Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Tálibán popravil 21 pákistánských vojáků

Datum přidání 02.01.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 3 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Tvrdé boje mezi pákistánskou armádou a Tálibánem pokračuji. Nejnovější smutnou epizodou je smrt 21 pákistánských výsadkářů popravených Tálibánem. Bilance mohla být ještě horší, ale dvěma pákistánským vojákům se naštěstí z tálibánského zajetí podařilo uniknout.

Pákistánský voják

Foto: Jeden z pákistánských vojáků, kterému se podařilo uniknout před masakrem / AFP

 

Těla výsadkářů byla objevena v příhraniční oblasti s Afghánistánem v okrese Péšavar. Rozložení těl v hrobech a uspořádání četných střelných ran ukazují na masovou popravu. Všichni vojáci byli zajati minulý čtvrtek při povstaleckém útoku na kontrolní stanoviště pákistánské armády v okrese Péšavar.

 

Oba uniknuvší vojáci jsou „fyzicky“ v pořádku. Jeden je lehce zraněn, ale není ohrožen na životě.

 

Boj pákistánské armády s Tálibánem jsou ve stínu války v Afghánistánu, ale co se týče tvrdosti bojů a ztrát, může se směle srovnávat s mediálně známějším afghánským konfliktem. Pákistánské úřady přiznávají, že od počátku bojů v roce 2001 do února 2012 bylo zabito 6 189 vojáků a policistů a více než 37 000 civilistů.

 

Naproti tomu ve stejném období přišlo v Afghánistánu o život 3 252 vojáků ISAF. I když k tomu je nutno připočíst mnohem větší počet mrtvých vojáků afghánských bezpečnostních sil, je jasné, že Pákistán nese jedno z nejtěžších břemen v boji s Tálibánem a s jinými islamistickými skupinami.

 

Navíc intenzita bojů v oblasti roste, zejména po zabití Usámy bin Ládina v květnu 2011. Důvodem je zintenzivnění útočných akcí vládních sil, které chtějí dostat pod kontrolu nestabilní regiony na afghánsko-pákistánské hranici, který slouží jako základna různým militantním, islamistickým a zločineckým skupinám.

 

Islámábád nasadil proti povstalcům, podle různých zdrojů, až 140 000 vojáků. Financování tak velké operace je ale nad možnosti pákistánského vojenského rozpočtu. Pákistánci navíc musí modernizovat a rozšiřovat své vojenské kapacity pro možnost rozsáhlého konfliktu se svým největším rivalem v oblasti – Indii.

 

Z toho důvodu od začátků bojů pákistánský vojenský rozpočet podporuje Washington. Pákistán za 10 let obdržel 8,6 miliardy dolarů (cca 170 miliard Kč). Navíc americká vojenská pomoc se má ještě zintenzivnit. Důvodem je odsun Spojenců z Afghánistánu v příštím roce, kdy hlavní trasy odsunu povedou po cestách právě přes neklidnou afghánsko-pákistánskou hranici.

 

Vojenští analytici svorně tvrdí, že to bude jedna z nejnebezpečnějších akcí za celou dobu afghánské kampaně, kterou si Tálibán ani další islamistické skupiny nebudou chtít nechat ujít.

 

Zdroj: Military.com

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Jan Grohmann Datum: 05.01.2013 Čas: 10:44

Já bych byl hodně opatrný dávat rovnítko mezi Tálibánec a Afghánec. Tálibán vznikl v paštunské oblasti na hranici Afghánistánu a Pákistánu, takže v jeho řadách je obrovské množství "Pákistánců". Navíc pro lidi v této oblasti, tedy Paštůny, je dělení na Afghánce a Pákistánce irelevantní.

avatar
cejkis Datum: 04.01.2013 Čas: 23:46

Rád bych se pokusil uvést na pravou míru vnímání Talibanu. Taliban v překladu učení je legitimní politickou stranou v AFG. Když Umarovi pomohl Ládin svými sebevražednými atentátníky zabít vůdce severní fronty otevřela se cesta k ovládnutí většiny AFG. Když Clinton nechal bombardovat tábory Al-kajdy v AFG nepřesně zacílenými střelami s plochou dráhou letu jakožto odplatu útoku na loď Cole, bylo pro Ládina velmi snadné přesvědčit Umara o společném nepříteli, zejména při pohledu na zmasakrované civilní oběti.
Proto o pár let později odmít Umar vydat Ládina a proto byl Taliban zařazen po bok AlKajdy. Nicméně Taliban jsou Afghánci, radikálně smýšlející, hlásájící ty nejbizarnější pravidla islámu.

Je to jako když mezinárodní společenství bude podprovat ODS v občanské válce ODS vs ČSSD. Nelze vyhrát, pouze se dohodnout na odložení zbraní a přesvědčovat ostatní o svých myšlenkách v Parlamentu a nikoliv pomocí AK47, RPG a IED.

avatar
liberal shark Datum: 04.01.2013 Čas: 16:26

Nechápu důvod, proč autor používá termín "poprava". Poprava je vykonání trestu smrti, uloženého rozsudkem řádného soudu. To asi tato hromadná vražda příslušníků řádné armády, spáchaná teroristy z Talibanu, nebude. Nebo snad chce autor legitimizovat pusté vraždění islámských teroristů ?

arr