Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

TALOS: Testování vojenského “Iron Mana” začne v roce 2018

Datum přidání 24.02.2017    Rubrika rubrika: Události     komentáře 7 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Podle amerického Velitelství pro speciální operace SOCOM (U.S. Special Operations Command) začne v roce 2018 testování prototypu nového bojového obleku TALOS. Oblek operátorovi speciálních jednotek poskytne jedinečnou balistickou ochranu a nebývalou úroveň situačního povědomí.

Foto: Příslušník americké námořní pěchoty se dívá skrz přístroj pro noční vidění; ilustrační foto / Public Domain

 

Jak uvedl James "Hondo" Geurts, ředitel sekce pro vyzbrojováni, technologie a logistiku v SOCOM, testování prototypu obleku TALOS “začne za rok a půl”. Samá armáda používá pro TALOS označení “Iron Man”, s odkazem na stejnojmenného komiksového hrdinu.


“Myslím si, že v té době budeme mít prototyp. Bude umět všechno, co chceme? Pravděpodobně ne. To ale nebylo nikdy úmyslem,” uvedl Geurts.


Velitelství SOCOM odstartovalo program TALOS v roce 2013 s odhadovanými vývojovými náklady 80 milionů dolarů. Geurts však neuvedl, kolik SOCOM dosud za program skutečně utratilo peněz.


Taková částka ale budí pochyby, protože předchozí projekt amerického “vojáka budoucnosti” Land Warrior si vyžádal od roku 1996 do roku 2010 500 milionů dolarů. Projekt nakonec vyšel do prázdna, protože technologická úroveň tehdejší doby nebyla na potřebné výši - obrovským problémem byl například neexistující vhodný zdroje energie (baterie).


Projekt Land Warrior měl za cíl vybavit všechny vojáky amerických pozemních sil, naopak TALOS je ale určen jen pro malou komunitu speciálních sil.


Podle velitelství SOCOM oblek TALOS poskytne členům jednotek speciálních sil především novou úroveň balistické ochrany. Nová balistika bude nejen velmi lehká a odolná, ale pokryje větší plochu těla. TALOS získá zřejmě i novou pokročilou měkkou balistiku pro ochranu citlivých částí těla, jako jsou třísla, ramena, paže, boky trupu nebo podbřišek.


TALOS rovněž posune fyzické možnosti člověka za běžnou mez. Například aktivní klimatizace obleku udrží optimální teplotu vojáka, nezávisle na okolním prostředí a fyzické námaze.

 

Počítá se i s posilující vnější nosnou kostrou, tzv. exoskeletem. Půjde o mechanické nebo mechatronické spojovací/nosné prvky, který vhodně rozloží nesenou zátěž. Cílem je snížit únavu vojáka a zvýšit/prodloužit bojeschopnost. Nabízí se především nejrůznější mechanické výkonové vzpěry, které inteligentně přenésou zatížení vesty (batohu) na speciální bojový opasek (bederní nosný pás).

 

Video: Na programu TALOS se podílí i firma Revision. Zobrazený oblek a vybavení je ale soukromou iniciativou firmy Revision. / YouTube

  

Klíčovou oblastí je situační povědomí. Nabízí se nejrůznější 360° kamery, lokalizační systémy střelby, kamery se zoomem, atd. Voják také v přehledné grafické formě (na displeji) dostane odpověď na pět klíčových otázek:”Kde jsem? Kde jdu? Kde je můj tým? Kde je nepřítel? Jaký je můj úkol?”

 

Geurts však uznává, že projekt čelí závažným technickým výzvám. Hlavní problém, jako u programu Land Warror, je vhodný zdroj elektrické energie. Současné baterie jsou jednoduše příliš těžké a velké.

 

Nicméně podle Geurtse projekt TALOS přinesl řadu technologií, které se již nyní používají samostatně. Jsou to právě nejrůznější výkonové vzpěry nebo rozšířená realita (inteligentní zobrazování počítačové grafiky do obrazu) v brýlích pro noční vidění.

 

“TALOS není jen exoskelet a brnění - je třeba myslet v celé šíři,” říká Geurts. “Schopnost přežít závisí nejen na brnění, ale také z velké části na dostupných informacích, na situačním povědomí a na úrovni komunikace. Jak postupujeme s vývojem, můžeme rychle použít některé z vyvinutých technologií a vzít je hned do akce.”

 

Zdroj: Military

Udělte článku metály:

Počet metálů: 2.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Petr M Datum: 26.02.2017 Čas: 09:54

Baterie by nemuseli být zas tak problém, otázkou je, jakou má ten oblek spotřebu.

ČESKÉ revoluční akumulátory
Technologie HE3DA® má špičkové technické parametry:
Kapacita bateriového systému až přes 500 Wh/litr
Kilowatthodinový modul poskytuje patnáctkrát vyšší maximální výkon než u v současnosti využívaných technologií.
Účinnost přes 95%
Životnost přes 5000 cyklů

http://www.he3da.cz/vyhody

avatar
jj284b Datum: 26.02.2017 Čas: 08:26

co sa tyka ochrany, asi sivta na lepsie casy.

http://www.foxnews.com/tech/2017/02/23/this-foam-stops-bullets-cold-and-pulverizes-them-to-dust.html?cmpid=prn_military&comp%3D1199467398560%26rank%3D0

ten clanok je napisany dost bulvarne a na video je dost tazko co i len pozerat kedze je to foxnews, no zabery z testov su dost zaujimave.


CFM material ma vyrazne vyssiu odolnost ako momentalne pouzivana tazka ochrana, co by umoznilo pouzitie lahsich platov pri rovnakom stupni ochrany.

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0263822315000434

tu napr spominaju test kde takto koncipovana ochrana bola uspesne testovana proti 7.62 × 51 mm M80 and 7.62 × 63 mm M2 AP, kde doslo k pohlteniu 60-70% energie strely, a zastavenie projektilu na ovela mensej hlbke ako to definuje NIJ standard

avatar
Luky Datum: 25.02.2017 Čas: 01:54

no nevim, ale já jsem vždycky fandil Arnímu...ale stillsuit by se šiknul ne že ne

avatar
Citatel666 Datum: 25.02.2017 Čas: 00:50

No ja vam teda neviem, kamery, prosim, helma, prosim, to ostatne, prosim, ale kedysi davno na Libave som miesto do terca strielal z pistole do sutra, odhadom, 12-15 kil, odletel,frnk, jak fazulka, to ako, ked do toho chlapa niekto napere z gulometu, z chrbta mu bude fukat protisilu nejaka raketa, aby to s nim neslahlo o zem, to je rana jak s kladivom,on sa len otrepe, a zahlasi, "oj tot vskutku mrska vec, v boji nutno pokracovat!!" velebnosti...

avatar
JnPn Datum: 24.02.2017 Čas: 21:43

Alternátor z auta a motor od sekačky to jistí :D Pravda, nebylo by to moc stealth. Jestli aktivní klimatizaci neřeší nějakým zásobníkem chladu ala pár kilo suchého ledu, budou potřebovat HODNĚ energie.

avatar
Takeda Datum: 24.02.2017 Čas: 16:30

Praděda mého obrázku:-)

arr