Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výstroj

Taktická balistická vesta TBV

Datum přidání 04.07.2012    Rubrika rubrika: Vojenská výstroj     komentáře 20 komentářů    autor autor: Jan Tříska

Tuto vestu, tak jak ji známe, proslavila celosvětově známá jednotka SOG (Special Operation Group), která ji intenzivně používala na svých bojových misích v Iráku a Afghánistánu. Vesta TBV (výrobce firmy ALP) kryje o cca 30 % více plochy, než například vesta CIRAS, a je povedenou kombinací balistické ochrany a nosného systému. Disponuje rychlo-odhozovým systémem, třílitrovým hydratačním vakem Source a revolučně pojatým zapínáním. V současné době vestu používá slovenská armáda, jednotlivci z řad AČR, a v neposlední řadě někteří čeští hráči airsoftu.

TBV

Foto: Taktická balistická vesta TBV od firmy ALP / Czech Army Special Forces


Technický popis vesty TBV

Celý komplet balistické vesty TBV se skládá z předního a zadního dílu vesty, balistického opasku, ochrany ramen, bočních balistických panelů, ochrany paží, krku a třísel. Vesta je také vybavena integrovaným třílitrovým hydratačním vakem.

 

Výhoda této vesty proti konkurenci spočívá v tom, že při kompletním osazení všemi přídavnými chrániči, je rychlo-odhoz stále funkční. Stejnou funkci má např. americká vesta IOTV, ale naopak chybí u známých vest CIRAS a RICAS.

 

Vesta TBV je ergonomicky konstruována. Vnitřní část je vyrobena z 3-D síťoviny, která napomáhá k cirkulaci vzduchu pod vestou a ochlazování trupu vojáka. V kombinaci s funkčním prádlem a UBACSem je to opravdu výrazná změna proti klasickým neprůstřelným vestám, které mají na vnitřní straně síťovinu tenkou, nebo dokonce jen látku.

 

TBVFoto: Taktická balistická vesta TBV od firmy ALP / Czech Army Special Forces

 

Celá vesta je pokryta univerzální křížovou vazbou ALP typ 2 a vyrábí se ve dvou provedeních, a to vesta pro praváka a leváka. Rozdíl je v umístění gumové protiskluzové vložky na rameni, kde střelec opírá pažbu zbraně.

 

I dobré rozložení váhy vesty napomáhá k lepšímu komfortu uživatele. Zde funguje třílitrový vak na vodu jako protizávaží, když je přední část vesty zatížena množstvím munice a dalšího neseného materiálu.

 

Přídavné balistické chrániče, bojový opasek a nosiče bočních panelů

K vestě je možno připojit chrániče krku, ramen a paží, třísel a nakonec také kostrče s pánví v podobě bojového opasku. Všechny tyto doplňky jsou vyplněny měkkou balistickou vložkou a vzhledem k velké krycí ploše, výrazně zvyšují šance na přežití po útoku IED.

 

Za zmínku stojí jedinečný bojový, balistický opasek chránící oblast pánve a kostrče. Připojuje se k nylonovým popruhům typu Y, které tvoří jakési kšandy. Na opasek lze připojit různá pouzdra, které vojákovi při nouzovém odhození vesty zůstanou na těla a tak i po ruce.

 

TBVFoto: Bojový balistický opasek vesty TBV / Czech Army Special Forces

 

Kompatibilita vesty s pouzdry a sumkami jiných výrobců je výborná. Vesta vychází z klasického MOLLE systému. Pokud je tedy potřeba připevnit jinou sumku a specifické vybavení, není problémem použít výstroj zahraniční.

 

Balistickou ochranu zajišťují vložky měkké balistiky v odolnosti dle NIJ ST D 0101.04  - IIIA a keramické panely třídy IV. V současné době lze vestu dovybavit přídavnými nosiči bočních keramických panelů.

 

Zapínání a rychlo-odhozový systém

Zapínání je řešeno revolučním způsobem, pomocí dvou popruhů. Ty jsou uchyceny ke každému ze dvou konců přední části vesty a na zádech se kříží. Jejich utažením a povolením se upravuje i samotný obvod vesty.

