TacticalPro

Strategie Kremlu: Balancovat na hraně třetí světové války

Podle článku Rusko osamoceno: Proč nikdy ... Více

Ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov míří k Sýrii

Ruská Severní flotila vyslala do Středozemního ... Více

Černí pasažéři NATO nechápou Donalda Trumpa

Zvolení Donalda Trumpa příštím prezidentem USA ... Více

Ruské superlehké brigády. Inspirace pro Armádu ČR?

Na základě zkušeností z bojů v Sýrii ruské ... Více

Události

Terezín – přestupní stanice smrt

Datum přidání 20.01.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Michal Voska

Terezín byl nejen tranzitní zastávkou do dalších koncentračních táborů, ale byl i dějištěm ohavností, které vedly ke smrti tisíců lidí. Konference ve Wannsee rozhodla o „jedinečnosti“ Terezína z pohledu nacistické propagandy. Důvodem byl vznik nacistického propagandistického filmu o Terezínu, který měl zmást delegaci Mezinárodního výboru Červeného kříže, Dánsko i jiné země.

židovský hřbitov

Foto: Hřbitov v Terezíně / Michal Voska

 

Úloha Terezínského ghetta

Terezín nebyl primárně vyhlazovací tábor, šlo především o sběrný a tranzitní tábor zejména pro židovské obyvatelstvo vycházející z Norimberských zákonů. Terezín byl vybrán záměrně pro svou polohu poblíž železniční trati Praha – Ústí nad Labem, navíc ležel na hranicích Protektorátu s Říší a poblíž nebylo žádné velké město.

 

Původní pevnost vystavěná roku 1790 Josefem II byla svou strukturou ideální. Město Terezín bylo v rovině a široké ulice umožňovaly perfektní přehled o tom, co se kde děje. Himmler se snažil prosadit za ghetto město Tábor a pokořit tím české vlastenectví. Neuspěl, Terezín se stal ghettem, věznicí, tranzitním a pracovním táborem, ale i symbolem nacistické propagandy.

 

TerezínFoto: Arbeit macht frei - Práce osvobozuje / Michal Voska

 

Denně umíralo až 127 lidí

Ghetto krátce po svém vybudování bylo přeplněno. V průměru zde bylo vězněno 30 – 40 tisíc vězňů, přičemž ještě před druhou světovou válkou zde žilo okolo 7 tisíc obyvatel včetně vojenské posádky.

 

Špatné hygienické, stravovací a ubytovací podmínky si vybírají svoji daň. V září 1942 dosáhl Terezín vrcholu, bylo zde téměř 60 tisíc vězňů. Následky jsou fatální, denně umírá okolo 127 lidí. Většina trpí průjmem (vězni pojmenovaný jako „Terezínka“), někteří z celé řady kožních nemocí, ne zřídka se vyskytuje tuberkulóza a epidemie břišního tyfu.

 

Příšerné podmínky (ovšem stále podstatně lepší, než ve východních vyhlazovacích táborech) zapříčiňují smrt dospělých i na dětské nemoci jako jsou spalničky, neštovice atp. Mrtvá těla jsou zprvu pohřbívána do země v Bohušovické kotlině, po zřízení krematoria v září 1942 jsou spalována.

 

Popel je schováván v papírových a dřevěných urnách. Příbuzným je slíbeno předání uren k důstojnému pohřbu po skončení války. To se ovšem nestalo a v listopadu 1944 je více než 22 tisíc uren vhozeno do Ohře a přes 3 tisíce uren bylo zakopáno.

 

TerezínFoto: Dveře cel uvnitř Terezína / Michal Voska

 

Propaganda, která zmate Červený kříž

Sílící tlaky Dánska a Mezinárodního výboru Červeného kříže vedou k úpravám a zkrášlování Terezína. Právě zde bude delegace mapující život v ghettu mystifikována. Divadlo, které přichystá nacistické Německo, povede ke zkrášlení Terezína. Vše samozřejmě jen na oko.

 

 Ukázka z propagandistického filmu - Der Führer schenkt den Juden eine Stadt (Vůdce daroval Židům město) / YouTube

 

Vzniknou obchody, kavárna, vlastní měna, dokonce i Banka židovské samosprávy. Dokonalá iluze je umocněna propagandistickým filmem Kurta Gerrona, kde je život v ghettu vylíčen jako naprostá idylka. Před návštěvou Červeného kříže je vypraveno mnoho transportů na východ. Odsouvají se staří a nemocní, vše musí vypadat perfektně.

 

Bohužel, nacistické divadlo nese své ovoce. Vedoucí delegace Maurice Rossel napsal téměř oslavný posudek, ve kterém zmiňuje, že podmínky v Terezíně jsou lepší, než v leckterém „nežidovském“ městě a co víc, dle jeho závěrů z Terezína nejezdí žádné transporty na východ. Blamáž dokonána, dílo se podařilo.

 

Fotogalerie

Terezín Terezín Terezín
Terezín Terezín Terezín
Terezín Terezín Terezín
Terezín Terezín Terezín
Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr