Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Taliban útočí na severu Afghánistánu

Datum přidání 31.07.2015    Rubrika rubrika: Události     komentáře 4 komentářů    autor autor: Václav Kopecký

Letošní ofenziva Talibanu je zaměřená zejména na dosud poměrně klidné severní oblasti Afghánistánu. Posledním cílem talibanských bojovníků se stal okres Kohestanat v provincii Sar-e Pul.

Foto: Bojovníci Talibanu. / Ariana News

Foto: Bojovníci Talibanu. / Ariana News

 

Taliban utužuje své postavení na severu země už od roku 2010, kdy byly jeho aktivity na jihu Afghánistánu potlačeny posílenými jednotkami americké armády. Od konce roku 2010 zaznamenaly jednotky ISAF větší pohyb ozbrojenců z Talibanu a zahraničních bojovníků (v terminologii ISAF členů Al-Qaidy a na ní navázaných skupin) v severních oblastech země. V provincii Sar-e Pul v té době operovalo 500 až 600 Talibů a zahraničních bojovníků, zejména z Pákistánu, Uzbekistánu a arabských zemí.


Od roku 2011 začal Taliban, do té doby v poměrně klidné provincii Sar-e Pul, budovat základny a sklady zbraní. Jednotky ISAF odhalily narůstající počet táborů islamistů, napojených zejména na Islámské hnutí Uzbekistánu (Islamic Movement of Uzbekistan-IMU) a Východoturkistánskou islámskou stranu (Eastern Turkistan Islamic Party-ETIP).


IMU má silné vazby na Al-Qaidu a Taliban a její představitelé jsou zastoupeni v talibanských stínových vládách v severoafghánských provinciích. V březnu 2011 jednotky ISAF zabily Bilala Konduziho a Shada Mohammada, významné představitele IMU na severu Afghánistánu.


Militanti z ETIP působí na severu země od roku 2009 a v lednu 2010 bylo 14 z nich zabito při leteckém útoku NATO. Při útocích ISAF se však nepodařilo zlikvidovat talibanské vrchní velitele v severních provinciích a přítomnost islamistů tak narůstala.


Talibanská ofenzíva pokračuje zároveň na několika místech severního Afghánistánu. Útok na okres Kohestanat v provincii Sar-e Pul proběhl 26. července a byl velmi rychlý a úspěšný, neboť se k talibanským bojovníkům připojil i šéf policie se svými muži.

 

Mapa: Provincie Sar-e Pul / Google Maps


Taliban i vládní složky potvrdili, že okres padl do rukou islamistů. Jak už bylo řečeno, k Talibanu se připojil i šéf Afghánské místní policie (Afghan Local Police-ALP) a sedm jeho mužů. Podle mluvčího ALP měl šéf policie v Kohestanatu v minulosti vazby na Taliban.


Podle vyjádření Talibanu, jeho bojovníci 26 červenci obsadili základnu vládních vojsk v Qala Sharekah, čímž si otevřeli cestu k okresnímu centru a ještě téhož dne obsadili vládní budovy v okrese a velitelství místní policie.


Na stranu Talibanu se přidalo také na 100 bojovníků z milic Arbaki, kteří dosud bojovali na straně kábulské vlády. Taliban v okrese Kohestanat také získal 13 vládních vozidel a ukořistil velké množství zbraní a munice. Provincie Sar-e Pul se tak pomalu stává významnou baštou Talibanu a IMU.


Svou sílu Sar-e Pul Taliban ukázal už v říjnu 2014, kdy jeho bojovníci napadli konvoj Afghánské národní armády (ANA) a policie v údolí Laghman. Při útoku bylo zabito 22 vládních vojáků, osm dalších bylo zajato. Talibové zničili 12 vozidel a sami přišli o 23 mužů včetně svého velitele Mullaha Nadira.


Taliban uvedl, že při útoku ukořistil osm džípů, čtyři obrněné transportéry, dvě nákladní auta a autojeřáb. Dále 15 kulometů PKM, tři těžké kulomety DŠK, tři raketomety RPG, odstřelovací pušku, tři minomety, osm pušek a další vojenské vybavení včetně munice.


Boje mezi vládními silami a Talibanem probíhají také v provincii Kunduz. Taliban zde ovládá už tři okresy a o další tři svádí podle vyjádření kábulské vlády těžké boje s afghánskými bezpečnostními sbory.


Minulý týden Taliban obsadil šest checkpoint a základnu afghánských ozbrojených složek v okrese Warduj v provincii Badakhshan. Velitel místní základny policie se dohodl s Talibanem a základnu mu odevzdal bez boje. Talibanci tak zajali 110 příslušníků ANA, ALP a provládních milic, které odzbrojily a podle dohody následně propustily.


Islamisté podle svých prohlášení získali 10 kulometů PKM, 10 raketometů RPG, 90 pušek, tři těžké kulomety DŠK, dva minomety, jedno dělo a velké množství munice a dalšího vybavení. Dle vyjádření Talibanu se mu také podařilo vytlačit vládní vojska ze dvanácti vesnic v okolí základny.

 

Mapa: Provincie Badakhshan / Google Maps


Badakhshan, který byl v posledních sedmi letech poměrně klidným okresem, zažívá období narůstajících bojů. Skupina Islamic Jihad Union napojená na Taliban a Al-Qaidu zde rozmístila své bojovníky a začala útočit na vládní jednotky.


Kontrolu nad okresy Jurm, Warduj a Yamgan vládní jednotky za poslední rok několikrát ztratily a opět je dobyli zpět. Talibanský stínový guvernér Badakhshan Qari Fasehuddin v květnu oznámil, že má pod svým velením v provincii 1000 bojovníků.


Taliban na jaře tohoto roku v Badakhshanu sťal sedm afghánských vojáků, i když podle oficiálního nařízení talibanského vedení je stínání zajatců nepřípustné. Místní bojovníci se tento akt snažili ospravedlnit tím, že se jedná o pomstu za popravy civilistů a talibanských zajatců vojáky ANA. Zákaz stínání hlav zajatcům je v Talibanu, kde byla tato praxe celkem běžná, poměrně novinkou.


Nejspíše se jedná o propagandistický krok, jehož cílem je distancovat se od chování Islámského státu (IS). Al-Qaida a na ní napojené skupiny, včetně Talibanu, se v rámci džihádistického hnutí snaží čím dál tím více stavět do role „rozumného" či „umírněného" islamismu a vymezovat se proti brutalitě IS. Reagují tak na relativní úpadek svého vlivu právě na úkor IS.

 

Zdroj: Long War Journal

Udělte článku metály:

Počet metálů: 1 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Petr M Datum: 03.08.2015 Čas: 22:17

Až Nato, odejde, vrátí se vše do starých poměrů.

avatar
Sgt Murphy Datum: 31.07.2015 Čas: 22:57

Bude smutné o niekoľko rokov čítať ten istý scenár ako v Iraku.

avatar
kubo4747 Datum: 31.07.2015 Čas: 18:32

Takto to dopadá, keď vlastná vláda sa nevie/nechce postarať o svoju krajinu a armáda a polícia nedokáže udržať bezpečnosť v krajine. A po odchode vojakov ISAF už vôbec nie.

avatar
ujo Marek Datum: 31.07.2015 Čas: 11:17

zaujímavé, že na väčšine fotiek talibanu majú kozomrdi v rukách viac guľometov ako AKčiek, to je nejaká nova móda vo vyzbrojovaní?

arr