 

Zapnutí vesty spočívá jen v utažení popruhů na požadovaný obvod a zapnutí plastové spony. Výškové nastavení vesty se reguluje pomocí 3 ocelových oček, umístěných na popruzích vedoucí z ramen.

 

TBVFoto: Jeden z bočních popruhů s masivním ocelovým očkem,tři ocelová očka na dvou ramenních popruzích, ocelové lanko provlečené v pojistném očku. Na rozdíl od vest CIRAS je přístup k rychlo-odhozovému systému vesty velmi pohodlný / Czech Army Special Forces

 

Rychlo-odhozový systém je řešen jako u jiných vest pomocí ocelového lanka, zakončeného pro lepší úchyt plastovou kuličkou. Celý systém je ukryt na zádech, pod kapsou na speciálně tvarovaný hydratační vak od firmy SOURCE. Nachází se zde pojistné očko, na které se navlečou oba zapínací popruhy vesty, a dle výšky uživatele máme na výběr tří délkově odstupňované ocelová očka na ramenních popruzích.

 

Nakonec se očko zajistí provlečením ocelového lanka. Jeho vytažením se všechny 4 části držící vestu pohromadě odjistí a vestu odhodíme. Konec pojistného lanka s kuličkou se nachází na předním, spodním okraji vesty.

 

V případě, že z nějakého důvodu nelze použít kulička, lze provést rozpad vesty pomocí odkrytého lanka na hrudní části vesty, kde je překryto jen bezpečnostní chlopní zajištěné pomocí plastových pásků.

 

Uživatelský komfort a pohyb ve vestě

Ergonomie vesty TBV z ní dělá velice pohodlnou a uživatelsky oblíbenou součást výstroje. Vesta drží tvar a rovnoměrně rozkládá váhu neseného materiálu na ramena uživatele. Díky 3-D síťovině dobře větrá a v kombinaci funkčního prádla a UBACSu, výrazně zlepšuje teplotní komfort uživatele.

 

TBVFoto: Taktická balistická vesta TBV od firmy ALP / Czech Army Special Forces

 

Co se týče nošení batohů, menší batohy (do cca 40 litrů) nevadí. Pokud je batoh větší, a ve vestě je umístěn zadní balistický panel, je to horší. Zádová část batohu tlačí na panel a to po delší době vede k bolesti zad. Bez panelu je to naopak snesitelné. Uživatelský komfort výrazně pomáhá zlepšit i ramenní balistický chránič, který pomáhá rozložit váhu batohu nesenou na ramenou.

 

Závěr a osobní hodnocení

Co říct závěrem? Vesta je jednou z mála vest české výroby, která člověka neomezuje, poskytuje dobrou balistickou ochranu a komfort. Mezi balistickou ochranou dostupnou v AČR (i když ji vojáci nefasují, ale kupují za vlastní) je to jednička. Nosiče panelů jsou pro současné bojové operace nevhodné, Vesta ochranná pancéřová 2009 je nevhodná podle našeho názoru rovněž. 

 

tbv

 Foto: Taktická balistická vesta TBV od firmy ALP / Czech Army Special Forces

 

Co se týče kompatibility sumek různých výrobců, je tato vesta poměrně přátelská k systému MOLLE, i když díky občasným odchylkám v šití, se sumkám na požadované místo musí trochu dopomoct. Při rozumném rozvržení neseného materiálu na vestě, se pohodlně dostaneme do všech pouzder.

 

Vhodně umístěna pouzdra navíc rovnoměrně rozloží váhu na ramena uživatele, a i když je vesta ,,full loaded,, není problém se volně pohybovat a vesta nikterak neomezuje. Rozhodně by se jednalo o lepší volbu balistické ochrany pro vojáky do zahraničních misí, než je současná VOP2009.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Lukáš Karlík Datum: 16.08.2012 Čas: 19:22

Dobrý den,
potřeboval bych zodpovědět jednu podstatnou věc:
Je povoleno v naší armádě používat jiné taktické vesty než ty, které jsou k vidění na většině fotografií, nebo přímo přidělované ze skladů?
Jde mi jak o provedení, tak i o barvu. Například molle vesta se síťovým základem v olivovém provedení. Nebo jen ten síťový základ oliva se sumkami v kamufláži vz. 95. Protože když vidím provedení některých těchto nosných systémů už dopředu vím, že by mi uspořádání kapes nevyhovovalo...
Díky za objasnění.

