Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výstroj

TALOS: Bojový oblek “Iron man” se stává realitou

Datum přidání 19.05.2017    Rubrika rubrika: Vojenská výstroj     komentáře 41 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americké velitelství pro speciální operace SOCOM (Special Operations Command) představilo první prototyp bojového obleku TALOS (Tactical Assault Light Operator Suit). Bojový oblek TALOS, nebo také populárně Iron Man, poskytne vojákům speciálních sil mimo jiné nebývalou úroveň balistické ochrany.

Foto: První fotka budovaného prototypu bojového obleku (Tactical Assault Light Operator Suit); větší foto / SOCOM

 

Americké velitelství SOCOM vyvíjí bojový oblek TALOS od roku 2013. Kompletní dokončení prvního prototypu se očekává na konci roku 2018. Následně začnou reálné bojové testy, které ukážou, zda lze oblek TALOS nasadit v operacích speciálních sil.


TALOS poskytne členům speciálních sil především nebývalou úroveň balistické ochrany. Tvrdé balistické pláty pokryjí větší plochu těla a měkká balistika zase částí těla (prostor mezi pláty), které nelze chránit tvrdou balistikou.


Aktivní klimatizace udrží optimální teplotu vojáka, nezávisle na okolním prostředí a fyzické námaze. Počítá se s posilující vnější nosnou kostrou, tzv. exoskeletem - půjde o mechanické nebo mechatronické spojovací/nosné prvky, který vhodně rozloží nesenou zátěž. Cílem je snížit únavu vojáka a zvýšit/prodloužit bojeschopnost.


Klíčovou oblastí obleku TALOS je situační povědomí. Nabízí se nejrůznější 360° kamery, lokalizační systémy střelby, kamery se zoomem, atd. Voják v obleku díky senzorům a chytrým programům dostane okamžitě odpověď na pět klíčových otázek:”Kde jsem? Kam jdu? Kde je můj tým? Kde je nepřítel? Jaký je můj úkol?”


Vývoj všech těchto technologií (resp. jejich spojení do funkčního celku) je náročný a představení prototypu se několikrát oddálilo. Podle plukovníka James Millera, vedoucí vývojového týmu, je ale bojový oblek TALOS “v dnešní době opravdu skutečný.”


Vývojový tým programu TALOS se skládá z 35 výrobců, laboratoří a zástupců akademické sféry. “Začínáme budovat jednotlivé díly a skládat je dohromady,” uvedl Miller s tím, že současně probíhá testování funkčnosti a bezpečnosti.


Podle skeptiků ale celý program postupuje příliš pomalu nebo se rovnou jedná o plýtvání peněz, když se armáda snaží vyvinout něco, co existuje jen ve filmech. Před několika lety senátor Tom Coburn dokonce zařadil program TALOS na list sto federálních programů, které označil za zbytečné a marnotratné.


Podle Millera ale vývojový tým programu TALOS “znovu definuje vědu a inženýrství”. “Vkládáme člověka do robota, který musí napodobit pohyb samotného člověka,” uvedl Miller. Navíc jednotlivé technologie lze údajně uplatnit i mimo program TALOS.


Technických podrobností je stále poskrovnu. Nejnižší vrstva obleku má obsahovat síť trubiček s vodou, která zajistí regulaci teploty člověka a ochrání ho především před přehřátím. V místech, kde operátora nechrání tvrdý pancíř, bude do nejnižší vrstvy všitá měkká balistika.


Vnější mechanická kostra (exoskelet) musí nést desítky kilogramů (v originálním článku je uvedeno "stovky liber") a zvýšit pohyblivost vojáka. Osoba oblečená v exoskeletu si ideálně nesmí ani všimnout, že má oblek na sobě. Exoskelet musí být perfektní tvarovaný a přiléhat na tělo, aby se operátoři speciálních sil mohli uvnitř budov pohybovat bez omezení a vést účinně boj na krátkou vzdálenost CQB (Close Quarters Battle).


