Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Tanky jsou na bojišti 21. století zbytečné

Datum přidání 20.12.2016    Rubrika rubrika: Události     komentáře 108 komentářů    autor autor: Vlastimil Šindelář, Samuel Kolesar

Poctivá polemika může být velice přínosným mentálním cvičením. Vybíráme pro čtenáře z 51 tezí připravených Institutem moderní války na West Pointu. Po textu o (ne)možnosti nové světové války přinášíme polemiku o tom, jestli má použití tanků na moderních bojištích smysl. Píší: Vlastimil Šindelář (proti) a Samuel Kolesar (pro). Článek vyšel původně na On War | On Peace

Foto: Zničené syrské tanky v Aleppu; ilustrační foto / Public Domain

 

PROTI:

Idea konce éry tanků na bojištích 21. století je naivní a nepodložená zkušenostmi z reálného světa. Tanková vojska a tanky budou existovat dále a jediné, co se bude měnit, je míra technologií a koncepce jejich využití. Svůj argument stavím na kombinaci následujících tvrzení: tanky jsou na bojišti stále esenciální, státy s nimi počítají a investují nemalé prostředky do jejich vývoje a modernizace, navíc neexistuje nic, co by je v této době efektivně nahradilo.

 

Tanky jsou na moderním bojišti nenahraditelným prostředkem. Tank je stroj kombinující arzenál těžkých zbraní s výbornou ochranou pro posádku, schopný se pohybovat v obtížném terénu. Může útočit na různé složky vojska nepřítele, překonávat překážky a poskytovat fyzický kryt pro vlastní jednotky. Žádný jiný stroj na bojištích kombinující tyto přednosti neexistuje.

 

Ano, role tanků se změnila, už nikdo nepředpokládá existenci velkých tankových bitev jako ta u Kursku. Změnil se modus operandi tankového vojska, ale ne jeho potřeba. Když se podíváme na dnešní situaci ve světě, tak vidíme, že existuje množství nových konfliktů, kde jsou tanky na bojišti klíčové; ať je to konflikt na Ukrajině, občanská válka v Sýrii anebo konflikt dvou znepřátelených kmenů v Libyi, kde tanky excelují právě díky jejich výše popsaným atributům.

 

Tank je na moderním bojišti v participaci s ostatními složkami vojska silným a obávaným protivníkem, je nepostradatelný v roli, kterou vykonává, a jeho přítomnost je stále rozhodující. A to i přes mnoho opačných názorů, které vyplynuly na povrch po letech asymetrických konfliktů, které západní státy vedly např. v Iráku nebo Afghánistánu, kde se tyto mocnosti setkaly po prvotním vítězství s tuhým guerillovým odporem. To, že tanky bojovaly v konfliktech, na které nebyly úplně uzpůsobené (jak svou podstatou tak použitou taktikou), neznamená, že budou nadále bojovat jen v těchto konfliktech a že podstata konfliktů se navždy změnila. Poslední vývoj událostí např. na Ukrajině mi dává za pravdu. Je vidět, že je lepší tanky mít než nemít.

 

Státy jsou si v dnešní době těchto argumentů dobře vědomy, a proto se nezdráhají investovat horentní sumy peněz do jejich vývoje a modernizace. Příkladem nového vývoje budiž ruská Armata nebo polský Pl-01. Státy investují i do modernizace, což můžeme pozorovat v Polsku, USA, Rusku nebo na Ukrajině. Modernizují zbraňové jednotky, řešení aktivní a pasivní ochrany, techniku pro zajištění lepší komunikaci a přehled o situaci na bojišti, lepší ovládání zbraňových jednotek nebo úplné oproštění tanků od nutnosti být ovládány posádkou. Tím by došlo až k vytvoření velmi efektivních, dobře ozbrojených a nebezpečných pozemních dronů (jako první vlaštovku můžeme vidět ruský URAN-9).

 

Ovšem s vývojem ochrany a schopností tanků se také vyvíjí prostředky pro jejich zničení. Na moderním bojišti je samostatný tank snadnou obětí ATGM nebo bojového vrtulníku. Proto se jejich vlastní efektivita odvíjí spíše od způsobu využití a výcviku posádky, který obvykle determinuje úspěch či neúspěch jejich nasazení.  

