Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Námořní technika

Tchaj-wan zbrojí proti čínské letadlové lodi

Datum přidání 23.07.2012    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Michal Polák

Čínské mocenské a vojenské ambice jsou viditelné stále více. Když před rokem vyplula na moře její první letadlová loď, zanechala za sebou ohlasy v mnoha médiích napříč celým světem. Tchaj-wan však musel na čínskou letadlovou loď zareagovat i vojensky, jelikož jeho samostatnost je ohraničena pouze křehkou politickou a vojenskou silou. V současné době proto zvyšuje vybavení svých lodí protilodními střelami Hsiungfeng III.

Hsiungfeng III

Foto: Hsiungfeng III na nedatovaném snímku z vojenské přehlídky / china-defense-mashup.com

 

Nezávislý ostrov s neuznanou samostatností

Tchaj-wan se nachází na ostrově o rozloze cca 32 260 km2, jež je situován východně od čínského pobřeží. Jako stát však není celou řadou zemí uznáván, jelikož si na něj dělá nároky Čína. Ta považuje ostrov v podstatě za svou provincii, ačkoliv tomu tak ve skutečnosti není.

 

Čína se již v roce 1950 málem o vojenské získání ostrova pokusila. V tom jí však zabránila nejen přítomnost zbytku Čankajškovy armády, ale také angažovanost Spojených států amerických. Právě Generalissimus Čankajšek se snažil marně zabránit nástupu komunistů k moci v občanské válce a ostrov se pro něj a jeho armádu stal posledním útočištěm.

 

Dodnes je tak problémem celého ostrova zejména neuznání ze strany Číny, která si navíc na něj dělá územní nároky a považuje jej ve své rétorice za své území. Tchaj-wan je tak nucen neustále zbrojit, aby odstrašil svého západního souseda od případné agrese.

 

Vyplutí čínské letadlové lodě s reakcí

Téměř před rokem Čína oznámila, že z doků vyplula její první letadlová loď, byť původně sovětské výroby. Tím samozřejmě dala světu jasně najevo, že hodlá zvyšovat svůj vliv v oblasti, což se samozřejmě nelíbí nejen USA ale zejména demokratickým zemím v oblasti.

 

VaryagFoto: Dnes již čínská letadlová lod Varjag na nedatovaném snímku / Wikipedia

 

Letadlová loď Varjag se měla stát jedním z plavidel v silném sovětském námořnictvu. Jenže Sovětský svaz se rozpadl a do dnešních dnů mají Rusové ve flotile jedinou letadlovou loď – Admirála Kuzněcov. Varjag tak až do roku 1998 chátral v ukrajinských docích. Odtud jí odkoupili Číňané s tím, že bude přestavěna na kasino! Není třeba připomínat, že to dotyčným prodávajícím bylo docela jedno a v Číně se nakonec, ani ne moc překvapivě, našlo pro nedostavěnou letadlovou loď nové využití.

 

Tchaj-wan rozšiřuje „Zabijáka letadlových lodí“

Jednou ze zemí, která se cítí potencionálně ohrožena čínskými ambicemi je Tchaj-wan a ten nereaguje nijak jinak, než vojensky. Do výzbroje v současné době zařazuje ve větším množství svou protilodní střelu Hsiungfeng III s doletem 130 km, již se přezdívá „Zabiják letadlových lodí“.

 

OH PerryFoto: Fregata třídy OH Perry (Cheng Kung)/ ROC NAVY, Wikipedia

 

Technicky se jedná o střelu s plochou dráhou letu. Pohon typu ramjet jí přitom dokáže udělit rychlost až 2 300 km/h. Letová hladina je přitom pouze 125 – 250 metrů nad mořem a tak je potencionálně velmi těžké střelu zneškodnit, případně i odhalit. Jejím hlavním možným cílem jsou přitom právě větší lodě či přímo letadlové lodě, které je jinak velmi složité poškodit, případně zničit.

 

Tchajwanci přitom zařadili údajně střelu již na pět z celkově osmi fregat třídy OH Perry (Cheng Kung). Celkem pak má být zařazeno do výzbroje 120 střel Hsiungfeng III, jež dávají jasnou odpověď Číně nejen na spuštění první čínské letadlové lodi ale vůbec celkově na její vojenskou sílu.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.9 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr