Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Test laseru HEL MD

Datum přidání 10.09.2014    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 20 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Boeing na začátku roku znovu otestoval laser HEL MD (High Energy Laser Mobile Demonstrator). Laser HEL MD je umístěn na podvozku nákladního auta a v blízké budoucnosti může s nebývalou efektivitou chránit, v rámci taktiky C-RAM (Counter Rocket, Artillery, and Mortar), pozemní jednotky před raketovými, minometnými a dělostřeleckými útoky.  

HEL MD

Foto: HEL MD během testování na jaře letošního roku. / Boeing

 

Ač mají laserové zbraně stále nádech sci-fi, vývoj pokračuje mílovými kroky a zavedení do výzbroje se nezadržitelně blíží. Důvod? Lasery přinášejí proti projektilovým nebo raketovým zbraním zásadní výhody – nízkou cenu výstřelu, rychlost, přesnost a schopnost ničit malé, vícenásobné a velmi rychle pohybující se cíle.

 

Velkou budoucnost mají lasery zejména při ochraně pozemních jednotek před raketami krátkého doletu a minometnými/dělostřeleckými granáty. Podobná kapacita se hodí jak v konfliktech nízké intenzity (např. raketové a minometné přepady v Afghánistánu/Iráku), tak vysoké intenzity.

 

Pro příklad nemusíme daleko. Na Ukrajině povstalci i ukrajinská armáda používají mimo jiné raketomety BM-21 Grad. V polovině července povstalci zaútočili raketomety BM-21 Grad na kolonu vozidel 24. motorizované divize ze Lvova. Útok vedli ze vzdálenosti 15 km. Výsledkem odstřelování bylo 19 mrtvých ukrajinských vojáků a 93 zraněných.

 

Právě pro podobné situace je vyvíjen americký laser HEL MD. V současné době HEL MD využívá laser o výkonu 10 kW, který během letošních testů dokázal účinně ničit malá bezpilotní letadla a minometné granáty ráže 60 mm.

 

Testování proběhlo na jaře letošního roku na základně Eglin Air Force Base, Florida. Informace o zkouškách však firma Boeing uvolnila až nyní. Celkově laser HEL MD zničil 150 cvičných cílů.

 

Video: Ukázka testování laseru HEL MD. Konečná verze bude mít 10× větší výkon než laser na videu. / YouTube

 

Velmi zajímavým rysem testování bylo mlhavé a sychravé počasí. HEL MD dokázal, že laser funguje i ve zhoršených meteorologických podmínkách. Laserový paprsek je totiž pohlcován a rozptylován atmosférou nebo vodními párami ve vzduchu.

 

„Za větrného, deštivého a mlhavého počasí na Floridě byly testy 10kW laseru HEL MD nejnáročnější za celou dobu,“ říká Dave DeYoung, ředitel divize energetických zbraní ve společnosti Boeing. „Jak prokázaly testy na White Sands Missile Range v Novém Mexiku v roce 2013 a na Eglin Air Force Base letos na jaře, HEL MD dokáže spolehlivě a trvale najít, sledovat a postřelovat řadu cílů v různých prostředích. Demonstruje tak vojenskou užitečnost přímých energetických systémů.“

 

HEL MD je z velké části nezávislý zbraňový systém. Energii vyrábí dieselový 60kW generátor. Elektrická energie se ukládá do lithium-iontových baterií, které pak skrze superkondenzátory zásobují vláknový laser.

 

Na rozdíl od raketových nebo palných zbraní HEL MD neřeší dodávky munice. Odpadá tak nutnost skladovat munici a vyčlenit techniku a lidi pro její dopravu. Ke svému fungování HEL MD potřebuje pouze dostatek nafty, případně přístup k energetické síti.

 

Boeing nyní plánuje otestovat laser o výkonu až 60 kW. Konečným cílem je instalce 100kW laseru, který dokáže působit na cíle ve větší vzdálenosti po kratší dobu. Pokud půjde vše podle plánu, laser se objeví ve výzbroji americké armády během několika let.  

 

Zdroj: Wired

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
jancz Datum: 17.09.2014 Čas: 14:10

Jan Grohmann - děkuji za odpověď, takže souboje s ručními zbraněmi by se nijak nezměnily? jenom by místo výbuchů střelného prachu byly konflikty tišší? např. takový LMG by jen neviditelně "blikal" a někde v dálce by se objevovali černé spálené čmouhy v terénu?

avatar
Jan Grohmann Datum: 15.09.2014 Čas: 17:54

jancz - ano mělo, kdyby jste přišel na to jak do zásobníku M4 vložit zdroj s kapacitou, dejme tomu 10 kWh, aby vydržel několik výstřelů. V současné době nejlepší baterie (lithium-iontové) o této kapacitě mají hmotnost asi 100 kg. Baterie by musela vždy nabít asi nějaký druh super-kondenzátor, který by pro laser najednou uvolnil obrovské množství energie.
Aby to mělo účinek, čistý výkon laseru by musel být dejme tomu 200 kW, aby nemusel být cíl ozařován příliš dlouho.
K přenášení takového výkonu by chtělo zkonstruovat materiály, supravodivé za pokojové teploty, jinak by vojákovi mohla jeho zbraň přinejlepším shořet, nebo rovnou vybouchnout.
Takže, ano - teoreticky je to možné.

avatar
jancz Datum: 15.09.2014 Čas: 09:19

vím, že můj dotaz bude trochu off topic, ale je vůbec možné aby se někdy v budoucnu používaly "paprskomety" laserové ruční zbraně (pušky, pistole, apt...) i když bychom dejme tomu přišli na to jak nacpat do statek energie např. do krabičky velikosti zásobníku M4? mělo by to ten samej požadovanej efekt jako konvenční munice?

avatar
Vrata Datum: 13.09.2014 Čas: 19:46

Pokud dochazi k likvidaci granatu celkovym zahratim s nasledkum vybuchu trhaviny, tak resemi by mohlo byt vystlani dutiny granatu nekolika mm tepelne odolneho tepelneho izolantu, napr. teflonu. Ten muze rozpaleny plast granatu odizolovat od trhaviny na potrebnych nekolik vterin az desitek vterin. Tepelna vodivost kovu je totiz o nekolik radu vyssi nez tepelna vodivost izolantu.

avatar
mattea Datum: 12.09.2014 Čas: 17:45

co tedy využít zrcadla+vrstvy nějakého tepelně akumulačního gelu(nebo parafínu, nebo jiný látky s vysokou tepelnou kapacitou) a pomocí např. křidélek donutit granát k rotaci, takže by laser nemohl propálit plášť v jednom bodě?

avatar
Vrata Datum: 11.09.2014 Čas: 15:07

Jarpe: vodou nasakly povrch pouze o neco zvetsi tepelnou kapacitu naboje, takze jeho zahrati na vyssi teplotu bude trvat o trochu dele. Od vrstvicky vody par milimetru tluste bych mnoho necekal uvazim-li, ze mnozstvi energie na iniciaci granatu je zrejme pomerne znacne: pomerne tlusty plast granatu je bud rychle propalen anebo paprsek zpusobi tak vysoke zahrati granatu, ze vybusnina v nem exploduje bez roznetky. To, co rikate, by bylo funkcni pro slabsi laser, v pripade silneho laseru se voda muze odparit prakticky okamzite.

avatar
Vrata Datum: 11.09.2014 Čas: 15:00

Smirnov: vase namitka je logicka, ale: pokud bude plocha zrcadel v laseru nasobne velika nez je plocha fokusovaneho paprsku, tak vase namitka az tak neplati. Stejne tak je mozne soustredit paprsky nekolika laseru na jedno misto. Otazka navic je, jak jsou tyto lasery vlastne konstruovane (potrebuji skutecne zrcadla? - mozna je tam nejaky jiny princip zesileni paprsku nez vicenasobny odraz od zrcadel)

avatar
jarpe Datum: 11.09.2014 Čas: 14:50

Smirnov: Řekl bych, že bude stačit vodou nasáklý organický povrch nebo něco podobného a granát dopadne dřív než se vnitřek vůbec stačí zahřát.

avatar
Smirnov Datum: 11.09.2014 Čas: 14:20

Jarpe tohle neukecáš. Žádný plášť ti neodolá, jelikož se zahřeje na teplotu při keré se začne odpařovat. Podmínkou je pouze buď dostatečný výkon nebo čas a popisovaná dimenzace je nepřekonatelná.

Vrata: Vzhledem k tomu, že při manipulci s laserovým paprskem jsou zrcadla a jiné optické prvky nezbytné, nebylo by podle tvého předpokladu možné tuto zbraň sestavit, neboť by se roztavily součástky.

avatar
Vrata Datum: 11.09.2014 Čas: 13:23

Udelam-li granat z vysoce pohltiveho materialu pro laser (bude cerny), tak se velmi snadno zahreje, tedy dojde k likvidaci granatu. Odraziva vrstva (zrcadlo) bude odrazet jen do urciteho vykonu paprsku , pak se vrstva spali (ocekavam, ze dojde k saturaci schopnosti odrazu) a granat se zlikviduje. Dalsi reseni je, udelat granat pruhledny. Pri zasahu paprskem bych tez ocekaval saturaci "pruhlednosti" pri urcitem vykonu ale zde je problem granat opticky detekovat. Pokud by byl jeste ke vsemu z materialu neviditelneho pro radar, nebude do ceho laser zamerovat. Otazkou je, lze-li takovy neviditelny granat udelat , kolik to bude stat a jak bude ucinny.

Jinak by mne zajimalo, jak lze granat zlikvidovat enegetickym prikonem pouhych 10kW. Mne to prijde malo na propaleni oceloveho plaste. I kdyz je fakt, ze tuto energii lze smerovat do male plosku treba zlomku cm2. Jenomze, granat rotuje, takze to neni ploska ... (ale minometny granat asi nerotuje, ze? ...)

avatar
jarpe Datum: 11.09.2014 Čas: 12:41

Řekl bych, že v nadcházející době 3D tiskáren nebude problém levně vyrobit plášť granátu co odolá laseru. Vůbec 3D tisk v budoucnosti zmnění určitě styl vedení války.

avatar
jenikdavid Datum: 11.09.2014 Čas: 12:16

Mě by zase zajímalo, jak rychlé cíle to dokáže sundat. Jestli bude 100kW a software stačit i na hypersonické letouny/rakety nebo ne. Každopádně to je jistě jeden z nejlepších počinů - cena vs efektivita výstřelu. Pěkné.

avatar
Smirnov Datum: 11.09.2014 Čas: 10:52

No 10 kw zdroj by se možná dal pořešit materiálovou úpravou. Ale před 100 kw laserem obrana neexistuje. I když kdyby se začala vyrábět munice s povrchem, který má vlastnosti astronomického parabolického optického dalekohledu... ovšem nesměli by si to nechat v moc zaprášit :-)

Mě by spíše zajímalo, kdy z toho budou chtít udělat stroj na lidské samovznícení.
Ten potenciál tak výkonných laserů proti živé síle, tam je. A nepředpokládám, že by někoho zastavila úmluvo o zákazu zápalných zbraní.

avatar
Jan Grohmann Datum: 11.09.2014 Čas: 10:01

Vše je to o výkonu laseru. V tomto případě si ale troufnu tvrdit, že lasery budou mít navrch. Minometné granáty jsou přeci jen omezeny rozměry a také podmínkami, které panují při výstřelu.

Navíc je to také o ekonomické válce. Na jedné straně laser, jehož výstřel se počítá na desítky dolarů, na druhé straně minometný granát, je nevím, třeba z leštěného titanu v hodnotě stovek dolarů.

Jednou z rolí zbraní je donutit protivníka dělat mnohem dražší, komplikovanější a náročnější protizbraně, tedy ekonomicky položit protivnika. Je třeba si také uvědomit, kolik bude stát přezbrojení na novou munici, kolik bude stát likvidace staré, atd.

avatar
mattea Datum: 11.09.2014 Čas: 09:50

jarpe: dá se předpokládat, že až se laserové systémy dostatečně rozšíří, pokročilejší země vyvinou munici zodolněnou proti postřelování laserem. ať už to bude zatavením střely do pláště s vysokou pohltivostí laserové energie, nebo potažení efektivní odrazné plochy, která prostě laser odkloní jinam...

arr