochrana občanů a ústavního pořádku vs. vydírání, pašování a vraždy).

avatar
Adanedhel Datum: 31.10.2014 Čas: 18:22

Bajkale a vy všichni ostatní, co je špatného na tom, že mají hypotéky a půjčky ? Ty a ostatní je nemáte ? Na nic ? Ani na telefon, na lednici, na auto, na hypotéku na bydlení ? A laskavě nemluv za nějakou většinu národa. Žádná většina je za póvl a žoldáky nepovažuje, spíš určité množství roztažených a uřvaných nekňubáků.

avatar
otecko Datum: 31.10.2014 Čas: 18:02

Prečo sa mocní čudujú,že väčšina národa onálepkuje vojakov ako žoldnierov keď väčšina ich ide do zahr.misií len kvôli prilepšeniu si,mnoho ich má na krku hypotéky a požičky... takže, Bajkale, pokud někdo napíše toto, že jde voják do mise jen kvůli penězům, nelze dle mne reagovat jinak. Myslím, že je to hodně urážlivé.

avatar
Autorka Datum: 31.10.2014 Čas: 16:33

ad Bajkal: vážený pane, problém není ve vaší slovenštině, ale v tom, že nejste schopen pochopit PROFESIONÁLNÍ a HISTORICKÝrozdíl mezi příslušníkem národní armády a žoldnéřem. A je úplně jedno, jeslti se tomu čudujete, nebo divíte.
a nepište tady za národ, ani za náš, ani za svůj.

pro J.D. a další: text přísahy jsem nevkládala, protože je v článku z 28.10.2014 - v den státního svátku vyšel článekVznik Československa: Přísaha vojáka dnes a před 100 lety, kde je i odkaz na všechny přísahy za posledních 100 let, které naši (do roku 1990 i slovenští) vojáci skládali, zde je odkaz :
http://www.armadninoviny.cz/vznik-ceskoslovenska-prisaha-vojaku-v-case.html

avatar
Adanedhel Datum: 31.10.2014 Čas: 14:09

Proč téměř vždy mají hemzy k našim vojákům lidé s názvy které bůhvíproč evokují Rusko ??? Kolik znáte skutečných vojáků, vy hrdinové ? Řekli byste jim to do xichtu ?

arr