avatar
Josef Datum: 24.07.2012 Čas: 15:10

Opet otrepana zalezitost. Nejsem proti angazovanosti ceskeho prumyslu ve vojenskych zakazkach, ale musi na to mit. Proc porad dokola platit neschopnym ceskym firmam za vyvoj, zkousky a zavadeni vybaveni do armady, kdyz se da ve svete nakoupit levneji, kvalitneji a ono pozadovane zbozi je jiz provereneno nekolika jednotkami a konflikty?

avatar
Yetti Datum: 20.07.2012 Čas: 19:24

Hlavní důvod proč se tak málo vidí je právě ta cena. Spousta lidí říkala, že by si radši koupili TBV, ale byli by ochotní za ní dát jen o trochu víc než třeba za ricas. Navíc jak psal psovod se často dělají hromadné objednávky protože se to lidem nechce zařizovat a hledat, tak koupí to, co jim někdo je ochotnej objednat.
Jinak SOG v podstatě zadal výrobu TBV. Protože nebyli spokojení s tenkrát dostupnými balistikami ať českými, nebo zahraničními. Bylo několik vývojových verzí. A myslím, že hned od první byly postupně nasazovány v misích.

avatar
psovod Datum: 11.07.2012 Čas: 13:19

já jsem u alpu koupil TBV za 8000 s vakem na vodu,opaskem a nákulákem,nic jiného jsem ani nechtěl,měkká balistika pasuje z vesty kyrasa-ruská vesta zavedená v ačr a dá se občas koupit jak s kompletní balistikou tak bez ní za ceny kolem 5000kč,takže celá vesta bez sumek mě vyšla na nějakých 13000,nebo koupit jiný typ vesty s výplní,nůžky na kevlar a stříhat a stříhat,poté celé dílo vložit do origo obalu dodávaného alpem k vestě a hotovo-tohle je ještě levnější cesta,dělal jsem to nedávno

avatar
Marek Lenárd Datum: 09.07.2012 Čas: 16:45

Osobně, pokud bych měl možnost výběru, bych také volil raději Gen II IOTV v maskovacím potisku OCP/MultiCam.

avatar
Bradley Datum: 09.07.2012 Čas: 10:09

Cena v plné výbavě u TBV je 30 tis.Kč takže pokud bude mít kupující zájem o základní provedení, tak bude cena okolo 20 tis.Kč ta první cena je od ALPu a tu druhou jsem odvodil. Nedal bych za tuto vestu 20 tis.Kč to bych raději koupil IOTV, která stojí v kompletní výbavě 890 USD a tím myslím opravdu se vším. Takže to TBV není žádná hitparáda , jen jsou někteří touto vestou deformovaní a už nic dalšího nevidí....

avatar
Patejl Datum: 08.07.2012 Čas: 21:02

To Samo: Já jsem z armády, proč myslíš že chci vestu i s balistikou? :)
Já jsem psal do ALPu a jediné co mi bylo řečeno že v "nejbližší době" se "plánuje" zařadit do prodeje i verze s měkkou balistikou... Ale kdy přesně a jaká bude cena, na to mi už odpověď nepřišla.

avatar
Samo Datum: 08.07.2012 Čas: 19:47

Patejl: Střih balistiky RICASu odpovídá BALCS/SPEAR, TBV má vlastní specifický střih.... Jistě by to tam narvat po nějakých úpravach šlo, ale to by se pak to TBV dost degradovalo...
BTW, tak se domluv s nějakým známým z armády ať ti TBV objedná s kevlarem a je to ne? :)

avatar
Patejl Datum: 08.07.2012 Čas: 15:45

Ano, skvela vesta, slysim na ni stale pouze a jen chvalu... Je ale zajimave ze jsem ji nazivo na zadnem vojakovi jeste nevidel - ale myslim si ze to bude dane take cenou (RICAS vyjde nekolikanasobne levnrji)

Ja sam bych o vestu mel zajem - ale pouze v souprave s mekkou balistikou, coz bohuzel ALP nenabizi, coz je skoda. Taky by me zajimalo zda by se do teto vesty dala pouzit mekka balistika ktera se pouziva vr zminenem CIRASu?