Miller dále uvedl, že TALOS se skládá z více než 800 dílů a hlavním konstrukčním materiálem je titan. Elektrické motory obleku napodobí pohyb těla a počítá se s mechanickým ovládáním horní i dolní poloviny obleku.


TALOS získá 26 kusů pancéřových plátů, které ochrání nejen hrudní koš z přední a zadní strany, ale i nohy, ruce, rozkrok, boky nebo ramena. Vývojový tým zatím bojuje s tím, jak vyřešit ochranu tváře vojáka, aby nepřekážela pohybu nebo nezakrývala výhled. Ideální je průhledný balistický materiál - ten ale zatím není na trhu k dispozici.


Energii obleku dodají baterie na zadní straně - ty budou pohánět elektromotory, komunikační systémy, senzory nebo průhledové displeje v helmě.


Před vývojovým týmem je ještě hodně práce a nepochybně vznikne mnoho dalších prototypů. Ať už se oblek dočká operačního nasazení nebo ne, jedno je jisté - jeho cena bude astronomická.

 

Dodejme, že TALOS je “pouze” vývojový a experimentální program, který má otestovat, zda lze podobný oblek při současné úrovni vědy a techniky postavit a nasadit do operací speciálních sil. Případné zavedení do armády není zatím na pořadu dne.

 

Zdroj: Defense News

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Olivav Datum: 25.05.2017 Čas: 09:16

shal,

pravdu díš. Najít cokoliv o zásadním rozvoji Ruského vesmírného programu je nemožné neb se tam nic neděje.

Na papíře už postavili MIR-2 a Lunární bázi, ale zatím jim nelítá ani Angara.

avatar
shal Datum: 24.05.2017 Čas: 23:05

Olivav: Jak jsem psal. Ruský kosmický průmysl byl špičkový. O tom není pochyb a je to naprosto nezpochybnitelné. Problém je v tom minulém čase.

Zatímco americké soukromé společnosti jako je SpaceX, Orbital ATK, Blue Origin či Virgin Galactic rozproudily stojaté a značně zatuchlé vody vesmírného programu a státní vesmírné agentury ať už americké, evropské či čínské a jejich kontraktoři se stůj co stůj musí probouzet z dlouhého spánku a poklidných vod letargie, tak ruský kosmický program jde do kopru. A myslím to vážně když píšu BOHUŽEL.

Americká ULA začala vyvíjet znovupoužitelné rakety, ESA urychlila přechod na výrazně levnější Ariane 6 a začínají mluvit o znovupoužitelnosti a čína taky určitě nespí, tak ruský kosmický průmysl místo toho aby se probral, tak upadá do čím dál větší beznaděje, korupce a problémů s kvalitou výroby.

V Kremlu se zbláznili a ořezali rozpočet Roskosmosu o 30 procent. Ruský kosmický průmysl jede už jenom na setrvačnost minulých zakázek a vynášení astronautů pro NASA. Až jim tohle během několika příštích let seberou soukromníci a Kreml nezačně masivně dotovat nákladný vývoj obnovitelných raket, tak opravdu netuším co budou dělat :(

avatar
Olivav Datum: 24.05.2017 Čas: 14:53

Sorry k těm motorům :)

http://www.russianspaceweb.com/nk33.html

https://en.wikipedia.org/wiki/NK-33

https://en.wikipedia.org/wiki/RD-180

Takže tady se naopak USA odtaly k technologii, kterou neměly a šunt to nebyl. Hlavně je zajímavý příběh kolem těch RD-180 (ona Energia je docal slušná rachejtle). Takže Ruské motory nelze podcenit ani ve vztahu k Amrickému vesmírnému programu.

avatar
raziel87 Datum: 24.05.2017 Čas: 14:29

zkusím popátrat (asi před rokem jsem narazil na super odkazy ) a šoupnu Vám sem perfektní linky ke kosmickým skafandrům - což není k tomuto tématu až takový offtopic.

