Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

TATRA PERCHERON pro těžbu břidlicového plynu

Datum přidání 21.05.2014    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 5 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

V souvislostí s ukrajinskou krizí opět přichází na přetřes energetická bezpečnost Evropy. Jedním z řešení, jak posílit energetickou bezpečnost, je těžba břidlicového plynu. Americká M.G. Bryan Equipment a Gardner Denver, společně s českou TATRA TRUCKS a TALOSA, nabízejí unikátní těžební zařízení břidlicového plynu PERCHERON na podvozku TATRA 815-7 10×10.

TATRA M.G. Bryan Equipment

Foto: Speciální těžební zařízení PERCHERON americké firmy M.G. Bryan na podvozku Tatry. / M.G. Bryan

 

Těžba břidlicového plynu

Nejprve pár slov o těžbě břidlicového plynu. Břidlicový plyn je uložen ve formacích břidlice ukrytých několik stovek metrů nebo jednotek kilometrů pod zemským povrchem. Břidlice však má malou propustnost (plyn je uvězněn na malém prostoru), takže nelze plynové ložisko vytěžit jediným vrtem, jako v případě klasických ložisek s plynovými kapsami.

 

Ke slovu tak přichází speciální technologie těžby - hydraulické štěpení. Speciální vrtná souprava nejprve navrtá svislý vrt. Poté těžaři provedou vodorovný vrt skrze ložisko břidlicového plynu. Celý vrt je proti zborcení zajištěn ocelovou výztuží a cementováním.

 

Těžaři poté pomocí malých náložek naruší břidlicový masiv s plynem. Následně speciální zařízení začne vhánět do vrtu směs vody, písku a chemikálií. Voda rozšíří a rozvětví pukliny v břidlici a písek zamezí zacelení puklin. Jako poslední se ke slovu dostane samotné zařízení pro těžbu uvolněného plynu.

 

Foto: TATRA PERCHERON v akci. / vimeo

 

TATRA PERCHERON na těžbu břidlicového plynu

Těžba břidlicového plynu není nic jednoduchého. Do místa nad ložiskem je třeba dopravit komplikované a těžké vybavení, od vrtné soupravy, přes speciální pumpy vhánějící vodu s pískem do vrtu, až po samotné zařízení pro těžbu plynu.

 

Celou věc navíc komplikuje fakt, že ložiska se čím dal častěji objevují v nepřístupných oblastech. Řešením je stavba drahých příjezdových cest, nebo vyslat na místo techniku, která cesty nepotřebuje.

 

Americká firma M.G. Bryan Equipment nabízí zákazníkům druhou možnost. Těžební systém PERCHERON dokáže zajistit hydraulické štěpení ve všech terénních a klimatických podmínkách.


Základem systému PERCHERON je nákladní vozidlo TATRA T815-7 10×10 (případně 8×8) a výkonné čerpadlo GD-2500 Quintiplex Well od americké firmy Gardner Denver. Čerpadlo s výstupním výkonem 1854 kW (2500 koní) vhání směs desítky tisíc litrů vody, písku a chemikálií do vrtu.

 

TATRA M.G. Bryan Equipment

Foto: Dieselový motor MTU 1163. / M. G. Bryan

 

Výkonné čerpadlo potřebuje výkonný spalovací motor. Za kabinou Tatry je umístěn 12-ti válcový dieselový motor model 1163 od německé firmy MTU. Výkon motoru je obřích 4400 kW (5954 koní). Při požadavcích na menší výkon lze vypnout některé válce.

 

Zajímavostí je, že motor se stará jak o pohon pumpy, tak i vozidla. Přenos krouticího momentu pro pohon technologického zařízení těžby, tak pro pohon vozidla při jeho přejezdech, zajišťuje speciální přídavný převod Percheron od české firmy TALOSA.

 

Je to všechno o mimořádných schopností, které Tatra poskytuje. Nemusíte stavět silnice,“ vysvětluje hlavní přednosti systému Edward Bayhi, ředitel marketingu v Gardner Denver.

 

Zdroj: Gardner Denver, TALOSA, TATRA TRUCKS

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
RiMr71 Datum: 30.05.2014 Čas: 12:37

Jirka: ...ano, tvůj ruský přízvuk i v psaném projevu ladí s tím co píšeš :)

avatar
Pavel1 Datum: 29.05.2014 Čas: 19:57

Jirka: To o té devastaci a kontaminaci je naprostý a fanatický blábol. Doporučuji k přečtení: http://www.osel.cz/index.php?obsah=6&clanek=6125

avatar
germik Datum: 29.05.2014 Čas: 16:36

nevertemediam: Ten výkon neslouží primárně k pohonu - na pohon jde cca 700 koníků, to je kvůli tomu čerpadlu - viz článek na technetu ;-)

avatar
Jirka Datum: 27.05.2014 Čas: 20:08

Vážené vedení firmy. Vaše informace, proč použít vůz Tatra v teritoriu EU se nezakládají na pravdě. Za prvé: zásoby břidlicového plynu v EU jsou vzhledem ke spotřebě de facto bezvýznamné. V ČR se odhaduje setina roční spotřeby. Metoda však, i kdyby přinesla energii, nebude a nesmí být v ČR nikdy použita. Kontaminuje mnoha způsoby životní prosředí a devastuje velkoplošně krajinu, a způsobuje, že voda je toxická a kancerogenní. A už vidím, jak v idylické české krajině nemusíte budovat cesty a projíždíte se tímto lehkým vozítkem po soukromých loučkách či polích zcela beze škod. Pokud je to placená reklama na zahájení těžby břidličného plynu, tak je to hodně špatně a Vaše výzva k těžbě je de facto vlastizradou, neb hodláte pomáhat kontaminaci vody zhruba pro 1,5 mil občanů ČR, tj. tam kdě chtěli buď frakovat nebo zplyňovat uhlí pod zemí. Doporučoval bych, aby ste si tímto článkem nedělali ostudu a na frakování břidlic zapomněli a článek stáhli. S úctou Jiří Malík, vedoucí národní kampaně Koalice STOP HF. PS: Zákon na zákaz těžby břidlic metodou hydraulického štěpení je již připraven a v koaliční smlouvě současné vlády je, že ho přijme.

avatar
nevertemediam Datum: 22.05.2014 Čas: 01:54

Tatra s vykonom 5954 koní? Nebude to vobec najvykonnejsia tatra ever?

arr