Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výstroj

TALOS: Iron Man se stane skutečností

Datum přidání 19.11.2013    Rubrika rubrika: Vojenská výstroj     komentáře 12 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americká armáda plánuje v rámci programu TALOS vyvinout neprůstřelný a posilující oblek inspirovaný oblekem filmového hrdiny Iron Mana. Pokud půjde vše podle plánu, americké speciální jednotky mohou dostat systémTALOS již za pár let.

Bojový oblek TALOS

Foto: Insipirace pro USSOCOM, ilustrační foto / Autor: Alex Jessup

 

Americké velitelství pro výzkum a vývoj RDECOM (Research, Development and Engineering Command) před několika dny na svém Twitter účtu nastínilo časový harmonogram projektu TALOS (někdy nazýván také jako Iron Man). Pokud půjde vše podlé plánu, oblek oblečou američtí vojáci do čtyř let.

 

V současné době americké velitelství pro speciální operace USSOCOM (United States Special Operations Command) vede iniciativu, jejímž cílem je shromáždit technologie a firmy potřebné k sestrojení obleku TALOS (Tactical Assault Light Operator Suit).

 

Skrze oficiální portál americké vlády se mohou do září příštího roku přihlásit všechny vědecké pracoviště a firmy, které mají na programu TALOS zájem spolupracovat. USSOCOM následně do poloviny roku 2015 vybere vítězné instituce a jejich technologie.

 

V zadávacím dokumentu je pojmenováno několik zásadních okruhů technologií, jenž USSOCOM u vědeckých institucí a firem poptává. Jde především o nové balistické materiály, technologie pro lepší mobilitu a agilitu, vylepšení situačního povědomí nebo potlačení demaskujících projevů vojáka (světlo, zvuk).

 

Poptávané technologie:

  + Pokročilý pancíř (materiály pro výrobu pokročilé pancéřové ochrany)

  + Mobilita/agilita (pokročilé platformy, jako jsou napájené/nenapájené exoskelety)

  + Situační povědomí (včasné, relevantní a přesné posouzení přátelské/nepřátelské činnosti)

  + Disciplína světlo/hluk (technologie pomáhající skrýt vojáka při pozorování nepřítele)

  + C4 - Command, Control, Communications & Computers (počítače a komunikační systémy)

  + Bojový displej vojáka (modul vojáka, jenž využívá „kognitivních funkcí a informace z okolního prostředí“)

  + Výroba elektrické energie (výrobá elektrické energie, uskladnění, obnovitelné zdroje)

  + Tepelné řízení obleku (vhodné mikroklima povrchu těla pro prodloužení bojového nasazení)

  + Zdravotnické (monitorování zdravotního stavu, kyslíkové systémy, hojení ran)

 

Hlavní podíl na vývoji obleku TALOS získají zřejmě výzkumníci z technologického institutu MIT (Massachusetts Institute of Technology). Profesor Gareth McKinley z MIT již od roku 2002 pracuje na speciálním tekutém pancíři, jenž má šanci způsobit revoluci mezi balistickými materiály.

 

Základem tekutého pancíře je magnetorheologická kapalina. Kapalina má schopnost v řádech milisekund se pomocí magnetického pole nebo elektrického proudu přeměnit v pevnou látku. Pomocí kapalného pancíře tak lze vyrobit na tělo padnoucí brnění, bez hluchých míst, které neomezuje pohyb.

 

Kapalné brnění chrání i kritická místa, jenž způsobují smrtelná zranění, ale v současné době neexistuje efektivní způsob, jak je chránit. Jde především o podbřišek, třísla, stehna a ramena. Tedy místa, kde vede srdečnice či tepna a při zásahu dochází k velmi rychlému vykrvácení.

 

Zdroj: KiTTP!, FedBizOpps.gov

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Ultramarinus Datum: 14.12.2014 Čas: 13:26

Doporučuji se podívat na "cutscene movie" hry call of duty advanced warfighter. mají tam docela povedeně vymyšlené podobné obleky. v akci...

avatar
Ultramarinus Datum: 24.11.2013 Čas: 12:02

Kapalina má schopnost v řádech milisekund se pomocí magnetického pole nebo elektrického proudu přeměnit v pevnou látku

Tuhle část jsem pochopil tak, že myslí (elektro)magnetické pole, nebo elektrický proud zvnějšku. Kdyby ta tekutina dokázala "vyrábět" jedno nebo druhé "interně", nejspíš by to prodali místo perpetum mobile na pohon lodí a letadel.

avatar
mattea Datum: 21.11.2013 Čas: 20:37

Ultramarinus: já to chápu tak, že se to vnitřníma elektromagnetickýma silama vytvrdí, bez jakýchkoliv elektromagnetů. Nedovedu si představit, že bez cílené vnější reakce se to vrátí do tekutého stavu. nicméně.. proč nevyhodit ztuhlý trenky a nenalejt si ze zásobní lahve novej gel? Nicméně, tohle jsou vážně spekulace, uvidíme, jak to dopadne...

avatar
Ultramarinus Datum: 21.11.2013 Čas: 20:10

Tak tohle zas tak nereálné a realitě vzdálené není. Ne v době, kdy provozují několik letadlových lodí, pár desítek atomových ponorek, letectvo, že by na něm armagedon přežilo dost lidstva na znovuzaložení států a vesmírnej dron/stíhačka, lítá pro US na orbit.