Jsou tam mraky informací ke všem Sokolům, Orlanům.atd. - výrobkům NPP Zvezda
i Americkým skafandrům pro programy Mercury, Gemini, Apollo, Sky Lab, Shuttly, ISS. Něco málo k tomu je i na kosmonautix.cz, ale našel jsem odkazy, kde byly všechny skafandry do cca půlky 90. let rozebrány na desítky stran včetně kvalitních fotografií, perfektní čtení

avatar
raziel87 Datum: 24.05.2017 Čas: 14:17

čtenářům pardon za offtopic

2 Rase

moc o tom nevím :( - pamatuju si v podstatě jen kusé informace. Motory NK-33
byly z Kuznětzovovy vývojové kanceláře odprodány americké firmě AeroJet, která
je zamýšlela pro rakety ANTARES. Pokud mě paměť neklame, tak byly v NASA úspěšně otestovány. Došlo ke konstrukčním zásahům do motorů NK-33 (výměna elektornických součástek, které byly poplatné 70. letům 20. stol) Nicméně - USA získala typ motorů, které nebyla sama schopna vyprodukovat ani po 30 letech.

Motory mě moc nebavěj - já radši skafandry, raketový pistole, batohy a kosmické programy jako celek

avatar
Olivav Datum: 24.05.2017 Čas: 10:24

2 raziel a Rase,

no s těmi motory si pamatuji, že USA to opustili kvůli nezvládnuté metalurgii (v té době). Rus to zkoušel tak dlouho až dospěl k něčemu co létalo a měli toho dost ve skladech a ty "vyprodal".

Jestli dnes USA tuto technologii rozvíjí nevím, ale myslím, že získali ne jen tuhle technologii. Jak je to dnes netuším :)

No a co se týká Mistralů a jiných věcí, tak tam se k nějakému Know-How zase dostal Rus. I ta optika na T-90 od Frnacouzů jim pomohla :)

Ještě jednou tu dám ten článek:
http://mil.today/2017/Weapons52/

Co se lodí týká je dle mně vtipná koncepce nové letadlovky RF:
http://mil.today/2016/Weapons13/

Takže ambice mají. V laborkách toho kupu vyzkoušeli a zkoušejí. No dále tu nebudu opakovat. Souhasím v podstatě s Rasem.

Jen něco k těm Ratnikům :) a věcem okolo:

http://www.armyrecognition.com/weapons_defence_industry_military_technology_uk/new_assault_rifle_submachine_gun_ratnik_russia_12105173.html

http://tass.com/defense/927575 Ratnik 2 koupí asi letos :)

http://tass.com/defense/935352 - musí se to přebrat ta 100% přesnost atp...

No a nečekaně si to otestovali na Syrské střelnici http://tass.com/defense/947275

Jen tak trochu k tématu :)

avatar
Rase Datum: 24.05.2017 Čas: 09:42

raziel87: Jj díky za doplnění. Netušíš, zda se ty technologie získané o rusů, rozhodl někdo v USA aplikovat na něco vlastního ?

Pokud jde o Ratnik, tak jen dodám, že v době, kdy byli Rusové ještě s Francií a Evropou nejlepší kamarádi, tak se velice zajímali o francouzský komplet vojáka 21.století, Félin. Dokonce se mluvilo i o možnosti zavést jej v ruské armádě. Po Krymu to už ale neprošlo, stejně tak jako byl zrušen nákup Mistralů, a nové KBVP ATOM http://defense-update.com/wp-content/uploads/2013/09/new-vehicle.jpg

avatar
raziel87 Datum: 24.05.2017 Čas: 07:44

2 Olivav, Rase

nakoukl jsem do posledních komentářů. Bavíte se o NK-33 s uzavřeným cyklem?
Inu, to byla svého času absolutní špička a USA byla v této konkrétní věci 20 pozadu, ale Olivave - přecijen byly to 90. léta. Jednalo se o prodej tuším 60 ks motorů - dost se to tehdy řešilo v médiích.

