Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Stanovisko TATRA TRUCKS a.s. k vývozu vojenského materiálu z ČR do Iráku

Datum přidání 12.08.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 2 komentářů    autor autor: Tisková zpráva

V souvislosti s děním v Iráku se objevují úvahy na téma vývozu vojenského materiálu z ČR do Iráku. TATRA TRUCKS a.s. upozorňuje, že kladné rozhodnutí o vývozu vojenského materiálu bude mít pozitivní dopad nejen na obranný průmysl, ale i na vývoz civilního zboží do Iráku.

Foto: Vysoce mobilní těžké nákladní vozidlo T 815-7L0R59 19 257 4x4.1R . / TATRA TRUCKS a.s.

Foto: Vysoce mobilní těžké nákladní vozidlo T 815-7L0R59 19 257 4x4.1R . / TATRA TRUCKS a.s.

 

Klíčovým trhem ale není Kurdistán, nýbrž Irák jako celek. Proto TATRA TRUCKS vítá stanovisko MZV pracovat na exportu českých zbraní do Iráku bez ohledu na to, zda je příjemcem centrální vláda nebo kurdská autonomie.

 

Vzhledem k ochotě a aktivním úsilí české vlády vyvážet do Iráku bojové letouny, což je z hlediska know-how, bojové hodnoty i ceny nejvýznamnější kategorie zbraní, je případný export zbraní a materiálu pro pozemní síly do Iráku naprosto logický krokem, který je v souladu s dosavadní českou politikou.


„Irácký, zdůrazňuji nikoliv pouze kurdský, trh má potenciál poptávky po tatrovkách v řádu stovek kusů ročně. Dodávka zbraní pro iráckou vládu v současné těžké situaci znamená velkou pravděpodobnost budoucích zakázek nákladních vozidel a podvozků pro TATRA TRUCKS, a to hovořím pouze o civilním sektoru," uvádí předseda představenstva a obchodní ředitel Petr Rusek a dodává: „Nevyhnutelně do budoucna nastane potřeba obnovy infrastruktury země poškozené válkou. A to bude pro Tatru i jiné tradiční podniky českého průmyslu obrovská příležitost."


Do Iráku v zásadě nepřetržitě vyváží vojenský materiál USA, dalšími dodavateli ze zemí NATO jsou Velká Británie či Německo. Představitelé české vlády podporují vývoz bojových vrtulníků a lehkých bitevních letounů do Iráku.

 

Vzhledem k ochotě a aktivním úsilí ČR vyvážet do Iráku bojové letouny, což je z hlediska know-how, bojové hodnoty i ceny nejvýznamnější kategorie zbraní, neznamená případný export českých zbraní a techniky pro pozemní síly do Iráku žádnou změnu politiky. Jedná se o logickou návaznost. S vývozem pozemní vojenské techniky pak úzce souvisí byznys Tatry v oblasti podvozků pro zbraňové technologie, ale i pro logistiku.


Je třeba vzít do úvahy i to, že případný export českého vojenského materiálu do Iráku může částečně kompenzovat poškození českých výrobců a exportérů, kteří jsou vystaveni sankcím jedné či druhé strany v důsledku situace na Ukrajině. Je samozřejmé, že ČR jako součást EU a NATO musí plnit své spojenecké závazky, ale se stejným úsilím musí naplnit i své výrobní kapacity a tím dát obživu svým zaměstnancům, jejich rodinám, dodavatelům a formou odvodů a daní posílit i národní ekonomiku ČR.


V Iráku dnes rozhodují spíše dny než týdny a český stát by měl v otázce vojenských exportů jednat neprodleně. Kromě strategické pomoci po boku ostatních spojenců Iráku v boji proti islámským radikálům se jedná o potenciál zakázek pro český průmysl v řádu několika miliard Kč.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
D.i.p Datum: 15.08.2014 Čas: 10:17

Tak jsem se mýlil Zaorálek je stejnej sabotér jako kníže. Koneckonců je to stejná pravdo-láskařská klika. Zřejmě obdržel odněkud pokyny.
http://zpravy.idnes.cz/cesko-kurdum-doda-munici-084-/domaci.aspx?c=A140814_205402_zahranicni_zt

avatar
D.i.p Datum: 12.08.2014 Čas: 23:20

Zaorálek na MZV je taky velkej průser, ale je přeci jen znát, že tam nesedí sabotér Schwarzenberg.

arr