Mattea: Dík, dobrej nápad co dává smysl.
Jestli ale "ztvrdnutí" způsobuje vystavení magnetickému poli, nedalo by se to znovu rozpohybovat prostým vypnutím magnetů?

avatar
Jan Grohmann Datum: 21.11.2013 Čas: 09:19

Budou to napájet např. takhle http://www.advancedmaterials1.com/index_soubory/Page1689.htm
Co víme, baterie mají být dostupné na počátku roku 2015 a mají zabírat mnohem menší objem než li-ion baterie.
Co se týče toho videa, tohle opravdu není propagační video.
I když, na jedné konferenci o obleku TALOS, dávali potřebu jeho vývoje do souvislosti s úmrtím člena speciálních jednotek, který se snažil zachránit rukojmí. Při snaze o vyražení dveří byl zabit palbou z druhé strany přes dveře.
TALOS má sloužit právě speciálním jednotkám, při podobných akcích, a také při pronikání do budov.

avatar
Gorn Datum: 21.11.2013 Čas: 00:22

Při pohledu na poptávané technologie bych asi nezpochybňoval jak to budou napájet.
Namátkou se dá uvést zvýšená nosnost vojáka díky exoskeletu (tedy schopnost nést baterie o vysoké váze), exoskelet který el. energii přímo vyrábí (představte si to jako dynamo na jízdním kole, ačkoliv je to hodně neohrabaný příměr), nebo doprovod jednotek robotem (bigdog?) který ponese náhradní baterie a bude sloužit jako nabíjecí stanice (solární panely?) atd. atd. možností je ve světě experimentálních technologií hodně. Každopádně to ovšem bude logistická noční můra

Bohužel se již řadu let vojenské programy ve spojených státech stále více vzdalují realitě, ozbrojené složky z nich profitují zcela výjimečně. A v tom bych viděl hlavní problém, a dost možná i jediný.
Hezky to ilustruje naprosté selhání nahradit pušky M16 a karabiny M4- několikeré selhání sci-fi programů (např. OICW), ačkoliv se většinou dostali i přes konečnou metu testování v poli, ale zároveň odmítání nakoupit existující realistické zbraně (např. HK416). Výsledek cirkusu který trvá již desetiletí jsou pochybné řešení (např. nová munice) které pouze snižují závažnost nedostatků platformy, ale ke konečnému řešení nevedou (a vlastně ani nemohou)

Osobně to vidím jako následek politického řízení financování- jako u všech politiků tu hlavní roli hraje populizmus a jelikož se jedná o USA tak vedlejší roli má ideál technologické supervelmoci. Celé to působí dojmem ožralého multimilionáře kupujícího kancelářské potřeby, na pokraji ekonomického kolapsu a stále kupuje zlatá plnící pera.

avatar
shal Datum: 20.11.2013 Čas: 23:42

To Petr M: To není propagační video. S tím nemá Darpa ani armáda nic společného. Zřejmě se nějaký teenager nudil, tak stvořil tohle veledílo :)

avatar
Petr M Datum: 20.11.2013 Čas: 22:29

Toto patří spíše do oblasti scifi filmů...I kdyby se to podařilo postavit, bude to nejspiš nehorázně drahé.

Docela by me zajímalo, jak budou ten oblek napájet, zazračný energetický zdroj, jako iron man asi nemají... Vzhledem k odhadovanému příkonu obleku 100-200W, odhaduji výdrž bateríí jen pár hodin, tudíž bude použitelný jen na velmi krátkodobé akce.

Co se týče balistické ochrany, silně pochybuji, že bude oblek odolný proti ráži 7,62 s jádrem z tvrdé oceli, propagační video mi připadá docela k smíchu.
http://www.youtube.com/watch?v=bPjatYDHJKo

avatar
mattea Datum: 20.11.2013 Čas: 21:42

Ultramarinus: na tělo se stále dá použít vesta, jen třísla můžou být chráněná tím tekutým pancířem. pointa podle mě není v kompletním nahrazení současných pancířů, spíše v jejich doplnění.
O tom, jestli tenhle pancíř bude obnovitelný do své tekuté podoby, jak naznačil rainerum, spíš pochybuju. Určitě to nebude možné v bojových podmínkách.

avatar
rainerum Datum: 20.11.2013 Čas: 21:08

ps.: v ůskej džínách

avatar
rainerum Datum: 20.11.2013 Čas: 21:08

já si myslím že to na kloubech nebude ale že to bude na svalech tím pádem to bude jako běžet v džínách uříznutejch a navlíknutejch přesně na mýstech vyjmenovaných ve článku takže to bude nepříjemný ale dá se to vydržet pokud nepokročili až tak že po zastavení kulky se to znova nestane tekutý jako ty ohřívadla na ruce když jsou tvrdý a dají se do teplý vody tak znova změknou něco na ten spůsob

avatar
Ultramarinus Datum: 20.11.2013 Čas: 20:04

Menší šotek - třetí řádek:
oblek obleč...N...ou američtí vojáci do čtyř let

VELMI zajímavý program. Budu ho sledovat, protože mě zajímá, jestli se to chytne, nebo ne. U toho "tekutého pancíře" ... není u něj možnost, že tímhle "zpevněním" útočník vojáka zpomalí? Chci říct - běžíte si po poli, načež vás střelí. Oblek ztuhne. Útok pokračuje a vy ztrácíte mobilitu až do takové míry, že je z vás sedící kachna pro nepřátelské granátometčíky, minometčíky nebo raketometčíky. Nebo někoho kdo přiběhne z druhé strany s kudlou a bodne vás velmi pomalu zezadu do krku.

arr