Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Terorista z Burgasu byl možná sám obětí

Datum přidání 26.07.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 8 komentářů    autor autor: Ctirad Sviták

Sebevražedný atentátník, po jehož vstupu na palubu jednoho z autobusů u letištního terminálu v Burgasu došlo 18. července večer smrtícímu výbuchu, při němž zahynulo 7 lidí a dalších 35 izraelských turistů bylo zraněno, možná vůbec netušil, že má u sebe bombu. Bulharští vyšetřovatelé nevylučují, že se mohl domnívat, že byl najat na převoz drog a bombu, kterou nesl, odpálili jeho spolupachatelé na dálku. Včera tuto informaci zveřejnil bulharský deník „Odhalení“ („Raskrytija“) s odvoláním na zdroje, blízké policii.

Burgas atentát

Foto: Údajný sebevražedný atentátník na záběrech bezpečnostní kamery / ČT24

 

Podle zjištění bulharských vyšetřovatelů přicestoval atentátník do země zhruba před měsícem pravděpodobně z Dánska, před atentátem žil v několika bulharských městech a byl pravidelně v kontaktu s dvěma muži. Ty policie zadržela 22. července. Jejich totožnost doposud nebyla zveřejněna.

 

Z vyšetřování zatím vyplynulo, že jeden z nich měl v době atentátu u sebe také bombu a měl sám vyhodit autobus do vzduchu, pokud by první pokus selhal. Úkolem druhého bylo dohlížet na průběh atentátu a své společníky zastřelit, pokud by s odpálením bomby váhali, nebo pokud by je policie zadržela ještě před atentátem.

 

Neznámou však zůstává totožnost samotného atentátníka. Původně vyšetřovatelé předpokládali, že šlo o třiceti-šestiletého Švéda Mehdi Mohammed Ghazaliho, který byl v letech 2002 až 2004 vězněn pro podezření z terorismu na americké základně Guantanámu. Ale tato domněnka se nepotvrdila.

 

Burgas atentát

Foto: Vyšetřovatelé odvážejí trosky autobusu z Burgasu / ČT24

 

Nepomohly ani otisky prstů a vzorky DNA, odebrané z atentátníkova mrtvého těla. Během celosvětové prověrky policejních databází se totiž ukázalo, že se neshodují se vzorky v žádné z nich. Policisté tak mohou vycházet pouze ze svědectví taxikáře, který atentátníka vezl den před výbuchem. Podle něj mluvil muž slušně rusky.

 

Otázkou také zůstává, zda v autobuse vybuchla jen jedna bomba. Někteří svědkové totiž uvádějí, že slyšeli výbuchy dva. V bulharském tisku se navíc objevila informace, že hodinu před výbuchem byl turistický operátor, který organizoval rozvoz izraelských turistů z burgaského letiště do hotelů, anonymním telefonátem varován, že dojde k teroristickému útoku na jeho autobus. Bulharská policie mezitím přiznala, že v minulosti již několikrát hrozilo pobřežním letoviskům nebezpečí teroristického útoku.

 

K odpovědnosti za atentát se přihlásila doposud neznámá teroristická organizace „Základna svaté války“. Ta v arabských médiích uveřejnila prohlášení, v němž uvádí, že se jedné jejich skupině podařilo vyhodit do vzduchu autobus, plný okupantů Svaté země. Varuje také, že v nejbližší době provede další teroristické útoky.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Peter Datum: 27.07.2012 Čas: 22:59

Samozrejme, že existujú aj nenásilní komunisti alebo moslimovia (o nenásilných nacistoch by som pochyboval) ale ide o to, že každý, kto má choré zmýšlanie a cíti neopodstatnenú nenávisť svoje činy schováva za islam, nacionalizmus a podobne, dokonca niektorí takí ludia sa považujú aj za kresťanov.....

avatar
Deadog Datum: 27.07.2012 Čas: 10:33

To JardaP. : nemyslim ze sem napsal neco spatne, kdo je podle vas ten dobry z techto tri demagogii?

avatar
sroub Datum: 27.07.2012 Čas: 09:18

Myslim že zaútočit na hry v Londýně nebude takovej problém. Bezpečnostní služby se zaměřují na teroristické organizace, ale co sem tak pochytil, tak je ještě teoretická možnost útoku osamělýho atentátníka.
Tedy někoho mimo struktury teroristických organizací, ale s dostatečně vypláchlym mozkem na to aby se odhodlal k útoku. Neni to až taková fantasy, stačí si přečíst něterý diskuse na novinkách, nebo na kterymkoli zpravodajskym portále tady. Pak jen stačí aby takovej cvok uměl pracovat s netem, a našel si někde návod na výrobu bomby, nebyl úplně levej řekněme na chemii, znova výplach mozku od jemu podobnejch trotlů na sociálních sítích, kde se utvrdí v tom, že je západní civilizace špatná a prohnilá, a je dobře vrazit jí dýku do srdce, a neštěstí je hotovo.
Možná že v paranoidní Anglii, která nevěří ani svejm vlastním občanům naolik, aby je nechala koupit si zbraň, to bude těžší než tady, kde prodavačka v drogerii mo nezkoumá naco potřebujete koncentrovaný kysličník, ale možný to je....

avatar
Jarda P. Datum: 27.07.2012 Čas: 07:13

to Deadog: Máte v tom guláš. Měl jste říct, že vždy byli, jsou a budou existovat špatní lidé a proti těm je třeba bojovat. Takhle strkáte špatné a dobré lidi do jednoho pytle.

avatar
Tomas Datum: 26.07.2012 Čas: 20:31

Myslím že Hry jsou pro teroristy moc tvrdej oříšek. Nedají se srovnávat se zabezpečením jako v Mnichově 72.

Myslím si že MOSSAD si je už podal.

avatar
Deadog Datum: 26.07.2012 Čas: 18:00

me spise zajima jak na to zareaguje Izrael , protoze si myslim ze to nenecha bez odezvy ,a dalsi vec je, co se muze stat na Olympiade ,tam to totiz muze byt pro teroristy naprosto spektakularni vystou peni
to Peter : bohuzel byli ,jsou a budou ,naciste ,komuniste,islamiste ,vsechno vymyte mozky ,neni mezi nimi zadny rozdil a je proti nim treba bojovat i na druhe strane planety bude li to treba

avatar
Peter Datum: 26.07.2012 Čas: 15:21

Okupanti Svätej zeme? Však tí ludia v autobuse boli obyčajní ludia, na dovolenke....... nechápem, ako je možné, že je celý svet plný takých chorých ludí....

avatar
sroub Datum: 26.07.2012 Čas: 13:58

Nejhorší na tom j to, že je to skutečně možné. Najmout si kurýra, aby někam doručil nelegální zálilku, naznačit mu že jde o drogy, a dát tam bombu.
Ponaučení? Neašujte drogy, nepodporujte drogy, a mafii s nima spojenou, může jít o život víc než si myslíte....

arr