Výkon sice byl úžasný (cca o 25%), ale nebyl čas motory odladit, program byl pro nedostatek financí ukončen. Testování si pak horko těžko odřeli v Americe - nicméně, technologii získali.

avatar
Olivav Datum: 23.05.2017 Čas: 18:51

Rase,

v zásadě souhlas. Jen k té Armatě. Myslím, že spíše posunou námořnictvo či letectvo T-50 posunují pořád. Někde už nevím kde jsem četl, že MO RF prohlásilo, že pozemní technika má přednost a raději utlumí ostaní systémy. Oni se jaksi považují za kontinentální mocnost (x-krát jsm je slyšel tak o sobě mluvit) a tím pádem pozemní technika má přednost asi si uvědomují, že tam jsou na tom nejlépe.

https://www.rbth.com na tomo webu jsem myslím četl o Stelth konceptu jako takovém a přiznávají, že USA je o ohromný kus dále ale hlavně zkušenost USAF jasně ukazuje jak 5. generace stealth letadel zejména F-22 je nákladná na logistiku a jaksi srytě řiznávají, že na to nemají děngy :) proto posilují 4++ a doufají že v budoucnu bude snad T-50 možná delat hrot pro 4++ něco jako F-35 či F-22 (zejména dle nich F-22, což je asi trochu mimo) a podporovat ostatní díky senzorům apod...

Proto chtějí přezbrojit Migy na verzi 35 modernizovat SU-34 a zbytek flotily SU-27 derivátů srovnat s Indy a jejich SU-30MKI, kterou považují za top, což mě překvapilo.

A ten Ratnik a starší komplety byly nutnost aby měli něco konkurenceschopného i ti teroristi jak říkali ve videu (někde níže) měli lepší výbavu.

Jinak Rase souhlas. Je to tu off topic, ale když koukneš na tu situaci ohledně AČR viz tanky (vim diskuse je jinde), tak se chce brečet. pořád se mluví a nakonec budeme mít tanky z překližky, protože se po dalších X letech na něco sulšného prachy neseženou.

avatar
Rase Datum: 23.05.2017 Čas: 18:19

Olivanov:
O těch motorech z Ruska, z balistických raket jsem už slyšel, ale ve výsledku to byl průšvih a jejich osazení na rakety pro vynášení věcí do vesmíru, byly debakl, kvli nevalné kvalitě a tedy technickým závadám. Bohužel. Space X v tomto nemá konkurenci.
K optice: v ruské technice se moc nevyznám, on je v tomhle dost problém zjistit něco víc i k té Západní. Je dobré, že se snaží o co největší soběstačnost (to ale i Turci, a jejich kvalita je otázkou). Jak jsem psal, Rusové mají pěkné zbraně, skvěle propagované, papírově parádní - reálně o ní ale nic moc nevíme a to myslím jak kvalitu výroby, tak spolehlivost i reálné schopnosti. Nemíním rusy podceňovat, ale jsem zkrátka skeptický. Ten masivní vývoj co rozjeli, je neudržitelný (i tříští finance na samotné projekty) a zdá se, že si to uvědomují i Rusové, když spoustu super projektů zastavili nebo zrušili. Upřímně, ono se klidně může stát, že utípnou i projekt "Armata" (celou rodinu vozidel) a budou se spíš soustředit na vymazlení současné techniky. Z mého pohledu je to hodně logické - byť tyhle nové pásáky jsou hodně pěkné.

avatar
Olivav Datum: 23.05.2017 Čas: 17:47

Věřte si čemu chcete. Mně je to fuk.

Když se člověk žačte do článků zde http://mil.today tak to není hype jako sputnik, ale je vidět pokrok i problémy, které mají. Je otázka jak na tom je vojensko-průmyslový komplex. Měl vždy prioritu před civilním sktorem, takže podle Kaliny atd nelze posuzovat tanky. Asi tak. Surovin a lidí mají dost.

USA co se vesmíru taky nic moc. Space Shuttle je historie a zbytek žádná sláva. Nová raketa zatím taky "není hotova". Soukromníku kupa a Falcon asi nejdál, ale v šoku z toho nejsem. Motory berou i ze SSSR skladů atd...

