Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Technologie zítřka - Zbraň střílející blesky po laserovém paprsku

Datum přidání 08.07.2012    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 2 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Je nám jasné, jak bulvárně nadpis článku zní, ale dnes si představíme zbraň, která přesně tohle dokáže. Vědci z amerického výzkumného střediska Picatinny Arsenal pracují na zbrani schopné přes laserový paprsek dopravit k cíli velmi silný elektrický výboj - blesk. Opravdu se nejedná o „science-fiction“, ale o reálnou technologii založenou na známých fyzikálních principech.

LIPC

Foto: Na obrázku vidíme cestovat elektrický výboj přímo k cíli. Avšak když se přiblíží k autu, odkloní se od cíle a cestuje karosérii auta směrem k zemi – cestou nejmenšího odporu. Vědce čeká ještě spousta práce, ale věří, že technologie LIPC může fungovat jako velmi účinná zbraň. / US Army

 

Zbraň je založena na technologii známe jako Laserem indukovaný plazmový kanál (Laser-Induced Plasma Channel, LIPC).  Pointa je v tom, že pomocí velmi krátkého a silného laserového impulzu se vytvoří plazmový kanál fungující jako vodič elektrické energie.

Blesk je silný přírodní elektrostatický výboj (electrostatic discharge – ESD) produkovaný během bouřky. Bleskový elektrický výboj je provázen emisí světla. Elektřina procházející kanály výboje rychle zahřívá okolní vzduch, který díky expanzi produkuje charakteristický zvuk hromu. Wikipedia

Vezměme to ale od počátku. Využití blesků (elektrických výbojů) jako zbraně je obtížné, protože samotný blesk putuje vzduchem zcela nepředvídatelně – cestou nejmenšího odporu.  Pokud bychom mohutný elektrický výboj chtěli použít jako zbraň, musíme zařídit, aby cestoval námi určeným směrem.

 

Zde právě nastupuje laser. Pokud vybudíme dostatečně výkonný laserový impulz (stačí jen zlomek sekundy dlouhý), laserový paprsek způsobí ionizaci vzduchu ve svém bezprostředním okolí – vytvoří se plazmový kanál.

Plazma je ionizovaný plyn složený z iontů, elektronů (a případně neutrálních atomů a molekul), který vzniká odtržením elektronů z elektronového obalu atomů plynu, či roztržením molekul (ionizací). Plazma je čtvrté skupenství hmoty. Wikipedia

Vzhledem k tomu, že plazmový kanál vede elektřinu mnohem lépe než okolní vzduch, elektrický výboj bude putovat právě tímto kanálem – cestou nejmenšího odporu. Poté, když elektrický výboj zasáhne cíl – člověka, auto nebo nevybuchlou munici, cestuje opět cestou nejmenšího odporu k zemi, případně do vodivého předmětu dotýkající se cíle – např. další osoby.

 

Pro zavedení technologie LIPC je třeba vyřešit samozřejmě několik zásadních problémů. Velkým rizikem je, že se elektrický výboj může před cílem odchýlit, protože najde cestu s menším elektrickým odporem, menším než má plazmový kanál – tak jak to ostatně vidíme na hlavním obrázku.

 

Dalším technologickým problém je, že samotný elektrický výboj může zničit citlivé součástky samotného laserového děla, například optiku. Jako obvykle u podobných zbraní, velkým problém je také kompaktní a výkonný zdroj elektrické energie.

Zdroj: US Army

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
HU Datum: 09.07.2012 Čas: 18:57

Tony: ..myslel jsi meče? :-)

avatar
Tony Datum: 08.07.2012 Čas: 10:49

za chvili budou zbraně jako ve Star Wars... :D

arr