 

To je vidno na různých příkladech z historie: Britové útočící na postavení chráněná obávanými 88mm kanony, Izraelci dělající stejnou chybu v jomkipurské válce, tentokrát oproti moderním sovětským protitankovým střelám, nebo iráčtí tankisté naprosto tristně a zbytečně přicházející o tanky Abrams v boji proti IS, jen kvůli své vlastní neschopnosti. Tento argument se dá použít pro jakoukoliv složku armády – samostatný tank, helikoptéra nebo letadlo bez podpory ostatních složek a čelící protiopatřením protivníka nenadělá nic. Proto závisí hlavně na způsobu jeho využití z globálního pohledu na operace.

 

Je jasné, že tanky z bojišť v nejbližší době nezmizí, imperativem použití tanků ale samozřejmě zůstává jejich integrace do celého „koncertu“ a spojení všech typů bojových sil na bojišti. Když v tomto některá z armád selhává, tak se potom příslovečný Goliáš reprezentovaný tankem může stát snadnou obětí Davida s ATGM.

 

PRO:

Tanky jsou mrtvá záležitost a obrovské investice, které do nich některé státy vkládají, jsou vyhozené peníze. Důvod, proč se to dělá, je jediný a poměrně jednoduchý – setrvačnost. Současní velící důstojníci ozbrojených sil většiny států NATO, i těch, které ve studené válce byly součástí Varšavské smlouvy i dalších vojenských mocností, jsou odchovanci právě studenoválečných doktrín. I když většina válek, kterých se hlavní studenoválečné mocnosti účastnily, byly proxy-války nekonvenčního charakteru, plány operací obou soupeřících bloků se soustředily na středoevropský prostor, který měl být dějištěm obřích tankových bitev.

 

Toto se naštěstí nikdy nestalo, ale myšlení, které tyto bitvy plánovalo, nás ani po více než 25 letech od skončení bipolárního konfliktu neopouští. Důstojníci, odchováni na plánech obřích tankových manévrů, dnes zastávají generálské pozice a z jejich myšlení plyne také nepochopitelné ulpívání na potřebnosti tankového vojska. Toto myšlení pak přebírají mimo států NATO, dalších evropských států a Ruska i regionální vojenské mocnosti jako Čína, Írán, nebo Indie.

 

Jistě, tanky mají jistý smysl, pokud mluvíme o konvenčním konfliktu moderního ražení. Většina států NATO, zejména pak ty menší, se ale podobných konfliktů neúčastní. Místo toho tady máme nekonvenční konflikty nízké intenzity, které vyžadují úplně jiný druh výzbroje, než jsou tanky. Jako příklady můžeme uvést třeba pokročilé obrněné transportéry s moderní pasivní i aktivní ochranou a výzbrojí pro podporu vysazené pěchoty, vyspělou komunikační techniku, rychlé transportní vrtulníky nebo letadla schopná přistávat na improvizovaných dráhách či prostředky přesné vzdušné podpory. Nejsou to levné záležitosti, nicméně téměř vždy jde o lépe utracené peníze, než by byla investice do obrněného vojska.

 

Kupříkladu cena tanku Leopard 2A6 v současných dolarech činí téměř 6 milionů, cena amerického M1A2 Abrams se šplhá k 9 milionům dolarů a i nejnovější tank ruské provenience T14 Armata se s cenou šplhá k 4 milionům dolarů v přepočtu.

 

Pořízení a udržování velkých tankových jednotek vyzbrojených těmito moderními stroji, případně jejich přímými předchůdci (přičemž si dovolíme tvrdit, že udržování starších strojů nemá smysl už vůbec), se tak stává extrémně finančně náročné a nenese s sebou moc výhod. Mnohem lépe využitými prostředky pro současné bojiště mohou být například letadla pro blízkou vzdušnou podporu jako L-159 ALCA, nebo A-29 Super Tucano, s cenou pod 10 milionů dolarů za kus. Jejich využití v postmoderním konfliktu nízké intenzity, kde jsou vlastní a spojenecké jednotky na palební podpoře životně závislé, je mnohem větší než tanku.

 

Stejným prizmatem se můžeme dívat na samohybné i tažené dělostřelectvo, které je v současnosti už na takové úrovni, že dokáže onu blízkou palebnou podporu poskytovat také. Lépe utracenými prostředky při budování současných ozbrojených sil jsou pak i finance na obrněná bojová vozidla pěchoty, která dokáží po vyložení výsadku podporovat pěchotu palbou a zároveň disponují i prostředky pro boj s většími obrněnými vozidly. Dále pak vozidla kategorie MRAP, která v post-moderních konfliktech za posledních 10 let stihla dokázat, že jim patří čestné a nenahraditelné místo ve výzbroji současných armád.

 

Netvrdím, že na světě neexistují armády, pro které pořizování tanků nemá smysl. Ovšem jak bylo načrtnuto na předcházejících řádcích, pro menší armádu typu AČR je pořizovaní a udržování velkých moderních tankových jednotek vyhazování peněz. Ty by zároveň mohly být utraceny za mnohem důležitější výzbroj, která AČR nebo armádě podobného ražení a kompozice skutečně pomůže v plnění jejích úkolů.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
RiMr71 Datum: 28.12.2016 Čas: 15:19

...ano, myslel jsem současnou musulmanskou tupost, ne (zřejmě už ztracenou) vojenskou prohnanost získanou staletími dobyvatelských výbojů v minulosti :)
To, že je turek prohnaný politicky jako vrchní vyje*ávač s EU ještě neznamená automaticky prohnanost vojenskou. Jak vidno.
Ale nepochybuji o to, že jestli se jejich angažmá v Sýriií udrží a zvýší (což se evidentně děje), tak ty zkušenosti přijdou. Jen je škoda těch mladých životů které musí vyhasnout než budou generálové vojenských přehlídek nahrazeni stratégy.

avatar
PavolR Datum: 28.12.2016 Čas: 15:10

RiMr71:
Keby ste mali tú možnosť byť protivníkom tureckých vojakov v ktoromkoľvek čase, iste by ste ich musulmanskými vojenskými tupcami nenazval. Chýbajú im praktické skúsenosti, ktoré naopak isiláci majú. Vyrástlo im v tých bojoch niekoľko relatívne schopných vojenských kádrov (po ich krku treba ísť primárne).

avatar
Rase Datum: 28.12.2016 Čas: 14:59

Tak turecké tanky Altay mají být osazeny systémem aktivní ochrany, vycházejícím z izraelského Iron Fist. Po zkušenostech z bojů, jimi budou v budoucnu osazeny asi i tanky Leopard a Sabra.

avatar
RiMr71 Datum: 28.12.2016 Čas: 14:20

Nemůžu si pomoct, ale ty Lea vidím spíš na jako důsledek turecké musulmanské vojenské tuposti vs džihádistické protřelosti a fanatismu (nebo oddanosti, jak chcete).
Hledám nějaké srovnání - už tu byla zmíněný Grozný, ale tak tam to bylo taky na pytel, viz třeba "slavný" novoroční útok, při druhé válce už to probíhalo jinak..
Nebo když amíci dobývali Falůdžu - víme, jaké tam měli ztráty obrněné techniky? To by mohlo být situačně tomu Al Babu podobné, ne?
Možná Turci taky potřebují svůj Groznyj, aby nevlezli do každé pasti kterou jim souvěrci nachystají...

avatar
Silent Datum: 28.12.2016 Čas: 11:40

Osobně si myslim že je spíš konec drahym těžkym supermodernim tankům vyzbrojených primárně proti drahym těžkym supermoderním tankům. Kvalita nedokáže nahradit kvantitu.

Tanky byly odpovědí na velké ztráty pěchoty která byla při každym střetu okamžitě přibita k zemy neschopna manévru. Je třeba se spíš uvědomit že ANO ZTRÁTY BUDOU ALE JDE HLAVNĚ O POMĚR ZTRÁT.

Ztráty který utrpěly tankový vojska při těch nejhorších porážkách jsou v řádu 20-100 tankistů. Tohle dokáže posbírat pěchota na káždý druhý křižovatce s nákladama pro nepřítele v řádu pár krabiček nábojů.

avatar
Rase Datum: 25.12.2016 Čas: 12:24

Zdovolením si ty fotky vypůjčím sem:
http://palba.cz/viewtopic.php?f=324&t=7284&sid=a605f9b6b8a48456d1d8922efce2af1f
ps. je to takový článek o bojovém nasazení všech tanků Leopard 2

avatar
semtam Datum: 25.12.2016 Čas: 12:22

Shania

To jsou fotky z Twittru.

Dám sem odkaz na stránku jaká je také převzala:

http://gurkhan.blogspot.cz/2016/12/blog-post_25.html

A zde uvidíte Leo2 jak ztratil klobouk:

http://gurkhan.blogspot.cz/2016/12/blog-post_87.html

avatar
Shania Datum: 25.12.2016 Čas: 12:00

Turecké ztráty techniky vs Daesh - zničené, zajaté a poškozené

https://pbs.twimg.com/media/C0XNrRvW8AA8URX.jpg

A pár fotek zničené techniky, u Leopardů jsou tak vidět detaily, které jinak neuvidíte.

http://www.acig.info/forum/download/file.php?id=20502

http://www.acig.info/forum/download/file.php?id=20501

http://www.acig.info/forum/download/file.php?id=20500

Jinak v AL babu má THK na kontě podle SOHR okolo stovky mrtvých civilistů.

avatar
KOLT Datum: 25.12.2016 Čas: 10:37

Marthy, dobrý nápad :-) Ale PavolR má pravdu, stejný problém mají prý i v Japonsku. Na druhou stranu mám pocit, že mnozí u nás narození Vietnamci by k ČR byli loajálnější než leckteří Češi....

avatar
PavolR Datum: 24.12.2016 Čas: 12:34

Marthy: Tí, čo sa už narodili a vyrastali u nás by už mohli mať dosť problém. :) Nakoniec aj Čiňania už vraj začínajú mať generačné problémy s nasúkaváním svojich vojakov do staršej techniky. :p

avatar
Marthy Datum: 23.12.2016 Čas: 22:22

Můžem udělat tankovou divizi z Vietnamců,máme jich tady dost,ti se tam vejdou :D

avatar
KOLT Datum: 23.12.2016 Čas: 22:15

Protože všichni asiati jsou prťavý, takže se do tý jejich techniky normální evropan nevejde ;-) Platí i pro Korejské a Japonské stroje. A taky tam asi budou nějaké kvalitativní a strategické důvody. Aspoň bych si myslel :-)

avatar
Marthy Datum: 23.12.2016 Čas: 22:11

Z legrace mě napadlo proč nekoupit nějaké Čínské tanky?Však většina spotřebních věcí co tady máme je z Číny,třeba klávesnice z které píšu (určitě i vaše),vlastně celý počítač,asi i ty tepláky co mám na sobě..včera jsem koupil otvírák na pivo,kouknu a "made in china",no asi už neumíme vyrábět ani otvíráky,tak což,proč nekoupit i Čínské tanky. :D

avatar
Rase Datum: 23.12.2016 Čas: 21:42

Marthy:
UMPG Gepard, dříve známý jako koncept PL-01. On je to spíš takový střední tank, než MBT:

http://palba.cz/viewtopic.php?f=324&t=7236&sid=02bc695bb394d373a1aca9edaf092b91

avatar
Lukas Datum: 23.12.2016 Čas: 21:30

Nie nie będzie żadnego polskiego czołgu...
To, że co kilka lat tworzone są nowe wymagania pod czołg nowej generacji (kryptonim "Wilk") to nie znaczy ze stać nas na taki projekt (oraz że przemysł jest do tego zdolny...)

Oczywiście przemysł będzie twierdzić że potrafi zbudować czołg - ale tylko po to by dostać dotacje...
Proste....

arr