Co je možná jeden z extrémních problému RF je v sociální oblasti. Drogy (krokodil) alkohol a demografický vývoj. Snad to prý "stabilizovali" pokud to nezlepší tak je to sejme samo bez potřeby jediného výstřelu. Lidská základna byla u nich a možná ještě je ohrožena, ale to je hodně mimo téma.

A další docela zajímavé stránky jsou zde https://www.rbth.com taky tam snad objektivně píší jak se věci mají.

Uvidíme jak se to vše vivine. :) Čas ukáže

avatar
shal Datum: 23.05.2017 Čas: 14:06

Olivav:

Rusko je opravdu jeden z hlavních dodavatelů titanu na trh. A tak to taky zůstane. Pokud by Rusko zakázalo vývoz titanu, tak co by z toho měli? Přišli by o spoustu peněz, které potřebují na provoz jak státu, tak těžařských firem a hromadily by se jim suroviny. Dokud bude poptávka z USA nebo odkudkoliv jinud po titanu, tak Rusové ho budou dále dodávat.

Ad průmysl:

Máš pravdu, že sankce opravdu v některých oblastech pomohly postavit se trochu na nohy. Zatím je to však hlavně oblast zemědělství.

V prvovýrobě byli Rusové vždycky dobří. Vykopat něco ze země je opravdu práce, která jim jde. Zvlášť když k tomu použijí západní techniku.

Problém Ruska je v zaostalém strojírenství a omezeném množství moderního průmyslu. To opravdu není něco, co se dá postavit za rok, nebo 2 nebo i deset. Musí se začít refomou společnosti, vzdělávacím systémem. Ostatní přijde později. To jsou nezbytné změny na celé generace. A ty změny v Rusku neproběhly a ani neprobíhají. Ostatně o úrovni Ruského strojírenství a průmyslu obecně toho bylo napsáno už spousty:
http://ekonomika.eurozpravy.cz/evropa/181009-produktivita-prace-v-rusku-opilci-v-dilnach-predpotopni-stroje-horsi-jak-za-sssr-rikaji-experti/

Změna obecně probíhá, ale spíše k horšímu. Vidět to lze například na elitním kosmickém průmyslu, který je na tom velmi špatně a opravdu hrozí, že za nějakých 10 nebo 20 let Rusko žádný kosmický průmysl mít nebude. A to je opravdu smutné, protože Ruský kosmický průmysl opravdu něco v minulosti znamenal a jeho jméno mělo obrovskou sílu. Sakra, vždyť do 70. let byli i před USA a to je sakra co říct a pak ještě minimálně 10 let dokazali jakž takž držet směr.

A nyní? ROckoty a Protony jsou odstavené kvůli problémům s kvalitou, Angary vyvíjeli 22 let a letěli s nimi jednou a proslýchá se, že poslední testy nových raket v Kazachstánu dopadly velmi špatně, takže jsou taky uzemněné na neurčitou dobu. Nauka má spoždění 10 let a nevypadá to, že by byla hotová. Roskosmos byl vyhodnocen jako nereformovatelný, tak byl zrušen a konkurenční URSC byl přejmenován na Roskosmos, protože to jméno kdysi opravdu něco znamenalo a stále má svou váhu. Jediné co ještě lítá jsou Soyuzy a to je technologie založená na R7 - raketách z konce 50. let.

Promiň, ale v tomhle světle opravdu těžko dokážu uvěřit, že by T50 dokázala být konkurence schopná vůči F22 a F35 nebo že by Ratnik 3 dokázal konkurovat Talosu, protože obojí je super high-tek.

avatar
jj284b Datum: 23.05.2017 Čas: 11:59

Olivav: Rusko je krajina s GDP Talianska.. porovnavat to s USA je riadne pritiahnute za vlasy

avatar
Olivav Datum: 23.05.2017 Čas: 11:30

Rase,

mě to nevzrušuje. Jak jsem psal o tom "mužíkovi s kladivem". O tom to je a v tom se shodneme. Ve vývojovém centru toh mají kupu, ale mužíka ne s kladivem, ale CNC nemají atd..