avatar
Márty Datum: 05.07.2012 Čas: 19:05

Vesta od Alpu je velice promyšlenou a kvalitně propracovanou balistikou

přípomínka na délku v přední části je pravdivá avšak voják ve vozidle tráví jen dobu nutnou k přepravě nebo po dobu patroly (nejdůležitější je ochrana po sesednutí)

a druhou připomínku mám já a to je tloušťka vesty ,která je daná balistikou, pokud by se podařilo vyvinout balistiku v tloušťce cca 2cm(měká + plát) , pak by tato vesta byla naprosto ideální volba.

avatar
psovod Datum: 05.07.2012 Čas: 15:13

s tím nákupem je to pravda,alp nikdy těch vest neměl tolik na skladě,aby si je koupil každý zájemce,nehledě na to,že provedení pro leváka nebyla schopna dodat vůbec-prý pouze větší objednávku by ušila,navíc řada lidí čeká na to,až jim někdo něco strčí pod nos,podobně u nás-než lidi odjížděli,někdo z nich domluvil jinou vestu s jiným obchodníkem a nabídl jim to a oni to prostě viděli a koupili,o ničem jiném to není

avatar
Jan Tříska Datum: 05.07.2012 Čas: 12:16

No, s tím procentualním pokrytím... řekl bych že to museli spočítat, jinak to ani nejde.
Co se týce RICASu a TBV, podle mě je to hlavně tím, že TBV nebylo monžné koupit v takových počtnech a snadno, jako ty RICASy. Jinak ten výpočet je uveden samozřejmě s kompletním systémem chrániců, prostudujte stránky výrobce je to tam napsané.

avatar
Bradley Datum: 04.07.2012 Čas: 23:28

Věřím, že je tato vesta oblíbená, ale to je třeba i tím, že tady prostě nic lepšího není, a můžu jmenovat jednotky které sloužily v AFG a nekoupili si TBV ale RICAS nebo jiný podobný model od Black Hawk nebo Warioru, takže podle toho bych soudil že tak dobrá asi není...jinak by jich nekoupily takové množství, ale opravdu by mne také zajímalo jakou má tedy v součtu v plné výbavě krytou plochu TBV...protože vesta pro skryté nošení, s ochranou ramen a boků má dle výrobce krytou plochu 0,65 a to je hodně. Takže CIRAS by měl mít také okolo 0,60 a pokud tedy počítám správně mělo by tedy TBV mít 0,78 což je skutečně vysoká krytá plocha, ale pokud se podíváme na vestu IOTV tak ta má dokonce ještě více 0,84...ale jak jsem po diskuzi s některými navrátilci z horkých krajin postřehl tak vysoká krytá plocha již v některém případě znamená menší uživatelský komfort....ani jeden řidič by na sebe TBV nedal...

avatar
Václav Balcárek Datum: 04.07.2012 Čas: 20:49

2: Jan Tříska
Nepsal jsem, že by vesta měla být špatná, dokonce si to ani nemyslím a věřím, že s ní jsou její majitelé spokojeni. Spíš mě zajímalo, zda jste to nějak ověřoval. Ten SOG měl jistě při vývoji vesty nějaký podíl na požadavcích, jak by měla vesta vypadat. Nakolik je už firma ALP splnila je věc druhá a musel byste se na to zeptat přímo příslušníka SOGu, který k tomu měl co říct. V podstatě na to jsem se ptal.
Co se týče té kryté plochy, tak tuto informaci zde nevidím poprvé, ale nikde mi nebyli schopni sdělit, jak na to přišli, tzn. jakým výpočtem a zda to je se všemi ochrannými doplňky nebo samotná vesta.
Bral jsem tento článek jako Váš subjektivní názor na tuto vestu, proto jsem si říkal, že když tam tyto informace zmiňujete, tak že jste si je nějakým způsobem ověřoval...

avatar
Andy Datum: 04.07.2012 Čas: 18:55

Bugy: To bude tím, že na Slovensko byly TBV dodávány se starou vazbou (prostě to tak v OSSR chtěli). S ní to jde poněkud hůř. Ale nová UV vazba si s MOLLE a MALICEma rozumí mnohem lépe :-).

arr