Čína to neokopíruje. Zatím nezvládla bez pomoci ani motory AL-31.

U T-14 jsem postnul dotaz. Dám ho i zde a zajímal by mě tvůj názor?
http://mil.today/2017/Weapons52/

vypadá to, že RF se posunula v optických systémech, ale asi to není ono. Zdá se, že na západu závislí asi už do budoucna nebudou, ale top technologii ještě nemají (ten tracking typ).

Nevíš o tom něco více?

shal,

proboha, tp nemá cenu. Titan je zejména Ruská doména, takže proč se asi Airbus a spol, báli, že budou mít problémy, když Rus nedodá :) Na ten trh to musí někdo šoupnout, že? Rusové nejsou jediní, ale dosti významný hráč na tomto poli. Např. Typhoon aka Akula byly titanové dvoutrupé všechny :) ne jen jeden kus :)

O univerzálním náskoku západu ve všem nejsem přesvědčený a nevěřím mu. TO je ta propaganda. Rus nemá sice auto pro lidi a měl s tím problém vždy, ale zbraně a vojenské technologie to je jiná věc. Nelze brát civilní technologie jako měřítko těch vojenských. To je zásabní omyl v argumentaci.

Jak víš, že ratnik 2 nevyrobili? Nevyrábějí ho sériově, ale myslím, že vybavení v kompletech Ratnik "typu 1" se sakra změnilo od doby co je začali produkovat. Kolik z toho nového je právě díky vývoji a testování tzv. Ratnik 2? Víš to? Já ne, takže bych si nebyl tak jist.

Ano, masová produkce může být sakra problém. Když začínali s GaAs TR moduly pro AESA radary, tak to vycházelo na závratných cca 50 radarů za rok :) Ono to je málo, ale jak se říká. Když položíte jedno potrubí, tak to druhé jde rychleji. Tedy jinak. Jedna dvě linky na počátku je málo, ale je otázka kolik jich bude za rok.

Je otázkou a mnozí to už zpochybňují, že by sankce RF moc poškodily. Možná to tiž opravdu vypadá, že je to donutilo postavit se na vlastní nohy a nekupovat za "petro dolary" na západě a sami moc neumět. Je potřeba vzít v potaz, že západ ty linky průmyslovou základnu taky neměl ze dne na den. No kdy začaly sankce? Kolik roků tedy lze reálně napočítat jako "dobu rozvoje vlastního potenciálu". Navíc sami přiznávají, že nenahradili vše a vše sami bez pomoci zatím neumí, ale procento komponent, které musí shánět jinde se zmenšuje a vlastní produkce roste. Zatím kape, ale to možná jen zatím. Podceňovat RF je to poslední co by bylo žádoucí.

Pokud nechápeš co se snažm říci a jsem pro tebe rusofil, tak debatu můžeme rovnou ukončit.

avatar
shal Datum: 23.05.2017 Čas: 10:53

Olivav: Ty tu mluvíš o propagandě? Technologický náskok USA a obecně západu před Ruskem je neodiskutovatelný. Proboha, vždyť v Rusku nedokážou postavit ani konkurenceschopný automobil. Technologické zaostávání za západem je prostě do očí bijící o ekonomické síle ani nemluvě.

A kde by USA vzali titan? Tam kde všichni ostatní - na komoditním trhu za tržní ceny, stejně jako by to museli udělat Rusové. Ostatně doba centrálního plánování je dávno pryč a s tím i doba předražených titanových ponorek postavených v závratném množství jednoho kusu, které se přestaly vyrábět právě pro extrémní cenu.

A správně píšeš, že mužik neuměl vyrobit technnologicky náročné výrobky v požadované kvalitě a ceně. Každá země může mít geniální konstruktéry, ale ne každá země má dost silný a vyspělý průmysl na výrobu sofistikovaných produktů. A to platí i o dnešním Rusku.

Těžko lze informace o Ratniku 3 považvat za věrohodné, když nedokázali vyrobit ani Ratnik 2.

arr